zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

P13: górnicy spotkali się z grupą projektową „Szczęśliwa 15”

2013-12-11, Autor: ld, źródło: materiały prasowe
Przy okazji barbórki do 4-latków z grupy projektowej Przedszkola nr 13 im. Marii Kownackiej w Rybniku przybyli górnicy z pobliskiej kopalni KWK „Chwałowice”, aby przybliżyć im rąbek dziedzictwa naszego regionu, jakim jest górnictwo.

Reklama

Od wielu już lat, tradycją Przedszkola nr 13 jest zapraszanie górników na barbórkowe spotkanie z przedszkolakami. Dzieci z tej okazji przygotowują piękne programy artystyczne, dzięki czemu same coraz lepiej poznają zwyczaje naszego regionu (pieśni, tańce, gwarę czy stroje śląskie). Również górnicy, nie tylko oglądają przygotowane dla nich występy dzieci, lecz sami także przekazują najmłodszym stare, śląskie tradycje, prezentując dzieciom piękne stroje galowe, czy opowiadając z ogromną powagą o swojej ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy w kopalni.

Dzięki spotkaniu z górnikami 4-latki dowiedziały się m.in. że „czako” to górnicza czapka galowa, do której z lewej strony przymocowany jest pióropusz w wybranym kolorze: zielony pióropusz to kolor zarezerwowany dla dyrektora kopalni, biały – dla członka nadzoru czy sztygara, a czerwony – dla orkiestry górniczej, zaś czarny pióropusz jest dla najprawdziwszych, zwyczajnych górników.

 

Zaproszeni goście wyjaśnili też dzieciom, że stroje galowe zakładane są tylko „od wielkiego dzwonu”, a na co dzień, do pracy pod ziemią górnicy zakładają typowy strój roboczy – tzw. „arbaj”. Niezbędny w pracy pod ziemią jest też hełm z lampką górniczą i maska oddechowa.

 

Dzieci były zafascynowane opowiadaniami górników i z dociekliwością wypytywały o nieznany im świat, ukryty głęboko pod ziemią… 

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~dadon 2013-12-12
  07:56:25

  2 0

  mam nadzieję, że panowie górnicy byli odpowiednio przeszkoleni i nie zapomnieli powiedzieć dzieciom, że także dziewczynki mogą być górnikami i nosić takie mundury od święta i "arbaje" do pracy :) i pewnie opowiedzieli bajkę o pani skarbniczce pilnującej pod ziemią

 • ~qzma22 2013-12-12
  14:25:42

  0 3

  w tym swoim nicku zapomniałaś(eś) między "d" i "p" dodać "u"

 • ~ 2013-12-12
  15:57:30

  0 4

  Jak zwykle czekałam tylko na "komentarz" jakiejś oświeconej inaczej osoby. Nie pomyliłam się...Rybnik już jest niestety znany w całym kraju, że tu największy ciemnogród i ludziska niczego nie rozumieją:(

 • ~co to jest ? 2013-12-14
  01:10:29

  6 0

  Anno Mazur - czyj wpis tak bardzo Cię boli? Nie widzisz, że od 2 tygodni, co kilka dni mamy informacje o "najszczęśliwszym przedszkolu" nr 13? Ile przedszkoli jest w Rybniku? Czy tylko w 13 coś się dzieje, a reszta przedszkoli NIC nie robi?! Przecież to aż w oczy boli! Typowe zagranie "wizerunkowe". Czy przedszkolaki nie objęte monitorowanym przez ruch feministyczny programem "Szczęśliwa 15" nie mogą spotkać się z górnikami?! Tak - wielu jest takich /na szczęście/, którzy nie mogą pojąć, że w Rybniku potrzeba nam dopłat unijnych, żeby do przedszkola przyszło 2 górników! Niech dyrekcja 13. zajmie się normalną, uczciwą pracą i przestanie pisać sprawozdania do prasy... bo to już nawet nie jest śmieszne! Żałosne - owszem!

 • ~melody6 2013-12-14
  13:54:08

  5 0

  Moja córka chodzi do tego przedszkola 3 rok i w każdą Barbórkę maja spotkania z górnikami. Przedszkole jest wspaniałe, moja córka uwielbia do niego chodzić i nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Myślę, że już najwyższy czas zakończyć czas szczucia i nienawiści. Życzę wszystkim pokoju i miłośći:) Amen!

 • ~co to jest ? 2013-12-14
  14:20:31

  3 0

  Dobrze, że przedszkole jest wspaniałe - ale to nie komentarze, a artykuł wyraźnie wskazuje, że spotkanie objęło dzieci z programu "Szczęśliwa 15." I to jest PROPAGANDA! Czy pozostałe dzieci z tego samego przedszkola też miały spotkanie z górnikami? Jeżeli tak, to dlaczego artykuł o tym nie mówi. Jeżeli nie, to dlaczego - ktoś musi za to płacić?! Komu? - górnikom czy kopalni? Przecież w Chwałowicach nie brak górników. Na pewno jakiś tatuś lub dziadek chętnie odwiedzi przedszkole w mundurze i to bezpłatnie! Nie wolno?! Nie pojmuję - szczerze - dlaczego spotkanie, które odbywało się "od lat" /jak jest napisane w artykule/, teraz musi być objęte programem unijnym /to też wynika z artykułu/! Mamy nie tylko prawo, ale obowiązek myślenia i czytanie ze zrozumieniem! Oto nowa metoda - zdrowy rozsądek nazwać szczuciem i sianiem nienawiści .... i będzie spokój. Nie będzie...

 • ~ 2013-12-14
  17:32:45

  0 0

  7 czerwca o czym ty piszesz? To jest właśnie polska mentalność, krytykować, wyszydzać, zazdrościć etc. Co cię tak boli w tym artykule, jaka szkodę poniosłaś z tego tytułu ? Masz rację trzeba czytać ze zrozumieniem a tutaj tego zabrakło niestety:(

 • ~co to jest ? 2013-12-14
  23:07:02

  3 0

  Ja staram się nie szydzić - ale artykuł szydzi z nas. Potrzeba nam projektów unijnych, żeby przedszkolaki mogły spotkać się z górnikami?! O co tu chodzi, jeżeli nie o "wizerunek" 13. i "szczęśliwej 15."? Staram się zwrócić uwagę, że robi się z nas głupszych niż jesteśmy! Przecież na Śląsku spotkania dzieci z górnikami w grudniu, to chyba nie jest jakieś wyjątkowe wydarzenie. Powinno się raczej opisać, że któreś z przedszkoli np o tym zapomniało. Zwracam uwagę na to, że na siłę co kilka dni czytamy o jakimś "wydarzeniu" w 13. - tak, jakby w innych przedszkolach nic się nie działo... Ten artykuł również, wraz z naszymi komentarzami jutro lub pojutrze zniknie z pierwszej strony i założę się, że najpóźniej w połowie tygodnia dowiemy się o nowych dokonaniach w 13. O co chodzi? - Ano właśnie, o co chodzi...?

 • ~qzma22 2013-12-15
  12:07:58

  0 1

  7 czerwca pewnie jesteś jednym(ą) z tych 3 dewot co tak mieszają w tym przedszkolu. Weź na wstrzymanie i jak Ci nie pasuje przepisz dziecko do innego przedszkola. Policz sobie ile jest 15X25 i jak dasz radę to Ci wyjdzie ile dzieci ma miejsce w przedszkolach w Rybniku dzięki temu programowi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2219