zamknij

Wiadomości

Ordynatorka neonatologii w WSS nr 3 złożyła wypowiedzenie. Co dalej z oddziałem?

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kolejne zawirowania kadrowe w rybnickim szpitalu. Z ostatnim dniem maja z lecznicy odchodzi kierownik Oddziału Neonatologicznego. Napisała do Ewy Ficy wprost – ma dość obciążenia pracą. Od miesięcy informowała też o braki kadrowe pod względem lekarzy. Czy tę część WSS nr 3 również czeka „zawieszenie”? Dyrekcja zapewnia, że nie. Udało jej się znaleźć chętnego lekarza. Nie udziela jednak informacji, jakimi referencjami może się pochwalić, gdzie dotychczas pracował itp.

Reklama

W jednym miesiącu przepracowała prawie 350 godzin!

To kolejny taki raz, gdy szpital musi zmagać się z problemami kadrowymi. Po internie, czy chirurgi, przyszedł czas na Oddział Neonatologiczny. Dotychczasowa ordynator złożyła w lutym 2022 roku 3-miesięczne wypowiedzenie pracy. Ostatni jej dzień działalności w WSS nr 3 przypada 31 maja.

Jak wyjaśnia w piśmie przesłanym do dyrekcji, od kilku lat boryka się z brakiem kadry lekarskiej.

Aktualne zatrudnienie to 1,8 etatu, w tym 2 osoby, które dzielą etat z pracą w poradni. Od początku pani pracy w szpitalu w Rybniku, była pani informowana o braku lekarzy w godzinach dopołudniowych na oddziale neonatologicznym (początkowo ustnie, następnie w formie pisemnej). Dodatkowo w formie pisemnej przekazałam informację o brakach w kadrze lekarskiej do działu kadr tutejszego szpitala. Brak lekarzy w godzinach ordynacji powoduje, że jedyną osobą zapewniająca ciągłość pracy na oddziale od poniedziałku do piątku jest jego kierownik, czyli ja – zwraca się w piśmie do pełniącej obowiązki dyrektora Ewy Ficy.

Jak dodaje, w sierpniu 2021 roku przepracowała prawie 350 godzin.

Zdarzały się dyżury 48-godzinne, po których nie miałam „zejścia” po dyżurze. Poskutkowało to pogorszeniem mojego stanu zdrowia. Już jesienią 2021 roku planowałam złożyć wypowiedzenie pracy (o czym informowałam dyrekcję), ale głównie z uwagi na pielęgniarki i położne nie zrobiłam tego, aby wydłużyć czas intensywnego poszukiwania lekarza neonatologa lub pediatry, który mógłby pracować w godzinach rannych na oddziale – zaznacza lekarka.

Ona sama – jak twierdzi – skontaktowała się z ponad setką lekarzy. O trudnej sytuacji poinformowała też konsultanta wojewódzkiego. Wielokrotnie też próbowała porozmawiać z Ewą Ficą o „dramatycznej sytuacji, która grozi zamknięciem oddziału”.

W lutym 2022 nie widząc dalszej możliwości pracy w takich warunkach, złożyłam wypowiedzenie. Po wielu miesiącach oczekiwań udało mi się porozmawiać z panią 26 kwietnia 2022, nie rozwiązując problemu – zwraca się do Ewy Ficy.

Zaznacza też, że zrobiła więcej niż należało do jej obowiązków.

W dniu 31 maja 2022 roku kończy się mój 3-miesięczny okres wypowiedzenia pracy. Dziękuję za dotychczasową współpracę – kończy.

Grzegorz Wolnik: temat został zlekceważony

Więcej w tej sprawie mówi też Grzegorz Wolnik – radny Sejmiku Województwa Śląskiego i przedstawiciel Rady Społecznej Szpitala. Jak zaznacza, szefowa oddziału neonatologii odmówiła podwyżki, jaką zaproponowała dyrekcja szpitala.

Nie jest więc to element gry o pieniądze, jak to często próbuje się w szpitalu przedstawiać. Pani doktor miała 11-13 dyżurów miesięcznie. Tak się nie da pracować. Ma dodatkowo problemy zdrowotne, a nie miała możliwości stanąć w pełni na nogi. Dotychczas jej apele były lekceważone. Dopiero przedwczoraj jak królik z kapelusza pani Fica oświadczyła lekarce i radzie społecznej, że ma zastępcę na jej miejsce i nie dojdzie do zawieszenia oddziału – mówi nam Grzegorz Wolnik.

Mało kto wie jednak, kim jest osoba, która obejmie stery na neonatologii. Nasz rozmówca wskazuje, że przez 3 miesiące nikt nie znalazł czasu, by ratować sytuację. Próbował poruszyć temat na sesji w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Bezskutecznie.

Usłyszałem, że „możliwość złożenia wypowiedzenia jest niezbywalnym prawem pracownika”. To arogancja, jednym z elementów oceny zarządzających jest fluktuacja w zakładzie. Jak ludzie odchodzą, to nie dobrze świadczy o pracodawcy – zauważa Grzegorz Wolnik.

Kto obejmie posadę ordynatora? Szpital: tajemnica

Jak do powyższych rewelacji odnosi się WSS nr 3 w Rybniku? Maciej Kołodziejczyk, rzecznik tejże lecznicy zapewnia, że „Na chwilę obecną udało się pozyskać lekarza, który jest gotowy podjąć się funkcji po kierownika oddziału neonatologii od dnia 1 czerwca”.

Biorąc pod uwagę wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia dla tego oddziału wymagane jest zatrudnienie specjalisty w dziedzinie neonatologii lub pediatrii w wymiarze odpowiadającym jednemu etatowi. Dodam, że oddział neonatologii liczy 38 łóżek w tym 15 miejsc inkubatorowych. W ostatnich sześciu miesiącach obłożenie łóżek na tym oddziale wynosiło 32,58 procent – mówi.

Kim jest ten pozyskany lekarz? W czym się specjalizuje? Jak długo pracuje jako lekarz? Udało nam się jedynie dowiedzieć, że pracuje w rybnickim szpitalu. Maciej Kołodziejczyk nie chce jednak zdradzić nic więcej. Nie odpowiada też na nasze pytanie: na jakim wcześniej oddziale pracował „wybraniec” i czy będzie łączył na nim pracę z neonatologią. To ważne w kontekście nawału pracy, o którym pisała dotychczasowa ordynator. Tu szpital uważa jednak, że nie warto o tym informować media.

Rzecznik szpitala dodaje jedynie, że między lekarką a dyrekcją prowadzone były rozmowy.

Rozmowy oczywiście były. Z panią kierownik rozmawiała pod koniec kwietnia dyrektor WSS nr 3, a także z-ca dyrektora do spraw lecznictwa dr Janusz Kowalski. O tym szpital chciał zatrzymać panią doktor świadczy choćby fakt, że 20 maja uzyskała ona od dr. Kowalskiego propozycję podwyższenia stawki godzinowej za świadczenie usług medycznych. Ta propozycja także nie zyskała jej akceptacji. Tak więc musimy przyjąć do wiadomości jej autonomiczną decyzję o odejściu z naszej placówki i jednocześnie zrobiliśmy wszystko, żeby zapewnić ciągłość pracy oddziału – odpiera Maciej Kołodziejczyk.

To niejedyny temat dotyczący szpitala, wkrótce poruszymy kolejny.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Arteks 2022-05-25
  11:57:35

  PiS nie ma kadr do rządzenia, PiS nie ma wstydu, PiS nie lubi stabilizacji, PiS nie ma honoru, PiS szkodzi bezpieczeństwu zdrowotnemu mieszkańców, PiS przegra wybory w Rybniku i na Śląsku.

 • ~rudobrody 2022-05-25
  12:10:04

  64 8

  Próbując zrozumieć sytuację na podstawie artykułu to wychodzi mi że Pani kierownik chciała mniejszego obciążenia pracą a nie podwyżki stawki a szpital rozwiązanie problemu widzi w zaoferowaniu Pani kierownik podwyżki a nie w rozwiązaniu problemów kadrowych które zgłaszała.

  Kiedyś funkcjonował taki dowcip o kobiecie w ciąży i managerach. Pasuje mi tutaj idealnie. Niestety...

 • ~Franek 7 2022-05-25
  12:36:42

  8 14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~marcin040 2022-05-25
  16:04:57

  19 70

  A wszyscy wiemy że chodzi tylko o kasę, podczas pandemi lekarze na dyżurze weekendowym za 1 dzien dostawali 15 tysi, troche im sie skonczyło i teraz dyrektorkę szantażują, Dlaczego jak inni strajkują np górnicy zawsze przed kamerami pokazali paski ile zarabiają, czy jakiś lekarz pokazał pasek ile zarabia, może pani ordynator pokaże pasek z wypłaty.

 • ~prawda12 2022-05-25
  16:31:33

  62 11

  @marcin040 no to skąd wiesz że za jeden dyżur dostali 15 tyś, skoro twierdzisz, że żaden z lekarzy nie pokazał pasku z wypłaty? To pokazał czy nie?

  Rzeczywiście neonatolog na prywacie przyjmował noworodki covidowe, żeby się dorobić. Serio? Gdzie? W domach rodzących pacjentek? I od razu tam odbywało się wypłacenie dodatku covidowego? Czy jak?

  Nie widzicie, że od roku ten szpital się wali? Naprawdę to wina pazernych lekarzy? Tych którzy odeszli rok temu, obecnie? Absolutnie nie ma w tym winy dyrektorki i dyrektora ds lecznictwa? To oni są ofiarami? Wiecie, że większosc lekarzy którzy odeszli z tego szpitala pracuje w innych PAŃSTWOWYCH placówkach? Szpitalach wojewódzkich, przychodniach? Za podobną kasę jak w rybniku? Tu jasno jedna j druga strona powiedziała, że ta pani doktor nie chciała zarabiać więcej, odrzuciła tą propozycje. Chciała pracować mniej, bo nie da się mieszkać w szpitalu i być dobrym lekarzem

 • ~Eugeniusz Jankowski 2022-05-25
  17:46:03

  23 11

  Jak czytam PIS nie ma stabilizacji, nie ma honoru, nie ma wstydu ale ma poparcie " społeczeństwa " wygrywa kolejne wybory i można im "naskoczyć"

 • ~sugar 2022-05-25
  18:18:22

  38 6

  Dyrektorce postawiono zadanie obniżenia kosztów pracy szpitala. I to robi. Ci pracownicy, którzy pozostali, mają pracować jak najwięcej, aby zapewnić pracę szpitala bez zwiększania ilości etatów i zaskoczona jest, że to nie działa. Zrzuca więc winę na personel. To, że P. ordynator czekała na audiencję u dyrektorki tyle czasu mnie nie dziwi. Łatwiej dostać się do papieża niż do niej. To, że nie dogadała się z dyrektorką, też mnie nie dziwi. Fica tyko mówi a nie słucha. Dla niej załatwienie tematu polega na fakcie, że pracownik ma ją słuchać, a nie ona pracownika. Efekty są widoczne.

 • ~snupi36 2022-05-25
  22:34:56

  9 7

  Może autor tekstu nauczyłby się po polsku najpierw zanim zacznie pisać artykuły.

 • ~snupi36 2022-05-25
  22:36:27

  16 6

  No i pis to samo zło.

 • ~Abisall 2022-05-25
  23:54:26

  20 2

  @ rudobrody
  Teraz by dostała podwyżkę a za 6 miesięcy by było trąbione że "LEKARZ ZARABIA DZIESIĄT TYSIĘCY!!!"
  I to że w miesiącu robi 350 godzin gówno będzie kogokolwiek interesować - zresztą i tu już jeden patałach w tym duchu sobie komcia wysmażył

 • ~rzyt 2022-05-26
  07:16:20

  9 5

  Ten szpital jest bardzo dobry...dla ludzi zdrowych, tak samo jak każdy inny. Ale następnym etapem szpitalnictwa będą szpitale polowe. Sytuacja, gdzie miłość do człowieka wyznacza zdolność do wielokrotnego go zabicia, zaczyna się powoli materializować. Doktryna Hitlera o likwidacji ludzi poprzez wojny i głodzenie, gdzie obozem będzie cały świat, a "wybrani" będą nie widzieć tego problemu w dobrze strzeżonych "klatkach ze złota". Jedyna szansa to społeczna rada przy szpitalu upolitycznoona aż .... pachnie wszystkimi partiami.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 521