zamknij

Wiadomości

Paryż? Okazuje się, że to taki mały Rybnik

2022-08-19, Autor: 

Po co jechać do Paryża, skoro Rybnik też ma wieżę Eiffla, a dodatkowo jest większy od stolicy Francji? Okazuje się, że pod względem powierzchni nasze miasto jest większe o ponad 40 km kwadratowych. Z przekąsem możemy powiedzieć więc, że Paryż jest tak naprawdę małym Rybnikiem. 

Reklama

O Rybniku znów jest głośno. Tym razem nie w kontekście jakiś tragicznych wydarzeń, a niecodziennej instalacji, która pojawiła się na rondzie Niedobczyce-Paryż. Przypomnijmy, wczoraj w nocy w tamtym miejscu stanęła wieża Eiffla w wersji mini (w porównaniu do oryginału). Konstrukcja wzbudziła sporo kontrowersji – jedni się nią zachwycają, inni pytają: po co nam ona?

Nie da się jednak ukryć tego, że o rybnickiej wieży mówi się i pisze w całej Polsce. Temat „ugryzł” też fanpage Wiedza Bezużyteczna (1,7 mln osób lajkujących). Podszedł do tematu z ciekawej perspektywy.

W związku z postawieniem wieży Eiffla, Rybnik błędnie nazywany jest przez polskie media małym Paryżem. A to nie jest prawdą. Rybnik powierzchniowo jest większy niż stolica Francji – czytamy.

Okazuje się, że… to prawda. Paryż zajmuje powierzchnię 105,4 km², a Rybnik - 148,4 km².

Autorzy fanpage’a dodają pod postem.

Skoro Rybnik ma wieżę Eiffla, do tego jest większy, to po co przepłacać? - pytają żartobliwie.

W podobnym tonie wypowiedzieli się inni komentujący:

Czekam kiedy w Rybniku będzie Moulin Rouge

- Rybnik to duży Paryż

- To teraz czekamy na Statuę Wolności

- Jest tez ROW Rybnik. Taki mały Rów Mariański

Oczywiście ten temat trzeba potraktować z przymrużeniem oka. Biorąc pod uwagę zabudowę, architekturę, infrastrukturę, historię czy kulturę, francuski Paryż wiedzie tutaj prym. Tak samo jest z liczbą ludności. Rybnik liczy sobie ponad 136 tys. osób (gęstość zaludnienia 919,8 na kilometr kwadratowy. Z kolei w Paryżu żyje ponad 2 mln osób (w 2020 - 2 187 271), a gęstość wynosi 20 641 os./km². Sama aglomeracja paryska liczy ponad 10 mln ludzi. Te fakty przytoczyli też sami komentujący.

Jak widać Rybnikowi do Paryża jeszcze sporo brakuje, ale jakiś początek (w postaci wieży) już jest. Pytanie, czy przełoży się to na wzrost liczby turystów? Jak uważacie?

Uwaga! Powyższy tekst należy traktować w humorystyczny sposób.

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 58

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Fischer 2022-08-19
  17:33:51

  30 17

  Redaktor tak na poważnie z tą powierzchnią?
  "Po co jechać do Paryża, skoro Rybnik też ma wieżę Eiffla, a dodatkowo jest większy od stolicy Francji? Okazuje się, że pod względem powierzchni nasze miasto jest większe o ponad 40 tys. kilometrów kwadratowych! Z przekąsem możemy powiedzieć więc, że Paryż jest tak naprawdę małym Rybnikiem."
  Dla przypomnienia powierzchnia naszego kraju to niewiele powyżej 300 tyś. km kwadratowych.

 • ~Fischer 2022-08-19
  18:00:44

  28 8

  Czekamy na Dakar?

 • ~ 2022-08-19
  18:58:12

  Donald "Rtęć" Tusk dodał by, że po co nam terminal kontenerowy, wojsko, gazoport, linie kolejowe i elektrownie węgla brunatnego skoro Niemcy zbiory szparagów mają.

 • ~olo-s 2022-08-19
  19:36:18

  Panie Mui tak się składa, że gazoport został wybudowany za Tuska... Jak nie wierzysz sprawdź sobie, internet pełny jest wiedzy, nie tylko takich głupot które wypisujesz :)

 • ~"MADA" 2022-08-19
  19:43:29

  46 56

  Czy Prezydent Miasta Rybnika zadzwonił już do Prezydenta Francji z tą informacją?
  Z niecierpliwością czekam na informację w tym temacie, może jest szansa by w drodze do Rosji do Putina przyjechał przeciąć wstęgę.

 • ~pawlmesten 2022-08-19
  20:27:22

  66 3

  Trochę mnie razi, że ta wieża nie stoi na środku tego ronda, tylko jakoś tak ni w pięć ni w dziewięć.

 • ~artefaks 2022-08-19
  20:36:13

  27 25

  Panie mułła od tego nadmiaru rtęci w mózgu grozi Panu efektowne wypróżnianie z podświetlaniem wydalanych kuleczek. Myślałem że tak efektowne błyski to przyroda . A to Waść zrobił ?

 • ~artefaks 2022-08-19
  20:40:25

  31 34

  Jak widać i słychać , a szczególnie (aromaty ,czuć). Niektóre z pisomatołków są odseperowane od realnego świata. I przy TVPis będą ciamać paprykarz szczeciński którego natura w nadmiarze dała...

 • ~artefaks 2022-08-19
  22:02:58

  17 33

  Ciekawe czy jak przewodnia siła narodu idąc spać w poczuciu ,,dobrze spełnionego obowiązku " Wobec Polski Wolaków śni jak śnięta ryba ?
  Czy Tow. z partyi rządzącej myślą jak po zaspokojeniu wolaków w węgiel ,cukier myślą jak zaspokoić ich w ryby na święta?
  Pierwsza komuna pokazywała cytrusy jak płyneły z bratniej Kuby? Czy obecna komuna jest zapewnić chociaż taki blichtr ?

 • ~LordHarkonnen Tapsa 2022-08-21
  22:45:47

  5 6

  Jak chcecie konkurować z Paryżem to trzeba było postawić prawdziwą wieżę z widokiem choćby przy zalewie było by przynajmniej ładnie do tego odpowiednie oświetlenie ...ech , przecież to wstyd na co wydaliście pieniądze ni to konstrukcja stalowa ni to ściągacz piorunów , ma to w ogóle jakieś uziemienie ? Bo jak spowodujecie wypadki na tym radzie to kto będzie odpowiadać za brak rozsądku ? Współczuję wam z całego serca rybniczanie . Próbowaliście sięgnąć nieba i trochę wam nie wyszło .
  Na przyszłość proszę się bardziej postarać i nawet nie piszcie o Paryżu Rybnik się do niego nie umywa . Macie może chociaż pola elizejskie ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1595