zamknij

Wiadomości

Pacjent czekał w karetce prawie 8 godzin! Ratownik o smutnej rzeczywistości służby zdrowia

2020-10-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna. Dzisiaj w nocy karetka pogotowia z pacjentem w środku przez prawie 8 godzin jeździła po regionie! Załoga szukała szpitala, który przyjąłby osobę z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Ratownik medyczny opublikował wideo, które szokuje!

Reklama

Służba zdrowia jest przeładowana obowiązkami. Brakuje ludzi, brakuje miejsc w szpitalach. Ci, którzy działają, są już skrajnie wyczerpani. Tymczasem rząd wydaje się nie przejmować tym problemem, padają nawet oskarżenia w ich stronę z ust prominentnych polityków.

Tomasz (imię zostało zmienione ze względu na zachowanie anonimowości) – młody ratownik medyczny nie wytrzymał.

- Chciałbym żyć w Polsce, malowanej przez rządowe media. Niestety żyję w rzeczywistości – napisał na Facebooku.

Zamieścił też wymowne wideo, które ukazuje prawdę o ciężkiej pracy służby zdrowia. Wraz z resztą załogi wyjechali niecałą godzinę przed północą do pacjenta, który miał problemy z dusznością. Co było dalej?

- Jest godzina 2.47, od 23 krążymy z pacjentem. Wzięliśmy go z domu, jeszcze pod domem dowiedzieliśmy się już nigdzie nie ma miejsc, izolatek. Dyspozytor nie wie gdzie nas wysłać. Powiedziałem: „co mamy zrobić”, żeby jakiś cel był podróży – mówi.

Tomasz usłyszał: „jedźcie do Rybnika”.

- Pojechaliśmy do Rybnika, usłyszeliśmy, że nie ma miejsc. Propozycja dyspozytora – jedzcie do Wodzisławia, tam równie ciemno i pusto. Pielęgniarki powiedziały, że do 6.00 izba jest zamknięta, izolatki pełne „covidów”, trzeba je najpierw wywieźć, ale nie wiadomo gdzie – dodaje w filmie ratownik.

Załoga karetki dostała zadanie, by jechać do Jastrzębia-Zdroju. Na miejscu okazało się, że również nie ma wolnych izolatek. Wrócili się do Wodzisławia Śląskiego.

- Czekamy. Na co? Nie mam zielonego pojęcia. Nikt nie wie, co ma zrobić. Nikt nie ma rady, jesteśmy w pracy, a pacjent oczekuje pomocy, którą dostaje od nas. Podajemy leki, ale nie może liczyć na normalne leczenie. Brak słów co się dzieje – kończy.

Zamieścił też w komentarzach zdjęcie karty. Wg niej czas wyjazdu ZRM (Zespół Ratownictwa Medycznego) rozpoczął się o 23.02 a zakończył o 6.46. Pacjent spędził w karetce więc prawie 8 godzin! Przez ten czas był zdany tylko albo aż na pomoc załogi. Sami ratownicy musieli przez 8 godzin znajdować się w szczelnych kombinezonach. Gdzie ostatecznie trafił pacjent? Karetka czekała do rana na otwarcie izby przyjęć w Wodzisławiu Śląskim.

Zobaczcie z resztą, co ma do powiedzenia ratownik:

Jak się dowiadujemy od naszego rozmówcy, podobnych sytuacji w naszym regionie było więcej i będą się one powtarzały w czasie pandemii.

Rzecznicy szpitali w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim milczą. Nie otrzymaliśmy też odpowiedzi od Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Na nasze pytania odpowiedziała jedynie Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. Przyznała jednak, że nie wie, jak wygląda obłożenie w 3 lecznicach, które wymieniliśmy powyżej.

- Jeśli nie ma miejsc w jednym szpitalu, pacjent przewożony jest do kolejnego – powiedziała.

 

- A jak w żadnym szpitalu nie ma miejsca? - dopytaliśmy.

 

- Nie ma takiej możliwości. Systematycznie jest powiększana baza łóżkową we wszystkich niemal szpitalach w województwie. Dodatkowo tworzymy szpital tymczasowy – dodała Alina Kucharzewska.

Drodzy lekarze, pielęgniarki, ratownicy, przedstawiciele służby zdrowia! Czekamy na Wasze relacje dotyczące aktualnej sytuacji w placówkach medycznych. Zależy nam na tym, aby przekazać Wasz głos Czytelnikom.

Oceń publikację: + 1 + 172 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~deuter 2020-10-23 17:50:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 2
 • ~Franz Kawka 2020-10-23 17:57:53

  Pojawiają się słuchy, że hasło „Polska w ruinie” to nie była diagnoza stanu państwa, tylko obietnica wyborcza.

 • ~UFOmWOM 2020-10-23 18:07:07

  Paranoja... Od dawna zastanawiam się, czemu nasze pieniądze zostawiamy w galeriach handlowych, a nie dbamy o takie podstawy jak zdrowie. Oczywiście, przykład idzie zawsze z góry, dlatego to rządzący krajem powinni zadbać o kwestie dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa społeczeństwa. Ale jak wiadomo, bez chorób, nie istniałoby tak wiele koncernów farmaceutycznych. Obywatele inwestują w suplementy diety, a jeśli już zapisują się na wizytę to albo muszą czekać kilka lat, w ciągu których stan ich zdrowia znacznie się pogarsza, albo dostają receptę na drogi lek, słysząc "jeśli to nie pomoże, to proszę pokazać się za 2 tygodnie". Za 2 tygodnie kolejna recepta i kolejny wydatek. Idąc przez miasto, widzimy graficznie dopracowane bilboardy z napisem "co 4 osoba cierpi na depresję". I czy coś się w tej kwestii robi, poza wypisywaniem recept i krótkimi wizytami, dającymi pacjentowi chwilowe pocieszenie? Mam nadzieję, że ta pandemia W KOŃCU przyczyni się do jakiejkolwiek poprawy w tej kwestii, bo jak na razie na to się nie zapowiada!

  55 24
 • ~pasażer 2020-10-23 18:08:35

  kogoś to dziwi ? odkąd pamiętam służba zdrowia kuleje, przez lata nie dały rady jej uzdrowić żadna opcja rządząca i tabuny lekarzy pchających się do koryta, ktoś liczył na nagły zwrot ? widać żyje w innym wymiarze

  108 8
 • ~Marco Darko 2020-10-23 18:09:40

  Po co są telefony zapytam ??

  31 46
 • ~romcost 2020-10-23 18:12:43

  Jak to, przecież parę godzin temu premier i minister zdrowia mówili, że mamy jeszcze bodaj 10000 wolnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z covidem, co to rząd nas kłamie???

 • ~Leon59 2020-10-23 18:14:45

  Jest kasa na propaganda, jest na Rydzyka, na bezsensowny przekop Mierzei a na zdrowie zabrakło.

 • ~UFOmWOM 2020-10-23 18:17:05

  Jak mieszkańcy Rybnika, obywatele Polski mogą czuć się bezpiecznie, jeśli już teraz pojawiają się informacje o braku łóżek, problemach z dowiezieniem pacjenta, przemęczonym personelu szpitala, strajkach antymaseczkowców, pobiciu kogoś za zwrócenie uwagi za brak maseczki, braku pomysłów związanych z pomocą w czasie pandemii?

 • ~ 2020-10-23 18:22:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 29
 • ~romcost 2020-10-23 18:24:12

  ~UFOmWOM nie rozumię twojego toku m]yślę nią, co mam zrobić zamiast pieniądze zostawiać w galeriach to kupić sobie respirator, czy zatrudnić prywatnego lekarza? Pracuję, płacę podatki, czy mam zamiast butów prywatnie chodzić do lekarza z każdą dolegliwością? Czy ten lekarz przyjed, ie mi pomóc jak złapię kowida i będę się dusił? Od tego są te gwiazdy na Wiejskiej, po to mnie doją aby w razie pomocy udzielić mi pomocy, czy może się mylę?

  95 6
 • ~UFOmWOM 2020-10-23 18:27:36

  Nie... Właśnie nikogo chyba to nie dziwi, jednak wcześniej mimo tych oczekiwań na termin wizyty u lekarza, jakoś sobie radziliśmy. Teraz ta sytuacja jednak bardziej zaczęła otwierać nam oczy. Może więcej takich "zwykłych jednostek" się zbuntuje, a nie będzie grzecznie czekać w tej kolejeczce. Dużo obywateli narzeka, a właściwie to nikt nie wie co zrobić, by było inaczej... Cóż, każdy z nas tkwi w tym martwym punkcie bezradności. Jesteśmy tylko szaraczkami... Ale... w covid siła... czy jakoś tak to brzmiało...

  26 9
 • ~romcost 2020-10-23 18:30:51

  ~artefakc skoro Twoi idole rozbili tą mafię, to dlaczego nie odzyskali tej kasy? Można przecież sprzedać majątki, po blokować rachunki bankowe, wykopać skrzynki ze złotem z ogródków... Jakoś tylko ciągle słyszę jak się z prawdą mijają i ludzi za idiotów mają. PS. PO też nie wybierałem.

  57 8
 • ~UFOmWOM 2020-10-23 18:35:10

  Jeśli chodzi o galerie, to miałam głównie na myśli, to że tworzy się sporo różnych miejsc (oczywiście nie tylko galerii, to był tylko taki przykład do zastanowienia się - musisz czasem czytać między wierszami - taki mam sposób pisania), zamiast inwestować w powstawanie szpitali, kształcenie lekarzy i pielęgniarek. Nie chodzi o Ciebie, że Ty sobie coś zakupisz, tylko to że masz gdzie kupić portfel czy nowe buty, ale nie masz dokąd pójść, jak zachorujesz. No, a pandemia tylko mocniej ten obraz zarysowała.

  31 12
 • ~romcost 2020-10-23 18:35:28

  ~UFOmWOM - OK, ale żeby coś zrobić to myślę do wyborów trzeba czekać, może będą wcześniej jak tak dalej pójdzie, tylko ja nie widzę dziś dla Polski ratunku, każdy wybór to decyzja między dżumą a cholerną...

  26 7
 • ~toomann 2020-10-23 18:39:30

  Jakby pacjent był chory na mononukleozę, tyfus, błonicę, gruźlicę - choroby o bardzo wysokiej zaraźliwości i wysokiej śmiertelności, to przyjętoby go od razu. Ale miał pecha i PODEJRZENIE kur....wida (śmiertelność 2,71% - dane za WORLDOMETER 23.10.2020 godz 16:35), więc takie ceregiele......

  25 41
 • ~imrahil 2020-10-23 18:40:25

  rząd ma swoje za uszami, szczególnie opóźnienie w nauczaniu zdalnym - teraz trochę już za późno mleko się rozlało. ale obywatele też nie są bez winy. policja powinna zacząć kontrolować jak zachowany jest reżim sanitarny w miejscach pracy, szczególnie w małych firmach.

  47 21
 • ~ 2020-10-23 18:45:19

  Tu jest artykuł z 2014 covidowcy...
  Nie ma to jak wmówić społeczeństwu chorującemu co roku na grypę, (w sumie przez cały rok) że to teraz jakiś nowy wirus i wszyscy przez niego zginiemy.

  https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-pogoda/ciekawostki,49/co-piaty-mieszkaniec-anglii-choruje-na-grype-kazdego-roku-ale-czesto-o-tym-nie-wie,116746,1,0.html

  19 41
 • ~romcost 2020-10-23 18:59:14

  ~szymon088 w pełni Cię rozumiem, bo piszesz z równoległej rzeczywistości z drugiej strony płaskiej ziemi, przecież naukowcy bzdury piszą, że to nowy wirus a to wszystko przez wymyśloną broń Bila Gatesa, aby ziemię odciążyć i odmłodzić... Proszę Cię, jak nie wieżysz, to odwiedź rybnicki szpital, nawet do Racibórz nie musisz jechać i zobacz, co tam się dzieje z personelem i pacjentami.

  57 13
 • ~tf2 2020-10-23 19:06:19

  A teraz ochłońmy i zapoznajmy się z chorobą na jaką był podejrzany, że choruje: "pacjent z podejrzeniem koronawirusa".

  No i pełną obiektywizmu i faktów opinią redakcji warto byłoby przedstawić jak wygląda sytuacja w szpitalach na świecie. Rozumiem, że zwiększone obłożenie i problemy związane z covid wg redakcji mają miejsce tylko w Polsce. Można na przykładzie, który jest lubiany - naszych południowych sąsiadów.

  17 36
 • ~corona 2020-10-23 19:19:44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 7
 • ~trzynasty 2020-10-23 19:21:02

  ***** ***

  20 7
 • ~internauta 2020-10-23 20:13:34

  Witam we wtorek śiekło mnie w karku napięcie mięśniowe, cięzka fizyczna praca, chłodno na dworze, itp dobra nie ważne , ja sie tu nie żalę tylko chcę kupić mocne żele i inne tabletki na ból które są tylko na receptę a do ośrodka zdrowia się nie idzie dodzwonić , i robię w bólu , pozdro

  47 3
 • ~corona 2020-10-23 20:24:40

  ***** *****.***.**

  1 19
 • ~Franek7 2020-10-23 20:26:09

  Jakie są priorytety rządu PiS to widzieliśmy kiedy w okresie już panującej epidemii zamiast na służbę zdrowia przekazał 2 mld zł ( a w sumie 10 mld) na TVP i 300 mln dla Rydzyka...No takie są właśnie priorytety tego rządu. A dziś znowu panika i zakazy w stylu zakaz wstępu do ustępu...

  74 14
 • ~Longina b 2020-10-23 20:36:59

  To Kazia tak wozili.Dzisiaj nie ma go wśród komentujących.

  21 10
 • ~prawda12 2020-10-23 20:52:51

  Taaaa... Czekacie na relację personelu medycznego. Kilkanaście dni temu (po kolejnym wystąpieniu niedoRzecznika szpitala) dostaliście maila z opisem rzeczywistości... Przemilczane przez was po raz kolejny. Żenada

  23 7
 • ~rybnikus 2020-10-23 21:41:02

  Franek 7, udowodnij kłamco jak Tusk te 300 milinów dla Rydzyka! Albo przeproś za swoje kłamstwa.

  11 42
 • ~pprywatne 2020-10-23 21:53:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 3
 • ~pprywatne 2020-10-23 22:09:02

  Dlaczego wpis został usunięty?

  Karetka nie jeździ od szpitala do szpitala, tylko słucha poleceń dyspozytora, do komunikacji ma radio i telefony. To jest fakt i prawda!!!

  29 4
 • ~MTWWD 2020-10-24 03:22:57

  Robiom ludzi we ciula.

  21 6
 • ~elzadja 2020-10-24 08:00:34

  Współczuję Ratownikom to prawdziwi bohaterowie, którzy chcą wykonywać swoją pracę ale ktoś im to uniemożliwia . Uratowaliście życie człowiekowi . Dziękuję bardzo że jesteście i starajcie się pomagać choć jak widać łatwo nie jest. Życzę dużo zdrowia i cierpliwości wszystkim.

  51 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1028