zamknij

Biznes

Opóźnia się otwarcie autostrady

2009-11-06, Autor: Wacław Wrana
Miesiąc temu katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadał, że odcinkiem Sośnica – Bełk autostrady A1 pojedziemy jeszcze w listopadzie. Dziś wiadomo, że to nierealna data.

Reklama

Odcinek Sośnica – Bełk od kilku tygodni jest prawie gotowy do użytku. Jego uruchomienie zależy jednak od budowy największego w Europie węzła autostradowego w Sośnicy. Jeszcze kilka tygodni temu urzędnicy dawali nadzieję, że kierowcy pojadą autostradą i węzłem już w listopadzie. Dziś nie ma o tym mowy. - Robimy wszystko, aby prace zakończyć do końca grudnia – powiedziała nam Dorota Marzyńska – rzeczniczka prasowa katowickiego oddziału GDDKiA.Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że koniec grudnia to i tak optymistyczne założenie. Według naszego informatora, wykonawcę węzła Sośnica czeka jeszcze wiele pracy i ciężko będzie dotrzymać terminu końca roku. Poza tym, wykonawcy węzła i autostrady będą musieli uzyskać stosowne odbiory i zezwolenia, a to też może odroczyć termin oddania dróg do użytku.


> Zobacz zdjęcia odcinka Sośnica - Bełk autostrady A1


Jak już informowaliśmy, pozostałe odcinki autostrady A1, czyli Bełk – Świerklany i Świerklany – Gorzyczki ukończone będą w przyszłym roku. Na ich otwarcie na pewno nie zdąży miasto Rybnik z modernizacją ulicy Żorskiej, która będzie drogą dojazdową do węzła autostrady w Rowniu. Mimo, że o inwestycji mówi się już od 2 lat, to nie wiadomo kiedy roboty się rozpoczną. - Przetargi na to zadanie chcemy rozstrzygnąć jeszcze w tym roku – zapowiada prezydent Rybnika Adam Fudali.


Kontrowersje w kontekście modernizacji ulicy Żorskiej budzi włączenie w ostatniej chwili do projektu budowy rond. Decyzja ta o tyle dziwi, że prezydent wielokrotnie podkreślał zalety modernizacji ulicy Gliwickiej, na której – jak wiadomo – rond nie ma. - Zdecydowaliśmy się wprowadzić ronda do projektu remontu ulicy Żorskiej ze względu na dobro mieszkańców. Powstanie kilku rond ułatwi im dojazd do posesji – uzasadnia Adam Fudali.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Adaminho 2009-11-06
  01:38:21

  0 0

  Ostatnio w radiu Jan Pietrzak fajnie to skomentował :) "Hitler W latach 1936 - 39 za pomocą ówczesnej techniki wybudował tysiące!! kilometrów autostrad, a w Polsce dalej nie ma ani jednej kompletnej" Nie jest to może najlepszy przykład, ale pięknie obrazuje cala sytuacje. Pokazuje jak bardzo skorumpowana jest cala ta szajka dla ktorej liczy sie tylko wlasne dobro i korzysci, a nie dobro Polski.

 • ~Dador 2009-11-06
  05:18:53

  0 0

  Węzeł sośnica jest jeszcze "w lesie". W tym roku na pewno nie skończą. Niewątpliwie pogoda pokrzyżuje im plany, bo zostało dużo robót związanych z kładzeniem asfaltu, itp a sprzyjających warunków atmosferycznych coraz mniej. Zresztą na jednym z mostów cały czas jest deskowanie i wygląda na to, że jeszcze nie jest zabetonowany.

 • ~Pit 2009-11-06
  06:52:59

  0 0

  Prawdziwe informacje na temat budowy znajdziecie tu: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=542716&page=273. Wątek prowadzony jest od początku budowy i wpisują się głównie pracujący przy projekcie ludzie. Przekonajcie się sami. A to co mówią urzędnicy wsadzić można między bajki :)

 • ~buchu 2009-11-06
  07:35:49

  0 0

  Ktoś chyba nie wie po co są ronda! Rond nie buduje się na drodze łączącej 2 miasta bo to spowalnia ruch. W mieście jak najbardziej ale na drodze międzymiastowej totalna porażka. Dlaczego UM Rybnik tak bardzo lubuje się w rondach? Czy mieszkańcy ul. Gliwickiej mają problemy z dojazdem do posesji z powodu braku rond? Trochę zdrowego rozsądku Panie Prezydencie. Czy potrafi sobie Pan wyobrazić TIRy i inne duże auta lawirujące po tych rondach. Ledwo mieszczą się na obecnych a Pan chce im zafundować kolejne. PS. Dlaczego na skrzyżowaniu ul. Wodzisławskiej i Niepodległości sygnalizacja jest "kolizyjna". Czy nie można było zrobić bezkolizyjnej. Przecież to tylko kwestia oprogramowania centralki.

 • ~dizers 2009-11-06
  09:24:13

  0 0

  A PO CO DO TEJ SPRAWY WTRĄCA SIĘ A.F. ??? AUTOSTRADA ZALEDWIE LIŹNIE RYBNIK A TEN WAŻNY JAKBY TO OD NIEGO ZALEŻAŁA BUDOWA CAŁEGO ODCINKA !!! DROGI NAPRAW ,ZLIKWIDUJ KORKI , I CIESZ SIĘ NOWYM BUDYNKIEM STRAŻY MIEJSKIEJ !!!

 • ~Sylas 2009-11-06
  09:56:52

  0 0

  Właściwie to zgadzam się z buchu. Na co komu dodatkowe ronda na Żorskiej? Przecież to droga wojewódzka której nie przecina żadna istotniejsza droga począwszy od ronda przy Szpili aż do węzła na autostradzie. Czy ułatwienie wyjazdu z bocznych ulic jest wystarczającym powodem do spowalniania ruchu na tak ważnym odcinku drogi wojewódzkiej? Rozumiem, że może to ułatwić życie mieszkańcom, chociaż założę się, że są też tacy którzy rond tam nie chcą. Co do wypowiedzi prezydenta, "powstanie kilku rond"? To ile ich tam chcecie postawić? Pięć? Panie prezydencie, jeżeli chcecie dobra mieszkańców to wyremontujcie tą drogę w końcu od podstaw (tak jak zrobiono z Gliwicką), a nie wmawiajcie, że dla zaspokojenia dobra mieszkańców trzeba postawić tam ronda. PS. Czy wie ktoś na forum, czy miasto wytoczyło w końcu sprawę wykonawcy boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Rudzie? Bo nic się o tej sprawie nie słyszy.

 • ~hiso 2009-11-06
  10:14:16

  0 0

  buchu, dizers, Sylas jesteście typowymi przedstawicielami "polskich narzekaczy", ronda be, światła be, remonty be, fudali be, może macie jakieś alternatywy??? Wątpię, byle ponarzekać, jaki to Fudal jest niedobry dla Rybnika, jaka to straszna krzywda się dzieje i w ogóle. Zastanawialiście się kiedyś jak to jest ze światłami a jak to jest z rondami? Np. wyjazd z elektrowni na Gliwicką w kierunku gliwic, tam nie ma ronda więc czasami można się zesrać a trudno wyjechać. Drugi przykład w Golejowie i Ochojcu - łapiące światła. No po prostu piękna sprawa przed nosem zapala się czerwone a w okolicy żywego ducha i sobie stoisz, podczas gdy na rondzie już byś dawno to przejechał, poza tym ronda dobrze się sprawdzają jako lewoskręty. Ja jestem za, tym bardziej, że na żorskiej też są światła i durne skrzyżowanie do Boguszowic. Poza tym przed światłami kierowcy zawsze dodają gazu, przep...ą na czerwonym, to po prostu norma. Już nie przesadzajcie z tym spowalnianiem ruchu, światła spowalniają go nawet bardziej.

 • ~Sylas 2009-11-06
  10:20:23

  0 0

  hiso ile jest skrzyżowań ze sygnalizacją świetlną na tym odcinku? :) Uwierz mi, remonty jak najbardziej "za" a nie "be". Czekamy już 2 lata na rozpoczęcie :)

 • ~buchu 2009-11-06
  10:55:34

  0 0

  hiso proszę o przeczytanie jeszcze raz mojej wypowiedzi i ponowne zredagowanie swojej. Gdzie ja napisałem, że wszytko co robi UM Rybnik jest be. Człowieku rondo nie jest jedynym wyjściem. To, że nie potrafisz wyjechać z bocznej drogi nie oznacza, że od razu ma tam być skrzyżowanie typu rondo. Ul. Żorska jest uczęszczana nie tylko przez 'osobówki' ale także przez auta duże typu 'TIR'. Jeśli jeździsz to wiesz jak takie auta mają problem z pokonaniem ronda a co dopiero 'rondka' jakie są budowane w Rybniku bo na rondo to musi być miejsce. Po za tym droga dojazdowa do autostrady jest nadrzędną a wyjazdy to raczej sprawa podrzędna. Dodam, że nie jestem kierowcą dużego auta ale myślę racjonalnie.

 • ~rybnickicaly 2009-11-06
  11:44:23

  0 0

  Co ten Prezudent wygaduje ?!?! Oczywiste jest, że ronda spowalniają ruch, o czym świadczą opinie specjalistów, a nie widzimisie amatorów ! A przeprojektowanie żorskiej znowu potrwa ! Gliwicka jest wzorowa i jedyna pożądna droga w naszym mieście. Panie Prezydencie, błagam, nie popsuj chociaż żorskiej, jak już tyle zawaliłeś... !

 • ~ 2009-11-06
  13:25:16

  0 0

  Uwielbiam kiedy wypowiadają się specjaliści. Każdy jest najlepszy w swojej dziedzinie i każdy zna najlepsze rozwiązanie. :)

 • ~charlie 2009-11-06
  16:15:17

  0 0

  Może być na rondzie lewoskręt? tak z ciekawości pytam. W Rybniku nie ma rond tylko skrzyżowania bezkolizyjne. Rondo to może być np. Waszyngtona w Warszawie. Hisio co do alternatywy to pamiętaj, UNIA POLITYKI REALNEJ: BO ALTERNATYWA JEST TYLKO JEDNA!!!

 • ~green electricity 2009-11-06
  16:25:46

  0 0

  Widzę że Pan WW odrobił lekcje po swoim zeszłotygodniowym artykule w którym miał same dobre wieści...

 • ~. 2009-11-06
  18:59:05

  0 0

  charlie to z tymi skrzyżowaniami bezkolizyjnymi w Twojej wypowiedzi to informacja czy pytanie? Jesli pytanie to odpowiedź brzmi nie, jeśli stwierdzenie to proponuje najpierw poczytać, a dopiero potem się na forach udzielać bo trochę się ośmieszyłeś tą wypowiedzią (przy wybraniu opcji informacja) :)

 • ~pedro 2009-11-06
  19:00:39

  0 0

  No bo też zaczeli autostradę budować koło Rybnika??? Przeca to problem, bo dla nieudaczników trzeba drogi dojazdowe zrobić. W Rybniku zawsze bedzie problem z drogami, bo ten który decyduje o budowach i naprawach jakos nie ma o tym zielonego pojęcia. Wczoraj goście w Orzepowicach w samo południe około 14 postawili pachołki i coś dłubali przy drodze. Korki na całego ale co tam ich to obchodzi?! Wystarczy trochę mózgiem ruszyć! Kto im kazał w momencie pełnego ruchu coś grzebać? Cała Rudzka to jeden syf. Że tam nie giną ludzie to dziw bierze. Każdy kto ma to włącza terenową jazdę :p

 • ~ziupo 2009-11-06
  19:53:00

  0 0

  A w komentarzach jak zwykle. Jesteś o krok od ukamienowania Prezydenta za to, że spóźniają się na Sośnicy. Każdy temat dobry byle tylko uwiesić się jak rzep psiego ogona. Póki co nie wiadomo gdzie dokładnie mają się znajdować te ronda, a przecież Żorska to nie jest ta dwupasmówka (to jest ul.Prosta).

 • ~charlie 2009-11-06
  20:00:45

  0 0

  Oczywiście ja wiem co to są skrzyżowania bezkolizyjne. Chodziło mi raczej o to, że co do skrzyżowań o ruchu okrężnym w Rybniku górnolotnie mówimy rondo. W Rybniku, dokładnie w Radziejowie stoi (chyba jeszcze tak) "rondo" nasypka, na której postawiono szyld z napisem "Rondo Radziejowskie" gdyby tego szyldu nie było nikt by nie zauważył, że w ogóle z rondem ma do czynienia (zewnętrzna średnica 18 m.) Trochę ironizowałem, wyśmiewając wielkość tych "rond". Dlatego napisałem, że to skrzyżowanie bezkolizyjne, można dodać o ruchu okrężnym :D i to nie było pytaniem. To tak dla uściślenia. A co do tego Węzła miesiąc czy dwa temu również tutaj ukazała się informacja o tym, że Węzeł Sośnica zostanie ukończony w listopadzie. I już wtedy pisałem, że nie będzie ukończony. Mogę wam powiedzieć, że wiosna to i tak będzie szybko. Stawiam na połowę przyszłego roku.

 • ~Grisza 2009-11-06
  23:19:50

  0 0

  Do ziupo: Wiadomo już od dawna gdzie powstaną ronda tzn. na skrzyżowaniach ulicy Żorskiej z ulicami Ligocką, Sygnały i Gotartowicką.

 • ~Wachu 2009-11-07
  07:24:43

  0 0

  Rybnik nie zdąży z modernizacja ulicy Żorskiej bo pewno czeka z przetargiem aż firma która "wygrała przetarg" na modernizację ulicy Energetyków skończy po raz nie wiadomo który kłaść tam nawierzchnię.
  Przetarg wstrzymano zapewne dlatego iż owa firma nie była w stanie "remontować " naraz obu ulic bo wiązałoby się to z koniecznością zakupu nowych maszyn i urządzeń a z uwagi na obecny kryzys firma nie może sobie pozwolić na zakup nowej łopaty i przyczepki do jej wożenia...
  Przewiduje się że zakończenie remontu ulicy Żorskiej zbiegnie się ze zdobyciem przez polskich piłkarzy mistrzostwa świata...
  Złośliwi twierdzą że niektórym osobom bozia uwaliła nie te kończyny co trzeba...

 • ~czeski1 2009-11-11
  10:17:36

  0 0

  FANTASTYCZNIE. W końcu za autostradę płacimy grube miliony. ZAPEWNE zamawiający zastrzegł 1% kary umownej za każdy dzień spóźnienia w oddaniu autostrady i w ten sposób nie zapłaci ponad. 30%. Ja się cieszę się, jeszcze będą dopłacać spóźnialscy.

 • ~ 2009-12-09
  01:08:01

  0 0

  Moim zdaniem budowa węzła w Bełku jest od samego początku bez sensu. Wydostanie się bowiem z Rybnika w tamtą stronę graniczy z cudem. Natomiast przejazd do zjazdu na A4 w Gliwicach jest raczej przyjemnością. Kto zatem z tego będzie korzystal? Mieszkańcy Żor? Oni spokojnie dojadą Wiślanką do A4 i potem dalej gdzie chcą

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.