zamknij

Wiadomości

OFPA 2018: Barbara Piotrowska wygrywa Festiwal!

2018-02-18, Autor: bf

Za nami Konkurs Finałowy 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Swój talent zaprezentowało wczoraj po południu 10. wykonawców. Jury zdecydowało, że w tym roku Grand Prix trafi do Barbary Piotrowskiej z Wrocławia. Co urzekło ich w występie młodej artystki? Co powiedziała sama zwyciężczyni konkursu?

Reklama

To było święto piosenki artystycznej! Wczoraj w siedzibie Głównego Organizatora Fundacji PGE Energia Ciepła, 10. wykonawców zaprezentowało swój kunszt wprawiając publiczność w zachwyt, a jury miało twardy orzech do zgryzienia.

W ostateczności, najwyższa nagroda Grand Prix trafiła do Barbary Piotrowskiej. Tak prezentują się wyniki 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej:

I nagroda – Weronika Kryczka z Olsztyna
II nagroda – Miruna Chypś z Warszawy
II nagroda – Anna Zawadzka z Wasilkowa
III nagroda – Wojciech Szumański z Bolęcina

Nagroda dla najlepszego akompaniatora – Dominik Światkowski

Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Deskiewicz (Gdynia), Łukasz Juszkiewicz (Ciechanów), Bogumiła Kucharczyk-Włodarek (Łódź), Marta Wachowicz-Kura (Lubomia) i Piotr Zubek (Warszawa).

Zwyciężczyni tegorocznej OFPY nie kryła zaskoczenia. - Nie spodziewałam się takiego werdyktu. Już sam fakt, że znalazłam się w finałowej dziesiątce z tak wspaniałymi osobami to było ogromne wyróżnienie. Jest mi niezmiernie miło, że jury wyróżniło akurat mnie. Festiwal OFPA jest wyjątkowy, przyjazny, czuliśmy wsparcie od organizatorów, jury i publiczności – powiedziała tuż po ogłoszeniu wyników.

Co ciekawe, Barbara Piotrowska startowała już kilka lat temu na OFPIE, ale bez powodzenia. Tym razem dzięki własnym kompozycjom „O Jasieńku” i „Kołysanka dla dorosłego” udało jej się podbić serca widzów jak i jury. - Ostatnia piosenka była dedykowana tacie, jest moim przyjacielem i wsparciem – wyjaśniła. - Od małego miałam pasję do śpiewania, ale nie mogłam tego robić ze względów zdrowotnych. Zaczęłam więc tańczyć. Gdy zapisałam się na lekcję śpiewu, pozbyłam się problemów zdrowotnych – dodała Barbara Piotrowska. Na co dzień uczy się w katowickiej akademii muzycznej oraz na filologii polskiej w Uniwersytecie Wrocławskim.

- Laureatka OFPY wykazała się pięknymi kompozycjami, wykonaniem, ale i sylwetką. Zwróciliśmy uwagę na jej ręce, które „płynęły” podczas śpiewu. To były elementy dodatkowe, ale musieliśmy oceniać wszystko. Uważam, że poziom festiwalu był bardzo wysoki. Cieszymy się, że zgłosili się młodzi i mocno dorośli wykonawcy. To piękne, że chcemy śpiewać w każdym etapie życia – powiedział Jacek Wójcicki, członek jury.

W ten sposób Jacek Wójcicki nawiązał do jednej z uczestniczek Festiwalu - Bogumiły Kucharczyk-Włodarek z Łodzi, która nie ukończyła żadnej szkoły śpiewu, a z zawodu jest fizykiem. Niespełna 68-letnia artystka próbowała swoich sił jako naukowiec, a potem jako nauczyciel fizyki dla cudzoziemców. Wybrała w ostateczności życie artysty.

- Wiedziałam o tym festiwalu dużo wcześniej. Od kiedy po przejściu na emeryturę zaczęłam śpiewać publicznie - po udziale w finale Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2009 w Warszawie - polecano mi różne miejsca, gdzie mogłabym wystąpić i pokazać moje piosenki. Pokonywałam ogromny strach starszej pani bez przygotowania muzycznego, bez obycia chociażby z mikrofonem... tylko po to by poznać kogoś komu mogłabym te piosenki zaproponować do śpiewania. Na początku było to dla mnie szczególnie trudne, ale nie chcę by moje piosenki umarły ze mną - wyjaśnia pani Bogumiła.

Po pewnym czasie sama zaczęła szukać takich miejsc i dowiedziała się więcej na temat OFPA. - Chciałam wziąć udział w eliminacjach regionalnych do OFPA  w Łodzi, ale powiedziano mi, że osoba na emeryturze nie może wziąć w nim udziału. Kolega poinformował mnie jednak, że mimo emerytury mogę przyjechać na eliminacje do Rybnika. To, że zakwalifikowałam się do pierwszej dziesiątki było dla mnie szokiem. Czułam się tak, jakbym zajęła komuś miejsce. Środowisko wykonawców było jednak tak otwarte dla mnie, że czułam się babcią każdego z artystów – śmiała się Bogumiła Kucharczyk-Włodarek.

Dodajmy, że oprócz koncertu laureatów, na scenie pojawiła się Lubelska Federacja Bardów, która zaprezentowała utwory Boba Dylana w języku polskim.

Dzisiaj natomiast o godzinie 17:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, po Koncercie Laureatów 22. OFPA 2018, odbędzie się specjalny i niezwykły koncert piosenek legendarnego mistrza liryki, kompozytora i poety pt. „COHEN I KOBIETY”. W interpretacje piosenek Cohena wystąpią: Urszula Dudziak, Matylda Damięcka, Martyna Jakubowicz, Natalia Kukulska, Grażyna Łobaszewska, Julia Pietrucha, Barbara Wrońska, Daria Zawiałow.

Jak wyglądało ogłoszenie wyników 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej? Zobaczcie wideo:

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~master4k 2018-02-18 09:59:59

  Zdziwienie budzi brak sióstr Godlewskich pośród laureatów. Siostry Godlewskie na Eurowizję!

  12 3
 • ~kred 2018-02-18 11:49:34

  Pytanie skierowane do redakcji: chodzi o panią Bogumiłę czy Barbarę? Bo czytając ten tekst trochę się pogubiłem. A może były dwie osoby o tym samym (podwójnym) nazwisku?

  4 0
 • ~Arteks 2018-02-19 00:58:02

  @ursus - a jeśli zawodnik jest informowany przez innego o jakichś prestiżowych zawodach sportowych na których warto być to znaczy, że nie mają one prestiżu? Coś ci się stało czy co? Nie pisałeś nigdy takich głupich hejtów...

  0 11
 • ~polk 2018-02-19 06:51:44

  Arteks ursus niestety ma rację. Porównanie Twoje trochę nie trafione. Nie wyobrażam sobie żeby jakiś sportowiec nie wiedział o prestiżowych zawodach w dyscyplinie, którą uprawia. To tak jakby maratończyk nie wiedział o maratonie w Nowym Jorku, a golfista nie słyszał o turnieju Masters w Georgii. Zbyt duże imprezy przytoczyłem? Nie. Napisałem o imprezach prestiżowych. Naszemu festiwalowi niestety do prestiżu daleko. Owszem, ma jakąś tam renomę ale napewno nie można o nim powiedzieć, że jest prestiżowy.

  13 1
 • ~Arteks 2018-02-19 09:58:07

  @polk - a jaki jest dla ciebie prestiżowy festiwal?

  0 6
 • ~colombo01 2018-02-20 08:02:21

  Jest wiele imprez w kalendarzu śpiewających artystów, stąd łatwo przeoczyć jakąś imprezę (zwłaszcza, gdy jeździ się zawsze na te same). A skoro impreza jest organizowana po raz 20 to jest prestiżowa.

  1 3
 • ~ 2018-02-20 22:11:24

  "A skoro impreza jest organizowana po raz 20 to jest prestiżowa." jak są środki na jej organizację, chociażby miejskie, to może być organizowana i 50 razy i nie musi się to wcale przekładać na jej wartość artystyczną

  2 1
 • ~ 2018-02-20 23:01:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~ 2018-02-20 23:02:36

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~ 2018-02-20 23:17:13

  więcej kasowania !

  0 0
 • ~orient 2018-02-20 23:35:48

  @ursus dostałeś jakiegoś wieczornego szału negowania kultury muzycznej dużego formatu? Może tobie do szczęście potrzebne są tylko kopalnie, wongiel i szynk. Ale są też inni rybniczanie którzy kochają muzykę i ekscytację jaka towarzyszy co roku temu festiwalowi. Ofpa jest wspaniałym przedsięwzięciem, zasięg jest co raz większy. To właśnie na naszym festiwalu Muzeum Polskiej Piosenki przekazuje od pewnego czasu ufundowaną przez siebie nagrodę dla wybranej artystki. Parę polskich znanych aktorek czy piosenkarek w początkach kariery występowało na Ofpie.

  0 4
 • ~ 2018-02-21 08:00:32

  " potrzebne są tylko kopalnie, wongiel i szynk." ~orient nie mierz wszystkich swoją miarą, jakiego "szału negowania kultury muzycznej dużego formatu" ? widzę że masz problem ze zrozumieniem słowa pisanego. nie neguję tego festiwalu, tylko stwierdzenie że skoro jakieś wydarzenie jest organizowane po raz kolejny (przy stałym dopływie państwowej lub miejskiej kasy) to jest z automatu prestiżowe

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 588