zamknij

Wiadomości

Pieniędzy z Unii na budowę lotnisk w naszym regionie nie będzie

2013-06-06, Autor: Dominika Kuśka
Kilka miesięcy temu władze Rybnika oraz gminy Czerwionka-Leszczyny zapowiedziały inwestycje związane z budową lotnisk. Samoloty w przyszłości mają lądować w Gotartowicach oraz w Bełku. Środków na budowę lotnisk samorządowcy będą musieli szukać we własnym budżecie bądź u inwestorów.

Reklama

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 władze województwa nie będą przeznaczać środków na wsparcie lotnisk lokalnych. – Właściwie w RPO nie ma możliwości wspierania takiej infrastruktury. Wynika to z zapisu linii demarkacyjnej – mówi Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Nasze samorządy przekonują, że brak środków unijnych na inwestycje związane z lokalnymi lotniskami nie jest jednak zagrożeniem dla planów Rybnika i gminy Czerwionka-Leszczyny. Urzędnicy twierdzą, że przy budowie lotnisk od początku nie przewidywały wsparcia w ramach RPO.

 

– Nie zakładaliśmy nawet możliwości skorzystania ze środków unijnych, gdyż już w latach 2007 – 2013 było to niemożliwe. Trudno więc było się spodziewać, żeby tego typu inwestycje Unia Europejska będzie finansować w latach 2014 – 2020. Miasto od początku planowało finansowanie rozbudowy lotniska z budżetu miasta oraz ze środków Województwa Śląskiego, a także z kapitału inwestorów – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu. Wspomniane środki z województwa pochodziłyby z programu „Koncepcji Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie wspierania rozwoju sieci lotnisk lokalnych”. Jednak obecnie z powodów finansowych program ten został zawieszony.

 

Z kolei władze Czerwionki-Leszczyn na lotnisko przekażą nieużywany teren w sołectwie Bełk, w pobliżu wzgórza Ramża. Jednak budową lotniska ma się zająć inwestor.

 

Na jakim etapie obecnie jest budowa lotnisk w naszym regionie? – Obecnie czekamy na odpowiedź  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z decyzją środowiskową dla planowanej rozbudowy lotniska. Do końca czerwca planujemy opracowanie projektu technicznego budowy pasa startowego – mówi Lucyna Tyl.

>> Czy będziemy mieć w Rybniku lotnisko z prawdziwego zdarzenia?

 

W przypadku projektu budowy lotniska w Czerwionce-Leszczynach, obecnie trwają prace nad zmianami planistycznymi. – Pozytywną opinię dla naszej inwestycji wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Teraz staramy się o bezpłatne przejęcie terenów od  Agencji Nieruchomości Rolnych. To wszystko może potrwać do końca roku – tłumaczy Grzegorz Wolnik, pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Gmina jednak na własną rękę nie będzie tworzyć lotniska. – My tworzymy jedynie warunki pod tę inwestycję. Od pomysłu do realizacji w takich przypadkach jest niestety długa droga. Jednak budowa lotniska nie jest naszą inicjatywą. Dostaliśmy propozycję współpracy w zakresie wspólnego projektu utworzenia lądowiska od jednej z firm lotniczych – dodaje Grzegorz Wolnik.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~zxr9 2013-06-06 09:41:21

  Może mi ktoś powiedzieć po ch##? lotnisko w Bełku skoro jest w Gotartowicach oddalonych o hmmm.. może 5 km w lini prostej :)? Za duzo kasy? A może zamiast głupich ambicji urzędników z wioski pt czerwionka połączyc siły i zrobić/zmodernizowac jedno lotosko już istniejące w Gotartowicach? Za chwile bedziemy mieć jeszcze w kazdej wiosce stadnion na 25 tys ludzi. Bo to ostatnio modne.

  7 0
 • ~ 2013-06-06 09:58:09

  Międzynarodowe lotnisko w Gotartowicach? To było by coś!

  0 6
 • ~Negro 2013-06-06 10:52:05

  tylko to lotnisko może oznaczać koniec latania sportowego dla pilotów z naszego regionu (utworzenie kolejnej strefy kontrolowanej pomiędzy TMA Ostrava i TMA Katowice, już teraz jest ciasno) oraz straty finansowane z naszych podatków

  5 0
 • ~ziupo 2013-06-06 11:09:42

  Międzynarodowe w jakim znaczeniu? Polska-Czechy-Słowacja? :P

  0 1
 • ~krist84r 2013-06-06 11:14:50

  Jak zwykle nie ma pieniędzy nic nowego standard ,ale kasa na jakieś gówno na rondach jest w dodatku można się tego przestraszyć

  6 0
 • ~lukaszn84 2013-06-06 11:28:18

  Od demokracji i darmowych pieniędzy z UE gdzie Polska sępi jak może to się w D.... się poprzewracało :P :P

  1 0
 • ~jurempus 2013-06-06 12:20:30

  taa wybuduja w gotartowiach lotnisko a na srodku postawią 5 razy wieksza ulotność.A gmina Czerwionka-Leszczyny niech lepiej zajmie się wyposażeniem w nowe samochody jednostki OSP a nie jakieś lotniska budować.

  8 0
 • ~Don C. 2013-06-06 15:56:16

  Z tym lotniskiem międzynarodowym będzie tak jak z rybnickim metrem czyli każdy o nim czytał a nikt go nie widział :-)

  9 0
 • ~Lateks 2013-06-06 17:23:41

  Zadam jedno głupie pytanie: Po co nam takie lotnisko? Obecnie w Gotartowicach najbardziej zadowolone z lotniska są barany codziennie wieczorem pasące się na płycie. Czyżby ktoś planował powiększyć hodowlę? Można to wybudować tak samo jak stadion na 100 tys. widzów. Tylko pytania dwa -> po pierwsze czy jest to potrzebne? (Patrząc na ofertę odlotów z Balic i Pyrzowic) nie będzie się nikomu opłaciło latać. Teraz można owszem latać śmigłowcem po Polsce -> ile osób sobie pozwala na taki luksus? Już dziś z Krakowa do Wrocławia lata się przez Warszawę ( wprawdzie szybciej niż PKP) ale w porównaniu z podróżą autobaną A4 Jest śmieszne budowanie tu dwóch lotnisk.

  3 0
 • ~ 2013-06-06 17:45:54

  Lotnisko sportowe w Gotartowicach od początku swego istnienia było pomyślane właśnie jako takowe (wielkość, położenia), lub zależnie od sytuacji do wykorzystania w przypadku innych zagrożeń jako baza. Wszelkie inne próby jak widać to tylko teoria która miała posłużyć tylko do robienia sobie reklamy przez pewną grupę osób. Tak więc na lata jest jak widać spokój.

  4 0
 • ~jurempus 2013-06-06 20:57:29

  Ale z drugiej strony w bełku na tych polach czy gdzie oni chcieli budowac te lotnisko tam jest strasznie miekko.Musieli by lat beton dobre kilka metrów w ziemie.

  1 0
 • ~Lateks 2013-06-06 21:02:53

  No i teraz moje ulubione marudzenie, że te wszystkie projekty, wizualizacje są robione z moich podatków chociaż każdy myślący człowiek wie że taki pomysł jest nierealny do wykonania, a już tym bardziej nieopłacalny.

  2 0
 • ~Jan R. 2013-06-06 21:08:31

  Lateks w zupełności się z tobą zgadzam. Ciekawi mnie kto to lotnisko będzie utrzymywał, bo nie wierzę, że kiedykolwiek będzie na siebie samo zarabiać. Ja też mam już serdecznie dość tych chorych pomysłów doświadczonego samorządowca, które nas cholernie dużo kosztują. W wielu przypadkach pieniądze wydane przez niego lepiej byłyby ulokowane, gdyby je rzucono w błoto.

  3 0
 • ~qwerty 2013-06-06 21:20:10

  Trzeba byc skonczonym tepakiem, zeby wierzyc, ze lotnisko w Gotartowicach mialoby JAKIEKOLWIEK szanse bytu w przypadku, gdy w odleglosci 40 min jazdy od zjazdu w Rowniu znajduja sie DWA MIEDZYNARODOWE LOTNISKA - KATOWICE I OSTRAVA. Pomine juz fakt, ze zlazona w planie lotniska dlugosc pasa startowego pozwolilaby na obsluge jedynie dwoch czy trzech modeli samolotow obslugujacych loty lokalne, na dodatek tych najmniej popularnych i nie latajacych w Polsce. Ale widac Fudalil mysli, ze w Rybniku mieszkaja same tepaki podnicajace sie bajeranckimi wizualizacjami. Patrzac na wynik ostatnich kilku wyborow w Rybniku - chyba ma racje.

  2 0
 • ~Arteks 2013-06-06 21:35:37

  @qwerty - tępak nie zrozumie prostych rzeczy a co dopiero czegoś tak skomplikowanego jak latanie... Władze województwa wypowiedziały się jasno na temat lotnisk lokalnych w: Częstochowie, Katowicach, Rybniku, Bielsku-Białej i Gliwicach:
  W ostatnich latach widoczny jest dynamiczny rozwój ruchu lotniczego w Polsce. Dotychczas przyrost tego ruchu skupiał się głównie w największych krajowych portach lotniczych. Jednakże coraz silniej widoczne są tendencje do wzrostu popytu na usługi lotnicze, świadczone poprzez mniejsze lotniska lokalne. Dobrze rozwinięta sieć lotnisk lokalnych ma istotne znaczenie m.in. dla rozwoju gospodarki regionu poprzez zwiększenie aktywności gospodarczej, ułatwienie współpracy ekonomicznej, naukowo-technicznej, czy też politycznej. Wiele międzynarodowych koncernów korzysta w swojej działalności z samolotów dyspozycyjnych. Fakt ten może mieć duże znaczenie przy decyzjach lokalizacyjnych nowych inwestycji gospodarczych w województwie, a dostępność do lotniska może być decydującym atutem przemawiającym za wyborem konkretnej lokalizacji jako siedziby firmy. Bliskość lotniska jest szczególnie istotna dla inwestorów zagranicznych i przedsiębiorstw międzynarodowych, ponieważ zapewnia szybki i bezpośredni dostęp do wielu miejsc w Europie i na świecie. Oszczędność czasu, jako jednego z najcenniejszych zasobów w dzisiejszym świecie, ma ogromne znaczenie w podróżach biznesowych. http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=3&dzi=1278068838&id_menu=472

  0 6
 • ~Arteks 2013-06-06 21:44:19

  Jeszcze dodam, że ze względu na możliwości techniczne i wzrost ruchu dużych samolotów w niedługim czasie ruch awionetek i małych samolotów będzie z Pyrzowic wycofany właśnie na te mniejsze lotniska. Dlaczego Rybnik miałby nie brać pieniędzy które na ten cel będą przeznaczone? Czy chcielibyście aby wykorzystano je w Bielsku, Częstochowie czy Gliwicach a w Rybniku nie? Abyście potem mogli krytykować władze miasta, że przespały taką możliwość!? Oczywiście można się zgodzić z zxr9 że w przypadku Czerwionki tworzenie kolejnego lotniska z publicznych pieniędzy byłoby nonsensem ale na pewno nie dotyczy to tych które są zawarte w koncepcjach i strategiach rozwoju województwa, które powstały w ostatnich latach. Oczywiście sam jestem większym zwolennikiem rozwoju transportu szynowego oraz budową nowoczesnych dróg ale mały ruch lotniczy może mieć potencjał w najbliższych dekadach i na pewno nie powinno się go lekceważyć. @Lateks tu nie chodzi w ogóle o port lotniczy... tylko o lotnisko dla małego ruchu lotniczego. Nie zapomnijcie też, że w ogóle temu lotnisku jest potrzebna modernizacja, nawet jeśli chodzi tylko o stacjonujące tam jednostki obserwacyjne, ratownicze czy sportowe. Przecież te hangary i budynki nie były remontowane od lat. Pasy startowe pewnie też. Jeśli jest konkretna idea - dlaczego z niej nie korzystać?

  0 3
 • ~Lateks 2013-06-06 22:13:29

  Arteks kiedyś byłem oglądać projekty obwodnicy łączącej ul Żorską z ul. Gliwicką -> było ich kilka (dokładnie nie pamiętam)
  żaden nie jest, nie był i nie będzie realizowany dlaczego? Bo w tym czasie nie było na nie pieniędzy, i na dzień dzisiejszy są nie realne do zrealizowania. Ale ktoś zrobił te projekty i ktoś dostał za nie grubą kasę. Pytanie tylko po co? Skoro na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie przebudować jednego wiaduktu pod torami na ul. Wodzisławskiej. A według tamtejszych projektów takich przekopów miało być co najmniej kilka. Tak samo jest z tym ruchem lotniczym. Jeżeli w ciągu godziny jesteś w stanie się przemieścić samochodem w obrębie trzech lotnisk międzynarodowych to kto ci będzie latać z Częstochowy do Rybnika?
  Przypuszczam że UM nie przekazuje na działalność ani 10% tych pieniędzy które idą na durną promocje nierealnych planów.
  No ale cóż pewnie jestem ograniczony i nie przewidujący tego jak nasz wspaniały Adaś który zrobił niewymiarowe boisko na stadionie. Chociaż wystarczyło dziesięć lat temu zrobić je w kształcie prostokąta nie trapezu. I w ten sposób i żużlowcy i piłkarze byli by zadowoleni.

  6 0
 • ~Lateks 2013-06-06 22:20:17

  ~Arteks i dlaczego z niej nie skorzystać? A po co UM robi w Rybniku światłowody w takich relacjach które już istnieją?
  Powiedz mi jaki to jest biznes jeżeli w ziemi już leżą 3 kable po kilkadziesiąt włókien światłowodowych. A miasto dzięki UE robi czwarty kabel? Komu będzie dzierżawić te włókna? Komu będzie realizować transmisje danych? Ile na tym zarobi pieniędzy?
  I dlaczego do jasnej ch...ry nie poprowadzi ani jednego kabla w takiej relacji która nie istnieje? która by miała jakiś sens rozwoju infrastruktury?

  3 0
 • ~jeff 2013-06-07 07:06:25

  Bardzo fajnie że nie będzie kasy!!! będzie cicho i spokojnie!!! niech robią w Bełku takie jak w Warszawie!!!

  2 0
 • ~ 2013-06-07 10:06:34

  Kilometr drogi nie znaczy nic, rozleci się za rok. Kilometr pasa, otwiera możliwości latania po całej Europie. Ale Rybnik to Rybnik...chwalić się że skoczkowie zdobyli medale nie pisząc o tym że skaczą w Czechach! Bo miasto ma gdzieś to że się resurs na silnik do AN-2 skończył i sekcja umarła. A orliki budują jak po*@#&@ni i nic z tego nie wynika. Żadnych wyników!

  2 0
 • ~Fiodore 2013-06-07 18:15:16

  Wyglada na to, ze jednak znajdzie sie jakis samolot, ktory bedzie mogl stad startowac, wystarczy mu 500m pasa startowego, a jest nim Saker S-1  http://gadzetomania.pl/2013/06/06/saker-s-1-najszybsza-na-swiecie-powietrzna-taksowka

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 904