zamknij

Wiadomości

Pijany strażak ochotnik gasił pożar z 2 promilami

2020-02-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Takie zachowania nie są akceptowane wśród strażackiej braci. Jeden z ochotników gaszących w Czerwionce-Leszczynach pożar był pijany. Wydmuchał 2 promile. Nie ma go już w OSP. Czekają go też inne konsekwencje.

Reklama

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (1 lutego) w Czerwionce-Leszczynach. Około 21.30 przy ul. Furgoła paliła się trawa. Do akcji gaśniczej zostali zadysponowani strażacy z OSP Czerwionka.

- W takcie akcji gaśniczej policjanci z Czerwionki-Leszczyn otrzymali anonimowe zgłoszenie, że jeden ze strażaków OSP może być pod wpływem alkoholu – mówi asp. Bogusława Kobeszko.

Policjanci udali się na miejsce i potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że strażak wydmuchał dwa promile alkoholu.

- Jest to 33-latek z powiatu rybnickiego. Prowadzimy czynności pod kątem artykułu 70 ,paragraf 2 – dodaje Bogusława Kobeszko.

Treść powyższego artykułu brzmi następująco:

"Kto, będąc niezdolny do czynności, której nieumiejętne wykonanie może wywołać niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, taką czynność przedsiębierze albo kto porucza ją osobie do jej wykonania niezdolnej lub wbrew obowiązkowi nadzoru dopuszcza do wykonania takiej czynności przez osobę niezdolną, podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.

Sprawę komentuje Maciej Lichawski, prezes OSP Czerwionka. Zapewnia, że 33-latek już nie będzie gasił pożarów.

- Sam podał się do dymisji. Był na tyle uczciwy, że zrezygnował ze wszystkich funkcji, co tylko zarząd potwierdził – wyjaśnia Maciej Lichawski.

Podczas feralnego wieczora, pijany strażak nie dowodził akcją, gasił pożar.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Krisss 2020-02-04 12:14:34

  W lutym pali się trawa. Koniec świata.

  70 4
 • ~Lateks 2020-02-04 12:24:29

  Nie toleruję pijaństwa, ale tutaj chyba przesada, w końcu gasił pożar czy pragnienie? A gdyby pijany strażak wyniósł rannego z pożaru to byłby bohaterem czy nieodpowiedzialnym pijakiem ? Rozumiem że wozu strażackiego nie kierował?

 • ~Specc 2020-02-04 12:32:52

  Za swoje głupie/bezmyślne/nieodpowiedzialne zachowanie powinien ponieść poważniejsze konsekwencje niż tylko rezygnacja ze "straży" która i tak jest ochotnicza. Ciekawe ile razy wcześniej był pod wpływem a go nie zbadano. Droga redakcjo zmieńcie tytuł na "pijany ochotnik" bo ten tytuł obraża prawdziwych Strażaków którzy walczą na codzień o nasze życie i mienie.

  28 83
 • ~BezstronneSpojrzenie 2020-02-04 13:26:10

  Do ~Specc:
  Co do pierwszej części Twojej wypowiedzi przyznam rację. Strażak powinien ponieść konsekwencje za swój czyn. Nie mniej druga część wypowiedzi jest w moim odczuciu niesprawiedliwa. Zakładasz, że strażacy-ochotnicy to nie prawdziwi strażacy? Jak w ogóle można tak mówić. Sami strażacy PSP przyznają, że bez kolegów z OSP nie dawaliby sobie rady. Są takie akcje gdzie PSP w ogóle się nie pojawia, wszystko robi samo OSP. Tak samo ratują życie, wynoszą z pożarów, reanimują, gaszą pożary, ratują życie i mienie. Oczywiście OSP pochodzi do PSP z szacunkiem, tego wymaga kultura i doświadczenie życiowe. Nie można przez błąd jednego strażaka mówić, że ochotnicy "nie są prawdziwymi strażakami"... a to właśnie sugeruje ta część Twojej wypowiedzi: "Droga redakcjo zmieńcie tytuł na "pijany ochotnik" bo ten tytuł obraża prawdziwych Strażaków którzy walczą na codzień o nasze życie i mienie".
  Chyba, że miałeś co innego na myśli. Wtedy pozostaje mi przeprosić za złe zrozumienie Twoich intencji.

  63 8
 • ~Dziamdzia 2020-02-04 13:41:35

  Roger czy to ty? Znowu? JPRDL

  2 7
 • ~master4k 2020-02-04 14:04:37

  @ Lateks

  Nadal byłby nieodpowiedzialnym pijakiem, który miał więcej szczęścia niż rozumu.

  Pijany strażak nie powinien brać udział w żadnej akcji, bo alkohol i ratowanie życia i zdrowia (lub mienia) nigdy nie idą w parze. Tak samo jak pijalny lekarz nie powinien operować, a pijany ratownik wyciągać z wody tonącego itd. itp. Gdyby z powodu jego pijaństwa ucierpiała osoba ratowana lub postronna albo jego kolega strażak, to co byś powiedział? Gieroj próbował, ale nie wyszło? Dał z siebie wszystko co mógł na bani, więc nie ma problemu? Pojechałbyś do szpitala karetką z pijaną ekipą medyczną? Osobiście wolałbym jednak trzeźwą.

  Ta robota jest już wystarczająco trudna i niebezpieczna nawet bez gorzoły. Nie ma potrzeby czynienia jej jeszcze bardziej niebezpieczną niż jest tylko dlatego, że ktoś miał ochotę na kilka głębszych. Jak miał 2 promile, to powinien pójść spać, a nie narażać siebie i innych. Pierwsza zasada służb ratowniczych? Ratuj tak, żebyś samemu nie wymagał ratunku.

  @BezstronneSpojrzenie

  100% racji. Gdyby nie OSP w mniejszych miejscowościach, to by nie było komu gasić i pomagać w wypadkach. PSP jest po prostu za mała na potrzeby kraju.

  18 14
 • ~artefaks 2020-02-04 16:58:15

  Napił się bo nie wiedział że będzie pożar. Mimo wszystko starał się ratować dobytek i życie ludzkie. Prezydent powinien go w razie wyroku ułaskawić ? Jak w proboszcz miał zapłacić mandat za hałasowanie dzwonami. To sławny minister mu ten mandat anulował . Przecież idą wybory :) i nie może być gorszy :)

  38 6
 • ~ahhhrreccek2710 2020-02-05 16:58:43

  Stoję praktycznie za murem za ~artefaks.
  Za niedługo nie będzie się można wypróżnić, bo będą na to przepisy (może i unijne). Fakt, że lepiej by było, gdyby strażak był całkowicie trzeźwy, ale takie paradoksy w naszym kraju mamy, że ratownik za uratowanie życia może pójść za kratki. Kwaśniewski mógł nawalony jeździć po świecie, mu jakoś uszło. Strażak na pewno w dobrej wierze działał i chciał pomóc. To nie jest taka półka, żeby węża z wodą nie mógł utrzymać. Mimo wszystko dla mnie, strażak, zuch.

  14 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1089