zamknij

Wiadomości

Oszuści nie dają za wygraną. Policja non-stop odbiera zgłoszenia

2019-02-26, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

To już plaga w naszym regionie. Tylko wczoraj rybnicka policja odnotowała kilkanaście prób wyłudzenia pieniędzy. Na szczęście nikt nie dał się nabrać, ale mundurowi apeluje do nas o ostrożność.

Oszuści nie dają za wygraną, ba! Są coraz perfidniejsi w swoim działaniu. - W tym miesiącu prawie codziennie otrzymujemy informacje o próbach oszustwa. Tylko wczoraj było to kilkanaście zgłoszeń. Na szczęście nikt nie dał się oszukać. W każdym przypadku była przekazywana informacja o wypadku i konieczności przekazania gotówki w wysokiej kwocie – wyjaśnia sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski z policji w Rybniku.

Reklama

Oszuści zwykle podają się za funkcjonariusza lub członka rodziny. Wymyślają przeróżne historie, by tylko wzbudzić litość lub zaniepokojenie w rozmówcy. Dają wyraźnie do zrozumienia, że tylko szybko przekazane pieniądze są w stanie „uratować” sytuację. Pod żadnym pozorem nie ulegajmy tym prośbom!

- Prosimy mieszkańców o przekazanie tej informacji swoim bliskim, którzy mogą być potencjalnymi ofiarami oszustów – apeluje policjant.

Oceń publikację: + 1 + 62 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Targenor 2019-02-26 10:20:46

  Jedną z osób, do której wczoraj ci zwyrodnialcy zadzwonili była moja sąsiadka. Wszyscy patrzą na ten proceder tylko pod kątem pieniędzy, ale ja chciałem zwrócić uwagę na pewien aspekt o którym się nie mówi. Problem dotyka osób starszych, bardzo często słabych i schorowanych. Sąsiadka na szczęście nie dała się naciągnąć na pieniądze, ale proszę sobie wyobrazić ładunek emocji, jakie przeżywa starsza osoba słysząc że np. jej wnuczek uległ poważnemu wypadkowi. Bardzo niewiele trzeba aby taka osoba pod wpływem stresu doznała np. zawału i sprawa skończy się dużo tragiczniej, niż tylko na utracie pieniędzy.

  97 0
 • ~Lateks 2019-02-26 10:26:40

  Mnie ciekawi co z tymi zgłoszeniami robi policja? To dobrze że ostrzegają, ale jako człowiek z branży telekomunikacyjnej nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego jeszcze nie kontrolują kto, kiedy, z jakiego nr, z jakiego regionu ew. adresu dzwonił. Litości mając tyle zgłoszeń naprawdę niepokoi mnie że Policja tylko ostrzega. Za zmuszanie kogoś do nieprawidłowego rozporządzania majątkiem też są paragrafy. W końcu każdy zgłaszający powinien być poinformowany jak działać by ująć sprawców i ich ukarać. Tymczasem policja przyjmuje zgłoszenie i.......

  65 3
 • ~Lateks 2019-02-26 10:28:38

  P.s. można zmienić własną prezentację numeru, jednak operatorzy doskonale wiedzą z jakiego nr następuje połączenie... jest to warunek konieczny do rozliczenia kosztów rozmowy.

  34 0
 • ~minowa 2019-02-26 11:22:27

  Czy jeszcze sa takie osoby, które uważają, że za pieniądze można wszystko "załatwić" ? Policjant ma telefonować po łapówkę ? No wybaczcie, ale tak naiwny to może być tylko jakiś relikt z poprzedniej epoki.

  10 26
 • ~entropia 2019-02-26 12:06:02

  wg.mnie po odebraniu takiego telefonu należy udawać że wypłacimy pieniądze, a następnie od razu skontaktować się z policją żeby mogła zorganizować zasadzkę, tylko w ten sposób uda się szybko wyłapać tego typu element i odstraszyć kolejnych

  34 2
 • ~Lateks 2019-02-26 13:44:11

  ~minowa moim znajomi o mało nie uwierzyli w takie opowieści, oszuści mieli wszystkie dostępne informacje - z fundacji zbierającej pieniądze na leczenie ich córki.... ludzie nie zdają sobie sprawy ile informacji można znaleźć na ich profilach społecznościowych, w internecie jeśli prowadzą działalność....

  ~entropia łatwo powiedzieć, kiedy sobie zdasz sprawę że rozmawiasz z oszustem to odruchowo się rozłączysz żeby zakończyć rozmowę, dopiero później zdajesz sobie sprawę że mogłaś kogoś złapać na gorącym uczynku...

  10 1
 • ~Lateks 2019-02-26 13:46:40

  Co ciekawe dziś niby wszystkie nr tel muszą być zarejestrowane na konkretną osobę... i dalej nie widzę postępów w tych sprawach. Co więcej nawet jak Policja kogoś złapie to sądy wypuszczają jak w słynnym postępowaniu p. Arkadiusz Ł. ps. „Hoss”

  18 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1423