zamknij

Wiadomości

Palarz: zdecydowałem się na walkę o dobro dla nas wszystkich. Sprawa niby wygrana, ale trwa

2024-05-23, Autor: 

Ta sprawa toczy się już ładnych kilka lat. Przypomnijmy, że Oliwer Palarz jest jednym z założycieli Rybnickiego Alarmu Smogowego. W październiku 2015 roku pozwał Skarb Państwa za naruszenie dóbr osobistych, bo żyje w smogu. Zażądał 50 tys. złotych zadośćuczynienia. Była to jedna z pierwszych takich spraw w Polsce. Proces wygrał, wyrok jest prawomocny, jednak Prokurator Generalny w osobie Zbigniewa Ziobry złożył skargę nadzwyczajną, która do dziś nie została rozpatrzona.

Reklama

W połowie 2018 roku Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił jego pozew, uzasadniając, że choć powietrze w mieście rzeczywiście jest zanieczyszczone, to nie można uznać tego faktu za naruszenie dóbr osobistych. Oliwer Palarz natychmiast odwołał się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Gliwicach, a do jego postępowania dołączył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ostatecznie, w grudniu 2021 roku sąd zasądził od pozwanego (czyli Skarbu Państwa) 30 tys. złotych zadośćuczynienia. Określił też koszty postępowania odwoławczego w kwocie około 1800 i 1900 złotych. Uzasadnienie wyroku oparł w zasadzie na opinii Sądu Najwyższego. Powtórzył więc, że prawo do życia w czystym powietrzu nie jest dobrem osobistym, ale doszło do naruszeń dóbr osobistych w sferze zdrowia fizycznego i psychicznego, a także wolności.

W 2022 roku do akcji wkroczył, były już Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w jednym – Zbigniew Ziobro, który wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach.

- Prokurator Generalny zaskarżając wyrok sądu okręgowego, wskazał, że został on oparty na ogólnym stwierdzeniu o przekraczaniu norm zanieczyszczenia powietrza w Polsce i w Rybniku. Zaznaczył jednocześnie, że sąd nie ustalił, kiedy, gdzie i ewentualnie w jakim stopniu te normy były przekroczone. W szczególności nie ustalił, czy były przekroczone w miejscu zamieszkania powoda co, jak twierdził, zmusiło go do rezygnacji z aktywności fizycznej na „świeżym powietrzu” – pisała wówczas w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Mijają kolejne lata, a sprawa nadal nie została ostatecznie zamknięta. Wyrok jest prawomocny, Oliwer Palarz otrzymał wypłacone zadośćuczynienie, ale nadal jest nierozstrzygnięta skarga Zbigniewa Ziobry.

O całej sytuacji rozmawialiśmy z Oliwerem Palarzem, który nie ukrywa, że czeka na oddalenie skargi przez Sąd Najwyższy.

- Podjąłem walkę o czyste powietrze. Pozwałem państwo polskie o naruszenie dóbr osobistych, za życie w zanieczyszczonym środowisku. Walka nie była łatwa i nie była krótka, bo ta walka tak naprawdę rozpoczęła się w 2015 roku. Wyrok prawomocny, o ile pamiętam, zapadł w grudniu 2021, więc minęło sporo lat, aczkolwiek do tej sprawy została złożona skarga nadzwyczajna przez byłego ministra sprawiedliwości, pana Ziobrę. Także można powiedzieć, że ta sprawa jeszcze jest w toku. Jeszcze nie jest finalnie zakończona, ponieważ mamy wyrok prawomocny, ale mamy też skargę nadzwyczajną. No i czekamy. Czekam nadal, aż ta skarga nadzwyczajna zostanie wyjaśniona. Zakładam, że oczywiście ona zostanie oddalona, ponieważ tak naprawdę ta skarga nie była zasadna — mówi.

Działacz Rybnickiego Alarmu Smogowego miał dość życia w "komorze gazowo-pyłowej", dlatego postanowił zawalczyć o lepsze powietrze dla nas wszystkich.

- Byłem zmęczony bezczynnością państwa w zakresie poprawy jakości powietrza. Tak naprawdę nic się nie działo. Stan jakości powietrza odpowiadał, można powiedzieć, komorze gazowo-pyłowej. My wszyscy w tym żyliśmy i to akceptowaliśmy. Ja postanowiłem zawalczyć, razem z Rybnickim Alarmem Smogowym. Postanowiliśmy walczyć z tym i doprowadziliśmy sprawę z sukcesem do finału. No nie oszukujmy się, poprawę jakości powietrza widzimy. W Rybniku widzimy to na pewno. Wiemy, że kilka lat temu dni, w których norma jakości powietrza była przekroczona, to było od 120 do 130 dni rocznie. To jest cały kwartał! W zeszłym roku mieliśmy tych dni chyb 13 w ciągu całego roku. Także liczby mówią swoje, a walka się opłacała — wyjaśnia.

- Tak, można powiedzieć, że ja się zdecydowałem na walkę o dobro dla nas wszystkich. Oczywiście, to jest pewnego rodzaju precedens. My, nie tylko ja, ale i Zdzisław Kuczma, Henryk Kraj oraz inne organizacje walczące o czyste powietrze, robią dokładnie to samo. Może nie tak silną bronią, ale wyrok jest i nie oszukujmy się, tak naprawdę każdy, kto żyje w zanieczyszczonym środowisku, tak jak ja — mieszkając w mieście, w którym te normy są regularnie i przez długi czas przekraczane, gdzie pracuję, czyli jestem skazany na życie w tym mocno zanieczyszczonym środowisku, może wystąpić również z takim pozwem. Droga nie jest łatwa, ona wymaga mnóstwo wniosków dowodowych, świadków itd., ale jeżeli ktoś się wykazuje determinacją, może to zrobić — dodaje Oliwer Palarz.

Jednocześnie przyznaje, że w obecnej sytuacji, kiedy jakość powietrza w Rybniku jest dużo lepsza, kiedy obowiązują zapisy uchwały antysmogowej, raczej nie odważyłby się sądzić z aparatem państwa.

- Jeżeli chodzi o Rybnik, tak jak wspomniałem, tych dni z przekroczeniami norm jest już bardzo mało. Ciężko powiedzieć, czy bym się teraz zdecydował na złożenie pozwu, ponieważ to jest zupełnie inna skala obecnie. Teraz jako Rybnicki Alarm Smogowy, prowadzimy działania już może o nie tak silnym wydźwięku, jak te, które podjęliśmy w 2015 roku. Trzeba powiedzieć o jednej ważnej rzeczy, bardzo dużo się zmieniło, jeżeli chodzi o przepisy prawa. Mamy uchwałę antysmogową, która nam bardzo pomaga. Wtedy nie było tej uchwały, więc teraz wykorzystujemy troszkę inne narzędzia prawne, które pozwalają nam dążyć do poprawy jakości powietrza w Rybniku, a także na Śląsku i w całym kraju — mówi.

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 99

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~gehas46070 2024-05-23
  17:11:56

  3 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-05-23
  17:25:48

  36 59

  Minister Niesprawiedliwości Zero i wszystko jasne. Cały aparat państwa PiS w pigułce. I pomyśleć, że ludzie na nich głosowali, że w Rybniku na nich głosowali... Żenada

 • ~gen 2024-05-23
  19:40:28

  45 17

  Ciekawe czy obecny min. Bodnar cieszy się z tego zaskarżenia Ziobry , czy nie . Bo jeśli zaczną teraz obywatele skarżyć państwo o złą jakość powietrza i brak praworządności , to Polska zbankrutuje .A jakiś nowych pomysłów na popraw jakości nie ma , ale Orlen za to zaczyna jak to zawsze za PO dołować :(

 • ~hans dunderschtytz 2024-05-23
  20:15:26

  63 14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Czerwony88 2024-05-23
  20:30:40

  61 22

  Jak smog taki zły to można się wynieść!! Nikt tu nikogo nie 3ma na siłę. Jacyś poje.. wymyślili zielony po..ład i ludzie łykają największe głupoty. Lu Ke Sky to samo w 2ga str Lewacy nie błyszczą inteligencja wręcz przeciwnie... jedni drugich warci. A Wy jesteście tego przekładem bo tak głosujecie!

 • ~exploriurbex 2024-05-23
  20:58:01

  23 43

  Antysmogowcy to bohaterzy. Dzięki ich walce wszyscy zyskaliśmy na czymś najważniejszym czyli zdrowiu.

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-23
  21:17:19

  24 30

  Z dzisiejszych wiadomości takich jak postawienie świra świrskiego i wielkiego glapę przed Trybunałem Stanu tchnie nadzieja Towarzysze że kończy się Dyktatura Proletariatu i niesławne czasy pisu przechodzą do historii poprzez pręgierz sprawiedliwości. AMEN
  A teraz Towarzysze oczekuję wielkiego kwiku i wycia

 • ~Mateus4 2024-05-23
  22:10:23

  23 45

  Świetny facet. Za 10 lat będziecie mu dziękować. Hejterzy tylko podkreślają swoje braki w edukacji. Dzięki za odwagę Oliwier!

 • ~kurier 2024-05-23
  23:24:55

  20 28

  Towarzyszu Czerwony88 wynieście się wy. Może kierunek Białoruś ??

 • ~zbik 2024-05-24
  07:18:22

  19 12

  Nie pozwal prezydenta miasta bo wiedzial ze w Rybniku jest szajka i dobrze zrobil.

 • ~Sceptyk24 2024-05-24
  07:34:04

  36 10

  panie Palarz i inni "antysmogowcy"..to, że dni bez smogu jest o kilkanaście mniej, to nie wasza zasługa, a pogody i zmianom prawnym, które nakłoniły ludzi do zmian. Od kilkunastu lat dni z mrozem jest dosłownie kilka/kilkanaście, występuje więcej wietrznych dni, a zatem nie trzeba aż tak grzać . Jednakże sprzedanie się za trzydzieści(tysięcy) "srebrników".....jest takie bohaterskie prawda??

 • ~rosthost1 2024-05-24
  08:42:01

  17 11

  A kto tak zabudował miasto w dolinie że teraz powietrze stoi w miejscu? Ile pyłu z opon i spalin zostaje przez to w mieście?
  Dobrze że piece, dym jest eliminowany - natomiast patrząc na ciepłownię w Chwałowicach i jej sprzęt sprzed 50lat - to ona wytwarza znaczny procent zanieczyszczenia.

 • ~hanys21219 2024-05-24
  09:08:31

  5 23

  Co z tego że są uchwały jak legalnie można palić kopciuchem z tabliczką że klasa taka czy inna. Straż miejska nic nie zrobi , urząd miasta nic nie zrobi więc do kogo pisać?
  Nie wspomnę o kotłach z 2007 roku co niektórzy jeszcze majo i w nich palo!
  I co może być? Może... więc o co chodzi?

 • ~Czerwony88 2024-05-24
  09:18:39

  20 12

  Kurier bardzo chętnie. W sumie moje marzenie jak przejdę na Grubska emeryturę chętnie bym zamieszkał w wolnej od UE i zielonego poje.... Syberii piękne rejony i miejsca. Natura itp. A Ty się martw czym pozwolom Ci palić palić w piecu i czy będziesz mógł odpalić grilla. Jak tak lubisz że jesteś pod rozkazami to proszę bardzo.

 • ~Chudy324 2024-05-24
  10:39:11

  29 10

  Oliś, widać że Ci się bardzo nudzi synu. Dziękujemy za taką pomoc. Powalcz lepiej o to żeby politycy nie wplątywali nas w wojnę z Rosją, bo jak Cię wyślą na front to będziesz miał inne zmartwienia niż powietrze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcecie powrotu Kabaryjtonu na stadion miejski w Rybniku?
Oddanych głosów: 519