zamknij

Wiadomości

PiS o kopalni Paruszowiec: to miasto mówiło o budowie

2019-10-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiejsza konferencja Koalicji Obywatalskiej nie pozostała bez odpowiedzi. Po południu na rybnickim rynku z dziennikarzami spotkali się kandydaci PiS do Sejmu i Senatu. Bolesław Piecha mówi wprost – to miasto jako pierwsze było zainteresowane powstaniem kopalni Paruszowiec.

Reklama

Konferencja za konferencją na ostatniej prostej kampanii wyborczej. Przypomnijmy, że poseł Marek Krząkała, prezydent Piotr Kuczera, radny sejmiku Grzegorz Wolnik i przewodniczący rady miasta Wojciech Kiljańczyk odnieśli się do tego, co mówił o kopalni Paruszowiec wiceminister energii Adam Gawęda >>KO o słowach ministra Gawędy: bujda na resorach<<

Bolesław Piecha, „jedynka” listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w naszym okręgu przypomina swoim politycznym przeciwnikom, że to miasto jest sprawcą dyskusji o kopalni Paruszowiec. Powołuje się na artykuł portalu Rybnik.com.pl >>Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia i elektrownia<<

- Firma o dość dziwnym kapitale australijsko-polskim przyszła do prezydenta i rozmawiała o możliwości budowy kopalni oraz modernizacji elektrowni

- mówi Bolesław Piecha i czyta fragment artykułu.

- Miasto dostrzega szereg korzyści w planach budowy kompleksu energetycznego. Widzi zagrożenia, ale mówimy o największej inwestycji w Rybniku od czasu powstania elektrowni Rybnik. Stworzy miejsca pracy, wygeneruje wpływy do budżetu miasta. Kto to mówił. Śp. Wojciech Student, wiceprezydent Rybnika

- przypomina lider PiS.

Jak następnie zaznacza, zastępca prezydenta Janusz Koper na jednej z komisji ocenił pomysł jako ciekawy.

- Jakoś wtedy nie było protestów. Dzisiaj prezydent Kuczera wraz z kandydatami mówią „nie”. Coś mi to przypomina

- Bolesław Piecha ma na myśli tutaj Grzegorza Schetynę – przewodniczącego PO, który jego zdaniem często zmienia swoje decyzje.

- Niech się panowie zdecydują, to co opowiadają to jest właśnie bujda na resorach

- zwrócił się do przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej.

- My z tego miejsca mówimy, że nie będzie kopalni Paruszowiec, nie przyjmiemy specustawy. Jest absolutną bzdurą, by na posiedzeniu Sejmu taki projekt mógłby przejść. O tym dobrze wie poseł Krząkała, prezydent Kuczera i pan Wolnik mogą tego nie wiedzieć

- oznajmia Bolesław Piecha.

Lider PiS zachęca też wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu.

- Proszę nie kierować się strachem, wybory to nasze święto, to nasz obowiązek. Jeżeli to możliwe, głosujmy całymi rodzinami, zadzwońmy do przyjaciół. Skontaktujcie się tymi, których znacie i poproście o ich udział w wyborach

- mówi na koniec.

Zobaczcie materiał wideo z konferencji PiS:

Tuż po zakończonym spotkaniu otrzymaliśmy odpowiedź z rybnickiego magistratu. Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku odnosi się do słów Bolesława Piechy. Poniżej komunikat:

Co do przedstawienia opinii publicznej planów spółki Bapro, to celowo wyszliśmy propozycją tego inwestorem do opinii publicznej, właśnie po to, by nie robić nic za plecami mieszkańców. Na tamtym etapie (konferencji prasowej, do której odnosi się pan Bolesław Piecha) spółka deklarowała budowę nowoczesnego zakładu wydobywczego. Miasto wyraziło swój sprzeciw wobec tej inwestycji, kiedy dowiedzieliśmy się, co zawiera raport oddziaływania na środowisko przedstawiony przez spółkę. Dopiero wówczas okazało się, jak będzie prowadzone wydobycie i jaki jest jego faktyczny zakres.

Jeżeli chodzi o współpracę spółki z miastem to wyglądała ona tak, że spółka Bapro mówiła co chce zrobić, a Miasto mówiło: pokażcie szczegóły, niestety o szczegółach dowiedzieliśmy się, tak samo późno, jak mieszkańcy - dopiero z chwilą złożenia raportu oddziaływania na środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Od momentu zapoznania się ze szczegółami inwestycji oraz z jej zakresem Miasto stanęło po stronie mieszkańców i wyraziło swój jasny sprzeciw wobec tej inwestycji.

Przypominam, że na tamtym etapie złożyliśmy uwagi do raportu i zleciliśmy dodatkowe, eksperckie opracowanie uwag, w tym roku zrobiliśmy to samo do kolejnego raportu. Jednocześnie Miasto zmienia plany zagospodarowania przestrzennego, w miejscu, gdzie spółka planuje inwestycję.

Zmiany planu pod obrady miejskich radnych trafią najpóźniej w pierwszym kwartale 2020 roku, wcześniej oczywiście zostaną wyłożone do publicznego wglądu z możliwością wnoszenia uwag.

Dodatkowo Miasto jasno zadeklarowało, że nie sprzeda działek, które Bapro planuje zająć pod budowę kopalni.

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~Kwinto 2019-10-09 18:21:49

  Niech już będą te wybory, bo się rzygać chce. Kiedyś politycy mieli swoje zasady i godność, dzisiaj to słowo kojarzy się z najgorszymi słowami.

 • ~Lateks 2019-10-09 18:27:08

  Może redakcję zaunteresuje fakt że prezydent miasta chce przekupywać wyborców wejściówkami za 1zł.

  74 93
 • ~piotr0904 2019-10-09 18:34:28

  Kandydaci do pierdla kiedy powstanie w Rybniku sąd okręgowy. Nawet minister Zero się przygotowuje

  53 43
 • ~Kwinto 2019-10-09 18:49:20

  ~Lateks siejesz propagandę czy nie kumasz? Prezydenci miast prowadzą taką akcję aby zachęcić ludzi do pójścia na wybory. Dla mnie dziwne jest to że trzeba zachęcać ludzi do tego co kiedyś wywalczyli. Może dlatego obecna władza ma takie poparcie? po prostu ludziom znudziła się wolność, prawo wyboru i decydowania o ważnych sprawach? nie wiem nie wiem?

  75 39
 • ~ 2019-10-09 18:58:28

  do kwinto - Widać jak na dłoni, że Platforma to organizacja przestępcza. Pokazały to zwłaszcza taśmy Nojmana. POwrócą zakupy na zeszyt jak wygra PO. Za PO przez 8 lat nie dostałem żadnej podwyżki, a ryży kazał się cieszyć, że nie ma obniżek. Ja o tym pamiętam. I w niedziele przy urnie gest Kozakiewicza dla POKO z wyprostowanym środkowym palcem.

 • ~trzynasty 2019-10-09 19:22:00

  B.Piecha - lat 65 - obniżyliście wiek emerytalny, więc czas na zasłużoną emeryturę. Aaaaaale kasa, kasa musi się zgadzać, prawda? Zadałem swego czasu mailowo pytania, co ten pan (z małej litery intencjonalnie) będąc politykiem zrobił dla miasta, mieszkańców, regionu. Zero odpowiedzi, Zrobił nic. I dalej się pcha po nasze podatki. Żenada.

  Poniżej lista hańby - radni, którzy wstrzymali się podczas głosowania przeciwko specustawie. Radni, którzy za nic mają dobro mieszkańców Rybnika. Radni, którzy de facto zagłosowali za budową kopalni:

  Andrzej Sączek (PiS)
  Karol Szymura (PiS)
  Joanna Brzózka (PiS)
  Michał Chmieliński (BSR)
  Andrzej Wojaczek (BSR)
  Mariusz Węglorz (PiS)
  Łukasz Dwornik (PiS)
  Arkadiusz Szweda (PiS)
  Jerzy Lazar (PiS)
  Tadeusz Palka (PiS)
  Mirela Szutka (PiS)

 • ~Jondekjondek 2019-10-09 19:27:06

  Miasto dowiedziało się co zawiera raport i zmieniło zdanie, a na około pełno kopalń, szkody górnicze po kopalniach w połowie miasta a Miasto dopiero z raportu dowiaduje się, co się stanie z terenem i środowiskiem przy fedrowaniu. Jako nauczyciel chociaż nie geografii to z podstawowej wiedzy Pan Prezydent i Pani Rzecznik powinni wiedzieć, że takie ukształtowanie terenu w naszym regionie to się są tereny górskie (chyba, że przed raportem myśleli, że Rybnik leży na terenach górskich:) a wynik szkód górniczych. Proszę się już bardziej nie ośmieszać.

  89 17
 • ~Marco2 2019-10-09 19:44:16

  Bolesław Piecha wzor do naśladowania...przykladny ojciec , wzorowy mąż !!!

  38 77
 • ~cenzuraus 2019-10-09 20:17:46

  Dyć o tej "mafii"posalem tu na tym portalu ponad rok temu cytujac ich wlasny(redakcji) art z lipca 2016 jak to ci z" Partii Oszustow"zachwalali Bapro i zachwycali się ta inwestycją.A redakcja zawsze mi to usuwała!
  Peowcy lubią takie duże "przekrety " bo od dużej sumy wpada" mafii" do kiszeni wiekszy %.

  Panie Piecha "POlszewiki"tak mają i po prostu manipulija kłamią,odwracają kotka ogonem,aby tylko wrócic do "koryta" i robić to samo.
  Tym ludziom się NIĘ WIERZY bo łżą od 2005r.
  Pozdrawiam wszystkich Prawych i Sprawiedliwych,jeszcze kilka dni i sztandar PO wrzucimy do "Czaskowianki"
  Alleluja i do przodu!!!

  55 67
 • ~Jacek Kamiński 2019-10-09 20:22:49

  do trop leminga
  Skoro to organizacja przestępcza, to czy złożyłeś już zawiadomienie do prokuratury?
  Za tak dzielny czyn z pewnością zostaniesz nagrodzony.

  54 38
 • ~cenzuraus 2019-10-09 20:41:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  12 9
 • ~hynio1960 2019-10-09 20:46:45

  p Piecha dwadzieścia lat darmozjadowania -chyba wystarczy

  71 19
 • ~cenzuraus 2019-10-09 21:02:02

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 14
 • ~rybnikus 2019-10-09 21:13:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 9
 • ~Kwinto 2019-10-09 21:18:02

  Kazo/ Trop leminga/cenzuraus/Rybnikus...... robisz tutaj dobrą robotę! Każdy kto czyta twoje wpisy i widzi twoją mentalność, poglądy głupotę, zacofanie i chamstwo, zada sobie pytanie przy urnie, czy naprawdę chcę aby tacy ludzie nim rządzili. Myślę że wszystkie partie opozycyjne dzięki tobie sporo zyskają.

  52 24
 • ~rybnikus 2019-10-09 21:26:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 7
 • ~cenzuraus 2019-10-09 21:30:31

  Oj Panie Kwinto w chamstwie klamstwie i obludzie to wam tu kilku uczniom Brejzy Jachiry Neumana bardzo trudno komukolwiek dorownac.W falszu i zaklamaniu to jedynie Tusk Was POkonuje!

  28 47
 • ~rybnikus 2019-10-09 21:30:47

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 7
 • ~tf2 2019-10-09 21:45:30

  Partia Oszustów znowu się samozaorała:


  "Przedsięwzięcie należy oceniać w skali całego miasta. Zgodnie z założeniami będzie ono realizowane ze szczególnym uwzględnieniem troski o środowisko i interesy lokalnej społeczności. Mówimy o największej inwestycji w Rybniku od czasów powstania Elektrowni Rybnik, o nowoczesnym zakładzie produkującym energię, który sam będzie konsumował produkowany przez siebie węgiel, stworzy miejsca pracy i wygeneruje wpływy do budżetu miasta – zaznacza Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta do spraw inwestycji i gospodarki przestrzennej."

  18 LIPCA 2016 UM popiera budowę kopalni - Źródło i fot.: UM Rybnik.

  https://www.kierunekenergetyka.pl/artykul,29367,w-rybniku-powstanie-kompleks-energetyczno-wydobywczy.html

  35 41
 • ~Kwinto 2019-10-09 21:46:22

  ~cenzuraus zapomniałem że skoro nie popieram pis-u to muszę być za PO. Malutki ten twój móżdżek, ale skoro w PO są sami kryminaliści to pozostaje jeszcze do wyboru SLD, PSL... jest wybór!

  37 21
 • ~tf2 2019-10-09 21:51:19

  Teraz dopiero zrozumiałem dlaczego Schetyna oskarża swoich ludzi o "szaleństwo"

  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,szykuje-sie-duza-inwestycja-w-jednym-miejscu-ma-powstac-kopalnia-i-elektrownia,wia5-3273-30845.html

  Najpierw popierają a potem obwiniają o to przeciwników politycznych, na kilka dni przed wyborami. Oczywiście PO wybuduje wam kopalnie a lemingi będą klaskać z zachwytu i dziękować za tę "inwestycję".

  35 21
 • ~cenzuraus 2019-10-09 21:52:16

  HEhe Panie Kwinto ta alternatywa mnie PO prostu "rozwaliles".
  Musisz byc bardzo mlodym lemingiem bo PO(wczesniej KLD,UW) i PSL to JEDNA I TA SAMA "antypolska mafia".

  26 30
 • ~Kwinto 2019-10-09 22:05:35

  cenzuraus kurde naprawdę? to pozostaje mi głosować na jedynych uczciwych prawdziwych Polaków i patriotów.
  Aleś ty sie chłopie musiał piznąć w młodości, wszędzie kryminaliści, wszędzie spiskują przeciwko Polsce..... dodam że te same objawy paranoi ma człowiek który rządzi Polską! to kolejny przykład aby jeszcze raz przemyśleć te niedzielne głosowanie.
  Brawo ty!

  35 22
 • ~rybnikus 2019-10-09 22:18:02

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 8
 • ~rybnikus 2019-10-09 22:29:33

  Min. M. Gróbarczyk: W styczniu pokażemy studium wykonalności dla budowy Kanału Śląskiego . Wywalą prawdę czy nie?

  12 12
 • ~Barakuda 2019-10-09 22:35:43

  PiSowcy od tego oszukiwanie już się tak zakałapućkali, że sami nie wiedzą o co im chodzi. Co dzień inna wersja. Powiedziałem wam, że dla ludzi z PiS najważniejsze jest się nachapać. Tak samo jak wycięli pół puszczy żeby zarobić na drewnie wywieziony za granicę. Tam o nic innego nie chodziło o w przypadku kopalni idzie o to samo. Decyzję będą obliczone na łapówy czyli kopalnia będzie na bank. Inaczej się nie nachapią. Policja i Prokuratura oraz służby są obezwładnione. Ziobro pilnuje żeby jakiemuś prokuratowi nie przyszło do głowy drążyć i ścigać swoich więc żyć nie umierać. Eldorado. Co ich jacyś mieszkańcy Rybnika obchodzą...

  41 23
 • ~Mariusz Wiśniewski 2019-10-09 23:10:04

  Chyba się pogubiłem... ;) Projekt "specustawy" podpisany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości jako tzw: "projekt poselski" został złożony w sejmie tylko po to, by go odrzucić?... Bo, jak mówi Pan Bolesław Piecha: "- My z tego miejsca mówimy, że nie będzie kopalni Paruszowiec, nie przyjmiemy specustawy. Jest absolutną bzdurą, by na posiedzeniu Sejmu taki projekt mógłby przejść. " ... No to po co było taki projekt składać, o którym wiadomo od razu, że ci sami, co projekt złożyli ten projekt odrzucą?
  Jak mawiał Imć Ofufry Zagłoba: "Diabeł się w ornat ubrał i na mszę ogonem dzwoni".. ;)

  52 17
 • ~kretek 2019-10-10 07:43:34

  Piecha po co tela godki, wycofejcie ta ustawa i fertig.

  22 6
 • ~Leon59 2019-10-10 08:05:40

  ~cenzuraus
  Oj Panie Kwinto w chamstwie klamstwie i obludzie to wam tu kilku uczniom Brejzy Jachiry Neumana bardzo trudno komukolwiek dorownac.

  Dzwoni gangster do Banasia i mówi "cześć Marian"........

  16 17
 • ~aronis 2019-10-10 08:13:46

  Cieszę się, że jeszcze tylko kilka dni i będzie po tym całym cyrku. I mam nadzieję, że znikną te namioty z rynku, bo wygląda to po prostu szpetnie...Ludzie idziecie głosować - bo przyjdzie nam spłacać, te wszystkie "+" do końca życia! Państwo nic nie ma - to są Nasze pieniądze, które lekką ręką są wydawane w nieprzemyślany sposób. I w końcu "nie będzie niczego", jak powiedział Krzysztof Kononowicz. Drodzy Państwo - tylko balans gwarantuje optymalne zarządzanie naszym Państwem. Z monopolu jednej partii nigdy nic dobrego nie wyniknie. Głosujcie na Ludzi, których znacie i przyjrzyjcie się im krytycznie, bo potem będzie po ptokach.

  17 11
 • ~tf2 2019-10-10 09:30:55

  Serio Aronis? Rozumiem, za Panstwo ma kase dla Jand, Lisow, Szechterow, wszelkiej masci kolesi i tego nie przyjdzie nam splacac? Wole zeby ludzie otrzymali czesc pidatku, ktory placa niz doplacac do lewackich oszolomow czy SBeckich emerytur.

  Zrozumcie, ze PO nie bedzie potzebowala ustawy zeby wybudowac kopalnie tak samo jak nie potrzebowala zgody ludzi gdy na dziko reprywatyzowala majatki. Korzystaja z waszej niewiedzy i naiwnosci.

  15 4
 • ~cenzuraus 2019-10-10 10:00:02

  @Leon59-No to mnie teraz zaskoczyłeś że największy "gangster"Europy niejaki DT ,POsiada kontakt z Banasiem.
  Aj kurde już zaczynam mieć wątpliwości PO co Banas wogóle zadaje się z tym"oszustem zlodziejem i gangsterem" w jednej osobie.

  12 4
 • ~Zbigniew Machnik 2019-10-12 07:10:16

  poseł sklerotyk

  1 1
 • ~Paweł Helis 2020-12-11 10:43:26

  Nowe wybory nic nie zmienią znowu wpadniemy z jednej skrajności w drugą. Obowiązujący Kodeks Wyborczy kompromituje jego twórców oraz posłów i senatorów , którzy głosowali za jego przyjęciem. Na skutek wprowadzenia progów wyborczych podział mandatów nie odpowiada woli wyborców uczestniczących w wyborach, a którzy oddali ważne głosy. Jest to sprzeczne z postanowieniem zawartym w Art. 4 obowiązującej Konstytucji RP. Obowiązkiem jest jak najszybsze uchwalenie nowego kodeksu postanowieniom obowiązującej Konstytucji.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3961