zamknij

Wiadomości

Parkingi przy drogach będą w soboty bezpłatne. Miasto zapowiada zmiany

2016-07-13, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

W najbliższy piątek (15 lipca) wchodzą w życie zmiany związane z zasadami parkowania w mieście. Od tego dnia opłaty za parkowanie w pasie drogowym pobierane będą tylko w dni robocze. Ujednolicone zostały też godziny płatnego parkowania na rybnickich parkingach miejskich.

Reklama

Przypomnijmy, w połowie ubiegłego miesiąca pisaliśmy o tym, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał kluczową decyzję, która dała do myślenia wszystkim gminom w Polsce. Wyrok mówił jasno, opłaty w strefach płatnego parkowania (w pasie drogowym) pobierane w soboty są bezprawne. Z opłat zaczęły wycofywać się takie miasta jak Toruń czy Bydgoszcz. Do tego grona dołączył również Rybnik.

Decyzję w sprawie rezygnacji z opłat w soboty za parkowanie w pasie drogowym podjęli rybniccy radni na wniosek prezydenta miasta. - Kwestia tego, czy opłaty za parkowanie w pasie drogowym powinny być pobierane w soboty od dłuższego czasu wzbudzała szereg wątpliwości. Sobota mogła być bowiem traktowana albo jako dzień wolny, albo jako roboczy. Różnie kwestię tę precyzowały np. ustawa o drogach publicznych czy ogólne przepisy, takie jak chociażby kodeks pracy – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Do wyroku NSA w sprawie Augustowa odnosi się też prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Tamtejsza rada miasta uchwaliła bowiem nakaz opłaty za parkowanie w pasie drogowym w soboty. W ocenie sądu brakowało jednak podstaw do takiej, a nie innej decyzji, skoro sobota jest traktowana na równi z dniami wolnymi od pracy. – Wyrok NSA dotyczył konkretnego miasta, ale takie orzeczenia należy interpretować w sposób ogólny. Niewykluczone bowiem, że wystąpienie w tej samej procedurze użytkowników parkingów na terenie miasta Rybnika skończyłoby się takim samym wyrokiem dla Rybnika. Stąd też, wyprzedzając tego typu sytuacje, podjąłem odpowiednie działania, przygotowując projekt uchwały, która ten problem rozwiąże – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Uchwała ustalająca opłaty za parkowanie w pasie drogowym dróg publicznych tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00 podjęta została na sesji w dniu 23 czerwca br.  Jej zapisy wejdą w życie 15 lipca br.  –  po upływie 14 dni od ogłoszenia jej treści w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Magistrat podkreśla, że chodzi o parkowanie w wyznaczonych miejscach w ramach pasa drogowego – regulacja, o której mowa w wyroku NSA, odnosi się do parkingów zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych.

W czerwcu br. ujednolicone zostały również godziny płatnego parkowania na rybnickich parkingach miejskich. Opłaty w wysokości 2 zł za każdą godzinę parkowania pobierane są wg harmonogramu:

poniedziałek – piątek w godz. 8:00 – 18:00

- sobota w godz. 8:00 – 14:00

Wyjątkiem są parkingi zlokalizowane w pobliżu targowiska (ul. Hallera, Młyńskiej targowisko) oraz przy ul.  Jankowickiej, na których godziny płatnego parkowania kształtują się następująco:

 • Parking przy ul. Hallera: poniedziałek – piątek w godz. 7:00-18:00;
  sobota w godz. 7:00-14:00
 • Parking przy ul.  Młyńskiej – targowisko: poniedziałek – sobota w godz. 7:00-14:00, niedziela w godz. 7:00-12:00
 • Parking przy ul. Jankowickiej (okolice Powiatowego Urzędu Pracy): poniedziałek – piątek, w godz. 7:00-16:00

Poza parkingiem przy ul. Młyńskiej (targowisko) parkowanie na wszystkich parkingach administrowanych przez Rybnickie Służby Komunalne jest bezpłatne od godz. 14:00 w soboty do niedzieli włącznie.  

Dodatkowo na parkingach przy ul. Powstańców Śląskich, Kościuszki i Kotucza obowiązuje jednorazowo w ciągu dnia darmowe pierwsze 90 minut parkowania.

Na parkingu przy ul. Ks. Brudnioka w czerwcu został uruchomiony bezobsługowy system parkingowy. System umożliwia dokonywanie płatności kartą płatniczą.  Wyposażony jest  w dwa wjazdy i dwa wyjazdy.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Arteks 2016-07-13 19:13:09

  Warto zwrócić uwagę, że chodzi tylko o parkingi przyuliczne bo te inne duże typu Hallera, ZUS, 3 Maja czy Brudnioka są w soboty płatne. Warto dodać, że ceny za parkowanie w Rybniku są bardzo niskie, a miejsc parkingowych jest więcej niż potrzeba. Wiele miejsc które obecnie służą jako parkingi to tak naprawdę marnowanie cennego miejsca na rozwój miasta. Szczególnie takie miejsce jak Hallera to już dawno powinna być nowa reprezentacyjna część centrum miasta, a nie dziurawy plac postojowy...

  14 27
 • ~Abisall 2016-07-13 20:19:18

  I tu jak rzadko zgadzam się z Arteksem - WSTYD dla 140 tysięcznego miasta w jednym z bardziej rozwiniętych rejonów Najjaśniejszej że w centrum miasta jest gigantyczny plac który od 30 lat jest niezagospodarowany tylko straszy wądołami i żulikami którzy sępią na tanie wino... Urzędasy powinny rozważyć ponadto jak przekonać ludzi do parkowania na parkingu przy ZUSie bo teraz to on stoi pusty - może wahadłowy autobus który na okrągło kursowałby z parkingu na np Plac Wolności a przejazd by był darmowy za okazaniem biletu parkingowego?

  10 4
 • ~Arteks 2016-07-13 22:33:27

  Jeszcze dodam, że parkingi powinne być płatne od 7.00 rano, a nie od 8.00. Nie wiem dlaczego miasto nie chce zarabiać na tych którzy przyjeżdżają coś tu załatwić wcześnie rano. Czy to my mieszkańcy, mamy wskazywać władzom miasta to co należy do ich obowiązku czyli dbanie o miejski budżet? @abisall - co do parkingu koło ZUS to mam nadzieję że jak opłaty parkingowe zostaną uwolnione, parking ten w godzinach pracy urzędów będzie jednym z najdroższych w Rybniku. Jego sens w zasadzie polega tylko na obsłudze okolicznych urzędów, on na pewno nie wspiera naszego lokalnego handlu i powinien być najdroższy z wszystkich. Szczególnie, że "zarabia" tylko do godz. 16.00. Odnośnie tych przesiadek o których wspominasz to może się to sprawdzić tylko we współpracy z innymi gminami i miastami, a także koleją. Na zachodzie przy każdym przystanku i stacji kolejowej istnieją parkingi dla samochodów i rowerów. Dzięki temu, bardzo dużo ludzi dojeżdża autem/rowerem tylko do najbliższej stacji, w ogóle nie wjeżdżając do miasta. Ale to musi być powiązane z lepszą ofertą kolejową. Wiele miast i gmin na Śląsku ma już gotowe plany związane z budową takich parkingów park & ride. Poza tym usprawnienie samej komunikacji autobusowej też może wspomóc te działania. Jedno jest pewne - miasto Rybnik marnuje sporo powierzchni na parkingi zamiast przeznaczyć je pod cele mieszkaniowe, rekreacyjne lub pod jakieś reprezentacyjne gmachy. Za mało w naszym mieście w ostatnich 25 latach robiono w kierunku poprawy miejskiej tkanki, zdecydowanie za dużo inwestowano w motoryzację.

  2 26
 • ~Visenna 2016-07-14 12:18:26

  Arteks patrzysz tylko na centrum Rybnika. Tak, jeżdżę po mieście samochodem - mieszkam w dzielnicy miasta i żeby coś załatwić muszę dojechać. A połączenia autobusowe są średnie. Mieszkam w dzielnicy dość atrakcyjnej i przy drodze, przy której mieszkam ludzie parkują samochody. Na drodze, nie na parkingu bo parkingów wyznaczonych nie ma. Śmiecą też, bo przecież pustej butelki po wodzie nie wezmą do samochodu, że nie wspomnę o papierkach. Jeśli centrum ma być tak niedostępne dla samochodów, to do mojej dzielnicy w weekendy też niech przyjeżdżają autobusami - przecież są. Ja też nie chcę mieć kłopotów z dojazdem do własnej posesji. Chcę mieć ładnie i czysto.

  10 0
 • ~Silny 2016-07-14 19:15:59

  A niedziela?

  0 1
 • ~Arteks 2016-07-14 20:50:34

  @silny - w niedzielę wszystkie parkingi są bezpłatne za jednym wyjątkiem - tego koło targowiska który jest płatny w czasie odbywających się tam giełd.

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać podatek od psa?
Oddanych głosów: 1930