zamknij

Biznes

Park nad Nacyną jednak wybuduje rybnicka firma

2014-03-28, Autor: dk
Znamy ostateczne wyniki przetargu na budowę parku tematycznego nad Nacyną. Zgodnie z decyzją Krajowej Izby Odwoławczej inwestycję zrealizuje rybnicka firma ERBUD .

Reklama

Przypomnijmy, najpierw na wykonawcę Parku nad Nacyną rybnicki magistrat wybrał ofertę firmy Park M ze Starego Sącza, która inwestycję wyceniła na 8 mln 92 tys. 36 złotych. Nie była to jednak oferta z najniższą ceną – tańszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe BUDMEX z Nowego Sącza (7 mln 448 tys. 429 złotych) oraz Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane ERBUD z Rybnika (7 mln 686 tys. 324 złotych). Urzędnicy jednak te oferty odrzucili. – Z naszej interpretacji ofert wynikało, że dwie firmy, które zaproponowały najniższą cenę nie mają doświadczenia w tego typu inwestycjach. ERBUD jako przykład podobnego zadania wymienił basen w Boguszowicach, a w naszym rozumieniu park tematyczny wymaga innego rodzaju prac – tłumaczy prezydent Adam Fudali.

Tuż po ogłoszeniu decyzji o wyborze firmy Park M, rybnickie przedsiębiorstwo złożyło odwołanie. W czwartek prezydent poinformował, że Krajowa Izba Odwoławcza uznała argumenty firmy ERBUD za słuszne i to rybnicka firma będzie wykonawcą Parku na Nacyną. – Szczerze mówiąc cieszymy się, że tak się ta sprawa rozwiązała. Inwestycja będzie tańsza, uda nam się zaoszczędzić około 400 tys. złotych – nie krył radości Adam Fudali.

Przypomnijmy, „Park nad Nacyną” to kolejna wielka inwestycja w centrum Rybnika. Wykonawca będzie musiał stworzyć od podstaw park tematyczny, zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi magistratu. Częścią parku będą: ogrody-kolekcje, urządzenia eksperymentalne, trzy place zabaw (w tym kamienie wspinaczkowe), boisko wielofunkcyjne, mała architektura, place i ścieżki utwardzone (w tym ścieżka rowerowa), a także mostek nad Nacyną.

 

Choć umowa z wykonawcą zostanie podpisana dopiero w przyszłym tygodniu, pierwsze prace na placu budowy ruszyły już w minionym tygodniu. W związku z odwołaniem firmy ERBUD i zbliżającym się okresem ochronnym dla ptaków, Zarząd Zieleni Miejskiej musiał przeprowadzić niezbędną wycinkę drzew.

Obecnie na terenie Rybnika firma ERBUD realizuje kilka innych inwestycji m.in. modernizację kąpieliska "Ruda", budowę przedszkola w Popielowie oraz remont fontanny na rynku.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~dadon 2014-03-28
  12:07:00

  5 0

  no i pojawia się pytanie czy firma ParkM dostanie jakieś odszkodowanie ( w końcu oni się już pewnie przygotowali do prac, więc poniesione koszty, utracone korzyści bo mogli robić coś innego itp ) i jakie konsekwencje swoich działań poniosą urzędnicy którzy przeprowadzali przetarg ? czy jak zwykle rybniczanie zapłacą za błędy urzędników a oni dostaną należne premie też z naszych pieniędzy ?
  i czemu żaden pismak się nigdy o to nie pyta ??

 • ~Fiodore 2014-03-28
  12:40:07

  20 0

  A jakie doświadczenie ma ERBUD w budowaniu takich ogrodów i parków? Liczę na to, że park zostanie gruntownie sprawdzony przed przyjęciem robót. Park m to specjalista w tej dziedzinie, a dla ERBUDu to pierwszy taki projekt, a jak wiadomo pierwsze śliwki robaczywki.
  Z patriotycznego punktu widzenia dobrze, że robi to rodzima firma z naszej małej ojczyzny jaką jest Rybnik, ale obiektywnei rzecz biorąc lepiej spisałaby się tutaj konkurencja ze Starego Sącza :/ Zaś kolesiostwo wygrało!

 • ~ 2014-03-28
  13:41:53

  0 5

  "– Szczerze mówiąc cieszymy się, że tak się ta sprawa rozwiązała. Inwestycja będzie tańsza, uda nam się zaoszczędzić około 400 tys. złotych – nie krył radości Adam Fudali." A mnie intryguje pytanie : Kto w naszym UM odrzucił ofertę ERBUDu ? skoro: "...Krajowa Izba Odwoławcza uznała argumenty firmy ERBUD za słuszne". oraz czy ta (konkretna) osoba poniesie tego konsekwencje, bo ja jak zrobię błąd w mojej pracy to mogę się tego spodziewać, a za 400tyś. to pewnie wyleciałbym z roboty.
  Swoją drogą gratulacje dla ERBUDu... pieniądze z naszych podatków powinny zostać w regionie - taka jest moja opinia.

 • ~Lider 2014-03-28
  16:52:17

  0 2

  dla tych co nie wierzyli w moje przepowiednie :D
  2014-02-19 20:10:13
  ~lider

  5 Moja przepowiednia firma Budmex zostanie odrzucona, wygrana trafi w ręce firmy Erbud. Tak jakoś w twierdzi paznokieć w mojej lewej nodze :P

 • ~obserwathor 2014-03-28
  17:22:12

  0 1

  cytując Halamę "ja wiedziałem,że tak będzie"

 • ~slmen 2014-03-28
  23:22:43

  5 0

  Wszelkie wątpliwości co do tego przetargu pewnie już niebawem rozwieje CBA. UM przed wyborami a zwłaszcza zarządca Pan Adam F. robi wszystko na pokaz.

 • ~bgm_cars 2014-03-29
  09:49:32

  0 6

  fiodore pracujesz dla ParkM ? Usilnie reklamujesz tę firmę a prawda jest taka że głównym produktem Park M jest produkcja sadzonek , stąd wszystkie ich projekty polegają na wycięciu w pień starych drzew i nasadzeniu własnych.
  Uważasz że to jest dobra dla mieszkańców metoda? Odrzucające są też betonowe pustynie jakimi szczyci się Park M na swojej stronie

 • ~ 2014-03-29
  11:14:24

  5 0

  Jakie odszkodowanie? Można się pochlastać czytając takie brednie. Żadna umowa z ParkM nie została podpisana. Zawsze jest 2tyg na odwołanie i zawsze się może dużo stać w tym czasie.

 • ~kokosz 2014-03-29
  14:46:09

  5 0

  Kolejna Machloja. Erbud nie był najtańszą firmą ale wygrał - bo Erbud ma znajomości z Fudalim. Kolejna machlojka po basenie, targowisku w Rybniku itd. Pewnie Erbud nie wykona całości zgodnie z projektem , wstawi zamienne tańsze materiały i nikt tego nigdy nie sprawdzi. Targowisko zostało tak zrobione i mamy efekt (wgłębienia w kostki). Jak tu kiedyś CBA wpadnie to będzie jazda na całego. Na targowisku w projekcie przewidziano prawie 1 m podbudowy kamiennej która została zamieniona na pyły dymnicowe z elektrowni - oczywiście gdyby firma nie miała wpływów w urzędzie miasta nikt tych prac nie odebrał. Ale jak to w rybniku rączka rączkę myje;)

 • ~ 2014-03-29
  14:52:55

  2 0

  kokosz, następy "inteligent". Jakbyś chciał wiedzieć, wybrana przez UM oferta była droższa od Erbudu. Erbud kazała wybrać KIO. Czyli Krajowa Izba Odwoławcza. A targowisko przeszło remont TYMCZASOWY i takie było jego założenie. Jak ja nie lubię prostować postów idiotów, no ale trzeba, żeby się ktoś debilizmem nie zaraził.

 • ~Teddy 2014-03-29
  17:05:38

  0 2

  I bardzo dobrze że KIO podjęła taką decyzję. A tak na marginesie to zastanawia mnie jak to jest, że ZAWSZE wygrywała najtańsza oferta a tym razem nagle górę wzięły doświadczenie i kompetencje wykonawcy??? Do dlaczego Wodzisławskiej i Żorskiej nie remontował STRABAG czy SKANSKA tylko jakiś fitulityngescheft skoro miały większe doświadczenie niż HAK Construkction? Oj machuyje nasz Adaś machluje jak umie. Czas żeby już odszedł.

 • ~ 2014-03-29
  17:26:48

  0 1

  Ale Hak i Dromet miały bogate doświadczenie w budowie dróg.

 • ~Fiodore 2014-03-29
  23:45:26

  4 0

  bgm_cars wyczułeś mnie, jestem tajnym super-eXtraAgentem Parkm i Erbudu, które teraz sposkują przeciwko temu miastu! Staaary, nei wiem jak na to wpadłeś, ale lepiej zmień towar, bo masz za ostre jazdy, zdecydowanie.

 • ~kokosz 2014-03-30
  12:26:44

  5 0

  ~Vafel nie nazywaj mnie idiotą bo sam nim jesteś. Erbud nie przedstawił najtańszej oferty! Nie kłam na forum. Tu są wyniki: http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=112&Id=22064 . Erbud dostaje przetargi przez kolesiostwo. Tak samo jak szereg innych firm w mieście. Używają różnych kruczków żeby robić prace za niby najniższe ceny potem "aneksują" umowy bo mają znajomości i to standard w UM Rybnik. Chyba jesteś pracownikiem urzędu albo zaplątanym w te wałki. Mam nadzieje że CBA zrobi z wami porządek. To że Erbud jest rybnicką firmą i pieniądze zostaną w regionie to pozytywny aspekt ale nie takimi metodami. To tak jak z Putinem, wziął sobie kawałek obcego kraju ale dla Rosjan to oczywiście pozytywne.

 • ~ 2014-03-30
  12:44:41

  0 3

  Dalej będę nazywał cię idiotą bo nim jesteś. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Wiem, że Erbud nie miał najtańszej, ale ta tańsza była również odrzucona, a wybrano trzecią, czyli droższą. Rozumiesz już czy ci to rozrysować jak przedszkolakowi?

 • ~kokosz 2014-03-30
  17:38:59

  3 0

  Nie skomentuje.... bo jeszcze mi IQ spadnie w twoje poziomy.
  To nie ma żadnego znaczenia... Erbud wygrał choć nie był najtańszy, i nie wiem jakim prawem wogóle UM Rybnik odrzucił pozostałe firmy które przedstawiły odpowiednie referencje na etapie złożenia dokumentów w Urzędzie. To przypomina zasadę - wygra TA FIRMA bo mi się tak podoba i tak postępuje UM Miasta. Poza tym to nie jest jedyny taki przypadek, przeglądając postępowania przetargowe mogę przytoczyć ci takich histori na podstawie 70% rozpisywanych przetargów. Wygrywają firmy znajomych urzędników miasta, Do tego dochodzą gigantyczne wałki które robią urzędnicy kupując niektóre grunty o których wiedzą że będzie dla tych gruntów przeznaczony inny plan zagospodarowania przestrzennego, przez co zarabiają nie małe pieniądze bo idące w setki tysięcy złotych. Sprawdź sobie grunty które zostały niedawno wykupione pod rozbudowę ul. Prostej to może dotrze do Ciebie o czym mówię. Korupcja w Rybniku jest na bardzo wysokim poziomie, z tym, że jak na razie udaje się im (urzędnikom) jakoś to ubierać dobre szaty. Ale jak już tu dotrze CBA, a prędzej czy później tak będzie to sprawa będzie giantyczna. W wałki w Rybniku zaangażowane są nawet poważne firmy zagraniczne (nie będę wymieniał tu nazwy) jako pośrednicy usług po to by ukryć prawdziwych wykonawców...

 • ~bgm_cars 2014-03-30
  21:17:50

  0 5

  fiodore różnica między nami jest taka że Ty zarzuciłeś kolesiostwo KIO która zdecydowała o wygranej Erbudu , rzeczywiście bez udziału mocnego zioła nie mogłeś na to wpaść, no chyba że paplesz co ślina na język przyniesie jak ta przysłowiowa baba na ławeczce przed płotem.
  Natomiast moje spostrzeżenie łatwo podeprzeć wcześniejszym Twoim komentarzem dotyczącym jakże cudownych według Ciebie betonowych parków autorstwa ParkM , oczywiście obsadzonych karłowatymi sadzonkami pochodzącymi ze szkółki również firmy ParkM

 • ~Visenna 2014-03-31
  07:20:56

  0 1

  Tak dla informacji: ERBUD nie robił targowiska tylko SKANSKA. Nie wszystkie przetargi w Rybniku wygrywa ERBUD przykładem może być rewitalizacja ul.Powstańców i Sobieskiego. I tyle, więcej mi się nie chce komentować.

 • ~ulotne piorko 2014-03-31
  07:44:15

  0 2

  Ludzie co wy piszecie !!! Jakie kolesiostwo w KIO ? To ,że ERBUD wygrał przetarg to wynik ciężkiej pracy całego zespołu, kalkulacji i starań. Pierwsza firma popełniła błąd w ofercie przetargowej i to ja wykluczyło a jeśli chodzi o doświadczenie to moim skromnym zdaniem trudniej jest wybudować niż położyć nawierzchnie i ławeczki.

 • ~ 2014-03-31
  20:31:45

  0 2

  Al imbecyle wiedzą lepiej. Co z tego, że KIO nie ma nic wspólnego z miastem, gimbaza wie lepiej.

 • ~majka15_26 2014-04-03
  11:07:54

  0 0

  Czytając te komentarze włos się jeży na głowie, wałki w Rybnickim UM, kolesiostwo, CBA...Wolę wierzyć, że KIO nie została przekupiona i ErBUD został wybrany zgodnie z prawem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.