zamknij

Organizacje pozarządowe

P. Masłowski wprowadza nowe porządki w magistracie. Kluby sportowe na cenzurowanym

2015-01-24, Autor: 
Ogłaszane przez miasto konkursy grantowe dla stowarzyszeń jak co roku wzbudziły wiele kontrowersji. Tym razem jednak nie z powodu tego ile i kto dostał pieniędzy, ale raczej kto nie dostał i dlaczego. A wszystko za sprawą nowych porządków jakie w magistracie wprowadził odpowiedzialny za politykę społeczną wiceprezydent – Piotr Masłowski.

Reklama

Piotr Masłowski uważa, że dotąd pieniądze dla stowarzyszeń w Rybniku rozdzielane były bez jasnych kryteriów, na zasadzie uznaniowości, a składane przez organizacje oferty nie były wnikliwie analizowane. - Czas z skończyć z myśleniem, że dajemy pieniądze jakiemuś stowarzyszeniu, bo mu się to należy. Miasto powinno przyznawać dotacje nie dla stowarzyszeń, ale na realizację konkretnych zadań publicznych, które są w interesie Rybnika. Jeśli urzędnik nieprawidłowo wyda kilkadziesiąt złotych wtedy spadają na niego gromy. Tym bardziej nie możemy sobie pozwolić na to, aby w sposób lekkomyślny udzielać dotacji na kwotę np. 100 tysięcy złotych – tłumaczy wiceprezydent.

Dlatego Masłowski do urzędniczej komisji oceniającej wnioski stowarzyszeń dołączył niezależnych ekspertów z organizacji pozarządowych, mających doświadczenie w ocenie projektów. Ponadto głos doradczy w pracach komisji stanowili Aleksander Larysz (obszar sportu) i psycholog Agnieszka Boczkowska (obszar zapobiegania patologiom społecznym).

Do czego doszli eksperci po przeczytaniu ok. 200 złożonych w konkursach ofert? Przede wszystkim, że roi się w nich od błędów formalnych i rachunkowych. Ale nie tylko. Niektóre organizacje nie wyjaśniały w złożonych wnioskach na co tak naprawdę wydadzą przekazane pieniądze. Jeden z klubów sportowych zapisał we wniosku wydatki na wynagrodzenia trenerów w wysokości 420 tysięcy złotych, nie wyjaśniając ilu trenerów chce zatrudnić. Inny klub chciał wydać 100 tys. zł na „stypendia i wydatki reklamowe”.

W ofertach znalazły się też inne „perełki”. - Rozsierdziło mnie postępowanie dwóch konkurujących ze sobą w Rybniku klubów lekkoatletycznych, korzystających z tego samego obiektu. Jeden napisał w ofercie, że jest jedynym klubem lekkoatletycznym w Rybniku. Drugi klub zaś stwierdził, że najbliższa sekcja lekkoatletyczna znajduje się w Rydułtowach. W obu przypadkach to oczywiste kłamstwo – opowiada Piotr Masłowski.

W efekcie, póki co dotacje na realizowane zadania otrzymało tylko część działających w Rybniku stowarzyszeń– zobacz listę przyznanych przez miasto dotacji w pierwszym konkursie.

Niektóre stowarzyszenia przyznają się do błędu. - Wiemy w których punktach nasza oferta została uznana za "nie spełniającą wymogów formalnych". Cóż, zawsze mówię szczerze - w kilku przypadkach musimy posypać głowy popiołem i przyznać się do winy. W kilku innych - jesteśmy zaskoczeni, jednak decyzję urzędu przyjmujemy z pokorą – mówi Krzysztof Mrozek – prezes ŻKS ROW Rybnik, którego oferta również nie uzyskała pomyślnej oceny.


Co innego Grzegorz Janik – prezes Energetyka ROW Rybnik. Skandalem nazywa fakt, że miasto odmówiło dofinansowania organizowanego przez jego klub „obozu profilaktyczno-sportowego”. Klub ubiegał się, jak co roku o dofinansowanie z puli na „przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym”.

Piotr Masłowski tłumaczy, że w obszarze profilaktyki uzależnień, spośród klubów sportowych tylko Rybnicki Klub Ju Jitsu Sportowego udowodnił, że faktycznie zamierza zorganizować obóz dla dzieci z rodzin dotkniętych patologiami. I podkreśla: - Jeśli mam wybór pomiędzy obozem sportowym trwającym dwa tygodnie, który kosztuje 50 tysięcy złotych, a placówką która przez cały rok działa w danej dzielnicy i rzeczywiście pomaga trudnej młodzieży, to uczciwość wymaga żeby dofinansować to drugie takie działanie – mówi Piotr Masłowski.

Stowarzyszenia których wnioski nie uzyskały dofinansowania, ponownie mogą składać oferty w konkursach, które zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek 26 stycznia. Zaś 2 lutego urząd miasta organizuje kolejne szkolenie dotyczącego tworzenia poprawnych ofert.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~donia96 2015-01-24
  11:49:35

  0 150

  Panie Masłowski piszę to jako kibic proszę nie rozwalać w Rybniku piłki chłopaki walczą o awans a dostali prawie milion złotych to nie jest sprawiedliwe .Teraz kibice piłki tylko czekają ile dostanie klub żużlowy a jak to będzie kwota większa od piłki którzy ledwo co się utrzymali to będzie nie ciekawie !!

 • ~frbro 2015-01-24
  12:30:27

  151 0

  Przypominam że walczą o awans bo rok temu spadli... Mi tam się podoba, że sprawdzają to co jest w tych wnioskach napisane. Powiew normalności.

 • ~piotrstruzik 2015-01-24
  12:41:47

  0 21

  Niestety brakuje w tym wszystkim jasnej strategii nowego Prezydenta: co wspieramy, dotujemy a co nie. Oczywiście można np żużlowi i koszykówce nie dać nic albo na tyle mało że te kluby upadną ale pytanie jest takie czy Rybnik ma w kraju być znany z "przeciwdziałania patologiom społecznym" czy z silnych mocnych klubów sportowych na które chodzą tysiące ludzi. Czy ma być znany z zatrudniania kolejnych ekspertów którzy doradzają (chyba nie za darmo) kto ma dostać dotację czy z koncertów muzycznych na które przyjeżdzają ludzie z całej Polki. To są najwazniejsze pytania a nie to czy ktoś dobrze postawił kropkę czy przecinek.
  Jest końcówka stycznia dalej nie wiadomo czy będzie w tym roku jakiś koncert

  Jeżeli chcemy być miastem

 • ~wera 2015-01-24
  12:51:15

  66 0

  Uważam,że 1000.000 to stanowczo za dużo na drugoligowy klub, ( 11 kopaczy+ jakaś rezerwa,trenera,prezesa,dyrektora, sekretarek) oraz średnio 500 kibiców regularnie chodzących na mecze (wliczając karnetowcow i gości z vip loży).Za stadion nie placą,dostosowanie zabezpieczeń i innych wymogów fundowało do tej pory miasto za grube milony (za pośrednictwem MOSiR-u),boisko także ogarnia mosir finansowany bezpośrednio z budżetu.Ludzi majacy jakikolwiek pożytek z tego rozdawactwa jest promil w porównaniu do ilości mieszkańcow i ich codziennych potrzeb oraz niwelowaniu zaniedbań z poprzednich lat.Co do wydatków powinna być zrobiona gruntowna analiza oraz kontrola prowadzona przez niezależnych ludzi nie majacych wspólnych powiązań z UM i ROW-em

 • ~ 2015-01-24
  12:54:00

  3 0

  Może mi ktoś powiedzieć co to jest : Stowarzyszenie "17-tka" ? Co takiego robią ,że dostali aż 665tyś ???

 • ~ 2015-01-24
  13:00:48

  85 0

  420 tys na rok na trenerów?? 35 tys miesięcznie? Niech jest nawet 3 trenerów to każdy po 11,5 tys będzie zarabiać?? Który to rybnicki klub sportowy ma sukcesy na skalę europejską, że trenerzy mają tak europejskie zarobki??

 • ~spirit-of-the-town 2015-01-24
  13:11:34

  0 54

  ~Serafin, niestety to nie trenerzy mają europejskie zarobki (co to jest 11,5 tys.) lecz reszta społeczeństwa ma żałosne zarobki. Stąd ta na pierwszy rzut oka dysproporcja. Pozdrawiam

 • ~Don C. 2015-01-24
  13:11:49

  0 37

  Przed chwilą w telewizji TVT to wyśmiali że te kluby co mają władze powiązane z PO dostały więcej.Kluby którymi rządzą osoby powiązane z PiS albo nie dostały nic albo grosze. Także pogratulować nowych władz Rybnika...

 • ~zuzia574 2015-01-24
  13:12:17

  34 0

  Do Mariusz Watoła-podaję panu link: https://www.facebook.com/stowarzyszenie17tka
  ale może Pan wklepać w google interesujący Pana temat i zapoznać się - a potem komentować :) Myślę, że nie będzie miał Pan z tym problemu.Pozdrawiam serdecznie :)

 • ~7dyzio1 2015-01-24
  13:15:48

  4 0

  Frbro mi się też podoba ze urząd sprawdza wnioski. I wy tym przypadku bym nie dał na żużel ani złotówki jak nie umieli dokładnie napisać wniosku widać ze coś ukrywali . Brawo panie Janik ze klub co roku umie się dobrze rozliczyć z złotówki

 • ~dawler 2015-01-24
  13:51:46

  57 0

  W końcu nastala normalność w magistracie!

 • ~ 2015-01-24
  15:28:07

  0 20

  Do Pani : ~zuzia574. Skoro wywołała mnie Pani do tablicy to wyjaśniam. Mój post nie jest komentarzem tylko pytaniem. ( Dla tego, na końcu każdego zdania postawiłem taki specjalny znak interpunkcyjny "?" ) Jako ,że ma Pani problem z rozróżnieniem co jest komentarzem a co pytaniem, to pozwalam sobie wkleić definicje tych słów z "Wikipedi": 1) Pytanie – może być rozumiane jako lingwistyczne wyrażenie będące prośbą uzyskania informacji lub jako sama ta prośba. Celem pytania jest otrzymanie odpowiedzi, choć istnieją pytania na które nie trzeba jej udzielać (np. pytania retoryczne). 2) Komentarz — krótki tekst o charakterze opiniotwórczym.
  Komentarz rozpoczyna się od przedstawienia faktów, które zamierza się skomentować, a następnie zamieszczane są własne opinie na dany temat. W tego typu wypowiedziach można używać słów nacechowanych emocjonalnie, by poprzez nie wpływać na czytelnika. Komentarz powinien kończyć się podsumowaniem — wnioskiem autora, puentą lub pytaniem retorycznym skierowanym do odbiorcy. // Celem wyjaśnienia: Moje pytanie wynikało z niewiedzy co robi "17-stka" bo mieszkam na drugim końcu Rybnika i do tej pory nie słyszałem o tym klubie - co robi, ile ludzi skupia itp. Zastanawił mnie jedynie fakt ,że dostali więcej kasy niż praktycznie wszystkie kluby uczniowskie i/lub pozostałe organizacje działajace w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

 • ~zuzia574 2015-01-24
  16:16:44

  21 0

  Do Pana Mariusz Watoła - Skoro już posilił się Pan Wikipedią, to myślę, że nie powinien Pan zadawać pytań w rubryce "dodaj komentarz" ani "wyślij opinię" lecz poszukać odpowiedzi na nurtujące Pana pytania.....a tak na marginesie - to dlaczego postawił Pan tyle znaków zapytania - jeden nie wystarcza?
  Dla poszerzenia Pańskiej wiedzy - nie wszyscy mogą się bawić w sport, gdy nie mają co zjeść....Pozdrawiam serdecznie

 • ~argo44 2015-01-24
  16:35:24

  0 3

  /

 • ~twojstary 2015-01-24
  16:37:02

  85 0

  Prawidłowo. A Janik lepiej niech w końcu zamilczy, bo jeśli pieniądze, które mają być przeznaczone na przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, wydaje na obóz "profesjonalnego" klubu, które ma się nijak do walki z uzależnieniami i patologiami to powinien się zastanowić czy to właśnie nie jest skandal. Precz z Janikiem.

 • ~argo44 2015-01-24
  16:51:35

  26 0

  Widać że w porzednich latach wnioski pisały się same :) a teraz Prezydent Masłowski który wie jak je pisać przeczytał te które wpłyneły do Magistratu i ........ hhh 2 lutego jest szkolenie jak pisać wnioski ale co niektórzy wolą tu hejtować bo sie krzywda dzieje ..kilku sekcją które chyba miały z urzędu granty z UM

 • ~mewa74 2015-01-24
  18:08:24

  11 0

  zuzia574, skoro człowiek nie orientujący się w tym kto jest kto (albo co jest co) zapytał, jak sam zaznaczył z ciekawości, a ty najwyraźniej jesteś osobą związaną z 17-tką, to chyba korona z głowy by ci nie spadła gdybyś udzieliła mu odpowiedzi zamiast posiłkować się tylko linkiem. Twoje wypowiedzi wyglądają jak odpieranie ataku, ale przecież znikąd wróg nie natarł.

 • ~Lukasz_Cofalik 2015-01-24
  18:16:23

  38 0

  BRAWO, popieram! Wspierajmy tych co pomagają a nie prezesów ala "Jamnik"!

 • ~zuzia574 2015-01-24
  18:44:02

  8 0

  ~mewa74 - ja miałam nadzieję, że inteligencja idzie w parze z wykształcaniem - pomyliłam się :(
  Ja zwroty grzecznościowe piszę z dużej litery. Powiem tylko tyle - mam starszą córkę niż ten rocznik :) i znam życie.
  Wreszcie ktoś u władzy widzi potrzeby tych najsłabszych! Tak trzymać!

 • ~ 2015-01-24
  19:37:52

  58 0

  Jestem młodym naukowcem i zdarza mi się niejednokrotnie składać wnioski o dofinansowanie ze strony instytucji rządowych, które zawsze sprawdzają owe aplikacje w najdrobniejszych detalach. Nie rozumiem czego takiego dokonał pan Janik, by dawać mu pieniądze "na piękne oczy" skoro nie spełniał wymogów formalnych by takie dofinansowanie otrzymać.
  Z rosnącą nadzieją obserwuję politykę zmian przeprowadzanych przez niedawno powołane władze. Rozwój w kierunku większej przejrzystości operacji finansowanych z budżetu miasta przywraca we mnie wiarę, że po zakończeniu studiów będzie po co do Rybnika wracać.

 • ~ 2015-01-24
  20:38:27

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Anonymous 2015-01-24
  21:16:46

  23 0

  Powiało normalnością w naszym mieście :) niezmiernie mnie to cieszy. Koniec z akcjami typu "co roku dostawaliśmy X złotych i nam się to należy", albo "Jesteśmy w II lidze i nam sie należy".

 • ~Afordancja 2015-01-24
  22:12:33

  9 0

  No i w tę stronę należy iść!. We wcześniejszych latach były pytania "dlaczego oni tak dużo" (odpowiedzi były bo zawsze dostają oni) a teraz jest proste, bo kiepskie wnioski napisali...(co świadczy o tym jak wczęsniej to sprawdzano). Teraz tylko należy w czytelny i jasny sposób napisać nowy regulamin(bo rozumiem teraz działa wg. starego), gdzie każdy przed złożeniem wniosku będzie potrafił ocenić już swoje szanse.

 • ~ 2015-01-24
  23:28:46

  23 0

  Bardzo dobrze, nowa władza nowy tok rozumowania!! myśleli że kto pierdnie to od razu kase dostanie a tu dupppa!! jak widać zmiana była konieczna w mieście!!

 • ~ 2015-01-25
  09:08:45

  0 8

  Wantola ,a co nas obchodzi gdzie ty mieszkasz!!!!!

 • ~kutas 2015-01-25
  09:56:26

  0 16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Obiektywny 2015-01-25
  10:40:56

  31 0

  Zgadza się. Janik służy PO, dlatego dostał najwięcej. Polecam obejrzeć konferencję prasową Kuczery i Masłowskiego na youtube (https://www.youtube.com/watch?v=2KEwxNKZCqc). Tam Masłowski mówi np. że jego koledzy, którzy składali wnioski też nie dostali żadnych pieniędzy. Oprócz tego Masłowski powiedział, że urząd miasta nie może przeznaczać pieniędzy na kontrakty zawodowych sportowców a Janik krzyczy, że nie będzie miał za co opłacić piłkarzy. Poza tym warto posłuchać wywiadu z Janikiem w Radiu 90. Można usłyszeć, że to czy klub będzie miał pieniądze na grę w pierwszej lidze zależy od prezydenta Kuczery. Jeżeli tak do tego podchodzi, to po co on tam jest prezesem skoro praktycznie wszystko zależy od prezydenta. Gdy nadchodzi normalność niektórzy budzą się z ręką w nocniku.

 • ~superelektro 2015-01-25
  10:59:40

  6 0

  piotrstruzik " czy z silnych mocnych klubów sportowych na które chodzą tysiące ludzi " gdyby było tak jak piszesz to taki klub nie potrzebował by ani złotówki dofinansowania. Mało tego. Warto by się wtedy zastanowić dlaczego inne kluby nie są samowystarczalne. W związku z powyższym mam pytanie. Czy Brazylia lub Anglia dofinansowują piłkę kopaną a Szwecja lub Norwegia żużel ? A może jakiś minister finansów dofinsowuje wyścigi samochodowe z budżetu ? Z tego co wiem to nie, a jednak kluby w wymienionych i innych państwach działają i mają świetne wyniki. Więc jak to jest ? A może my wcale nie potrzebujemy tych klubów, imprez sportowych itp. jeżeli stadion ma kilka tysięcy miejsc a na mecz przychodzi kilkuset widzów to dla kogo ten obiekt został wybudowany i jest utrzymywany ? Dla 0,3% mieszkańców ? To przecież taniej by wyszło wynajęcie obiektu w innej miejscowości i dowiezienie tam wszystkich chętnych. Czy koniecznie muszą być utrzymywane wszystkie sekcje sportowe ? Może wystarczy jedna ale silna, taka z prawdziwego zdarzenia. Tylko jaka ? Ja mam propozycję. Dotację dla klubów ( jeżeli już muszą być ) rozdzielić na podstawie ilości sprzedanych w poprzednim sezonie biletów. Do każdego biletu np. 10, 20, 50 zł lub inna kwota która wyjdzie z wyliczenia. Wtedy okaże się jaki rodzaj sportu jest najbardziej widowiskowy i który przyciąga najwięcej widzów. Pozostałe będą również finansowane ale w rezultacie zanikną gdyż mieszkańcy zagłosują " nogami ".

 • ~inzynier 2015-01-25
  12:41:53

  0 15

  ~firbro według Ciebie "kolesiostwo" jest normalnością.Strategia jest jasna i oczywista.Ha Ha Ha wspieranie finansowe kolegów.100% więcej środków przyznanych stowarzyszeniu ,którego prezesem jest kolega p.Masłowskiego.Teraz w Rybniku priorytetem będzie wychodzenie z tzw."patologii", a rzeczywistą patologią będzie wspieranie kolesi ,którzy z tego nieźle żyją?Jak w rządzie.Niebawem Rybnik zostanie zalany patologią POlityczną.Nie było afer? to będą!

 • ~pauul78 2015-01-25
  13:21:03

  15 0

  podoba mi się polityka dzielenia pieniążków z miasta. Należy tez patrzeć na ilość medali zdobywanych w danej dyscyplinie, ilość młodych zawodników w klubie, popularność dyscypliny w kraju i na świecie, masowość uprawiania tej dyscypliny. Jeżeli takie kluby jak Żużel Piłka czy Koszykówka chcą dofinansowania to max po 1 mln zł z czego po 500tyś na młodzież(skrupulatnie rozliczone). Niech prezesi tych klubów rusza się za szukaniem sponsorów. Dofinansowanie z miasta to powinno być maksymalnie 30% całego budżetu klubu. Przestańmy paść panów prezesów za nasze pieniądze. Oni maja nas głęboko w D....e dla nich liczy się $$$$$$$$ Najpierw szkolenie młodzieży potem wynik drużyny nie mówiąc o przejrzystości finansów klubu do wglądu dla opinii publicznej na koniec można pisać o wsparcie do miasta!!!!!!!!!!!!!

 • ~Fiodore 2015-01-25
  14:11:32

  0 13

  I proszę państwa już zaczynają się układy i układziki. Ten dostanie, inny nie, a powód zawsze się znajdzie.

 • ~ziupo 2015-01-25
  17:45:53

  13 0

  "Jeśli urzędnik nieprawidłowo wyda kilkadziesiąt złotych wtedy spadają na niego gromy" - taaak? A w którym kraju?

 • ~mewa74 2015-01-25
  19:11:00

  4 0

  zuzia574, zdaje się, że się nie znamy, więc ani moje wykształcenie, ani mój wiek nie są ci znane. Uwierz, nie zawsze cyferki i nicki oznaczają to co by się mogło wydawać. Jakoś nie skupiłaś się na merytoryce i nie odpowiedziałaś dlaczego tak trudno było udzielić odpowiedzi panu Mariuszowi.

 • ~zuzia574 2015-01-25
  19:50:38

  0 8

  ~mewa74 - widzę, że ten przypadek jest ciężki i szkoda,że nie masz niczego - co wymieniłam. Ja tu nie widzę wrogów, a link podałam specjalnie, bo jest tam podany numer konta i też możesz pomóc dzieciom. Plujesz jadem - niepotrzebnie.....ale pomodlę się za tych, co plują jadem.

 • ~mewa74 2015-01-25
  20:19:14

  2 0

  zuzia, To trzeba było tak od razu, że chodzi o nr konta, a nie o wyjaśnienie co to za stowarzyszenie. Myślę, że gdybyś udzieliła tu wtedy odpowiedzi temu panu i napisała co to za stowarzyszenie, to właśnie przez to, że z zainteresowaniem odpowiedziałabyś na pytanie zamiast odsyłać do linka być może zwiększyłabyś szansę na to, że zainteresowane osoby by coś wpłaciły. Traktując ludzi na zasadzie poczytajcie sobie sami zrażasz ich do siebie i stowarzyszenia.

 • ~ 2015-01-26
  05:06:33

  5 0

  Porządki to mieliście zrobić z personelem magistratu !!!

 • ~ 2015-01-26
  07:51:55

  7 0

  Mariusz Watoła - o stowarzyszeniu 17 było i jest głośno w Rybniku. Dużo pracują z młodzieżą. gdzie ty mieszkasz????

 • ~ 2015-01-26
  13:15:38

  10 0

  przy okazji można by sprawdzić historię ror-ów klubów

 • ~cindy 2015-01-26
  15:38:35

  0 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Pedzel 2015-01-27
  20:04:03

  0 18

  Zaraz po wyborze Pana z PO już wcześniej pisałem, że rybnicki sport może stracić dużo pieniędzy z samorządu i widzę że się nie myliłem ale pamiętajcie że ja jako podatnik dobrze Wam to zapamiętam.

 • ~IS 2015-01-28
  09:43:37

  17 0

  Panie Janik (i Kowalczyk) SKANDALEM to jest to co nazywacie "obozem profilaktyczno-sportowym". ZABIERACIE PIENIĄDZE przeznaczone dla ludzi z PRAWDZIWYMI PROBLEMAMI. Widziałem z bliska na co idą te pieniądze w klubach. Moim zdaniem to sprawa dla prokuratora, i spotkania z nim Wam życzę :-)

 • ~Shark73 2015-01-29
  13:46:44

  11 0

  A może już najwyższa pora , aby co najmniej dwa najwisze kluby stały się w pełni zawodowe (S.S.A.) , a nie co roku na garnuszku UM.
  Popatrzmy na duże kluby żużlowe i piłkarskie , które odnoszą w tej chwili sukcesy - dotcje z miasta są pierwiastkiem ich budżetów.
  Pójście najprostszą drogą nie koniecznie musi doprowadzić do sukcesu.

 • ~arakia 2015-02-01
  12:02:13

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905