zamknij

Wiadomości

Piotr Kuczera w „Dziękuję, nie słodzę”: będzie mała rewolucja

2015-11-23, Autor: ww
Piotr Kuczera jest gościem 12. wydania programu „Dziękuję, nie słodzę”. Prezydent w rozmowie z Wacławem Wraną dokonał bilansu swojego pierwszego roku urzędowania. Zdradził również jakie zmiany czekają nas w mieście w najbliższej przyszłości.

Reklama

Czy wzrosną dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła? Czy dojdzie do przebudowy rybnickiego stadionu? Jak będzie wyglądał podział pieniędzy dla klubów sportowych? Czy zmiany na stanowiskach dyrektorów domów kultury to kara czy nagroda? Czy Adam Fudali jest lojalnym koalicjantem? To tylko niektóre z pytań, które padły w rozmowie Wacława WranyPiotrem Kuczerą.Prezydent zdradził również, że wkrótce dojdzie do zmiany dyrektora w jednej z najważniejszych instytucji w mieście. Jakiej? Zobaczcie sami:

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~frbro 2015-11-23 15:01:07

  Obstawiam, że żużel dostatnie teraz te parę baniek z budżetu na promocję, a jednocześnie o tę kwotę zostanie pomniejszona kwota na organizacje sportowe. Słupki w excelu się będą zgadzały i skończy się zarzut, że kasa sportowców idzie na sport zawodowy. Obym się mylił. Co do ztz to prezydent nieźle pojechał cytatem z arteksa :D (co nie znaczy, że to źle). A może go zatrudnili? Cały wywiad w porządku - nie widzę większego lania wody.

  8 0
 • ~charlie 2015-11-23 17:27:18

  Promocja miasta poprzez bronienie się kibicami na stadionie (15:55 w materiale filmowym) ... no przyznam, że większej bzdury nie słyszałem dawno, promowaniem wśród kogo? mieszkańców? Jeśli ktoś myśli, że żużel bardziej promuje miasto niż piłka nożna w jakimkolwiek kraju, nawet w naszym no to mówiąc kolokwialnie plecie bzdury. Wystarczy porównać informacje sportowe dotyczące np. Unii Leszno i Piasta Gliwice a więc mistrza Polski na żużlu oraz lidera ekstraklasy piłkarskiej (nawet w ostatnim sezonie gdzie ów lider zajmował przeciętne miejsce w tabeli ligowej). Głośniej i bardziej promowane miasto to Leszno czy Gliwice? O którym z tych miast częściej się pisze, mówi? To pytanie retoryczne oczywiście. Ktoś kto chce być uczciwy musi przyznać, że promowanie poprzez sport lepsze może dać efekty dotując piłkę nożną. Oczywiście od lat, także tutaj piszę, że dotowanie jakiegokolwiek sportu zawodowego z pieniędzy publicznych nie powinno mieć miejsca. I jeszcze mam pytanie jak Pan Prezydent chce sprawdzić efekty ewentualnej promocji miasta? Jak chce zbadać czy pieniądze przeznaczone na promocję w jakikolwiek sposób wróciły do miasta? Chyba, że efektem ma być samo mówienie o Rybniku... ale chyba nie o taką promocję komukolwiek chodzi. Promocja miasta poprzez sport w naszym kraju to bzdura i bujda jaką samorządy karmią swoich mieszkańców. Pieniądze przeznaczone na promocję miasta w ten sposób są zwyczajnie wyrzucone w błoto bo nie dają żadnych wymiernych dla niego korzyści.

  16 2
 • ~Lateks 2015-11-23 18:17:16

  Panie Prezydencie, pytanie skąd pan zebrał informacje że palenie mułem czy flotem powoduje smog?
  W Krakowie czy Zakopanem palą węglem lub drewnem i też mają smog. To nie, czym się pali ale jak się pali ma znaczenie.
  Tylko palenie od góry może zmniejszyć zadymienie.

  15 3
 • ~Arteks 2015-11-23 19:12:09

  @lateks - generalnie każde świństwo w piecu poza węglem powinno być zabronione. Nie tylko muł ale także wszelkie brykiety produkowane na bazie roślin, co raz popularniejsze w niektórych domach na rozpałkę. A swoją drogą słyszałem, że w Małopolsce ma być zakaz używania kominków w zimie mimo, że tam spala się drewno. Wszystko w ramach walki ze smogiem. @frbro - zatrudnienie mnie to niełatwa sprawa bo ja bym zażądał dużo za swoją wiedzę, a pensje w urzędach nie są zachęcające. ;) Natomiast Kuczera na pewno czyta moje opiniotwórcze komentarze, rozmawia ze swoimi współpracownikami, słucha mieszkańców miasta i na 100% wie, że komunikacja miejska nie była do tej pory priorytetem i nie działa dobrze. Miło słyszeć, że Berger ma wkrótce odejść na emeryturę. Tak naprawdę nikt w ostatnich latach nie zadał sobie trudu sprawdzenia dlaczego instytucja która ma budżet w wysokości 27 mln zł rocznie - działa tak ospale i tak bardzo rozmija się z potrzebami współczesnych rybniczan.

  1 14
 • ~wojtek74 2015-11-23 19:25:19

  Witam wymiana pieca to nie wszystko trzeba najpierw ocieplić domy a to nie jest takie tanie nad tym trzeba by się nad tym zastanowić?

  22 2
 • ~Arteks 2015-11-23 19:29:51

  @wojtek74 - ale nad czymś się tu zastanawiać? Brać kredyt i ocieplać. Przy okazji z szaro-czarnej kostki zrobisz dom który nie będzie straszył swoim wyglądem.

  2 42
 • ~andzej 2015-11-23 19:38:07

  Liczę, że zmiany w ZTZ obejmą albo ceny biletów (aktualnie bardziej opłaca się jechać autem niż autobusem, co powoduje niemałe korki) oraz absurdalne zasady dotyczące ulg dla uczących się (w tej chwili osoba po ukończeniu 20 roku życia traci ulgę i nawet jesli ma 20 lat i uczy się dalej- takiej ulgi już nie otrzyma, o ile nie jest studentem. Ktoś chyba zdyskryminował uczniów innych szkół np. policealnych, działających TAKŻE w systemie dziennym. Osoba, która postanowi uzyskać konkretny fach nie ma szans na żadną ulgę w naszym mieście. Gdzie indziej tego problemu nie ma. 21/22 lata to czas, w którym osoby najczęściej kończą szkoły zawodowe (np. po liceum) i mają szansę otrzymać konkretne zatrudnienie. Do tego czasu uczącym powinno się zapewnić ulgę.

  15 1
 • ~antyfudali 2015-11-23 23:13:46

  Wywiad nie wygląda źle,ale parę uwag i tak mi się narzuca. Przede wszystkim ... rok obserwacji tylko,a teraz już w ciągu kilku tygodni się zacznie,ale trzeba to przeanalizować? Znaczy się kolejne puste obietnice. Walka ze smogiem - do tej pory się tylko mówiło,a teraz ... stawia się tablice informacyjne - no szok,taka zmiana,że hoho. Promocja przez jeden wybrany klub sportowy? Totalna niekonsekwencja - skoro sport zawodowy ma sam dbać o fundusze,to po co tworzyć wyjątek?

  3 1
 • ~ 2015-11-23 23:23:00

  ~frbro - myślę, że się mylisz.. ;) . Dotowanie sportu przez Miasto zmierza w dobrym kierunku! :) ... Dla porównania: w 2014 roku Rybnik udzielił łącznie dotacji na kwotę 9,635 mln złotych. Kluby sportowe otrzymały z tej puli łącznie 8,354 mln, czyli - 87% ... z czego "Wielka Trójka" (czyli: piłkarze, żużlowcy i koszykarki - ZAWODOWCY) otrzymali 5,900 mln złotych, dla reszty rybnickich klubów sportowych (zakładam, że amatorskich) zostało 2,454 mln... W tym roku UM udzielił łącznie dotacji na kwotę 9,569 mln złotych. Kluby sportowe otrzymały z tego 7,770 mln zł, czyli 82% całości..., z czego ta sama "Wielka Trójka" dostała 4,205 mln zł... zatem dla pozostałych organizacji sportowych zostało - 3,565 mln!!!!... Zatem na szkolenie dzieci i młodzieży oraz rozwój sportu amatorskiego Rybnik przeznaczył w tym roku prawie 50% środków więcej, niż w 2014 roku!... Pozdrawiam! :)

  6 0
 • ~ 2015-11-23 23:34:03

  Brawo, w końcu będą dzielić pieniądze tak, aby wystarczyło również dla tych mniejszych. Mam nadzieję, że z roku na rok proporcje będą się zmieniać i zawodowy sport z roku na rok będzie musiał sam zapewnić sobie finansowanie a Miasto pokryje co najwyżej 30% klubowego budżetu. Wówczas rozwinie się w mieście sieć szkółek młodych sportowców, bądź ludzi trenujących dla zdrowia :) Wszystkie wielkie zawodowe kluby sportowe to kluby prywatne, jeśli chcemy aby w przyszłości Rybnik znów stał się potęgą sportową musimy iść dokładnie w tym kierunku, innej opcji nie ma :) pieniądze z budżetu tak, ale tylko i wyłącznie na szkolenie dzieci i młodzieży, opłacanie trenerów itp. Zawodowcy powinni być płaceni z pieniędzy zebranych od sponsorów, z biletów, z reklam, gadżetów klubowych itp. Myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku :) Przynajmniej jeśli chodzi o sport ;)

  7 0
 • ~ 2015-11-23 23:43:35

  ~charlie01 - Czy częściej się mówi i pisze o Gliwicach, czy Lesznie?.. ;) OCZYWIŚCIE, że o Gliwicach! ... 1) To miasto 3 razy większe od Leszna, 2) w Gliwicach są zakłady General Motor - OPEL!!!, 3) Gliwice są w czołówce miast we wszelkich rankingach samorządowych!!! ... Jaki wkład do tej promocji wnosi "Piast"? ... Pewnie wnosi... ;) ... Ale... ;) ... Poczytałem sobie o "Unii Leszno" i o "Piaście Gliwice"... Stadion "Unii" mieści oficjalnie 25 tysięcy kibiców... "rekord frekwencyjny" to... 45 TYSIĘCY widzów!!! ... Stadion (ten nowy) "Piasta" ma 10 tysięcy miejsc... "rekord frekwencyjny" to 9,5 tysiąca kibiców.... Ja również wolę oglądać mecz piłki nożnej, niż zawody żużlowe (piłka nożna to SPORT, żużel to - owszem EFEKTOWNE- ale... tylko widowisko...) ... Jednak statystyka jest nieubłagana, do tego moje osobiste obserwacje również.... Na rybnickim meczu żużlowym niemal pełny stadion, na piłce... ostatnio było nas kilkaset... :)... Pozdrawiam!

  8 0
 • ~zosia 2015-11-24 00:09:54

  PANIE PREZYDENCIE. Przyczyną, że dzisiaj mamy problem ze smogiem nie jest to, że ludzie palą w starych piecach i palą mułem. Od dziesięcioleci się tak paliło, w każdym domu paliło się mułem i flotem, nie było ustawy śmieciowej, większość spalało śmieci w piecach i nie było żadnego problemu ze smogiem. Dzisiaj ludzie coraz mniej pali mułem czy flotem, jest ustawa śmieciowa, coraz więcej jest pieców z podajnikiem, to właściwie powietrze powinno byś coraz czyściejsze, a nie coraz gorsze. Winą smogu są PIECE ZASYPOWE Z ZABUDOWANYMI WENTYLATORAMI. SĄ TO PRZYDOMOWE KOKSOWNIE. Bo dzisiaj UŻYTKOWNICY TYCH PIECÓW ZAMIAST PALIĆ W NICH WĘGIEL TO PRZEZ WYGODNICTWO KOKSUJĄ WĘGIEL. I żadna edukacja tu nie pomoże. Jeżeli nasi włodarze nie ustalą zasad spalania węgla w tych piecach smog, nigdy nie zniknie, a wręcz przeciwnie będzie coraz gorzej, bo tych KOKSOWNI jest coraz więcej . Czy słyszeliście Państwo, żeby choć jeden z ekspertów wypowiedział się na temat tych piecy? Ja nie słyszałam.

  1 2
 • ~Arteks 2015-11-24 00:16:59

  @irka6257 - to dziwne co piszesz bo muł nie był w czasach PRL wykorzystywany jako coś czym się paliło... Pojawił się w sprzedaży jako odpowiedź na biedne lata 90. i zmiany ustrojowe. Zresztą prawie wyłącznie na Śląsku - w innych biedniejszych regionach kraju, o dziwo do dzisiaj nie jest w ofercie punktów handlujących opałem.

  1 13
 • ~rodzyn 2015-11-24 11:25:19

  Chciałbym zaproponować UM kolporatż instrukcji palenia od góry dla wszyskich domów i kamienic w Rybniku. Akcję należy rozszerzyć na powiat i inne miasta. Zatrudnić doradców rozpalania, którzy pokażą mieszkańcom jak palić.

  6 1
 • ~frbro 2015-11-24 11:27:24

  Trzeba częściej do pieca zaglądać przy tym paleniu od góry, czy tak samo?

  1 0
 • ~rodzyn 2015-11-24 13:28:05

  Rozpalasz i czekasz aż wszystko się wypali. W zależności od wielkości pieca. Zwykle około 9-10h

  0 0
 • ~fargo2015 2015-11-24 20:07:35

  Prof. Andrzej Szlęk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach o GÓRNYM SPALANIU: "Spalanie takie wiąże się ze spadkiem mocy kotła, a to z kolei może się wiązać z problemem z zapewnieniem odpowiedniego ciągu kominowego i powstawaniem dużych ilości związków szkodliwych". SUPER SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM!

  2 0
 • ~imrahil 2015-11-24 20:39:01

  rodzice przerzucili się na palenie od góry. efekt to mniej popiołu i drobniejszy popiół - zakładam że spala się lepiej. spalili też znacznie mniej węgla (jakieś 30%, czego nie można wytłumaczyć łagodniejszą zimą, bo przedtem zimy bywały różne i różnice wahały się w granicy 5-10%) niż w poprzednich sezonach, kiedy palili "klasycznie". do kotła też rzadziej zaglądali. z komina też mniej dymu niż u sąsiadów.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2587