zamknij

Wiadomości

PGG bankrutuje? Lider Sierpnia 80 mówi, że spółka nie ma pieniędzy na wypłaty

2021-01-22, Autor: tora

Polska Grupa Górnicza jest na skraju bankructwa. Nie ma pieniędzy ani na wypłatę lutowej czternastki ani marcowych wypłat wynagrodzeń – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w wywiadzie dla wnp.pl. Nam potwierdza te informacje i mówi, że są pewne. Mamy też stanowisko PGG.

Reklama

Bogusław Ziętek w wywiadzie dodał, że sytuacja innych spółek węglowych także jest zła. „Nie wierzę, żeby rząd miał dogadane z Komisją Europejską wprowadzenie szybkiego mechanizmu dopłat do wydobycia węgla oraz harmonogram likwidacji kopalń. Polityka rządu polega już tylko na tym, by przeżyć jeszcze jeden dzień, przetrwać jeszcze jeden miesiąc bez żadnego planu i rozwiązań na przyszłość.”

Bogusław Ziętek: Bez pomocy covidowej czy nadzwyczajnych wpłat nie będzie na czternastki

Dopytaliśmy przewodniczącego Sierpnia 80, skąd ma informacje o braku pieniędzy na wypłaty i czy są to informacje pewne:

- Każdy z nas musi umieć zdobyć informacje i ja takie informacje też posiadam, bo to jest mój obowiązek. Muszę wiedzieć, jak ta spółka wygląda, więc wiem, że jeśli nie będzie wypłaty pomocy covidowej, o co od zeszłego roku wnioskuje do Polskiego Funduszu Rozwoju zarząd PGG, jeśli nie będzie nadzwyczajnych wpłat, np. przedpłaty na węgiel, to kwestia czternastki jest zagrożona i podobnie marcowej wypłaty. Owszem, spółka wygenerowała środki na wypłaty, które poszły w styczniu, owszem, spółka jeszcze posiada środki na wypłatę w lutym, ale według mojej najlepszej wiedzy spółka nie będzie już w stanie obsłużyć czternastki, która powinna być wypłacona do 15 lutego. Z bieżącej działalności spółka już nie jest w stanie tego obsłużyć – mówi nam Bogusław Ziętek.

Reakcje załogi na brak wypłat? Ziętek: poczekajmy

Zapytaliśmy też działacza, jakie mogą być reakcje załogi PGG.

- Wie pan, do tej pory mieliśmy gwarancje, że wypłaty nie są zagrożone, że wszystkie płatności wobec pracowników będą realizowane, ale mieliśmy też gwarancje m.in. tego, że energetyka za swój węgiel, który miała odebrać, a go nie odebrała, zapłaci. Jak wiadomo, za ten węgiel nie zapłaciła i sytuacja jest, jaka jest. Jak ludzie zareagują na to, że ewentualnie nie dostaną czternastki? Poczekajmy, dlatego, że tak jak mówię, nie jest rozstrzygnięta kwestia pomocy covidowej. W moim odczuciu jej nie będzie, ale mogę się mylić. A jeżeli rząd nie wywiąże się z zobowiązania, by spółki zapłaciły za zakontraktowany, a nie odebrany węgiel, a też nie ma wielkiej chęci, by to zobowiązanie wypełnić, to będziemy mieli kłopot już w połowie lutego, a najpóźniej w marcu - dodaje.

Mówi, że w poniedziałek 25 stycznia będzie kolejne spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawie umowy społecznej, więc temat sytuacji finansowej spółek węglowych też będzie poruszony.

Rzecznik PGG: spółka jest w trudnej sytuacji, ale najbliższe świadczenia będą wypłacone

Fakt ciężkiej sytuacji finansowej PGG potwierdza Tomasz Głogowski, rzecznik spółki:

- Obecnie spółka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej wynikającej ze znacznego zmniejszenia odbiorów węgla przez kluczowych klientów oraz skutków panującej pandemii. Zarząd podejmuje szereg działań ukierunkowanych na zrównoważenie sytuacji płynnościowej. Obecnie spółka stara się o pozyskanie środków z PFR w ramach Tarczy Antykryzysowej. Reasumując najbliższe świadczenia dla pracowników powinny zostać wypłacone, mimo trudnej sytuacji finansowej spółki – przekazuje Tomasz Głogowski.

Dodajmy, że PGG zakończyła rok 2020 ze stratą około 2 mld zł. Tomasz Rogala, prezes spółki mówił, że gdyby nie aktywne oszczędności, strata byłaby większa o około pół miliarda zł.

Co zrobić z górnictwem energetycznym na Śląsku?

Oddanych głosów: 1884

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 30

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,pgg-bankrutuje-lider-sierpnia-80-mowi-ze-spolka-nie-ma-pieniedzy-na-wyplaty,wia5-1-4198.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~corona 2021-01-22 14:24:54

  Do wszystkich zawistnych troli, nic się nie martwcie, wszystko się znajdzie. Średnio co 3 lata takie fleki dupczą.

  73 55
 • ~Kimi73 2021-01-22 14:25:26

  Chwila... 14stka ma byc z zysku!!! Czego qwa Zietek nie rozumiesz...? J. polski za ciężki? Cieżko czytać ze zrozumieniem? Wskaż zysk i bierz 14stkę. Ostatnie zdanie i tak pewno za trudne do zrozumienia...

 • ~corona 2021-01-22 14:38:21

  „Reasumując najbliższe świadczenia dla pracowników powinny zostać wypłacone, mimo trudnej sytuacji finansowej spółki – przekazuje Tomasz Głogowski.”

  Dziękuje, możecie się rozejść trole.

  33 80
 • ~PewienRybniczanin 2021-01-22 14:56:59

  To niech mi teraz jeden uczciwy górnik powie za co niby wam się te pieniądze należą? Wszyscy dokładają tylko do waszych nierentownych kopalń, a jeszcze marudzicie, że się wam cokolwiek należy.

 • ~corona 2021-01-22 15:06:43

  Za to że po zmroku masz widno w Twojej kanciapce. Nawet z tym nie handluj. A jak uważasz że taki miód na grubie to od wiosny maja być przyjęcia.

 • ~sympatykrybnika 2021-01-22 15:36:31

  Zabrakło jednego PLANU RESTRUKTURYZACJI PGG. Och!, przepraszam w lipcu takowy był, ale związki zawodowe go odrzuciły.

  Pod znakiem zapytania stoi pożyczka „koronawirusowa” z Polskiego Funduszu Rozwoju. 1,75 mld zł miało podtrzymać płynność PGG w przyszłym roku. Miliard złotych dostała już JSW. Ale PFR potrzebuje zabezpieczenia:
  • zastawów na majątku i kontraktach na sprzedaż węgla,
  • hipotek na nieruchomościach.
  Tymczasem wszystkie te aktywa są już zabezpieczone na rzecz banków, które kilka lat temu pożyczyły poprzedniczkom PGG 2 mld zł. PFR musiałby wejść jako kolejny wierzyciel „do podziału” w przypadku ewentualnej upadłości spółki. Państwowe banki (PKO BP, Alior i BGK) gotowe są się zgodzić, ale przynajmniej jeden z banków prywatnych jest przeciwny. Wśród obligatariuszy są jeszcze hiszpański Santander, francuski BGŻ BNP Paribas oraz niemiecki DZ Bank. Bank uzależnia swoją zgodę na wpisanie PFR do zabezpieczeń od zatwierdzenia planu restrukturyzacji PGG przez Komisję Europejską. Wniosek PGG nie trafił jeszcze na Komitet Inwestycyjny i Zarząd PFR SA, który finalnie decyduje o przyznaniu środków z Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm. PGG jest jeszcze na etapie przekazywania informacji niezbędnych do oceny wniosku oraz rozmów z bankami na temat zabezpieczenia pożyczki.
  PGG liczy się z negatywną decyzją PFR. Pieniędzy wystarczy wówczas spółce najwyżej na 9 miesięcy, a i to pod warunkiem, że znowu wesprze je energetyka (np. przedpłatami za węgiel).
  Jest inne wyjście – rząd może zmienić regulamin przyznawania „koronawirusowych” pożyczek i zgodzić się aby PFR przelał 1,7 mld zł BEZ ZABEZPIECZENIA. NAJWYŻEJ PGG NIE SPŁACI, W KOŃCU TO NIE PIERWSZY RAZ.

  60 10
 • ~PewienRybniczanin 2021-01-22 15:55:14

  ~corona
  Widno to mam dzięki panelom na moim dachu, a jak prądu potrzeba z elektrowni węglowej to na to by wystarczyła 1 kopalnia.

  86 30
 • ~corona 2021-01-22 16:11:09

  A Ty z księżyca czerpiesz energię? Nie wiem czy chodziłeś do szkoły czy do lasa kamieniami w drzewa rzucać ale z tego co wiem to księżyc świeci światłem odbitym od słońca a nie własnym i najważniejsze. Energi elektrycznej nie można magazynować a kilka dni temu w Polsce padł rekord pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. Wiesz gdzie możesz se wsadzić te panele? Mam nadzieje że się domyślasz.

  33 88
 • ~Artur Kluger 2021-01-22 16:16:14

  Jak słyszę że trzeba dopłacać do każdej wydobytej tony węgla to zakrawa o jakiś absurd. Cieszę się że nie mamy wielkich złóż ropy ,pewnie też by trzeba dopłacać do wydobycia. Ludzie jak chcą kupić dobry węgiel, eko groszek to płacą 800/1000 za PLN i gdzie tu sens i logika . Jedynej grupie społecznej której się opłaca palić węglem to biedota i górnicy z deputatami . Biedniejszym bo ich nie stać na zmodernizowanie ogrzewania a górniką bo mają węgiel za darmo , co dopłacają im reszta ludzi eh

  79 9
 • ~kopciuch2020 2021-01-22 16:35:19

  Bogusiu zwiazkowcu to dzięki wam związkom zawodowym jest taka kondycja finansowa na grubach.
  Powiedz ilu was darmozjadów przewodniczących tam jest.
  Nie jesteście popularni bo rozdajecie wungiel za darmo waszym członkom ,a oni ten wungiel na siłę spalają i Nas trują .

  73 4
 • ~tuptyś 2021-01-22 16:38:45

  jakie qrva czternastki? kiedy to ryle wypracowały jakiś zysk? Najpierw oddajcie pieniądze podatnikom a dopiero potem premie dla siebie. I nie ryczeć mi tu jak barany że górnictwo ratuje kraj i nikt do niego nie dopłaca b wszyscy wiedzą i mają w dudzie.

  83 16
 • ~master4k 2021-01-22 17:00:10

  CO ZROBIĆ Z GÓRNICTWEM ENERGETYCZNYM NA ŚLĄSKU?Aktualne wyniki sondy:
  Inwestować - to nasza przyszłość 24,4%
  Likwidować szybko 18,44%
  Wygaszać stopniowo 19,63%
  Zostawić tylko kopalnie zyskowne 37,53%

  Gdyby taką sama sondę zrobić gdzieś w Polsce, to wyniki byłyby jeszcze bardziej druzgocące dla tej pożal się Boże branży.

  @ corona

  "Za to że po zmroku masz widno w Twojej kanciapce.".

  Pomijając, że znam kilka lepszych sposobów na produkcję prądu niż palenie węgla, to chyba zdajesz sobie sprawę, że węgiel da się kupić i dowieźć do Polski za znacznie niższe pieniądze, niż ceny jego zakupu, które od lat oferują nasze kopalnie? Żeby było śmieszniej w tym roku odnotowano rekordowy spadek zapotrzebowania na węgiel, co jeszcze dodatkowo tą cenę na globalnych rynkach obniży. Oczywiście na świecie, nie Polsce. A propos księżyca. Jeśli w Polsce są koszty pracy z księżyca, to i koszty węgla muszą być potem kosmiczne, żeby się ten PGR od razu nie rozpadł.

  A masz jakąś alternatywę? No nie wiem, idź coś poprotestuj. Może Mati wysłucha. Może znowu prześle Sasina i zaś coś Wam skapnie z budżetu, który zasysa w nowych albo większych podatkach coraz więcej? Może jesteś na swój sposób wyjątkowy, ale na pewno nie jesteś potrzebny.

  Ci ludzie (w tym również ja) nie są zawistnymi trollami, tylko współczujący sobie i innym obywatelom ludźmi, że wbrew własnej woli muszą dalej ten cyrk finansować. Żebyś mógł sobie cały ten proceder zwizualizować, to otwórz rozpalony piec, a potem wrzucaj do środka co dwie minuty banknot 50 zł. Tak właśnie dzisiaj działa ta cała branża. A teraz jeszcze chcecie żeby zamiast 50 zł wrzucać 100 zł i to co minutę. Im szybciej nie będzie pieca, tym szybciej nie będzie dorzucania.

  "A jak uważasz że taki miód na grubie to od wiosny maja być przyjęcia."

  To skoro się tak męczysz za marne grosze, to czemu po prostu nie zmienisz pracy, co? Dostałeś jakiś wyrok, że musisz robić na tej grubie? Albo otwórz własna działalność, kto Ci broni? Wtedy będziesz mógł brać wszystkie leasingi świata. No chyba, że chcesz mi powiedzieć, że do jakiejkolwiek innej roboty się po prostu nie nadajesz. To wtedy sorry. Robimy z kopalni zakład pracy chronionej i siedźcie tam sobie do końca świata.

  Na porodówce jest mniej stękania, niż ciągle słyszę o przedstawicieli tej branży. Wiecznie się coś nie podoba.

  86 12
 • ~internauta 2021-01-22 17:02:11

  Wszystko przeżarli przepili teraz łzy w oczach bo za niedługo trza będzie uczciwie zarobić na chleb nie będzie dłubania słonecznika , drzemki pod ociosem , szeregu chorych przywileji , małpki w pracy , jak wy się odnajdziecie w normalnej rzeczywistości

  84 11
 • ~corona 2021-01-22 17:19:34

  master4k ale po co wozić węgiel i stawiać elektrownie jak można linie wysokiego napięcia ciagnąć z sąsiednich państw. Chłopie a co jak jakimś cudem ten węgiel nie dotrze do polski? Bo wszyscy chyba wiecie że panele fotowoltaiczne są jak solarne ładowarki do telefonu. W najważniejszym momencie zawiodą.

  20 55
 • ~Jacek1410 2021-01-22 17:20:37

  Kopalnie od wielu lat przynoszą straty !!!!!!! Kopalnie powinny ustalić kolejność spłacania swoich długów !!!! Kopalnia jak każdy inny interes nie ma klientów trzeba zamknąć !!! Już się boje, że znowu będziemy " zakładnikami" protestujących górników ( blokowanie dróg, wyrzucanie tak " drogocennego" węgla pod budynkami i inne stare sprawdzone metody związkowców)

  67 10
 • ~Kwinto 2021-01-22 17:36:28

  Aż mi się łezka w oku zakręciła. Może ktoś z PIS-u stanie chociaż przy bramie i rozda wam po bułce. Musicie uprosić rząd aby wam dosypał, wprowadzi się kolejne podatki, Polacy się zrzucą i znowu będą czternastki, piętnastki.... będzie zabawa, będzie się działo..

  67 13
 • ~Franek7 2021-01-22 17:52:26

  „ Obecnie spółka stara się o pozyskanie środków z PFR w ramach Tarczy Antykryzysowej. Reasumując najbliższe świadczenia dla pracowników powinny zostać wypłacone, mimo trudnej sytuacji finansowej spółki – przekazuje Tomasz Głogowski.”

  Czyli że 14tki i pensje wypłaci budżet państwa? Niesamowity bajzel. Tez bym tak chciał w mojej firmie, że jak okaże się słabym managerem i firma nie zarobi to państwo zapłaci wypłaty dla moich pracowników...

  62 7
 • ~artefaks 2021-01-22 20:21:29

  W Chwałowicach działa prężnie klub filmu niezależnego. Mają gotowy scenariusz do nakręcenia filmu obyczajowego jak leżą na schweli o i okładają się po gębach *********

  32 14
 • ~Bernard Jona 2021-01-22 20:52:54

  Jak długo jeszcze?

  22 4
 • ~corona 2021-01-22 20:54:26

  Artefaks, już się to ludziom zmierzło. Poczekaj na co nowego.

  10 23
 • ~Nowy__ 2021-01-22 23:36:50

  Pan Ziętek rozmija się z prawdą ponieważ czternastka jest za wypracowane zyski.
  Jeżeli jakakolwiek firma prywatna nie przynosi dochodu lub wychodzi na zero to skąd ma wsiąść kasę na premię 13-tą ,14-tą lub jakkolwiek inaczej nazwaną???
  Czasy sklepów G-ie i planów 300%ponad normę dawno minęły i nie wrócą. Pomyślcie o restauratorach hotelarzach itp. oraz ich pracownikach którzy walczą o przetrwanie jeśli pomimo wszystko chcieliby otrzymać czternastkę ??? Proponuje trochę pokory i podejścia do sytuacji racjonalnie a nie „bo mi to się należy „

  39 2
 • ~Wasz Stary 2021-01-23 12:31:16

  corona się pod każdym artykułem brandzluje tymi panelami fotowoltaicznymi i kompletnie ignoruje fakt, że węgiel dziś taniej (i lepszej jakości) dowieźć z najdalszych krańców globu niż fedrować i odkładać na zwałach ten nasz :----)

  A przepraszam, widzę, że jest jeszcze nowy, jakże merytoryczny argument: "A CO JAK WĘGIEL NIE DOJEDZIE" O__O?

  16 5
 • ~corona 2021-01-23 14:53:17

  Wasz Stary, spróbuj więc odpowiedzieć na to pytanie.

  6 10
 • ~Dariusz Jankowski 2021-01-23 16:16:34

  Wypowiedz Zietka z 2018 roku cytuje za WNP.pl, gornictwo
  "Nie ma się co obawiać, że energia z farm wiatrowych i atomu wyprze z Polski węgiel, bo ten znajdzie zbyt w każdej ilości, jaką wyprodukujemy. A i tak nam go zabraknie na zaspokojenie własnych potrzeb - mówi dla portalu WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80"

  13 0
 • ~Terrorysta 2021-01-23 20:53:26

  Większość mojej rodziny pracowała na kopalni,sam miałem zresztą możliwość pracy na kopalni i od zawsze byłem przeciwny deputatom ,13stkom,14stkom i wszystkimi innymi przywilejami.Zawsze była haja przy spotkaniach rodzinnych jak im mówiłem że im się to nie należy.Czasy się zmieniają,postęp technologiczny jest ogromny i nie potrzeba tylu ludzi w biurach i administracji,a na kopalniach ciągle się zatrudnia swoich znajomych i rodziny które generują niepotrzebne koszty i sami zżerają siebie od środka. Obecnie ogrzewam dom gazem,bo węgiel jest po prostu za drogi,a związki zawodowe na grubach jest jak rak u człowieka.Mam nadzieję że to wszystko dupnie już w niedalekiej przyszłości.

  21 1
 • ~Kimi73 2021-01-23 21:13:59

  ~artefaks ma rację. Niektóre z kopalń a szczególnie górnicy już próbują się przebranżowić. Póki co komórką kręcą gayporn ale w przyszłości kto wie... Chwałowice tak trzymać!!! Wierzymy! Dacie radę...!!!

  17 2
 • ~master4k 2021-01-24 08:53:30

  @ corona

  "Chłopie a co jak jakimś cudem ten węgiel nie dotrze do polski?"

  Do Polski dotrze, nie masz się co martwić. A wiesz czemu? Węgiel możesz sobie kupić TANIEJ od kilkunastu krajów leżących praktycznie na każdym kontynencie. A nawet jeśli, jakimś wprost niemożliwym zbiegiem okoliczności miałyby być późnienia dostawach (chociaż z drugiej strony z czego takie późnienia miałyby wynikać?), to będziemy palić to, co bezczynnie zalega na gigantycznych zwałach.

  Lepiej zrób sobie kurs na jakiś wózek widłowy, albo zacznij interesować się spedycją i skończ marudzić. Wasz los i tak jest już przesądzony.

  15 3
 • ~Idaho 2021-01-24 09:31:08

  Kilku górników obecnych na forum wierzy, że siła elektoratu górniczego zwycięży. Rząd nie zaryzykuje utraty ich głosów. Nie biorą pod uwagę faktu, że specjalne traktowanie branży górniczej spowoduje straty wyborców nie powiązanych z górnictwem. Pan Ziętek żyje w kosmicznej ekonomii, gdzie firma robiąca 2mld strat ma płacić 14tą pensję. Jeśli odbiorcy PGG nie odebrali węgla, to po prostu nie jest im potrzebny. I to się prawdopodobnie nie zmieni....A Śląsk bez górników sobie poradzi. Przez 30lat zniknęło prawie 300.000 miejsc pracy w górnictwie. Zniknięcie kolejnych 40.000 nie będzie problemem.

  17 4
 • ~artefaks 2021-01-24 10:31:43

  @Corona. Najbardziej mi żal świnki w twoim chlewiku która lubi sobie schrupać wongielka.
  Ale jak zaczniesz zawczasu przyzwyczajać do landrynek, to nie powinno być problemu. W niedzielę ,święta państwowe i kościelne możesz też spróbować podać kopalnioki.

  11 2
 • ~artefaks 2021-01-24 10:41:41

  Dla wielbicieli X muzy w wersji nieco podkasanej mam nawet kilka pomysłów.
  Był kiedyś znany zespół rockowy poziom 600. W nawiązaniu do tego można by wypromować rznięcie piłą ręczną na minus 700.
  Pomysł na trailer mógłby zostać zapożyczony z Franka Dolasa, kiedy na statku w kotłowni robią sobie odciski czarnej ręki na białej klacie i na odwrót. Czyli na brudnej umorusanej wonglem twarzy białe pręgi na gymbie układające się w kształcie zeberki umożliwiającej przejście całej branży na drugą stronę

  11 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1133