zamknij

Wiadomości

Pamiętają o pomordowanych. Przeszli szlakiem Marszu Śmierci i cmentarzy psychiatrycznych

2018-01-22, Autor: szuM

Wczoraj odbył się kolejny spacer z przewodnikiem, szlakiem Marszu Śmierci oraz cmentarzy psychiatrycznych. Zgromadzeni usłyszeli wiele ciekawych informacji o Rybniku podczas II wojny światowej.

Reklama

Przewodniczkami były Małgorzata Płoszaj oraz jej córka Magdalena Płoszaj, studentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie „Totalitaryzm-nazizm-Holokaust”, organizowanych we współpracy z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Spacer rozpoczął się przy pomniku ofiar przy ul. Gliwickiej (obok Hotelu Arena). Trasa wiodła przez teren "Rudy Las" gdzie znajdują się groby pacjentów szpitala psychiatrycznego, a zakończyła przy Dawnym Cmentarzu Szpitala Psychiatrycznego przy ul. Weteranów.

Najpierw obie panie opowiedziały o przyczynach eliminacji osób niechcianych w społeczeństwie III Rzeszy. - Naziści przywiązywali dużą wagę do czystości krwi. W 1933 roku weszła w życie ustawa o czystości rasowej, w której wymieniono niepożądane choroby. Osoby ze ślepotą, głuchotą czy zajęczą wargą przeznaczano do eutanacji - powiedziała Magdalena Płoszaj.

Jak następnie dodała, Hitler nie był jednak zadowolony ze sposobu eksterminacji tych osób dlatego zlecił swojej kancelarii wymyślenie czegoś szybszego. W taki sposób wprowadzono do użytku komory gazowe.

Po sprzeciwie niemieckiego kościoła akcja w 1941 roku została zawieszona. Osoby przeszkolone do zabijania przeniesiono do obozów zagłady.

Na temat sytuacji pacjentów rybnickiego szpitala kontynuowała Małgorzata Płoszaj. - W naszym szpitalu psychiatrycznym sytuacja nie wyglądała inaczej. Dziennie mordowano nawet do 20 pacjentów. Zmarłych chowano po drugiej stronie muru szpitala (od strony cmentarza przy ul. Rudzkiej) oraz na dwóch cmentarzach psychiatrycznych. Gehenna trwała do 1945 roku.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~bikerek 2018-01-22 16:16:52

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 5
 • ~Michał Miężał 2018-01-23 10:04:55

  Po raz kolejny odbył Spacer z Przewodnikiem. Inicjatywa bardzo potrzebna i bardzo się cieszę że jest organizowana w naszym mieście.
  Szczególne uznanie dla wiedzy Pani Małgosi i Pani Magdaleny.

  16 0
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-23 11:23:49

  To wszystko ci wymarli Germanie.
  Plemię Nazistów. Oczywiście owo plemię okupowało Niemcy w latach '33-45 XX wieku i z samymi Niemcami nie ma nic wspólnego.

  Niemcy co najwyżej służyli w nazistowskim wojsku jako kucharze i grali w pułkowych orkiestrach. Więc nie należy się żadne zadośćuczynienie w stylu reparacje, czy odszkodowania.

  Pamiętać należy, że wielu przodków miejscowych krzykaczy służyło w SS z musu, płakali jak strzelali.

  Przypominam, że RAŚ utrzymuje, że tragedia zaczęła się w regionie dopiero w styczniu '45.

  Wcześniej ma się rozumieć, dobrze było.

  3 12
 • ~Pawel P Bromann 2018-01-23 13:50:31

  ~Zbigniew Capała II - nie kazdy Polak to pisowiec, nie kazdy byl komuchem etc. tak jak nie kazdy Niemiec byl nazista !!

  Wroc do szkoly czlowieku.

  3 3
 • ~Zbigniew Capała II 2018-01-23 14:36:22

  Panie Pawle Bromann.

  Pan sam wróci do szkoły, albo zaliczy jakieś kursy z rozumienia czytanego tekstu.

  Zwłaszcza po wojnie coraz mniej Niemców było Nazistami, jak mówiłem wcześniej, teraz Naziści są wymarłym plemieniem germańskim- zwłaszcza w retoryce i propagandzie państwa niemieckiego.

  Szkoda, że w czasie "Karnawału Myśli Niemieckiej" jak prześmiewczo nazywam lata 1933-1945 był tak nikły, że aż prawie żaden, opór przed tym co się działo.

  Czy nie mam racji kiedy twierdzę, że Ruch Autonomii Śląska w swojej retoryce używa pojęcia "Tragedia Górnośląska" do czasu od stycznia 1945 roku? Oczywiście, że mam.

  Mam prawo więc domniemywać, że wcześniej było "Alles in Ordnung".

  Wcześniej to panie, jakichś dziwnych ludzi Niemcy, pardon, wymarłe plemię germańskie Nazistów wywiozło na Madagaskar, my nie mieliśmy z tym nic wspólnego, od czasu do czasu zdarzało się jedynie jakieś tam wynikłe z czasów "braterstwo broni" z poszkodowanym przez Nazistów narodem niemieckim. Sądząc po publikacjach w prasie lokalnej pewnego działacza RAŚ, co to swego czasu zbierał i wybielał wspomnienia starych dziadów z regionu, co to służyli w SS, nie ma o czym mówić.

  Gdyby tak Tragedię Górnośląską rozciągnąć na lata 1933-1956 to może bym tę Twoją śmieszną i naiwną narrację kupił.

  Tymczasem widać, że jesteście w większości ukrytymi rasistami i mentalność typu "Gorole Raus" ma się dobrze.

  Dlaczego, ano sam się wkopałeś, Wilhelm Szewczyk przed wojną działał w ONR, zdarzyły mu się co najmniej dwa mocno atysemickie teksty, po wojnie za to był czołowym komunistą w regione, a wy go bronicie, choć pierwsze odznaczenie dostał już w roku '45. Wy go bronicie przez złym PiS-em wykorzystując jakieś bzdurne regionalne legendy o "Złych Gorolach" i "Dobrych Ślonzokach"

  Mam też pytanie, skąd wymarłe plemienie germańskie złych Nazistów rekrutowało najcześciej niski i średni personel do "polskich obozów zagłady" znajdujących się "po blisku"?|
  Podpowiem nieco, że Ukraińcami to oni raczej nie byli. Tych wykorzystywano nieco dalej.

  Kto powinien wrócić do szkoły, ten powinien.

  Nazizm był niemieckim instrumentem terroru i ekspansji, za który odpowiada obecne niemieckie państwo, nie przeprowadziło ono prawdziwej denazyfikacji, tak jak Polska nie przeprowadziła dekomunizacji, vide sprawa Szewczyka Wilhelma w regionie.

  Więc należy przypominać również że za szkody w ludziach i mieniu nikt ze strony obecnego państwa niemieckiego nie odpowiedział i odpowiadać nie chce- bo wiadomo, trzeba by zapłacić i to słono. Lepiej sprawę ośmieszyć.

  6 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 568