W poniedziałek (19 czerwca) został nagrodzony 9 już Honorowy Obywatel Miasta Rybnika. Wybitny pianista Piotr Paleczny zasłużył na nagrodę swoimi licznymi sukcesami. Pomysł, by Paleczny został nagrodzony, wypłynął od prezydenta miasta Piotra Kuczery. Rada Miasta Rybnik jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem uchwały 22 września 2022 r.
W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku odbyła się uroczystość wręczenia Piotrowi Palecznemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika. Jest to dziewiąty Honorowy Obywatel Rybnika.
Jednym z najwybitniejszych polskich pianistów, znanym nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Urodził się 10 maja 1946 r. w Rybniku, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie prof. Karola Szafranka. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się sukcesem na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1970 r.).
Piotr Paleczny ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii, Monachium, Warszawie, Pleven i Bordeaux. Koncertował ze słynnymi na świecie orkiestrami, jak również z warszawską Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi.
Pełni także funkcję jurora międzynarodowych konkursów – był m.in. kilkukrotnie Przewodniczącym Jury Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, jest jedynym do tej pory Polakiem zaproszonym do pełnienia funkcji przewodniczącego jury na międzynarodowych konkursach pianistycznych w USA.
Od 1993 r. artysta jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 r. dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W 1998 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Artysta wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i przekazuje swoje zdolności studentom, którzy zdobywają czołowe nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych, prowadzi też kursy mistrzowskie w wielu krajach świata.
Jak sam mówi, był już na emeryturze, jednak po otrzymaniu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (dzięki uzyskaniu tytułu doktora honoris causa) otrzymał możliwość dalszej pracy pedagogicznej i postanowił wrócić do kształcenia młodych ludzi. Jest członkiem Zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne Piotr Paleczny otrzymał wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą, został wyróżniony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest Honorowym Obywatelem kilku miast, teraz również honorowym obywatelem Rybnika.
- Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rybnika prof. Piotrowi Palecznemu jest dla nas, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku szczególna, ponieważ zaczyna niejako obchody 90-lecia szkoły, w której dla prof. Palecznego wszystko się zaczęło — mówi Romana Kuczera, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku
- Profesor zachwycał swoimi występami we wszystkich największych ośrodkach muzycznych świata. Ma na koncie ponad 2500 występów, podczas których zachwycał słuchaczy swoimi wykonaniami dzieł pianistycznych. Rybnik, miasto i szkoła pamiętają i dziękują za wszystko, co wniósł do wspólnej historii Piotr Paleczny, ale przede wszystkim okazywaną przyjaźń i wielkie serce, jakie ma do rybnickich spraw — dodała.
Sam Honorowy Obywatel Rybnika nie krył wzruszenia i zadowolenia, że jak podkreślał, od 19 czerwca jest obywatelem honorowym kolejnego miasta i to właśnie miasta, w którym wszystko się zaczęło.
- Brakuje mi słów. Chciałem przy tej okazji wspomnieć o moim profesorze Karolu Szafranku, który jest najważniejszym winowajcą tego wydarzenia. Dziękuję również moim studentom, którzy obecnie są również pedagogami tutejszej Szkoły Muzycznej. Patrzę w przyszłość i jestem przekonany, że przez wiele lat jeszcze będę mógł chwalić Rybnik na świecie - mówił wzruszony prof. Piotr Paleczny.
Jak zauważył pianista, z Rybnikiem i obecnym budynkiem szkoły muzycznej wiąże go również coś jeszcze, co sprawia, że miejsce to jest dla niego wyjątkowe.
- Ja kończyłem szkołę muzyczną w Rybniku, a w murach obecnego budynku szkoły, kiedyś był szpital, w którym urodził się mój syn. To również jest element, który zapisuje się w mojej pamięci. Jestem dumny, że jestem jednym z ogniw łańcucha, który jest jedynym przypadkiem w historii Konkursu Chopinowskiego, którego nauczyciel był laureatem Konkursu, wykształcił mnie. Następnie ja byłem laureatem Konkursu i teraz ja wykształciłem kolejnych dwóch laureatów Konkursu. 50 lat kariery artystycznej dało mi spełnienie artystyczne, ale też jako pedagoga — mówił.
Dotychczasowi wyróżnieni Honorowi Obywatele Rybnika:
Lidia Grychtołówna – znakomita pianistka i pedagog
Adam Makowicz – wybitny pianista jazzowy
Jacques Beaulieu z partnerskiego miasta Mazamet
premier – prof. Jerzy Buzek
Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor
arcybiskup Damian Zimoń - absolwent rybnickiego gimnazjum oraz Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie
dr Józef Musioł - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, dziennikarz i literat, działacz społeczny
Tagi: Piotr Paleczny z Rybnika, pianista z Rybnika, Honorowy Obywatel Rybnika, UM Rybnika, Państwowa Szkoła Muzyczna w Rybniku
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83783Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
55782„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
45263Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
32035Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
32002Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+275 / -4PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+130 / -18Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+101 / -17„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
17Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 539