zamknij

Wiadomości

Oszustwo na departament bezpieczeństwa. Mieszkanka straciła ponad 25 tys. zł!

2021-08-20, Autor: bf

Uwaga na telefony „pracowników departamentu bezpieczeństwa”. Oszuści znaleźli nową metodę na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Mieszkanka Żor straciła w taki sposób 25 tys. złotych. Przez 2,5 godziny nie zorientowała się, że rozmawia z przestępcą!

Reklama

Co prawda oszuści grasują w Żorach, ale nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zadzwonili również do mieszkańców naszego miasta i powiatu. Dwa dni temu spustoszyli konta nauczycielki i studentki, a wczoraj kolejny z nich zaatakował mieszkankę Żor. 39-latka przez 2 i pół godziny nie zorientowała się, że rozmawia z przestępcą i straciła ponad 25 tysięcy złotych. Mężczyzna podał się za pracownika departamentu bezpieczeństwa.

- Przedstawił się jako pracownik departamentu i był doskonale zorientowany na temat osoby, do której dzwonił. Znał wszystkie dane 39-latki i korzystał z numeru tożsamego z infolinią banku. Uśpił czujność kobiety i poprosił o zainstalowanie aplikacji chroniącej jej konto – mówi asp.szt. Kamila Siedlarz z KMP w Żorach.

Na początku rozmowy poinformował swoją rozmówczynię, że ktoś próbował wykonać z jej konta „podejrzany” przelew, lecz bank go zablokował. 39-latka poprzez nową aplikację udostępniła nieopatrznie oszustowi dane dostępowe, a ten następnie, podszywając się pod nią zaciągnął kredyty.

- Podczas rozmowy pokrzywdzona kilkukrotnie użyła specjalnych kodów bankowych do zatwierdzenia operacji na koncie i w międzyczasie poszła do bankomatu gdzie wypłaciła 17 tysięcy złotych. Pieniądze następnie przelała BLIK-iem na „bezpieczne” konto oszusta. Ten twierdził bowiem, że inna osoba, podszywająca się pod 39-latkę, zaciągnęła kredyt, gdyż departament bezpieczeństwa spóźnił się i nie zdążył go zablokować. Uratować kobietę przed utratą tej sumy miało właśnie wykonanie przelewu na „bezpieczne” konto – wyjaśnia policjantka.

Po tej operacji oszust poinformował, że zauważył kolejne dwie próby podjęcia pieniędzy z konta kobiety przez osobę nieuprawnioną. Instruując ją co ma zrobić w tej sytuacji, ostatecznie wyłudził jeszcze od niej dwa kody BLIK na łączną kwotę 7 tysięcy złotych. Na odchodne dodał, że konto kobiety jest już zabezpieczone i obiecał kontakt ze strony policjanta zajmującego się cyberprzestępczością.

Ta historia, jak wiele innych pokazuje jak zuchwali są przestępcy i jak łatwo ich ofiary dają im wiarę. Bądźcie rozsądni i w podobnych kontaktach postępujcie z głową. Tylko zdrowy rozsądek może uchronić Was od straty pieniędzy i wielu innych nieprzyjemnych skutków.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Franek 7 2021-08-20
  12:31:20

  27 19

  Po przeczytaniu nagłówka myślałem, że znowu Morawiecki przyjechał do Rybnika obiecać nowy wał… Uff, jednak nie…

 • ~Morin 2021-08-20
  12:34:07

  34 0

  Najlepsze jest to, że podchodząc osobiście do takiej osoby i mówiąc proszę mi podarować 10 tys. zł. zostaniemy wyśmiani. Ale już dzwoniąc przez telefon do tej samej osoby i podając się za departament bezpieczeństwa nagle nie ma problemów nawet z 20 tys. zł.
  Inaczej mówiąc, ludzie bardziej ufają osobie przez telefon, której nawet na oczy nie widzą.

 • ~Franek 7 2021-08-20
  12:36:32

  17 17

  Szczególnie ta cześć tekstu odpowiada działaniom obecnej władzy, która oszustwem wyłudziła oddanie głosów na PiS:

  „ Ta historia, jak wiele innych pokazuje jak zuchwali są przestępcy i jak łatwo ich ofiary dają im wiarę. Bądźcie rozsądni i w podobnych kontaktach postępujcie z głową. Tylko zdrowy rozsądek może uchronić Was od straty pieniędzy i wielu innych nieprzyjemnych skutków.

 • ~ 2021-08-20
  12:52:47

  10 22

  Panie Franku-POnoć tylko pełowskim guPOlom wypalają się matryce w telewizorach, zawsze PO przełączeniu na kanał tefałen lub WSI/24 godziny kłamać i łgać. POtem mają obłęd w oczach, coś bełkocą, pianę toczą z pysków, a ich jad wypala dziury w asfalcie... U ciebie też to można zaoobserwować.:)))

 • ~Dador 2021-08-20
  13:30:43

  25 4

  Czyli mamy nauczycielkę, studentkę i 39-letnią kobietę. Hmmm... Co łączy te 3 sprawy? Niech pomyślę..., cóż..., natury nie oszukasz. Kobiety wierzą w to co słyszą, mężczyźni w to co widzą. Nie bez powodu jakoś nie słychać o facetach naciągniętych na kasę przez nigeryjską księżniczkę lub żołnierkę z USA. A kobieta, jak ma wątpliwości (a ma je zawsze), i nie ma partnera, to nich chociaż do ojca, brata lub kolegi zadzwoni, czy taki numer z okradaniem konta jest możliwy. Młodzi ludzie, a łykają jak pelikany.

 • ~artefaks 2021-08-20
  14:46:10

  8 4

  Miałem niedawno przyjemność odebrać telefon od ,,pracownika banku" który utyskiwał nad tym że tracę w banku pieniadze na wskutek niskich oprocentowań i inflacji co jest zresztą prawdą.
  POprosiłem go o dokładne przedstawienie, łącznie z departamentem w którym pracuje i powiedziałem że do niego oddzwonię. Pan zaraz jakoś POdejrzanie szybko zakończył rozmowę

 • ~artefaks 2021-08-20
  14:48:50

  14 5

  Słyszałem też o oszustwach na radio. Spiker cały czas namawia staruszków na wspomaganie wielkich dzieł. Po czym odmawia udzielenia informacji na temat rozliczenia uzyskanych subwencji.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 178