zamknij

Wiadomości

Pierwsza tego typu inwestycja w Polsce: miasto przymierza się do budowy zeroemisyjnego przedszkola

2014-07-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Dobra wiadomość dla mieszkańców Boguszowic: rybnicki magistrat myśli o budowie nowego przedszkola w tej dzielnicy naszego miasta. Tego typu placówka byłaby zarazem pierwszą inwestycją w Polsce, która opierałaby się na zasadzie zeroemisyjności.

Reklama

Nowe przedszkole w Boguszowicach ma być budowane od podstaw. Dotychczasowy zespół szkolno-przedszkolny i salki parafialne nie były bowiem w stanie pomieścić wszystkich maluchów. Inwestycja spełniałaby więc oczekiwania rodziców jak i samych przedszkolaków w tej części miasta.

Władze Rybnika myślą jednak o jeszcze jednym, innowacyjnym udogodnieniu. Nowe przedszkole ma opierać się na zasadzie zeroemisyjności. Co to oznacza? Najprościej mówiąc: energia zużywana przez placówkę będzie przez nią jednocześnie wytwarzana. Szkodliwe związki będą natomiast przedostawały się do środowiska w stopniu znikomym. - Nie mamy jeszcze projektu technicznego. Chcę najpierw zobaczyć studium wykonalności, czy te zadanie jest dla miasta opłacalne. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na inwestycję, bylibyśmy pierwszy miastem w Polsce, które zapoczątkuje budowę tego typu przedszkola – powiedział prezydent Adam Fudali.

Przedszkole zeroemisyjne wpisywałoby się w politykę walki z niską emisją w naszym mieście. Rzecz w tym, że budowa takiej energooszczędnej i ekologicznej placówki wiąże się z o wiele większymi kosztami. – Nie znamy jeszcze kwoty realizacji inwestycji, jednakże naszym pomysłem zainteresował się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który chciałby z nami współpracować – zdradził prezydent Fudali. Pomoc WFOŚiGW wiązałaby się zatem ze sporą dotacją.

Kiedy mieszkańcy Boguszowic będą mogli ujrzeć nowe przedszkole? Jeszcze nie wiadomo. – Mówimy o zadaniu, które będziemy realizować w budżecie 2014-2020. Wszystko zależy teraz do studium wykonalności, które określi czy to nam się opłaci – wyjaśnił włodarz naszego miasta.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~LEMUR 2014-07-29 09:35:43

  czyli "przed wyborami"

  7 0
 • ~karolVTEC 2014-07-29 10:00:47

  Które Boguszowice? Stare czy Osiedle? No i nie wiem, czy budowa takiego przedszkola ma sens, bo co jak co, ale nawet w "standardzie" nie jest ono budynkiem, który jakoś specjalnie bardziej smrodzi od przeciętnego, większego domu.

  4 0
 • ~p1chrunch 2014-07-29 10:30:14

  A jaka będzie emisja, jak wszystkie dzieci w przedszkolu pierdną naraz?

  1 0
 • ~Grisza 2014-07-29 11:06:17

  Przedszkole ma powstać w dzielnicy Boguszowice Stare przy ul. Sztolniowej. Na dzień dzisiejszy budowa przedszkola "pasywnego" jest nieracjonalna. Budowa przedszkola energooszczędnego zbliżonego do pasywnego jak najbardziej, ma sens ekonomiczny. Budynki pasywne wymagają na etapie projektowania i budowy na dzień dzisiejszy jeszcze zbyt dużych nakładów finansowych, kótre mogą się nie zwrócić. Chyba, że inwestycja uzyska znaczne dofinansowanie z zewnątrz - to jak najbardziej jestem za realizacją przedszkola pasywnego :)

  12 0
 • ~daro 2014-07-29 11:47:37

  i co z tego?? jak większość bloków starego budownictwa mają piece i palą czym się da-- dywany plastykowe butelki itp więc znowu ktoś się obudził i kombinuje nad czymś nudzi się h...om

  7 0
 • ~qwerty 2014-07-29 12:18:31

  Rozwiazanie problemu niskiej emisji jest tlyko jedno: 1. wprowadzenie surowych mandatow od Strazy Miejskiej za kopcenie + 2. wprowadzenie programu KONKRETNEGO dofinansowania wymiany piecow i co wazniejsze - TERMOMODERNIZACJI budynkow. Fudali nie zrobi ani pierwszego, ani drugiego, ale cos przed wyborami musi mowic w sprawie "walki z niska emisja". Wczesniej byly to solary, teraz pasywne przedszkole. I na jednym i drugim marnuje ogromna ilosc pieniedzy (pytanie jest czy jakas jego kuzynka nie ma firmy handlujacej solarami). Wprowadzenie mandatow nie wchodzi w gre, bo Fudali boi sie utraty glosow, wiec SM tylko markuje jakiekolwiek dzialania w tej kwestii. I dlatego poki nie zmieni sie prezydent i nie przyjdzie ktos z jajami, to caly czas bedziemy sie truli smogiem, jednym z najwiekszych w Polsce.

  5 0
 • ~rzyt 2014-07-29 12:27:57

  Za niedługo nie będzie już żadnej niskiej emisji, bo ludzi nie będzie stać na węgiel i wodę w butelkach PET. Dywany też już będą spalone, a lasy wycięte...więc idea pasywnego życia zostanie wprowadzona w sposób bardzo prosty. Qwerty masz trochę racji, ale od czego są politycy? Naobiecują i na tym koniec.

  2 0
 • ~p1chrunch 2014-07-29 12:56:32

  Ech, dajcie spokój, jak nawet monitory starają się zaoszczędzić CO2 (tak mam taki od LG, LEDowy!).

  2 0
 • ~orient 2014-07-29 13:30:49

  @piotrusbartus1 już chyba całe Maroko podłączono do co, w centrum podłączono ok. 90 kamienic z tego co pisało na rybniku.com.pl natomiast największy problem jest z budownictwem indywidualnym, w przypadku starszych domów, ogrzewanie jest bardzo nieekonomiczne chociaż i tu pojawiła się iskierka nadziei bo na Mglistej podłączono całe osiedle domków jednorodzinnych do sieci, a teraz podobno większość dzielnicy Północ chce się podłączyć a także jest szansa na podłączenie prawie całych Chwałowic.

  4 0
 • ~Tomek_81 2014-07-29 14:59:41

  Ile budynków miejskich podłączono do ciepła w ramach "wpisywania się w politykę walki z niską emisją w naszym mieście" przez ostatnie 4 kadencje (16 lat) ????? Niektóre w Śródmieściu czy dzielnicy Północ mają rurę "przed drzwiami" a w środku kilka czy kilkanaście piecy węglowych. Niestety lepiej wydać kupę kasy na coś mało efektywnego ale bardzo efektownego (medialnie).

  1 0
 • ~Jan R. 2014-07-29 21:31:06

  p1chrunch nie będzie żadnej emisji. Pierdy zostaną skierowane do turbiny kogeneracyjnej, która wytworzy prąd i ciepło na potrzeby przedszkola. Reszta nadwyżkowej energii zostanie zmagazynowana w zbiorniku wodnym na zwale północ KWK "Jankowice", by w godzinach szczytu można ją było spuścić do nieczynnych wyrobisk na poziomie -600 odzyskując tym samym ten nadmiar energii. Fudali to geniusz Płaskowyżu Rybnickiego.

  0 0
 • ~daro 2014-07-29 23:55:35

  ~orient tak ale jest też inny problem za podłączenie centralnego wzrosną koszty mieszkańcom a wiadomo że na starszych blokach nie mieszkają rodziny co im się przelewa więc moim zdaniem może się mylę przestaną płacić czynsz już nie gadam o ocieplaniu budynku
  bo tak im doliczą do czynszu że masakra a jeszcze jak założą najlepiej podzielniki co do mnie to jest oszustwo !!! np. Gdzie mają mieszkać młode małzeństwa jeżeli ktoś zarobi 1500 zł na trzy osoby ? tu jest syf w polsce rząd żere obiad za 1500 zł na jedną osobę
  mają nas gdzieś nie będę się w kur... jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam
  na koniec dzieci siedzą w domach bo rodziców nawet nie stać na basen na rudzie

  2 0
 • ~ 2014-07-30 13:32:45

  Podobne przedszkole jest juz w marklowicach więc szału tym nie zrobią.

  2 0
 • ~hardmark 2014-07-31 14:54:14

  Dobrze ,że pan poseł przynajmniej wie gdzie jest Rybnik.

  1 0
 • ~hardmark 2014-07-31 14:58:54

  Będzie przedszkole tylko Nas (PiS, BSR i Adam F.) wybierzcie.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 308