zamknij

Wiadomości

Organizacje czekają na nasz 1 procent

2011-02-10, Autor:  Patrycja Wróblewska-Wojda
Kolejny raz podatnicy mogą wspomóc działanie rodzimych organizacji pożytku publicznego. Z danych urzędu skarbowego wynika, że świadomość rybniczan z każdym rokiem coraz większa, lecz wciąż niewystarczająca.

Reklama

Podobnie jak w latach ubiegłych, w Rybniku trwa akcja „1 procent dla Rybnika”. Tym razem o pieniądze podatników walczą 23 organizacje pożytku publicznego. O tym, że warto je wspomóc przekonywał m.in. Lech Gęborski, inicjator akcji „Motocykl ratunkowy dla Rybnika”. – Fizycznym przykładem tego, na co idą pieniądze z 1 procenta jest całkiem niedawno zakupiony motocykl ratunkowy. Takich potrzebnych rzeczy jest znacznie więcej, a pieniędzy na nie nikt nie da – powiedział.

Inną akcją przeprowadzoną za pieniądze podatników jest „Stypendium 1 procenta”, które zrealizowało  Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Uczestniczący w programie gimnazjaliści muszą w przeciągu roku poprawić swoje oceny, mieć co najmniej ocenę dobrą z zachowania i działać społecznie. – W minionym roku 19 gimnazjalistów walczyło o jednorazowe stypendium w wysokości 442 złotych. Choć zainteresowanie stypendium jest bardzo duże, to tym razem do wzięcia udziału w programie mogliśmy zaprosić tylko 17 osób – mówi Dorota Bednorz z CRIS.

 

Z danych Urzędu Skarbowego w Rybniku wynika, że w minionym roku złożono 87 tysięcy zeznań podatkowych. Z tego na 41 tysiącach znalazła się informacja o przekazaniu 1% podatku. Oznacza to, że o 23% więcej osób, niż w poprzednim roku przekazało swoje pieniądze na organizacje pożytku publicznego. Do Rybnika wpłynęło łącznie 252 tysiące złotych. Najwięcej, bo 52 tysiące dostało Stowarzyszenie „Razem”.

 

Zdaniem posła na Sejm RP - Marka Krząkały, ten wynik może być znacznie lepszy i akcja przeprowadzana będzie tak długo, aż 100% rybniczan przekaże swój podatek.

 

Oprócz posła Krząkały, do akcji promocyjnej włączyło się Centrum Handlowe „Focus Mall”, gdzie począwszy od ostatniego weekendu lutego do końca kwietnia, odbywać się będzie prezentacja organizacji uprawnionych do przyjęcia pieniędzy.

 

Więcej na temat akcji oraz informacje o rybnickich organizacjach pożytku publicznego można znaleźć tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~zabka-1986 2011-02-10
  15:04:42

  0 0

  Błagam Pomóż Kubusiowi!!!!! razem z naszym 7-letnim Kubusiem od urodzenia walczymy ze skutkami niedotlenienia, taka walka jest bardzo kosztowna w naszym kraju dlatego zapisaliśmy się do fundacji dzieciom ,,zdążyć z pomocom" jeśli chcielibyście nam pomóc to prosimy o przekazanie 1 % podatku w rozliczeniu PIT NR. KRS:0000037904 CEL SZCZEGÓŁOWY: 12318 KRYPCZYK JAKUB BERNARD z góry bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie

 • ~zazula 2011-02-10
  19:43:08

  0 0

  Dlaczego na liście organizacji nie ma Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku???????????????????

 • ~dominika40 2011-02-10
  22:52:37

  0 0

  "Uczestniczący w programie gimnazjaliści muszą w przeciągu roku poprawić swoje oceny, mieć co najmniej ocenę dobrą z zachowania i działać społecznie. "- Po mojemu to każdy uczeń powinien uczyć się dla samego siebie, a stypendium powinni dostawać ci co maja najlepsze oceny, a nie taki co to z dwój poprawi się na 3 na szynach. To chore!

 • ~id 2011-02-13
  10:52:44

  0 0

  oddawanie procenta na motocykl to już lekko przesada, nie dość, ze motocykl ten nie ma na razie wyposazenia potrzebnego do ratowania zycia ludzkiego, to nie ma i nie bedzie na niego kontraktu z NFZ... to trzeba mieć pomysł, zeby nie sprawdzić i rzucac sie z motyką na słonce:/ masakra

 • ~biedronkamala 2014-02-26
  01:59:12

  0 0

  Witam,
  zachęcam wszystkich obecnych do oddania 1% na rzecz chorych dzieciaków. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom poszukuje osób o dobrych sercach, które będą chciały podzielić się swoim 1% na leczenie, rehabilitację i opiekę chorych dzieci. Podczas wypełnia pita sama wpisałam ich KRS 0000140007 bo uważam, że jest to inicjatywa, którą nie tylko należy podziwiać, ale także wspierać jeśli się tylko ma taką możliwość. Na ich stronie pomocdzieciom.eu znajdziecie informacje o tym od kiedy i na jakich zasadach działa Fundacja. Pamiętajcie, że te parę złotych może zadecydować o szybszym powrocie do zdrowia jakiegoś malucha. Zachęcam do wpisania ich podczas rozliczenia:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 940