zamknij

Wiadomości

Ostatnia chwila na złożenie wniosku o 300+

2019-11-26, Autor: AM

Ostateczny termin składania wniosków  o wypłatę pieniędzy z programu 300+ mija 30 listopada. Komu przysługują pieniądze i jak złożyć odpowiednie dokumenty?

Reklama

Dobry Start, czyli rządowy program wypłaty jednorazowych świadczeń na wyprawkę szkolną, jest dostępny od 1 lipca. 300 złotych na wyprawkę szkolną przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia. Według szacunków resortu program może objąć wsparciem 4,6 mln uczniów.

Kto może starać się o pieniądze na dobry start?

Program dobry start jest przeznaczony dla każdego obywatela i nie uwzględnia się w nim kryteriów dochodowych. Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Jeśli uczeń jest pełnoletni, może złożyć wniosek samodzielnie (w przypadku gdy nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową).

300 + nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz zerówki w przedszkolu lub szkole. Świadczenie Dobry Start nie obejmuje też studentów.

Wniosek można składać przez stronę internetową https://empatia.mpips.gov.pl/  lub przez bankowość elektroniczną oraz w formie papierowej. Wniosek należy złożyć do 30 listopada 2019 roku.

Wniosek można złożyć w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie. Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Ryszard 123 2019-11-26 13:11:42

  Kiedy szanowna redakcja zrelacjonuje posiedzenie Rady Miasta dotyczące podwyżek cen śmieci . Temat niewygodny więc nic nie publikujemy ? Wiele osób chciałoby wiedzieć jak głosowali nasi radni

  46 4
 • ~bikerek 2019-11-26 13:58:09

  ~Ryszard 123 Tyle napisał konkurencyjny portal.
  "Rosnące opłaty za wywóz i gospodarowania śmieci to dziś drażliwy temat. Niestety, horrendalne podwyżki przyjmują kolejne gminy. W czwartek zrobił to Rybnik. Za uchwałą wypowiedziało się 13 radnych, przeciw było 10, a dwóch się wstrzymało.
  Obstawiam że "ZA podwyżką" byli:
  Marian Fojcik
  Wojciech Kiljańczyk
  Łukasz Kłosek
  Radosław Knesz
  Franciszek Kurpanik
  Zbigniew Lubszczyk
  Krzysztof Szafraniec
  Marek Florczyk
  Grażyna Kohut
  Jan Mura
  Małgorzata Piaskowy
  Krystyna Wałach
  Mariusz Wiśniewski
  Wstrzymał się BSR.

  Zgadzam się, że w wyliczeniach zasadne są kwestie kosztowo – płacowe. Nie rozumiem jednak, dlaczego będzie aż tak drogo i tak trudno zdobyć w urzędzie miasta informacje, zwłaszcza dotyczące opłaty marszałkowskiej. Na komisji nie dostałem odpowiedzi, ile płynie z tego tytułu środków do urzędu marszałkowskiego. Zresztą część pieniędzy wraca do miasta w różnej formie na działania proekologiczne – mówił radny Łukasz Dwornik.

  - Zaraz okaże się, że podwyżka jest z powodu zerowego PIT-u, dla młodych pracowników, 500+, 300+ czy darmowych leków dla seniorów. Zapominamy, że to nie rząd a miasto przygotowuje warunki przetargowe i w konsekwencji przyjmuje cenę – mówił Karol Szymura. - Spojrzałem do budżetu na przyszły rok. Wpływ z opłat za gospodarkę odpadami wyniesie 36,8 mln zł, a wydatki 35 mln zł. Co stało się z 1,8 mln zł? Znalazły się w katalogu różnych usług, gdzie mieści się np. catering. Już oszczędność w tym dziale mogłaby obniżyć stawkę o 1 zł – dodał.

  Radni opozycji apelowali, by nie przyjmować uchwały z tak drastyczną podwyżką. - To będzie dramat wielu rodzin. Zaproponowane ceny są nie do przyjęcia. Obecni na komisji prezesi dwóch największych spółdzielni mieszkaniowych argumentowali, że jeśli na 120 rodzin powiedzmy z sześciu bloków jedna nie segreguje, ukarane będą pozostałe – przytoczył Andrzej Wojaczek.

  Rządząca większość przekonywała do głosowania. Gdyby wycofano uchwałę, trzeba byłoby rozpisać nowy przetarg. Na pewno znów zgłosiłaby się tylko jedna firma. Cena byłaby ta sama, a może wyższa, przetarg zostałby rozstrzygnięty dopiero w przyszłym roku. - Rybnik stałby się drugim Neapolem, bo śmieci zalegałyby na ulicach – spuentował Łukasz Kłosek.

  19 4
 • ~bikerek 2019-11-26 14:22:20

  Panie radny Kłosek a Rybnik nie jest jeszcze Neapolem?
  Tam Camorra, a tu PO-KO-WDR.

  19 11
 • ~sympatykrybnika 2019-11-26 14:37:43

  ~Ryszard 123, ~bikerek
  Opłaty za wywóz i gospodarowania śmieci to dziś drażliwy temat i niewygodny. Zgadzam się z Wami.
  ~bikerek podaj co to za konkurencyjny portal, może link.
  RYBNIK.COM.PL może czas na taką dyskusje, może by tak rybniczanie coś w tym temacie podpowiedzieli włodarzom. Tylko nie piszcie, że już o tym było.

  10 3
 • ~bikerek 2019-11-26 14:40:58

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 3
 • ~bikerek 2019-11-26 14:48:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 3
 • ~Barakuda 2019-11-26 15:31:35

  Socjalizm kończy się zawsze tak samo. W sumie nie tak dawno temu walczyliśmy z socjalistami a już nikt nie pamięta.

  12 11
 • ~Barakuda 2019-11-26 15:35:42

  Bikerku kochany pretensje o podwyżkę opłat za wywóz śmieci kieruj do rządu PiS to oni wprowadzają prawo, które muszą realizować samorządy. Na dodatek zapominają finansować swoje pomysły zarzucając to na samorząd. W całym kraju drożeje wywóz śmieci właśnie z tego powodu. Nie tylko w naszej wiosce. Tylko głupi uwierzy, że to wina i fanaberia samorządowców...

  10 14
 • ~bikerek 2019-11-26 15:47:29

  Barakuda
  Co wpływa na taki wzrost cen za wywóz śmieci ? Głównie brak konkurencji. - W ciągu ostatnich dwóch lat w ponad połowie gmin miejskich o zamówienie ubiegał się tylko jeden przedsiębiorca. Jednocześnie widać, że tam, gdzie o kontrakt z gminą walczy większa liczba firm, mieszkańcy płacą mniej za odbiór śmieci. Na marginesie można zauważyć, że w 2011 r., przed zmianami, tylko w 8 proc. tych gmin usługi świadczył jeden podmiot – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.
  Zmiany, o których wspomina Niechciał, dotyczą ustawy śmieciowej, która weszła w życie w lipcu 2013 roku. Nałożyła na gminy obowiązek organizowania przetargów na to, kto będzie odbierał odpady od mieszkańców. Przedtem każda spółdzielnia, wspólnota czy inna nieruchomość "produkująca" śmieci robiła to we własnym zakresie.
  Kolejnym powodem drastycznych podwyżek jest też spory wzrost kosztów gospodarowania odpadami, ale i nieuczciwe praktyki przedsiębiorców. Dlatego UOKiK prześwietla branżę pod kątem nadużywania pozycji dominującej lub niedozwolonych porozumień, np. zmów przetargowych. W kolejnym kroku badającym kwestie rozstrzału cenowego przy opłatach za wywóz śmieci będzie skontrolowanie RIPOK-ów, czyli regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

  11 3
 • ~obserwathor 2019-11-26 17:49:11

  ~bikerek
  "Co wpływa na taki wzrost cen za wywóz śmieci ? Głównie brak konkurencji. - W ciągu ostatnich dwóch lat w ponad połowie gmin miejskich o zamówienie ubiegał się tylko jeden przedsiębiorca."
  tu sprawa jest prosta, firmy śmieciowe wpadły na genialny (dla siebie) pomysł: po co maja konkurowac ze sobą, jak można założyć nieoficjalną "spółdzielnię" i dyktować ceny, zysk większy przy mniejszej robocie, wystarczy mała obserwacja lokalnego rynku, by stwierdzić, że nie jest to teoria spiskowa

  12 2
 • ~tf2 2019-11-26 19:46:29

  Barakuda, ależ socjalizm nigdy się w POlsce nie skończył, ma się doskonale. Niedawno wygrał miejsca do EUroparlamentu głosami wyborców Koalicji Obywatelskiej.

  9 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2382