zamknij

Wiadomości

PiS o budżecie Rybnika na 2022: „to karciany blef”

2021-12-20, Autor: 

To już wiecie, w ubiegły czwartek Rada Miasta Rybnika przyjęła projektu budżetu na 2022 rok. Przeszedł on większością głosów, ale nie obyło się bez krytycznych uwag. Zdaniem klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, budżet miasta na przyszły rok to „karciany blef”. Dlaczego?

Reklama

O tym, co znajdzie się w budżecie na 2022 rok przeczytacie »Rybnik: budżet na 2022 rok przyjęty. Co znalazło się w liście wydatków?« Jak co roku przed głosowaniem, swoje stanowisko wyrażają radni – niezależni i ci należący do klubów radnych. Dzisiaj prezentujemy Wam to, co sądzą na ten temat radni PiS:

"Stanowiska Klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie uchwalenia budżetu dla miasta Rybnika na 2022 r.

Panie Prezydencie – przedłożony przez Pana projekt budżetu w skrócie można nazwać „kontynuacją” Pana marzeń o Rybniku. Gdyby założyć, że odzwierciedleniem tych marzeń jest przystrojony w okresie przedświątecznym Rybnik, byłoby pięknie. Niestety to piękno chwilowe, jak święta się skończą wróci codzienność, dopiero przed samorządowymi wyborami piękno zagości w Rybniku nieco dłużej. Używając metafory – Budżet 2022 to karciany „blef”, ma wywrzeć wrażenie, że wszystko jest dobrze, niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Wrażenie, że jest dobrze wynika z kilku faktów. W projekcie budżetu dostrzega Pan więcej spraw, a nie tylko własne marzenia. O tym mogą świadczyć zaplanowane, niektóre inwestycje jednoroczne. Świadczyć może ponadto otwartość na wsparcie rządowe, w tym jednak miejscu popełnił Pan także fatalny błąd, a mianowicie przeszacował własną rolę i zawnioskował o kwotę abstrakcyjną, niemożliwą do spełnienia. Jak w domyśle twierdzą wójtowie gmin naszego powiatu, próbował ich wykolegować, wnioskując o kwotę kierowaną dla wszystkich. Zagrał Pan w mieniu rybniczan vabank, czyli o wszystko, co się stało w konsekwencji, miasto przegrało. Na rehabilitację jest jeszcze czas, nadchodzący rok dobitnie pokaże.

Dlaczego Blef? W perspektywie wieloletniej procedowanego budżetu widzimy przekładanie Pana marzeń na kolejne lata, finału nierealizowanych marzeń. To właśnie one mają najistotniejszy wpływ na brak finansowej stabilności. Marzeń kosztownych, drenujących portfele mieszkańców. Muzealnictwo i brak rozwoju gospodarczego miasta, stały się Pana wizytówką. Ich konsekwencje są daleko idące, Rybnik przestał być atrakcyjnym miejscem na mapie regionu. Marzenia wydrenowały z projektu budżetu szanse rozwojowe na kolejne lata. Niby jest lepiej, tu i teraz, w rzeczywistości jest jednak źle. Blef!

Małe sukcesy prezentuje jako duże, a dużych brakuje, małymi próbuje przykryć brak dużych. I to jest właśnie ten Blef.

Blefem są konsultacje społeczne, cieszące się za Pana czasów, uwaga - zerową frekwencją! Zaplanowano w projekcie przebudowę ul. Kard. Kominka. W najliczniejszej dzielnicy Rybnika Maroko-Nowiny, bardzo ważną drogę dojazdową planuje się przebudować na jednokierunkową. Pomimo negatywnych uwag Rady Dzielnicy brnie Pan w zaparte, dla spełnienia marzeń. Permanentne powtarzania „ja, my wiemy lepiej” – to zła droga w relacji z mieszkańcami poszczególnych dzielnic.

Bagatelizuje Pan opinie policji w sprawie wątpliwości w budowie kontrapasu na ul. Raciborskiej argumentując potrzebą planu elektromobilności, następny blef. A gdzie bezpieczeństwo mieszkańców i zdrowy rozsądek. Epatuje sensownością kontrapasów, nie dostrzegając, że są puste - kolejny blef.

To kilka przykładów, ale jakże wymownych.

Panie Prezydencie w projekcie budżetu są niebezpieczne dane, wzrasta deficyt i nasza zdolność do spełnienia warunków kredytowych.

Dlatego, nie możemy poprzeć projektu budżetu na 2022 r.

Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości."

Zgadzacie się ze stanowiskiem radnych klubu PiS w Rybniku? W najbliższym czasie opublikujemy również komentarze innych radnych.

Oceń publikację: + 1 + 111 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Longina b 2021-12-20
  18:14:01

  93 54

  Jaki budżet zaplanował Pinokio.Miała być nadwyżka budżetowa,będzie kilka miliardów na minusie.Taka to jest polityka PICU!

 • ~Kwinto 2021-12-20
  18:26:36

  A mnie już kompletnie nie interesuje co sadzą ludzie którzy sami nie potrafią nic zrobić, a co gorsza przez ostatnie 6 lat zdemolowali Polskę i doprowadzili ją do ruiny. Piszecie o marzeniach Kuczery a sami bujacie w obłokach o wielkim mocarstwie, szybkich kolejach, elektrycznych autach, i światowym porcie lotniczym. Idźcie w cholerę z tej Polski, ludzie sobie sami lepiej poradzą.

 • ~Krzysztof Agnieszka Michalczyk 2021-12-20
  18:33:58

  72 16

  KOMU przeszkadza KOMinka jako dwukierunkowa? o co chodzi? Dajcie spokój, to krótka ulica, nie korkująca sie a daje możliwość odjechać w 3 kierunki. Bdą stać z kościoła godzzinę

 • ~Krzysztof Agnieszka Michalczyk 2021-12-20
  18:35:56

  68 19

  Z której strony będę miała jeździć do domu? Przez miasto czy od Budowlanych? Cóż za głupota z tym KOminka

 • ~Franz Kawka 2021-12-20
  19:16:48

  88 39

  Pisowcy narzekają na deficyt budżetowy, to tak jakby prostytutka narzekała na rozpasanie obyczajów. Panowie, wasz premier pinokio schował 300 miliardów długu w PFR i BGZ po czym stanął przed kamerami i kłamał prosto w oczy o nadwyżce budżetowej. OBUDZICIE SIĘ WRESZCZIE!

 • ~Arteks 2021-12-20
  19:19:30

  87 54

  A czy radni PiS wstydzą się tego ile samorządy (w tym rybnicki) straciły dzięki szkodliwemu majstrowaniu PiS przy dochodach samorządów? Czy radni PiS wstydzą się braku finansowania jakichkolwiek inwestycji państwowych w czasach rządu PiS w Rybniku? Czy radni PiS wstydzą się działań doprowadzających do pogorszenia działalności szpitala wojewódzkiego w czasach marszałka Chełstowskiego z PiS? Czy radni PiS wstydzą się jak Rybnik został olany w czasie ostatniego rozdania środków z Funduszu Polski Ład? To wasza formacja szkodzi większości samorządom i ich budżetom i wypadałoby przynajmniej siedzieć cicho z waszej strony.

 • ~Lahcim 2021-12-20
  19:21:54

  76 34

  "karciany blef" o budżecie Rybnika i mówią to członkowie partii, dzięki której, określenie "karciany blef" na cała gospodarka tego kraju i jej finanse to jest w zasadzie pochwała.
  Inflacja robi to co piosenkowa "cała sala", wartość złotówki za to robi coś dokładnie odwrotnego, z ludzi zdziera się pieniądze coraz większymi daninami i podatkami, a za rachunki za energię i paliwo zaraz będziemy przelewać połowę wypłaty.
  Śmiszne i tragiczne zarazem.

 • ~pilak34 2021-12-20
  20:50:21

  65 5

  Nie to żebyłbym za jednymi czy drugimi ,nie to że chodzi o podwyżki za śmieci , wodę czy podatki ale jakoś za diety nikt z was bezradnych nie miał sprzeciwu , pretensji i parcia na szkło

 • ~ 2021-12-20
  20:55:27

  46 40

  Pod wykazem tych błędów podpisałby się niejeden mieszkaniec Rybnika.Czy PISowcy nie mają tu racji? ta wieczna wojna i nienawiść-rzygać się chce.

 • ~artefaks 2021-12-21
  09:58:30

  22 23

  Typowa pissowska socjotechnika. Ograniczyć pieniądze i nałożyć dodatkowe zadania na samorząd wymagające dodatkowego finansowania.
  Czy wyborcy pissowscy w końcu wyjdą z syndromu Sztokholmskiego który przywiązał ich emocjonalnie do bezczelnie okradającej ich sitwy ?

 • ~Abisall 2021-12-21
  10:36:20

  25 17

  Można by się uśmiechnąć na pleplanie radnych PiS o budżetowym "karcianym blefie" mając w pamięci że to ich partia przyjęła projekt budżetu państwa gdzie założono inflację cen towarów i usług na poziomie 3,3%...

  Tyle że to tak naprawdę mało śmieszne...

 • ~Wasz Stary 2021-12-21
  13:39:38

  13 15

  Ahahahahahahaa PiS krzyczy o "karcianych blefach w budżecie", chyba skisnę :D:D:D

 • ~hardmark 2021-12-21
  21:08:19

  9 7

  A może #PiechaBolesław powie gdzie są 3 mld PLN na inwestycje w Rybniku ,obiecane przez niego w kwietniu 2021? #PiS zabiera kasę a potem krytykuje ,że nic się nie robi.

 • ~artefaks 2021-12-22
  09:14:08

  2 4

  ,,Polska ma najwięcej zgonów związanych z COVID-19 w Europie - wynika z analizy grudniowych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jednak jest jeszcze gorsza wiadomość. W Polsce od początku miesiąca umarło więcej osób, niż wynosi suma ofiar z 20 innych krajów " Tak podają dzisiaj agencje.
  Trzeba oddać cesarzowi co cesarskie. Jak mówili w Misiu,, słuszną linię ma nasza władza....

  Ubaw jest po pachy czy szmal zarabiamy
  Tracimy czas czy to szybko rozkminiamy
  Ile tych pomysłów a mało rozwiązań
  Masz coś skitrane czy jeszcze trzeba oddać
  Ubaw jest po pachy czy szmal zarabiamy
  Tracimy czas czy to szybko rozkminiamy
  Ile tych pomysłów a mało rozwiązań
  Masz coś skitrane czy jeszcze trzeba oddać
  Znowu o pieniądzach prześladują mnie od dziecka
  Poświęciłem dla nich trochę zdrowia lata tych niesmak
  Ambicje dużo wyższe niż stan posiadania
  Prosta matematyka dawaj te zadania
  Dzisiaj i jutro wczoraj mniej mnie obchodzi
  Sam trzymam stery czasem w ratunkowej łodzi
  Powodzie unikam tam nic nie złowisz
  Hieny czają się za rogiem nawet nie wiesz że to oni
  Jak chcesz zakopać zwłoki to lepiej kop głęboko
  Jak masz trupa w szafie zdradziłeś go i po co
  Zawiodą co z tego nie ciebie jednego
  Myślę że to wszystko dzieje się dla czegoś
  Jak przecież w nocy burze to świt słońca jest piękniejszy
  Chwila na marzenia i znów wracam do pieniędzy
  Puenta tych wierszy i no co jest co robimy
  Gdzie jest ta forsa gdzie ją zarobimy
  Ubaw jest po pachy czy szmal zarabiamy
  Tracimy czas czy to szybko rozkminiamy
  Ile tych pomysłów a mało rozwiązań
  Masz coś skitrane czy jeszcze trzeba oddać
  Ubaw jest po pachy czy szmal zarabiamy
  Tracimy czas czy to szybko rozkminiamy
  Ile tych pomysłów a mało rozwiązań
  Masz coś skitrane czy jeszcze trzeba oddać
  Liczę dodaję ile dla mnie zostaje
  Rozkładam po dychu gumką wiążę gram dalej
  Żeby pracowało na opłaty i nie myśleć
  Z konta automatycznie niech pobiera wszystkie
  Źródło się skończy dlatego parę na raz
  Ciągle szukam tego strzału żeby bańkę na raz zabrać
  Jakoś petarda podwyższa się standard
  Chyba nie chcę z tyłu stać i się patrzeć jak kto zabrał
  Przykłady są blisko jak zapewnić dzieciom przyszłość
  Niejeden tu chciał szansę twoją na to wszystko
  Podatne środowisko na używki dookoła
  Sprawy ważne schodzą na bok jak się pojawi towar
  Mentalność chora jak się z boku na to patrzy
  Na razie się zarobić żeby wszystko przetańczyć
  Na ręce ktoś patrzy cały czas z każdej strony
  No i co jest ziomek pozbawmy ich korony
  Ubaw jest po pachy czy szmal zarabiamy
  Tracimy czas czy to szybko rozkminiamy
  Ile tych pomysłów a mało rozwiązań
  Masz tu skitrane czy jeszcze trzeba oddać
  Ubaw jest po pachy czy szmal zarabiamy
  Tracimy czas czy to szybko rozkminiamy
  Ile tych pomysłów a mało rozwiązań
  Masz tu skitrane czy jeszcze trzeba oddać

 • ~artefaks 2021-12-22
  09:23:29

  3 2

  ,,KOMU przeszkadza KOMinka jako dwukierunkowa? o co chodzi?"
  Wzdłuż tej ulicy jest usytuowany parking obok budynku z kurantami...
  Lepszym pomysłem zdecydowanie byłoby przystosować tą ulicę do standardu o zmiennym kierunku ruchu dostosowanym do godzin nabożeństw. Zapewne pomiędzy panem , a plebanem takie rozmowy się gdzieś już z pewnością toczą...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?




Oddanych głosów: 1640