zamknij

Wiadomości

Paweł Nowak z inoWino: najważniejsze, że żyjemy

2021-03-19, Autor: Wacław Wrana

W zawalonym wczoraj Świerklańcu miała wkrótce otworzyć się znana w Rybniku restauracja inoWino. Na szczęście nikomu z ekipy inoWino nic się stało. Paweł Nowak – właściciel restauracji podkreśla, że prace remontowe w budynku prowadził właściciel kamienicy.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj w południe zawalił się Świerklaniec – zabytkowa kamienica w centrum Rybnika. Okazało się, że część pracowników przeprowadzających remont budynku była pod wpływem alkoholu.

W wyremontowanej kamienicy wkrótce miała się otworzyć znana w Rybniku restauracja inoWino. Rozmawialiśmy dziś z właścicielem inoWino – Pawłem Nowakiem.

- W tym całym nieszczęściu najważniejsze, że żyjemy i że nikomu nic się nie stało – mówi Paweł Nowak.

Podkreśla, że w zawalonej części kamienicy prace remontowe prowadził właściciel budynku.

- Nasz zespół w momencie zawalenia się ściany frontowej prowadził drobne prace konserwatorskie w sąsiedniej części kamienicy, która nie uległa zawaleniu. Gdy ściana runęła usłyszeliśmy trzask, ale nawet przez myśl nam nie przeszło, że doszło do takiej katastrofy. Naszą ekipę policjanci również przebadali alkomatem, wszyscy mieli wynik 0,0 – opowiada Paweł Nowak.

Co teraz z planami otwarcia inoWino w nowej lokalizacji?

- Za wcześnie, by o tym mówić. To dziś sprawa drugoplanowa. Cieszymy się, że żyjemy i że jesteśmy zdrowi. Oczywiście szkoda zainwestowanych w Świerklańcu pieniędzy i wykonanej pracy. Pieniądze nie są jednak najważniejsze, jakoś damy sobie radę – kwituje Paweł Nowak.

Oceń publikację: + 1 + 70 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Teddy 2021-03-19 12:39:02

  InWino niech się przeniesie do pustych "Delicji". I miejsce lepsze i lokal pewniejszy, bo gminny. Świerklaniec pójdzie do wyburzenia bo po katastrofie z udziałem alkoholu, odszkodowania nie będzie, a skoro już się zawaliło to za jakiś czas znowu coś się zawali. Nie ma sensu ryzykować skoro InWino nie jest właścicielem Świerklańca.

  73 22
 • ~Naj Sao 2021-03-19 13:00:02

  Czy ściana szczytowa jeszcze stoi no to UWAGA !!!
  a stropy to wyparowaly bo mówi sie tylko o sciane ???
  Ze zdjęć wynika że 3 stropy spadły ale dla " kibiców " to gratka ???
  Pozdrowienia z 1000 km

  12 34
 • ~tf2 2021-03-19 13:29:05

  Gratuluję beztroski i wąskiej perspektywy. Czas wziąć odpowiedzialność i ponieść konsekwencje za złe decyzje. Mi akurat wasze ogromne pieniądze (w tym zagadka skąd się wzięły) nie obchodzą. Pytanie kto wpadł na pomysł żeby wykonywać takie skandaliczbe prace i co miało się tam wkrótce otworzyć? Bez tego dziś miasto nie zostałoby z oszpeconym miejscem w reprezentacyjnej części. Od UM chciałbym się dowiedzieć dlaczego na Kosciuszki tolerowany jest dziki parking, przechodnie są rozjeżdżani przez parkujące tam często nieciekawe limuzyny a przez długi czas parkowano na srodku chodnika i ścieżce rowerowej. A przecież jest tam dojazd rowerem i niedaleko nowo wybudowany parking. Pan Kuczera tak chętnie jednym przedsiębiorcom robi skwery i zabiera miejsca do parkowania a innym oferuje bezkarność. Jestem bardzo ciekawy dlaczego?

  66 89
 • ~Qwety 2021-03-19 13:45:51

  Uważam, że zdjęcie z uśmieszkiem właściciela Ino Wino, który chciał mieć wielką salę w Świerklańcu jest nie na miejscu. Straciliśmy jedną z najładniejszych kamienic w mieście. Zawsze na jego tle stoi choinka na Boże Narodzenia, przechodzą międzynarodowe parady mażoretek itd. Uważam, że kamienica powinna być odbudowana i zapędy przedsiębiorców w pogoni za zyskiem za wszelką cenę i takie mocne ingerencje w historyczne budynki zostać powinny zahamowane. Nie wierzę, że na miejscu tego zabytku zbudowałoby coś ładniejszego. Od dekad nic ładnego w Rybniku nie zbudowano. Tylko komercyjne sześcianiki ze szkła. Nie należy zachęcać do obracania kamienic w proch dla zyskania atrakcyjnego dewelopersko placu w centrum miasta.

  90 42
 • ~VeB 2021-03-19 17:25:46

  Za pomalowanie muru budynku sprayem grozi kara i konsekwencje ,ciekawe jakie poniosą ci którzy zdewastowali 17 wieczna kamienice

  36 11
 • ~Arteks 2021-03-19 17:54:19

  Liczę na właściciela, że nie zostawi tego obiektu w gruzach i go odbuduje. Życzę mu aby podniósł się po wczorajszym nieszczęściu. Niech wie, że mieszkańcom zależy i mu kibicują. Chętnie będę gościł w restauracji jaka tam ma być otwarta. :) @Qwety - może uda się ją odzyskać. :))) Pomyśleć co czuli przedwojenni mieszkańcy: Koszalina, Głogowa, Szczecina, Raciborza, Elbląga - pięknych przed wojną miast które zrównano prawie z ziemią. Czy spacerując nad Motławą lub Długim Targiem w Gdańsku, zdajesz sobie sprawy, że większość zabudowy jaka nas tam zachwyca to obiekty odbudowane lub zbudowane po 1945 r.? Odnośnie ładnych budynków z ostatnich w lat w Śródmieściu to parę się znajdzie. Focus, Hotel Ambrozja, kamienica z Czarną Owcą na Kościuszki, nowe budynki na kampusie. Ale fakt, że najwięcej ładnych obiektów pochodzi z czasów pruskich, II RP i PRL. Okres po 1990 nie szczędził nam różnych inwestycji i upiększeń ale mało się budowało w centrum miasta.

  26 9
 • ~Arteks 2021-03-19 18:21:02

  @tf2 - trochę wyjechałeś nie na temat ale tak czy owak, obawiam się, że na twoje pytanie nikt z urzędu nie odpowie bo musiałby przyznać się do... nieporadności. W mieście które od lat ma: monitoring, ma ogrom legalnych miejsc parkingowych i Straż Miejską niestety takie dzikie parkingi są tolerowane. Uważasz, że inny prezydent lepiej by sobie poradził z takimi darmusami? Jeśli tak to wskaż takiego, a z pewnością poprę takiego kandydata w przyszłych wyborach. :)

  16 16
 • ~Lateks 2021-03-19 18:40:58

  Szczerze to jestem zaskoczony informacją że nowy właściciel kamienicy nie jest właścicielem restauracji.

  23 4
 • ~tf2 2021-03-19 20:18:46

  @Arteks: proszę bardzo: niezależny, apolityczny, który będzie działał na rzecz mieszkańców a nie swoich kolesi, wolny od ideologii - nie działający wbrew mieszkańcom.

  @Lateks też mnie to zaskoczyło, z artykułów sprzed działań, które doprowadziły do zniszczenia zabytkowej kamienicy wynikało wprost kto jest jej właścicielem i czyje działania obserwujemy:

  https://dziennikzachodni.pl/rybnik-w-swierklancu-znow-beda-biesiady-nowa-restauracja-inowino-powstanie-w-historycznym-miejscu/ar/c3-15491276

  "Zostawimy go taki, jaki jest. Odsłoniliśmy też cegłę, chcemy by wnętrze miało trochę industrialny styl. Była właścicielka kamienicy prosiła byśmy zachowali charakter tego miejsca..."

  23 4
 • ~artefaks 2021-03-21 19:23:35

  Pierwsze zapiski o karczmie Świerklaniec pochodzą sprzed 1590


  ,,Władysław IV Popiel ( władał Rybnikiem od 1584)nie do końca postępował jak ojciec względem społeczności miejskiej. Pierwsza dekada jego rządów, jeszcze w okresie zastawu, dała się we znaki obywatelom miasteczka. Władysław IV Popiel niechętnie spoglądał na bogacenie się mieszkańców kosztem – jak to rozumiał – jego własnych interesów gospodarczych. Z tego powodu podnosił czynsze. Wnikliwa obserwacja realiów doprowadziła go do wniosku, że rybniczanie na jego szkodę bogacą się z tytułu warzenia i wyszynku piwa. Zdecydował się na ograniczenia przywileju piwnego dla mieszczan, w konsekwencji zyski z produkcji i dystrybucji piwa miały płynąć przede wszystkim do jego kasy. Nadto pan Rybnika do zajazdu „Świerklaniec”, należącego do majątku zamkowego, sprowadzał w celach handlowych wino wolne od opłat, co również uderzało w mieszczan. W tej sytuacji 1590 rok stał się wyjątkowo ciężki dla małej społeczności miejskiej. Dokładna analiza tylko obszaru miejskiego wskazuje na funkcjonowanie wspomnianego już pańskiego domu (karczmy) zwanego Swrchlanczy („Świerklaniec”), z kolei grunty wójtowskie były na podstawie dokumentu przekazane w użytkowanie Adamowi Olleksie. Zabudowa w centrum miasta miała tylko na poły rolniczy charakter (działka z domem oraz z gospodarstwem), część domów była bez zagród. Do najzamożniejszej grupy zaliczono 19 osiadłych gospodarzy. Pozostali to zagrodnicy posiadający po części domy bez zagród; owych zagrodników doliczono się aż 57. Odrębnie wyliczono 11 chałupników. Opłaty czynszowe pozwalają uchwycić profesje"

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 151