zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Pieniądze z budżetu obywatelskiego mogą pomóc w walce z koronawirusem?

2020-03-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W 2019 roku rybnicki magistrat przeznaczył na budżet obywatelski przeszło 4,5 mln złotych. W tym roku jest podobnie. Pytanie, czy nie lepiej w obecnej sytuacji przeznaczyć je na walkę z koronawirusem?

Reklama

Walka z epidemią koronawirusa stała się priorytetem w Europie, również w Polsce. Na walkę z zarazą przeznaczane są gigantyczne pieniądze. Pytanie, w jakim stopniu lokalny samorząd może pomóc w tej walce?

W ubiegłym roku Miasto Rybnik przeznaczyło na budżet obywatelski 2020 dokładnie 4.573.874,60 zł. W tym roku jest podobnie. To spora suma, która w obecnej sytuacji mogłaby być przeznaczona na testy wykrywania wirusa, czy niezbędny sprzęt dla rybnickiego szpitala.

Taki temat podnieśli reprezentanci Sejmu i Europarlamentu z naszego regionu – poseł Maciej Kopiec i europoseł Łukasz Kohut. Wystosowali do rybnickiego magistratu apel, by zabezpieczoną w tegorocznym budżecie Miasta Rybnika kwotę, na wydatki związane z tzw. Budżetem Obywatelskim, w całości przeznaczyć na wsparcie „Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku”.

- Idea Budżetu Obywatelskiego jest partycypacja obywatelek i obywateli w zarządzaniu miejskimi pieniędzmi. Z opinii, jakie docierają do naszego biura poselskiego, wynika że mieszkańcy i mieszkanki Rybnika uważaliby podjęcie takiej decyzji za działanie mądre i roztropne. Analizując również historię Budżetu Obywatelskiego w jego mateczniku – mieście Porto Alegre, gdzie środki przeznaczane były na rozwiązywanie najbardziej palących społecznie problemów, udzielenie rybnickiemu szpitalowi takiego wsparcia byłoby wskazane – czytamy w liście.

Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu tłumaczy, że budżet obywatelski nie jest dla samorządów obligatoryjny, jak kiedyś.

- Ustawa z 2018 roku nakłada konkretne obowiązki na gminę w związku z budżetem obywatelskim, jest określona konkretna kwota na budżet i zasady głosowania, to wszystko powoduje, że nie mamy tu możliwości decyzji czy oddawać część budżetu w ręce obywateli czy nie, mamy taki obowiązek. Co oznacza, że tych środków nie możemy też przeznaczyć na cokolwiek innego – wyjaśnia.

Politycy rozumieją, że z przyczyn formalnych Urząd Miasta Rybnika nie jest w stanie wesprzeć WSS nr 3 w bezpośredni sposób, w postaci zabezpieczonej w budżecie kwotą.

- Dlatego proponujemy Panu Prezydentowi proste rozwiązanie, będące jednocześnie niezwykle efektywne dla bieżących potrzeb społecznych. Środki z Budżetu Obywatelskiego proponujemy zagospodarować zgodnie z zaakceptowaną przez WSS nr 3 listą potrzeb. Dziś wiemy, że brakuje: masek ochronnych, fartuchów chirurgicznych, okularów, przyłbic, termometrów, aparatów do mierzenia ciśnienia, środków do odkażania, środków higienicznych, ale także sprzętu specjalistycznego, takiego jak respiratory.

Tymczasem przypominamy, że miasto zdecydowało się już przekazać pierwsze pieniadze na walkę z koronawirusem. Rezygnując z imprezy „Maj, bzy, Rybnik i ty” magistrat chce przekazać szpital w regionie 100 tysięcy złotych >>Nie będzie majówki w Rybniku. Miasto chce pomóc szpitalom<<

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Arteks 2020-03-25 11:41:50

  Bardzo głupi pomysł posła i europosła!!! Dlaczego chcieliby ciąć wydatki na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców - które ci sami najpierw zaproponowali, a potem przegłosowali? Nawet przy okazji epidemii nie można ciąć inwestycji poprawiających jakość życia. A służba zdrowia jest finansowana przez państwo i to ono powinno dbać o jej potrzeby. Premier jeszcze niedawno mówił o wspaniałej sytuacji budżetowej - jakiej nie było od lat więc to władze państwa niech zadbają o wszystkie potrzeby naszego szpitala. Miasto ma swoje wydatki i swoje problemy.

  50 21
 • ~frbro 2020-03-25 11:58:31

  Niech zagospodarują środki z budżetu na "promocję" poprzez klub żużlowy, bo one służą tylko i wyłącznie kupowaniu głosów wyborców, a nie żadnej promocji. Ligii żużlowej i tak nie ma.

  32 16
 • ~rosthost1 2020-03-25 11:59:33

  a ile przeznaczy Parlament Europejski. Jak Kohut potrafił biegać z flagą na początku kadencji to teraz coś robi???? Centralny zakup masek i respiratorów zajął Unii - cały miesiąc w tym czasie do Czech przyleciały już trzy transporty z Chin. Nieudolna ta Unia teraz.

  39 19
 • ~Rybnikczanin 2020-03-25 12:16:35

  Ja również uważam, że Budżet obywatelski nie powinien być przeznaczany na walkę z koronawirusem. Panie Pośle Kopiec i Kohut od tego jest Rząd w obecnej sytuacji - Rząd Pis - więc do roboty. Wystarczy, że już składamy się na WOŚP. Rząd cały czas twierdzi, że jest tak pięknie i kolorowo w kraju. Rozdaje pieniądze na lewo i prawo. Teraz Wam się oczy otworzą, że nie ma kasy nawet na maseczki i fartuchy. Teraz widać jak nas kroją np. cena paliwa - potrafi PB 95 kosztować poniżej 4 zł. Każdy poprzedni Rząd nas kasował ale ten to ma mistrza. Tu daje 500 zł na dziecko ale z boku muszę wydać 700 zł żeby się wyrównało. Dziękuję.

  38 17
 • ~pprywatne 2020-03-25 12:36:02

  W naszym sejmie już im czachy dymią od kombinowania w jaki to sposób zrobić, aby fajnie wyglądało w TVP i żeby nic nie kosztowało. W sumie chodzi o to, jak tu wszystkich oszukać. Zapewne będzie wiele ale... i tylko w przypadku... i w sytuacji... i sam formularz zapewne będzie zniechęcał, no i jeszcze jakaś komisja weryfikacyjna się znajdzie itp.

  20 11
 • ~biker74 2020-03-25 12:41:28

  Czy europoseł Kohut i poseł Kopiec przeznaczyli jednomiesieczną dietę na walkę z koronowirusem?
  Czy nasi miejscy radni przeznaczyli jednomiesieczną dietę na walkę z koronowirusem?
  Europoseł Kohut wszędzie pisze że jest społecznikiem. Pora to pokazać.

  42 7
 • ~zak 2020-03-25 12:53:33

  Arteks + reszta spółki KO i tu dopiero widzimy , jacy proobywatelscy są totalsi , obojętnie jak będzie żle , nic od siebie nie dadzą , bo od tego jest rząd.Jak słynnego papieru toaletowego w łazience mieć nie będziesz , to też będziesz wzywać rząd ? Przecież od tego są samorządy , żeby pomagać swoim obywatelom . Mam w doopie taki samorząd , za który wszystko musi rząd robić .Nie lubie Kopca i Kohuta
  ale w tej sprawie akurat mają racje , nic się nie stanie jeśli w tej sytuacji , budzet obywatelski w tym roku sobie darujemy.

  15 31
 • ~Piotr Czaja 2020-03-25 12:57:44

  Wypowiedzi panów K.K nie będę komentował bo nie są tego warci!

  20 6
 • ~Gibon 2020-03-25 13:46:13

  Absolutna głupota. MZ jest od tego żeby walczyć z koronawirusem a nie miasto.

  16 4
 • ~Trop leminga 2020-03-25 14:01:42

  do Kol. Piotr Czaja - jednak to możliwe! Po raz pierwszy daję ci łapkę zieloną. Trzymaj tak dalej!

  6 10
 • ~olo-s 2020-03-25 14:04:42

  Panie ~Zak, piszesz Pan od czego są samorządy... Panie a od czego jest rząd? Rząd powinien finansować edukację, a ta dotowana jest w bardzo dużym zakresie z samorzadów... Rząd powinien finansowac służbę zdrowia, a ta w duzej mierze finansowana jest przez samorządy... I tak mógłbym wymieniać kolejne działy naszego życia, gdzie w ostatnich latach finansowanie jest cedowane na samorzady...A skad one mają brać tą kasę? Rząd im nie dał...

  29 11
 • ~zak 2020-03-25 18:35:00

  olo-s jeśli rząd ma za wszystko płacić , to po co samorządy ?
  jeśli samorząd Rybnika ma kasę na drogi rowerowe , po których nikt nie jezdzi , to i na pomoc szpitalom znalazłby.

  9 13
 • ~Arteks 2020-03-25 19:37:33

  @zak - jeśli samorząd ma za wszystko płacić, to po co rząd? Jeśli rząd ma kasę na rozgłośnię Rydzyka której nikt nie słucha, to i na pomoc szpitalom znalazłby. ;)

  13 7
 • ~Marek Wawoczny 2020-03-26 03:59:13

  a pieniadze z budzetu miasta rybnik przeznaczone na walke z zima to znaczy odsniezanie, paliwo,itp gdzie sa

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2897