Mija rok od otwarcia po remoncie Pałacu w Baranowicach. Odrestaurowany obiekt od miesięcy jest miejscem, do którego zjeżdżają turyści z regionu, a nawet odleglejszych miejscowości. W ostatnich dniach w pałacu świętowano pierwsze urodziny tego miejsca. Z tej okazji rozmawialiśmy z Joanną Fudali, kierownik obiektu oraz Damianem Halmerem, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
Pałac Baranowice został otwarty prawie rok temu, 21 października 2023 roku, ale już w zeszły weekend uroczyście świętowano pierwszy rok jego działalności.
Budynek pałacu znany był wszystkim okolicznym mieszkańcom i w ciągu kilku wieków swojego istnienia pełnił wiele funkcji i wielokrotnie zmieniał właścicieli – od siedziby rodu von Durantów przez ośrodek wypoczynkowy aż po szkołę podstawową. Aktualnie mieści się w nim placówka Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
Pałac Baranowice to zarówno ośrodek kulturalny, gdzie znajdziemy bogatą ofertę zajęć stałych, od krawieckich i florystycznych aż po malarstwo, zumbę czy grę na ukulele, oraz wyjątkowych wydarzeń, koncertów, wernisaży, wykładów, jak również obiekt turystyczny idealny na jednodniowy wypad. Działa tutaj również zespół Edukacji Regionalnej w Pałacu Baranowice, który prowadzi zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych z tradycyjnych śląskich obrzędów oraz z edukacji historycznej związanej z pałacem, wcielając się w postacie baronowych oraz Białej i Czarnej Damy, które zgodnie z legendami pojawiają się na pałacowych włościach.
W ciągu ostatniego roku Pałac Baranowice odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób, uczestnicząc w oferowanych tam zajęciach, organizowanych wydarzeniach czy po prostu spacerując po zabytkowym parku.
W ciągu tego roku wydarzyło się u nas wiele. Staramy się być otwarci dla wszystkich mieszkańców naszego miasta i nie tylko – mając po drugiej stronie prawdziwych pasjonatów jesteśmy w stanie zorganizować zarówno pokaz mody, jak i kameralny koncert, turniej gry w bule, wernisaż lokalnego artysty, piknik historyczny czy dzielnicowe dożynki. A osób i instytucji chętnych do współpracy nigdy nie brakuje, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówi Joanna Fudali, kierownik Pałacu Baranowice.
Dla przyjezdnych z bardziej odległych miejscowości Pałac Baranowice to przede wszystkim obiekt turystyczny. Mogą zwiedzić tutaj wystawę stałą z multimedialnymi stanowiskami opowiadającą o historii obiektu i jego poprzednich właścicielach, podziwiać wspaniale odrestaurowane polichromie secesyjne, które są wyjątkowe w skali kraju czy odwiedzić wystawę czasową na poddaszu, a wycieczkę zakończyć obiadem w pałacowej Restauracji Charlotta i spacerem po parku.
Z uwagi na swój zabytkowy charakter Pałac Baranowice to wspaniałe miejsce do edukacji historycznej i kulturalnej. Odbywają się tutaj wykłady o życiu w XIX wieku, zwane Wiktoriańskimi herbatkami, wykłady o pałacach mieszczących się w Polsce i na świecie oraz pikniki rekonstrukcyjne, na które zjeżdżają przedstawiciele rekonstrukcji historycznej cywilnej z całej Polski.
W tym roku udało nam się zorganizować również warsztaty z szycia strojów historycznych, dzięki którym panie mogły wystąpić na pikniku we własnoręcznie uszytych strojach. We wrześniu można było spotkać naszą grupę w strojach z epoki na spacerze po żorskiej starówce, a w listopadzie planujemy zorganizowanie patriotycznego balu w klimacie belle epoque, w którym udział również wezmą rekonstruktorzy – dodaje Joanna Fudali.
Wyjątkowe położenie Pałacu Baranowice oraz jego niepowtarzalne wnętrza i atmosfera sprawiają, że jest to świetne miejsce na organizację spotkań biznesowych czy konferencji naukowych, a także zaplanowanie uroczystości zaślubin w plenerze.
Pierwsze urodziny Pałacu Baranowice świętowano w weekend 12-13 października. Głównym wydarzeniem był wernisaż wystawy poplenerowej „Pałacowe fotografie”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Wystawę prezentująca fotografie wykonane przez 30 artystów podczas I pleneru fotograficznego w Pałacu Baranowice w czerwcu tego roku można oglądać na pałacowym poddaszu do 17 listopada. Wystawę można będzie zwiedzić również w formie wirtualnego spaceru.
Otwarciu wystawy towarzyszył koncert Soni Mitros-Gwardeckiej i Jakuba Gwardeckiego, odsłonięcie popiersia Hansa von Duranta, które wzbogaci eksponaty na wystawie stałej oraz warsztaty fotograficzne. Nie zabrakło też urodzinowego tortu.
W drugim dniu urodzin nadal świętowaliśmy, nie tylko podsumowując miniony rok, ale też prezentując plany na przyszłość. Promowaliśmy m.in. projekt „Międzypokoleniowego Centrum Społecznej Transformacji w Żorach”, które rozpoczęło swoją działalność w naszym pałacu i będzie oferowało mieszkańcom oraz osobom uczącym się i pracującym w Żorach wiele bezpłatnych warsztatów i wydarzeń, których głównym celem jest wzmocnienie akceptacji dla zmian społecznych związanych z odchodzeniem od węgla kamiennego i sprawiedliwą transformacją. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 i będzie realizowany do połowy 2026 roku.
Radości z posiadania takiego obiektu w Żorach nie kryje też dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
Bardzo się cieszymy, że to miejsce się pojawiło w Żorach. Dzielnica Baranowice do tej pory nie miała domu kultury, a Pałac taką rolę pełni, trzeba to powiedzieć. Lokalna społeczność coraz bardziej nam ufa, coraz częściej przychodzą do nas. Są wydarzenia, mieszkańcy chcą współorganizować wydarzenia. Przede wszystkim, to co nas cieszy to to, że coraz częściej przyjeżdżają do nas turyści. I to już nie tylko jest Rybnik, nie tylko są okolice Żor, ale przyjeżdżają ludzie z Wisły, Katowic, aby pozwiedzać, pospacerować, spędzić miło czas. Myślę, że to było potrzebne i cieszę się, że ten pierwszy rok pokazał jaki jest potencjał, a liczymy, że kolejne lata pokażą nowe możliwości – mówi Damian Halmer, dyrektor MOK w Żorach.
Aby być na bieżąco z wydarzeniami, które dzieją się w Pałacu Baranowice warto śledzić jego profile społecznościowe, co miesiąc wydawana jest również ulotka z aktualną ofertą, którą można znaleźć m.in. w recepcji pałacu.
Odwiedziliście już baranowicki Pałac? Jak wam się podoba?
Tagi: pałac Baranowice, pałac baranowice rocznica, pałac baranowice pierwsze urodziny, rok od otwarcia pałacu baranowice
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
6906Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
3308Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
2830„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
2825Szkolny Ryjek 2024 (zdjęcia i wyniki)
2277Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
+50 / -11Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
+10 / -5Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
+3 / -0„Mikołaj w wiosce elfów” - magiczny spektakl dla dzieci w inoWino w Rybniku
+1 / -0„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
+1 / -1Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
1DKF Ekran Rybnik: repertuar na grudzień 2024
0„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
0Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
0Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Arteks 2024-10-18
12:23:53
Kilka dni temu Rybnik dostał nagrodę Europa Nostra za Kopalnię Ignacy perełkę - w skali całej Europy. Żory mają swój dworek, Rybnik ma swoją Kopalnię Ignacy, bazylikę, zamek-sąd, Juliusza, ratusz, kompleks szpitalny, bogate kamienice czy Teatr Ziemi Rybnickiej. :)))