zamknij

Wiadomości

Oto pomysły studentów na wielopoziomowe parkingi

2012-11-02, Autor: Redakcja, źródło: UM Rybnika
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach po raz kolejny zaprezentowali swoje koncepcje na rozwoju przestrzennego Rybnika. W tym roku tematem ich prac był wielopoziomowy parking w okolicach ulic: Rzecznej, Targowej i Młyńskiej.

Reklama

Konkurs jest efektem współpracy Urzędu Miasta Rybnika z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Co roku w rybnickim magistracie odbywa się wystawa prac studentów, którzy w ramach zajęć semestralnych opracowują propozycje zagospodarowania wybranego fragmentu naszego miasta. Korzyści są obopólne – uczelnia otrzymuje prawdziwy, ważny temat do opracowania zaś miasto – wizje młodych projektantów. Efektem końcowym jest wystawa oraz wyłonienie najlepszych prac.

W tym roku studenci zaprezentowali koncepcję architektoniczną parkingu wielopoziomowego wraz z funkcjami uzupełniającymi w Rybniku pomiędzy ulicami: Rzeczną, Targową i Młyńską. Pierwsze miejsce przyznano Aleksandrze Dej. Jej praca, uznana za bardzo ambitną, zauroczyła jury atrakcyjną, rzeźbiarską formą zaprojektowanego budynku, która daje szerokie możliwości w zakresie jego wykorzystania. Nagrodę przyznano za metodyczne podejście twórcze do kształtowania kubatury i wpisanie się we współczesne światowe trendy.

 

Drugie miejsce zdobył Filip Potoczek. Założenie jego pracy było takie, by kształt budynku parkingu wynikał z układu ulic. Student wykorzystał model rampy ciągłej, a jedną z elewacji zaprojektował tak, by mogła zostać wykorzystana w sektorze usługowym. Praca to została doceniona zwłaszcza za umiejętność dobrania właściwej funkcji do konkretnej sytuacji urbanistycznej.

 

Wyróżnienie uzyskała Katarzyna Konop. Wykorzystała ona efekt specyficznego nałożenia na siebie platform do parkowania, co pozwoliło na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, która może zostać zagospodarowana zielenią. Pracę wyróżniono zwłaszcza za to, że stanowi przykład architektury ekologicznej.

 

> Zobacz nagrodzone prace studentów

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~qdobp 2012-11-02 06:55:03

  gdzie sie podzialy opinie czytelnikow z przed godz. 06:50 ?
  (cenzura jasnie panujacego cy cuś...;) )

  0 0
 • ~mjakm 2012-11-02 10:05:47

  To jest rozwiązanie nie tylko na parkingi w centrum miasta, ale również na osiedla,jest coraz ciaśniej i zamiast likwidować tereny zielone między blokami i zalewanie wszystkiego asfaltem, można pomysleć o budowaniu piętrowych parkingów, a chętnych do wykupienia takich miejsc bedzie sporo

  0 0
 • ~wulkan 2012-11-02 11:22:59

  "Efektem końcowym jest wystawa oraz wyłonienie najlepszych prac." Efektem końcowym powinno być referendum, który parking wybudować. Nie?

  0 0
 • ~ 2012-11-02 12:15:49

  Tak tak tak. Jeszcze pewnie bezpłatny ma być ten parking, żeby wszyscy uprawiający wozodupstwo mogli sobie zająć miejsce bez zapłacenia ani grosza. Dzięki temu przedłuży się w tym mieście perspektywa ciągłej rozbudowy dróg (nieskończonej) i perspektywa korków. Kiedy ten Fudali przestanie słuchać biednych kierowców, którzy myślą że są najważniejszą kastą w mieście i robić wszystko pod ich życzenia, bo piesi czy klienci komunikacji miejskiej to się już w ogóle nie liczą. Nikt w tym mieście nie stawia na transport zrównoważony, samochody osobowe są najważniejsze.

  0 0
 • ~ 2012-11-05 12:07:44

  Realizacja tak samo prawdopodobna jak dworca na stacji Rybnik Paruszowiec z ostatniego konkursu.Nie ma dworca parking rownie nieprawdopodobny ale był konkurs czyli wladza nie spi.I to musi wystarczyć.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4260