zamknij

Wiadomości

Park nad Nacyną prawie ukończony. W piątek uroczyste otwarcie

2014-09-16, Autor:  bf, źródło: UM Rybnik
Już za kilka dni (piątek, 19 września) o godzinie 10.00 zostanie otwarty park tematyczny nad Nacyną. Wydarzeniu będzie towarzyszył I Rybnicki Festiwal Nauki na kampusie.

Reklama

Na powierzchni ok. 2,5 ha zamontowano urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), ogrody-kolekcje, place zabaw, elementy wspinaczkowe, boisko wielofunkcyjne, małą architekturę, place i ścieżki utwardzone oraz nowy, czerwony mostek nad rzeką Nacyną. >>Zobaczcie, jak się prezentuje park<<

Otwarcie parku tematycznego zaplanowano na godzinę 10.00. To nie wszystkie atrakcje jakie na nas czekają. Na terenie kampusu odbędzie się I Rybnicki Festiwal Nauki - przedsięwzięcie promujące nauki matematyczno-przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych, organizowane jest z udziałem profesjonalistów z dziedzin matematycznych, fizycznych, chemicznych, astronomicznych i biologicznych. Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli okazję doświadczyć wielu zjawisk fizycznych oraz poznać tajemnice astronomii.

Impreza potrwa od godziny 9.00 do 15.00. Przypomnijmy, że projekt „Budowa parku tematycznego przy ul. Rudzkiej/Kotucza w Rybniku” o wartości 8,6 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 proc. czyli 7,3 nln zł, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podoba Wam się park tematyczny nad Nacyną? Piszcie.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~miastowy 2014-09-16
  07:57:05

  1 0

  Generalnie park się podoba, tu nie mam dyskusji. Zastanawia mnie jednak fakt czy rolą władz jest budowanie i utrzymywanie takich miejsc. Przypominam, że koszt budowy takich atrakcji jest bardzo wysoki. Ze względu na istniejące tam atrakcje, koszty utrzymania będą dużo wyższe niż zwykłego parku. Nie chce być odebrany jako "typowy polski narzekacz", ale nie wiem czy polskie społeczeństwo stać na utrzymanie takich inwestycji. Niestety, ale system dotacji odbiera trochę zdrowy rozsądek. Dla przykładu. Ktoś kto zarabia średnia krajową dostaje wielki pałac i dwa nowe super samochody. Na początku bardzo się cieszy, bo w końcu dostał za darmo. Po miesiącu, okazuje się, ze stać go tylko na paliwo do tych super aut. Kończy się tym, że pali meble bo nie ma jak tego pałacu ogrzać. Przykład Hiszpanii, gdzie zamyka się nowo budowane linie kolejowe i lotniska, niestety niczego nie uczy naszych polityków.

 • ~sarkander 2014-09-16
  08:28:29

  13 0

  Od kilku lat już nie mieszkam w Rybniku,ale ze zdjęć widać, że inwestycja rewelacja, pamiętam z dzieciństwa że obok nacyny nie można było przejść bez zatkanego nosa taki odór. a teraz super cały ten teren zagospodarowali. Mam tylko nadzieje, że smrodu też nie ma :).
  A odnosząc się do opinii "miastowego" to napisze krótko, nie wiem jaki jest koszt utrzymania, ale wiele inwestycji w Polsce by nie powstały bo właśnie koszty utrzymania są wysokie, weźmy np. orliki, żeby dostać na orlika dofinansowanie to trzeba zadeklarować, że przez przynajmniej kilka lat będzie się zatrudniać osoby które się tym zajmują i pilnują,musi być postawiony kontener z toaletami, szatniami i pomieszczeniem socjalnym...wiec też można by powiedzieć że się nie opłaca i tak można by mnożyć . wracając do parku moim zdaniem trafna inwestycja.

 • ~roy 2014-09-16
  08:33:15

  36 0

  Proponuję wybudować obok "budę" dla strażnika m., dobrze wiemy w jakim kraju żyjemy, wandale będą zachwyceni demontażem miejsca, oby to miejsce działało jak najdłużej bez nagłówku za tydzień w portalu "Wandale zdemonotowali ... w parku nad Nacyną" xD Co do mojego przedmówcy to popieram ale Rybnik akurat chyba stać na coś takiego, zresztą jakie mogą być koszta utrzymania takiego parku (o ile nie będzie aktów wandalizmu)?

 • ~smr 2014-09-16
  08:34:59

  0 7

  Już widzę jak dzieci z patologicznych rodzin rozwalają ten grajdołek ... ciekawe czy będzie tam monitoring

 • ~daro 2014-09-16
  08:51:29

  0 10

  czym sie przejmujecie rozwalą to naprawią a kamery na pewno będą ktoś bydzie tego pilnowoł chyba że gorole to rozwalą

 • ~ 2014-09-16
  09:22:37

  35 0

  do smr... monitoring bardziej przyda się nie dla patologii, a właśnie dla rozpieszczonych bogatych gnojków, którzy myślą, że świat leży u ich stóp.... To niestety ci są najgorsi.

 • ~tutaj 2014-09-16
  09:38:13

  3 0

  Piękny park, ale jestem ciekaw jak długo wytrzymie, bo zrobili [przejście na drugą stronę gdzie wieczorami zbiera się menelownia i takie szuje mogą to wszystko niepotrzebnie tylko zniszczyć.....

 • ~meka 2014-09-16
  10:24:40

  14 0

  Park bardzo nowoczesny i na pewno przydatny w naszym mieście. Zastanawia mnie tylko jedno - czy będzie tak jak na świecie czy jednak jak w Polsce. Wszędzie (poza naszym krajem) zupełnie normalną rzeczą jest rozłożenie kocyka na trawce w parku, urządzenie pikniku czy tez zwyczajne leżenie na trawie. W nas zabronione definitywnie bo trawa się zniszczy! Gdzie indziej potrafią zadbać o roślinność tak żeby można było korzystać z jej uroków a nie tylko patrzeć.

 • ~tolerancyjny87 2014-09-16
  10:35:31

  11 0

  Trawa wygląda super :) mogłoby to być miejsce naprawdę fajne, np. żeby w słoneczny dzień posiedzieć na kocu albo piknik dzieciom zrobić. Ale.... nie u nas, bo albo zaraz będą stały tabliczki nie "nie deptać trawnika" a nawet jak ich nie będzie to właściciele czworonogów (to nie wina tych biednych zwierzaków) już zadbają, żeby się nikomu nie chciało tego koca tam położyć. To będzie raj dla tych co pieska puszczą i niech się borajstwo wybiega czyt. naszczy i wali gdzie mu się tylko zachce.

 • ~Arteks 2014-09-16
  10:45:48

  0 1

  Nie wiem czy zauważyliście jak wycięto te wszystkie chwasty i jak wyczyszczono Nacynę z różnych śmieci. Od razu przypomina rzeczkę, a nie potok. Jakiś czas temu sugerowaliśmy to z kilkoma innymi osobami :))) @miastowy - właśnie takie miasta jak Rybnik mogą sobie pozwolić na nieco więcej niż inne. Zaliczamy się do samorządów "bogatych". Zauważ że budowane drogi też generują dla miasta duże koszty - trzeba utrzymywać je w odpowiednim stanie, wymieniać oznakowanie co jakiś czas, oświetlać, zimą odśnieżać - a wszyscy chcą nowych dróg i nikt nie zauważa kosztów jakie są potrzebne później by je utrzymać. Tym bardziej miasto powinno inwestować w poprawę jego estetyki bądź rozwój stref rekreacyjnych i spacerowych. Przykład Hiszpanii jest słaby bo tam po prostu przesadzono w drugą stronę ale to w Polsce raczej nie grozi bo nie mamy tylu pieniędzy co Hiszpanie. Co do tej patologii która siedzi koło Tesco - to są tak leniwe osoby że im się chodzić za bardzo nie chce, a co dopiero cokolwiek niszczyć. Nie ma też racji smr odnośnie dzieci z patologicznych rodzin. Największą destrukcję robią powracający naćpani "żelowcy" z dyskotek. No ale od czego jest monitoring i zwiększone patrole w weekendy? @sarkander - Nacyna przestała śmierdzieć w momencie uporządkowania gospodarki ściekowej kilka lat temu natomiast... @meka - nie wiem czy tak będzie ale na pewno ma tak być w drugim parku koło bazyliki. Tam mają być trawniki na których można będzie się opalać.

 • ~Arteks 2014-09-16
  11:03:14

  0 8

  @miastowy - właściwie nie musimy szukać jakichś negatywnych przykładów w Hiszpanii. Żory wybudowały przy pomocy unijnych środków miasteczko westernowe - za zeszły rok przyniosło straty w wysokości ponad 6 mln zł. Dopłacono je z budżetu miasta... Gdyby to jeszcze trafiło na bogaty samorząd ale Żory należą do najbiedniejszych.

 • ~ 2014-09-16
  12:20:42

  2 0

  Park obok Domusu sprzedany. Będzie supemarket i parking na ok 200 samochodów w miejscu gdzie aktualnie znajduje się park. Problem "sralni dla psów" rozwiązany.

 • ~miastowy 2014-09-16
  13:40:18

  8 0

  do Arteks - my w sensie Polska czy Rybnik ? W Polsce jest masę przykładów debilnie wydanej forsy. Czy ja mówię o nie budowaniu dróg ? Czy ja pisze o nie remontowaniu parków ? Piszę, aby zastanowić się nad kosztem utrzymania obiektu, który nie generuje żadnych dochodów. Nie wystarczy kupić auta, nawet przy pomocy rodziców, należy mieć kasę na paliwo, przegląd, naprawy itd. Z tego powodu kupuje się Pandę, a nie 8 letniego Merca. Szkoda, że na poziomie własnego portfela każdy to rozumie, a na poziomie miasto/państwo już nie. Tak jakby publiczna forsa była całkowicie wirtualna.

 • ~werkk 2014-09-16
  14:23:29

  5 0

  Kiełbasa wyborcza a po wyborach już nikogo nie będzie interesować za co to utrzymać, no chyba że A.F. Przegra wtedy jego następca zostanie z problemami po latach rządów obecnej ekipy.

 • ~ 2014-09-16
  20:56:21

  7 0

  Kto wymyślił taki idiotyczny termin otwarcia?? nie można było otworzyć tego parku w weekend jak ludzie mają wolny dzień od pracy???... ciekawe kto przyjdzie na otwarcie w piątek o 10 rano...

 • ~ 2014-09-16
  21:16:38

  4 0

  To sobie przyjdziesz w sobote,i tak nie bedą na otwarciu niczego rozdawać za darmo więc nic nie stracisz.

 • ~mewa74 2014-09-16
  21:57:44

  4 0

  Grzegorz Lachowicz, Kto przyjdzie? Już są wyznaczone szkoły na wycieczki.

 • ~smr 2014-09-16
  22:13:12

  3 0

  No właśnie a nie szło zrobić podobnego parku obok Domusu ? Na pewno by szło ale najlepiej to sprzedać ...

 • ~Sterling 2014-09-17
  10:13:38

  0 0

  Dobre zagospodarowanie tego terenu obok kampusu. Myślę, że koszt utrzymania nie jest na tyle duży, żeby Rybnik nie mógł sobie z tym poradzić. Największy problem będzie z utrzymaniem bezpieczeństwa w tym miejscu i w mojej ocenie monitoring jest jak najbardziej potrzebny.

 • ~Negro 2014-09-17
  16:58:05

  3 0

  Ta inwestycja jest bez sensu, bo wzdłuż Nacyny i tego parku jest uchwalona ulica Śródmiejska w miejscu pieszej ścieżki do Plazy (od ronda Wileńskiego, przez małe Tesco, koło Plazy, wzdłuż targu aż do drogi Pszczyna-Racibórz). Romantyczny mostek ma wychodzić wprost na tę drogę.

 • ~DRZEWOSTAN 2014-09-22
  13:39:35

  0 0

  U nas na blogu też trochę zdjęć, zapraszamy!:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 937