zamknij

Wiadomości

Odśnieżaliśmy z RSK południowy Rybnik. „Drogowcy zaspali? Ręce opadają”

2021-02-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj przed południem znów sypnęło śniegiem. Drogi od razu zrobiły się białe. Nie zwlekaliśmy i od razu podjechaliśmy do bazy Rybnickich Służb Komunalnych. Jak się jeździ pługopiaskarką? Ile soli zostawia na drogach? Co mówią pracownicy, gdy usłyszą, że „drogowcy znów zaspali”? Czytajcie i oglądajcie!

Reklama

Ten temat o takich charakterze już poruszaliśmy, dokładnie 16 stycznia 2019 roku. Nadszedł czas, by go nieco odświeżyć o nowe zdjęcia i wypowiedzi – tym bardziej że w tym roku doczekaliśmy się w końcu prawdziwej zimy.

Gorąca linia RSK

W Rybnickich Służbach Komunalnych praca wre, szczególnie w dziale utrzymania dróg. Jak udało nam się dowiedzieć na miejscu, wczoraj linia była rozgrzana do czerwoności. Rybniczanie dzwonili w zasadzie z jednym problemem: dlaczego droga koło mnie nie jest odśnieżona i kiedy przejedzie nią pług? Tymczasem RSK ograniczona jest pod względem liczby pracujących osób i samego sprzętu do odśnieżania.

Wspomina o tym dzisiaj prezydent Piotr Kuczera.

- Rybnickie Służby Komunalne pracują na 3 zmiany. Na nocnych zmianach pracuje około 30 osób. W ciągu dnia ponad 50 osób z łopatami i na maszynach – wyjaśnia.

Dział utrzymania dróg przypomina małe centrum dowodzenia – przyjmowane są zgłoszenia, a kierowcy pługopiaskarek czy pługów otrzymują polecenia, w którym kierunku mają się udać. Wszystko widać na interaktywnej mapie z przemieszczającymi się punkcikami. To jednostki odśnieżające Rybnik. Kilka chwil później do bazy RSK podjechała najbliższa pługopiaskarka, z którą zabraliśmy się w podróż po południowych dzielnicach miasta.

„Drogowcy zaspali? Nie możemy się tym przejmować”

Do kabiny kierowcy zaprosił nas Jarosław Palanica, pracownik RSK z 14-letnim stażem. Urodził się na Ukrainie, ale 25 lat temu wyjechał ze swojego kraju za pracą. Spodobało mu się w Rybniku, tutaj znalazł też żonę – Polkę.

Można powiedzieć, że nasz rozmówca jest już „wyjadaczem”, który nie jedno widział na rybnickich drogach, a ulice zna jak mało kto w Rybniku.

- Dzisiaj pracuje od 6.30. Dziennie jeżdżę 150-200 kilometrów w zależności od opadów. Wczoraj na przykład pracowaliśmy 12 godzin, warunki na drogach były naprawdę złe – mówi pan Jarosław.

Dodaje, że każdy kierowca pługopiaskarki, pługa ma swój rewir i wyznaczoną trasę, którą musi pokonać. Naszemu rozmówcy przypadła jedna z ważniejszych ulic w Rybniku – Wodzisławska i drogi boczne wzdłuż tej ulicy. Utrudnień z zalegającym śniegiem nie było tam za wiele, pracownik RSK już wcześniej ją odśnieżył jak tylko zaczął padać biały puch.

- Przede wszystkim kierowcy muszą zachować cierpliwość. Wiele osób myśli, że jak przejedzie pług, to droga robi się od razu czarna, ale swoje trzeba odczekać. Przy 2-3-stopniowym mrozie sól na drodze działa szybciej, czas wydłuża się wraz z większą liczbą kresek poniżej zera – podkreśla.

Jak pan Jarosław reaguje na słowa, że „drogowcy znów zaspali”?

- Widziałem wczoraj wieczorem komentarze na Facebooku. Ręce opadają. Jasne, każdy chciałby czarną drogę, ale tak się nie da – nie tylko w Rybniku, ale w całym kraju. My jako pracownicy RSK nie możemy tym się przejmować, ale musimy działać. Na szczęście są też i ludzie, którzy nas rozumieją. Widzą piaskarkę, przepuszczają i nie pchają się swoimi samochodami – wyjaśnia Jarosław Palanica.

Przypomnijmy, że na terenie Rybnika obowiązuje system odśnieżania. Służby komunalne przede wszystkim w pierwszej kolejności zajmują się drogami krajowymi (np. Wodzisławska, Kotucza, Gliwicka). Później są drogi wojewódzkie (np. Mikołowska, Chwałowicka, 1 Maja) i droga regionalna. Dopiero w następnej kolejności RSK zajmuje się drogami gminnymi i wewnętrznymi. Te ostatnie najczęściej pozostają odśnieżone, ale białe.

Kierowcy zapomnieli, jak się jeździ w zimie?

Nie tylko warunki na drogach mogą przyczyniać się do groźnych sytuacji. Przede wszystkim za bezpieczeństwo muszą odpowiadać sami użytkownicy dróg. To oni bowiem decydują o prędkości jazdy, wykonanych manewrach. Tu potrzeba jednak umiejętności i przede wszystkim – doświadczenia, którego może po prostu brakować. Bo gdzie trenować jazdę po śniegu, jak przez kilka poprzednich lat go brakowało w naszym mieście?

Zauważa to też nasz rozmówca.

- Kierowcy muszę mieć trochę wyobraźni. Droga – nawet czarna – też może być zdradliwa. Starsi kierowcy pamiętają zimy i wiedzą, jak się zachowywać. A młodzi? Niektórzy trochę szarżują. Od paru lat nie było takiej zimy jak ta teraz. Przyzwyczailiśmy się, że drogi były przygotowane przez nas tip-top. Teraz to się zmieniło – podkreśla kierowca.

Po odśnieżeniu ulicy Wodzisławskiej, pojechaliśmy wzdłuż ul. Niepodległości w Popielowie. Tam było sporo roboty, podobnie zresztą jak na Śląskiej w kierunku Chwałowic i 1 Maja w stronę Jejkowic. Tą samą trasą wracaliśmy do bazy.

- Mogę się poruszać maksymalnie z prędkością 40 kilometrów na godzinę. Dotarcie na miejsce wezwania trochę więc trwa. Po powrocie do RSK coś zjem, odpocznę 15-20 minut, załaduję sól i dalej w drogę – słyszymy.

Właśnie, ile soli zużywa pługopiaskarka w trakcie jednego kursu? Pan Jarosław wyjaśnia, że pokonując 80-kilometrową trasę sypie jej około 3,5 tony. W newralgicznych miejscach (jak np. podjazdy, górki) na drodze jest jej znacznie więcej.

Nasza podróż kończy się po niecałej godzinie.

- Pozdrawiam uczestników ruchu. Zapewniam, że nie śpimy, cały czas pracujemy! - zaznacza nasz rozmówca.

Jazdę pługopiaskarką transmitowaliśmy na żywo na naszym Facebooku:

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Longina b 2021-02-09 14:01:49

  Oh!jak mi ulżyło.Wiara czyni cuda.W te brednie jednak nie uwierzę.Boże odpóść.

  28 63
 • ~dawidk 2021-02-09 14:05:46

  Tak tragicznych dróg nie było od lat. Mimo że bywały gorsze zimy. Odpowiedzialni za taki stan dróg powinni płacić kary.

  44 65
 • ~Teoretyk 2021-02-09 14:09:29

  błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

  43 7
 • ~slawek287 2021-02-09 14:36:09

  dawidk kup sie koło lepszy jak nie umisz po śniegu jeździć

  51 10
 • ~Maksymilian Popeć 2021-02-09 14:37:55

  Tak fajnie po Rybniku nie jeździło się od lat. Ruch jak w niedzielę a boczkami można latać było naprawdę wszędzie. POEZJA! To lubię, jak niedzielni kierowcy trzymają auta w garażu ;)

  50 11
 • ~rzyt 2021-02-09 14:57:26

  Brakuje mi informacji ile urzędników przypada na jednego pracownika biorącego udział w akcji zima?

  Jak wzrosły płace w RSK porównując "kadry" urzędnicze i pracowników fizycznych?

  Czy pracownicy są zadowoleni ze swoich pensji?

  Czasem problem tkwi w takich "małych szczegółach", na które wyżej posadowieni w ogóle nie zwracają uwagi.
  Pracownikom służb pracującym na mrozie życzę zdrowia i wytrwałości, a przede wszystkim docenienia ich pracy.

  54 8
 • ~ 2021-02-09 15:35:09

  te komentarze to jakieś cymbały i nieroby piszą co nie wiedzą co to praca,według mnie to ci ludzie nawet zbyt gorliwie pracują jak na te głodowe pensje co dostają,mój postulat jest taki żeby zabrać urzędasom a dać robotnikom

  46 7
 • ~artefaks 2021-02-09 15:41:38

  te komentarze to jakieś cymbały i nieroby piszą co nie wiedzą co to praca,według mnie to ci ludzie nawet zbyt gorliwie pracują jak na te głodowe pensje co dostają,mój postulat jest taki żeby zabrać urzędasom a dać robotnikom

  @ Pleszew. A nie mówiłem? Bolszewik

  9 25
 • ~nostrzyk 2021-02-09 16:06:22

  Do dawidk i innych ,,mądrych inaczej'' myślicie że RSK ma nieograniczone moce i wszystko w try miga wszystko odśnieży . A weź się jeden z drugim do łopaty tak jak ja wczoraj i dzisiaj poprawiłem a nie czekać aż ktoś jaśnie hrabiemu odśnieży

  42 12
 • ~askup 2021-02-09 17:18:58

  Chodniki na Chwalowickiej od wczoraj nie odśnieżone!

  15 17
 • ~Arteks 2021-02-09 17:46:25

  Dzisiaj media motoryzacyjne podały, że w Polsce ok. 6 milionów kierowców nie wymienia opon z letnich na zimowe i odwrotnie... Nie wiem czemu, czy to wynika ze skąpstwa? No ale jak się już ma to auto to czemu nie dbać o swoje i czyjeś bezpieczeństwo. Być może oni dzisiaj nie wyjechali (i całe szczęście!), a reszta jeździ ostrożniej bo ulice są puste, a od paru dni nie było w Rybniku żadnego potrącenia, dachowania ani wypadku - zjawisko bardzo rzadkie.

  12 17
 • ~kurier 2021-02-09 19:02:12

  Drogi dzisiaj były mokre ale czarne. Ruch mały na Śląsku i w Rybniku także. Podobno w czwartek czeka nas powtórka z poniedziałku.

  8 3
 • ~Rafał Ravstyle 2021-02-09 23:11:51

  Śmieszne to całe odśnieżanie. Droge odśnieżą ale pługiem zrzucą cały śnieg na chodniki! I to już odśnieżone. Efekt taki że odśnieżony chodnik mialem prze 10 minut. Przejechał pług i śniegu jeszcze więcej! Nie mam czasu ani chęci odśnieżać za kazdym przejadem pługu. Po telefonie na RSK zapewniali mnie, że przyjedzie mniejszy pług specjalnie na chodnik. I co? NIC. A jak ktos zrobi sobie krzywdę to czyja to bedzie wina?

  15 5
 • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2021-02-09 23:29:27

  "Włanczamy się do ruchu"? Dalej nie oglądam.

  3 6
 • ~PawelE39 2021-02-09 23:55:32

  Nie od dziś wiadomo kto powoduje korki w miastach. Trochę trudniej na drodze i seniorzy zostali w domach a nie w marketach których w tym mieście jest do porzygania. I uprzedzam, nie mam nic do seniorów itd. Każdy ma taki sam żołądek i każdy musi zakupy zrobić. Co do białych dróg, żal trochę kierowców zestawów bo podjazdy mogą sprawić problemy. A osobówki? No dajcie spokój... Noga z gazu a i można się dużo nauczyć w takich warunkach

  8 5
 • ~Gibon 2021-02-10 15:52:29

  Nie ma się co dziwić, że tak to wygląda, skoro w mieście co roku przybywa niepotrzebnych dróg donikąd, takich jak chociażby RDRP. Podczas zimy widać doskonale, że w zupełności wystarczyłby na niej jeden pas ruchu bo aut i tak jak na lekarstwo. Za to chodniki i ścieżki rowerowe będą przejezdne dopiero po roztopach...

  1 4
 • ~psyche09 2021-02-10 19:23:27

  A o chodniku przy ul. Za komendą chyba zapomnieli... Codziennie idę do/z pracy - niemalże wyczynowo...

  6 0
 • ~Zbigniew Kuczka 2021-02-10 22:48:48

  jedzie tym super wozem,widzi śnieg na drodze i?? nie opuści pługa dlaczego? BO NIE CHCE CZY NIE MOŻE -PYTANIE

  3 1
 • ~rzyt 2021-02-11 00:10:35

  "1 Maja w stronę Jejkowic...".dziękuję; nie mam więcej pytań.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3348