zamknij

Wiadomości

Oszustwo na departament bezpieczeństwa. Mieszkanka straciła ponad 25 tys. zł!

2021-08-20, Autor: bf

Uwaga na telefony „pracowników departamentu bezpieczeństwa”. Oszuści znaleźli nową metodę na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Mieszkanka Żor straciła w taki sposób 25 tys. złotych. Przez 2,5 godziny nie zorientowała się, że rozmawia z przestępcą!

Reklama

Co prawda oszuści grasują w Żorach, ale nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zadzwonili również do mieszkańców naszego miasta i powiatu. Dwa dni temu spustoszyli konta nauczycielki i studentki, a wczoraj kolejny z nich zaatakował mieszkankę Żor. 39-latka przez 2 i pół godziny nie zorientowała się, że rozmawia z przestępcą i straciła ponad 25 tysięcy złotych. Mężczyzna podał się za pracownika departamentu bezpieczeństwa.

- Przedstawił się jako pracownik departamentu i był doskonale zorientowany na temat osoby, do której dzwonił. Znał wszystkie dane 39-latki i korzystał z numeru tożsamego z infolinią banku. Uśpił czujność kobiety i poprosił o zainstalowanie aplikacji chroniącej jej konto – mówi asp.szt. Kamila Siedlarz z KMP w Żorach.

Na początku rozmowy poinformował swoją rozmówczynię, że ktoś próbował wykonać z jej konta „podejrzany” przelew, lecz bank go zablokował. 39-latka poprzez nową aplikację udostępniła nieopatrznie oszustowi dane dostępowe, a ten następnie, podszywając się pod nią zaciągnął kredyty.

- Podczas rozmowy pokrzywdzona kilkukrotnie użyła specjalnych kodów bankowych do zatwierdzenia operacji na koncie i w międzyczasie poszła do bankomatu gdzie wypłaciła 17 tysięcy złotych. Pieniądze następnie przelała BLIK-iem na „bezpieczne” konto oszusta. Ten twierdził bowiem, że inna osoba, podszywająca się pod 39-latkę, zaciągnęła kredyt, gdyż departament bezpieczeństwa spóźnił się i nie zdążył go zablokować. Uratować kobietę przed utratą tej sumy miało właśnie wykonanie przelewu na „bezpieczne” konto – wyjaśnia policjantka.

Po tej operacji oszust poinformował, że zauważył kolejne dwie próby podjęcia pieniędzy z konta kobiety przez osobę nieuprawnioną. Instruując ją co ma zrobić w tej sytuacji, ostatecznie wyłudził jeszcze od niej dwa kody BLIK na łączną kwotę 7 tysięcy złotych. Na odchodne dodał, że konto kobiety jest już zabezpieczone i obiecał kontakt ze strony policjanta zajmującego się cyberprzestępczością.

Ta historia, jak wiele innych pokazuje jak zuchwali są przestępcy i jak łatwo ich ofiary dają im wiarę. Bądźcie rozsądni i w podobnych kontaktach postępujcie z głową. Tylko zdrowy rozsądek może uchronić Was od straty pieniędzy i wielu innych nieprzyjemnych skutków.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Franek 7 2021-08-20 12:31:20

  Po przeczytaniu nagłówka myślałem, że znowu Morawiecki przyjechał do Rybnika obiecać nowy wał… Uff, jednak nie…

  27 19
 • ~Morin 2021-08-20 12:34:07

  Najlepsze jest to, że podchodząc osobiście do takiej osoby i mówiąc proszę mi podarować 10 tys. zł. zostaniemy wyśmiani. Ale już dzwoniąc przez telefon do tej samej osoby i podając się za departament bezpieczeństwa nagle nie ma problemów nawet z 20 tys. zł.
  Inaczej mówiąc, ludzie bardziej ufają osobie przez telefon, której nawet na oczy nie widzą.

  34 0
 • ~Franek 7 2021-08-20 12:36:32

  Szczególnie ta cześć tekstu odpowiada działaniom obecnej władzy, która oszustwem wyłudziła oddanie głosów na PiS:

  „ Ta historia, jak wiele innych pokazuje jak zuchwali są przestępcy i jak łatwo ich ofiary dają im wiarę. Bądźcie rozsądni i w podobnych kontaktach postępujcie z głową. Tylko zdrowy rozsądek może uchronić Was od straty pieniędzy i wielu innych nieprzyjemnych skutków.

  17 17
 • ~Franca77 2021-08-20 12:52:47

  Panie Franku-POnoć tylko pełowskim guPOlom wypalają się matryce w telewizorach, zawsze PO przełączeniu na kanał tefałen lub WSI/24 godziny kłamać i łgać. POtem mają obłęd w oczach, coś bełkocą, pianę toczą z pysków, a ich jad wypala dziury w asfalcie... U ciebie też to można zaoobserwować.:)))

  10 22
 • ~Dador 2021-08-20 13:30:43

  Czyli mamy nauczycielkę, studentkę i 39-letnią kobietę. Hmmm... Co łączy te 3 sprawy? Niech pomyślę..., cóż..., natury nie oszukasz. Kobiety wierzą w to co słyszą, mężczyźni w to co widzą. Nie bez powodu jakoś nie słychać o facetach naciągniętych na kasę przez nigeryjską księżniczkę lub żołnierkę z USA. A kobieta, jak ma wątpliwości (a ma je zawsze), i nie ma partnera, to nich chociaż do ojca, brata lub kolegi zadzwoni, czy taki numer z okradaniem konta jest możliwy. Młodzi ludzie, a łykają jak pelikany.

  25 4
 • ~artefaks 2021-08-20 14:46:10

  Miałem niedawno przyjemność odebrać telefon od ,,pracownika banku" który utyskiwał nad tym że tracę w banku pieniadze na wskutek niskich oprocentowań i inflacji co jest zresztą prawdą.
  POprosiłem go o dokładne przedstawienie, łącznie z departamentem w którym pracuje i powiedziałem że do niego oddzwonię. Pan zaraz jakoś POdejrzanie szybko zakończył rozmowę

  8 4
 • ~artefaks 2021-08-20 14:48:50

  Słyszałem też o oszustwach na radio. Spiker cały czas namawia staruszków na wspomaganie wielkich dzieł. Po czym odmawia udzielenia informacji na temat rozliczenia uzyskanych subwencji.

  14 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1057