zamknij

Wiadomości

Parlamentarzyści na Hoymie! Będą mówili o smogu

2020-02-05, Autor:  bf

Czegoś takiego jeszcze nie było w Rybniku. W najbliższy piątek o godzinie 15.30 w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się posiedzenie parlamentarnego zespołu antysmogowego. Można przyjść, ale trzeba się zarejestrować.

Reklama

Jak informuje wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu antysmogowego – poseł Maciej Kopiec, będzie to posiedzenie robocze.

W programie znalazły się takie punkty spotkania:

- dyskusja z posłami i posłankami,
- informacje o #GreenDeal, prosto z Parlamentu Europejskiego dzięki Łukasz Kohut,
- prelekcja o odnawialnych źródłach energii i przygotowaniu polskich przedsiębiorców do transformacji OZE,
- spotkanie z samorządowcami,
- wizyta Członkiń Rybnicka Rada Kobiet
- wizyta
 Organizatorów akcji Karny Kopciuch.

Parlamentarny Zespół Antysmogowy składa się obecnie z 21 posłanek i posłów reprezentujących 4 Kluby Parlamentarne działające w Sejmie. Jak podkreśla jego przewodniczący Przemysław Koperski smog jest dzisiaj największą zmorą Polaków.

- Jak zmora przychodzi wieczorem lub w nocy i dusi, a często też zabija, wszystkich równo, niezależnie od wieku i poglądów politycznych. Obecnie walka o czyste powietrze wymaga natychmiastowego współdziałania rządu, samorządów, NGOs i mieszkańców. Do tej pory odbyły się trzy posiedzenia w trakcie których wysłuchano ekspertów i stron społecznych oraz omówiono działania rządu na rzecz poprawy jakości powietrza i walki z przyczynami i skutkami smogu w Polsce – mówi Przemysław Koperski.

Jesteś zainteresowany/zainteresowana uczestnictwem? Zarejestruj się drogą mailową na:

- [email protected]
- [email protected]
[email protected]

Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~pprywatne 2020-02-05
  16:06:45

  84 6

  W dyskusjach i debatach to jesteśmy mistrzami Świata. Tylko niestety czynów brak.

 • ~lok 2020-02-05
  17:05:25

  33 8

  Niech lepiej przejdą od słów do czynów. Edukacja oczywiście jest wskazana, dzieci tym bardziej co do starszych pokoleń...chyba większość jest na nią bardzo oporna tylko świadomie czy nie???

 • ~ 2020-02-05
  17:20:58

  41 12

  Czyli będą walić w rząd jak w bęben. Ech, szkoda gadania .

 • ~rzyt 2020-02-05
  17:33:20

  44 14

  Nareszcie konkretne działania. Powietrze po debacie będzie już zawsze czyste. Po co nam filtry, debata załatwi wszystko.

 • ~Robin Tell 2020-02-05
  17:54:42

  31 5

  Kiedyś byłem w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach, jak fuehrerem był tam Przemo Koperski. Tak wydekoltowanych pań i takich mini nie widziałem w żadnym innym urzędzie. Dzięki temu ekologiczny Przemo dowodził, że nie potrzeba produkować nadmiernych ilości materiałów, by ubrać kobiety.

 • ~ 2020-02-05
  18:34:37

  27 5

  Ciekawe czy debata będzie tylko polityczna.

 • ~ 2020-02-05
  19:18:31

  37 11

  Debata będzie ok do póki te i.........i z rady kobiet nie zabiorą głosu. Skończy się jak w Katowicach , wyskoczy blond pieniacz i szybko skończy się widowisko.
  Patrząc na nazwiska, można powiedzieć, ze będzie kolorowo. Już chciałem się wybrać, ale to będzie tylko płacz, lament opozycji , i tupanie nogami, jaki to zły rząd mamy, ze to nie ich koryto.

 • ~Arteks 2020-02-05
  19:18:48

  16 51

  Oby nie było wiatru i oby dziady węglowe pokazały na co ich stać. ;) Wtedy parlamentarzyści poczują co to znaczy smród i zrozumieją, że Śląsk potrzebuje szczególnych programów, a nie tylko takich jakie są oferowane wszystkim regionom.

 • ~Domkers 2020-02-05
  19:57:45

  45 17

  Arteks też jesteś dziadem węglowym,bo korzystasz z prądu uzyskanego z węgla

 • ~Domkers 2020-02-05
  20:00:20

  40 14

  Arteks jest dziadem węglowym ,bo korzysta też ze źródła ciepła jakim jest węgiel

 • ~Arteks 2020-02-05
  20:35:54

  10 42

  @domkers/ursus - nie powtarzaj się jak "starzik" dublując własne wpisy. ;) Można zrozumieć, a nawet szanować tych którzy brudzą się w pracy - argument finansowy może przekonać. Ale nie jest zrozumiałe dla normalnego mieszczucha jak można świadomie paprać się węglem i tolerować w swoich chałupach piece, brudzący węgiel, popioły, sadzę, ogrom pyłu produkowanego przez piec... Takie życie w XXI wieku to dziadowanie.

 • ~Domkers 2020-02-05
  20:43:40

  25 5

  Udowodnij mi Arteks ,że jestem ursusem.Zaczynasz być z tym żałosnym idiotą szukając wspólnoty kont.Pisałem kiedyś ,że jestem za odejściem od węgla jako źródła energii.Umknęło Ci ?

 • ~Domkers 2020-02-05
  20:46:10

  36 8

  Arteks wyburz wszystkie chałupy i postaw bloki.Czym je będziesz ogrzewał ,dostarczał prąd?

 • ~arkussinus 2020-02-06
  10:13:59

  15 0

  i będą mówili, mówili, mówili,......pod koniec roku w sprawozdaniach będzie to pięknie wyglądało, a smog, był , smog jest i smog będzie, bo od samego gadania, to jeszcze nikt nic nie poprawił( no oprócz wyglądu samych statystyk w sprawozdaniach) i.... tak się dzieje od prawie 20 lat "pseudowalki" ze smogiem

 • ~arkussinus 2020-02-06
  10:26:43

  13 0

  panie arteks:"Oby nie było wiatru..." w ZSRR jak "potrzebowali wiatr, to go zrobili i nigdy im deszcz nie padał w czasie defilad majowych....ale nawet zaklęcia arteksa nie pomogą, bo smog był, jest i niestety będzie, a przez usuwanie komentarzy też smogu się nie pozbędziemy....choć pan tak sobie żyje w tej "świadomości" równiejszego wśród równych....

 • ~Arteks 2020-02-06
  11:12:11

  2 17

  @arkussinus - ależ ja niczego nie zaklinam. Chciałbym aby kopciuchy tego dnia szły pełną parą i pokazały różnicę postrzegania smogu w Warszawie i na Śląsku. Goście powinni też koniecznie wejść na wieżę i popatrzeć na panoramę okolicy - zobaczą współczesne kopcące slamsy. @domkers/ursus - piszesz zupełnie tak samo. Arkussinus też co chwilę zmienia nicka - ale przynajmniej się tego nie wypiera. A powód zamiany nicka też ci przedstawiłem. Obrońcom smrodu kiedyś będzie za to co tu pisali najzwyczajniej wstyd. Poza tym jak można mówić, że się jest za odejściem od węgla i jednocześnie obruszać się na to jak ktoś mówi jak jest czyli - hajcujesz-dziadujesz? Jakieś rozdwojenie jaźni?

 • ~ 2020-02-06
  15:45:48

  10 1

  Arteks, co jeszcze wymyślisz ? przyznam szczerze, że zadziwiłeś mnie swoją "kreatywnością" w wynajdywaniu teorii spiskowych i ich wyjaśnianiu, napisz coś jeszcze dla hecy :)
  przed laty pytano mnie niejednokrotnie, czy mam brata bliźniaka, a ty go chyba odkryłeś, wychodzi na to, że to domkers, którego z tego miejsca pozdrawiam :)

 • ~arkussinus 2020-02-06
  16:33:42

  10 2

  "Arkussinus też co chwilę zmienia nicka - ale przynajmniej się tego nie wypiera"....nie co chwilę zmieniam nicka, ale ten jest trzecim moim nickiem na tym portaliku, bo "dzięki" pańskim zabiegom dwa poprzednie zostały mi zbanowane, tylko dlatego, że ośmieliłem się mieć odmienne od pańskiego zdanie poparte dowodami, które jednak zawsze były pomijane, ale po którejś próbie.....wyprosił pan dla mnie bana, bo zabrakło panu argumentów w dyskusji no i jeszcze tego czegoś....

 • ~Domkers 2020-02-06
  17:11:57

  9 1

  @arteks jutro zmienię nicka na chałupers ,bo twoim zdaniem się będę wstydził tego co piszę lub pisałem.Tylko wskaż jeden post,którego się będe wstydził.Nie wskażesz tylko znów wytkniesz ,że mieszkanie w zabudowie jednorodzinnej to niby obciach,dziadowanie bo piece.W domach w końcu pozmieniają ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku,bo to ku temu zmierza,a twój blok dalej będzie ogrzewany węglem i to arteks bedzie dziadował na przestarzałej technologii ogrzewania

 • ~Małgorzata Czer 2020-02-08
  21:41:47

  3 3

  Na rozmowy ,, co można zrobić " to jest już za późno ! Tu trzeba działań na już ! Dzieci chorują przez smog ! Ludzie umierają !


  https://www.kostrzewa.com.pl/ polecam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687