zamknij

Wiadomości

Odpady zielone zbierane w zimie? Nowy harmonogram rodzi obawy i pytania

2019-01-02, Autor: 

Mieszkańcy Rybnika są zaskoczeni. Rybnicki magistrat opublikował harmonogram wywozu odpadów w 2019 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w styczniu, lutym czy marcu będą odbierane odpady zielone. - Po co mają jeździć po ten rodzaj odpadów. Choinki będą zabierać? - ironizują. Pytanie też czy i kiedy możemy spodziewać się podyżek opłat za wywóz odpadów?

Reklama

Zaglądaliście już do harmonogramu wywozu odpadów w Waszych dzielnicach? Jeżeli nie, to możecie sprawdzić rozpiski TUTAJ.

Zaskakujący jest w tym wszystkim fakt, że w miesiącach zimowych będą odbierali od nas odpady zielone. To zresztą obowiązywało w 2018 roku. Dlaczego? Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku tłumaczy, że wywóz odpadów zielonych został wprowadzony na prośbę samych mieszkańców. - Ze względu na łagodne zimy prowadzili prace porządkowe w ogrodach i domagali się wywozu odpadów zielonych również w miesiącach zimowych. Teraz obserwujemy słabnącą ilość tego rodzaju odpadów w tym okresie dlatego w nowym przetargu na pewno harmonogram odbioru tych odpadów ulegnie zmianie – tłumaczy.

Sporo dyskusji nadal budzi wywożenie popiołów i żużli raz w miesiącu. Szczerzej o tym pisaliśmy w artykule >>Tak segreguje się w Rybniku. Mieszkańcy o śmieciowych absurdach<<

Magistrat zdaje sobie sprawę, że ta zmiana i ograniczenie odbioru odpadów zmieszanych jest trudne do przyjęcia przez mieszkańców. - Zmiana, którą wprowadziliśmy nie była łatwa, była podyktowana z jednej strony tym by nie podnosić opłaty dla mieszkańców w ciągu roku, a jednocześnie zwiększyć selektywność odpadów, do której jesteśmy zobowiązani – mówi Agnieszka Skupień.

Jak dodaje, w Rybniku wciąż zbyt mała ilość odpadów jest przez mieszkańców segregowana. - Zgodnie z przepisami, w roku 2017 wskaźnik selektywności powinien wynosić 20 procent, z wielkim trudem udało nam się uzyskać ten parametr. Tymczasem w roku 2018 wskaźnik ten wynosi 30 procent, w roku przyszłym będzie to 40 procent, a za dwa lat już 50 procent odpadów musi być gromadzonych w sposób selektywny. Dodatkowo okazuje się, że coraz więcej mieszkańców nie prowadzi segregacji śmieci. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary środowiskowe, którymi w rezultacie zostaną obciążeni również mieszkańcy. Niestety, obowiązujące prawo nie pozwala różnicować opłaty za odbiór odpadów na tych mieszkańców, którzy mają w odpadach popiół i na tych, którzy go nie mają. – zauważa nasza rozmówczyni.

Zwróciliśmy też uwagę, że aplikacja Wywozik może nie pokazywać aktualnego harmonogramu wywozu odpadów. Rzecznik miasta obiecuje, że urzędnicy zwrócą uwagę na to, by wprowadzane aktualizacje były realizowane przez operatora na bieżąco.

------

Jak się dowiedzieliśmy, w przyszłości czekają na nas kolejne zmiany w segregacji odpadów. Miasto będzie zobowiązane do wydzielania kolejnej frakcji – tzw. odpadów kuchennych.

Wiadomo też, że w tym roku stawki za wywóz odpadów na terenie Rybnika nie zwiększą się. - Jednak z rozmów z firmą, która realizuje odbiór odpadów w naszym mieście wynika, że nie jest ona w stanie realizować powierzonych zadań według dotychczasowych stawek. Powodem jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej, zmiany dotyczące RIPOK-ów. Rosnące koszty tych zmian leżą po stronie firmy, która być może z tego powodu będzie chciała rozwiązać dotychczasową umowę z miastem – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Z początkiem nowego roku miasto będzie ogłaszać przetarg na wywóz odpadów od 2020 roku. Wtedy sytuacja z cenami wywozu odpadów może się zmienić. Przetargi ogłaszane w ostatnim czasie w sąsiednich gminach pokazują bowiem bardzo duży wzrost cen za tego rodzaju usługę przez firmy startujące do przetargu.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 96

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (53):
  • ~Mael 2019-01-02
    07:55:16

    Władze miasta zmuszają mieszkańców do palenia w piecach niezbieranych odpadów lub wywożenia do lasu.

  • ~Pawel Krys 2019-01-02
    08:04:06

    51 91

    Mael gdzie ty mieszkasz? mnie wszystkie śmieci wywożą, żadnych problemów
    Nigdy nie zdarzyło się aby cokolwiek zostawili.

  • ~Mael 2019-01-02
    08:16:53

    58 23

    Pawel Krys Czytaj powyższy tekst ze zrozumieniem. Mieszkam w Rybnik / Oberschlesien

  • ~akronaut 2019-01-02
    08:46:17

    76 10

    Jak miasto potraktuje nadpłaty po zredukowaniu wywozy odpadów zmieszanych w zamian za wywóz popiołu. Nie "produkuję" popiołu i w nagrodę musiałem dokupić dodatkowy pojemnik.
    W tym roku spodziewam się niższego rachunku. ;)

  • ~ 2019-01-02
    08:50:34

    To jest największy skandal, co Miasto Rybnik zrobiło dla swoich mieszkańców. Od 4 kw. 2018 i dalej w 2019 r. dla nieruchomości zmieniono harmonogram wywozu odpadów komunalnych z terminów co 2 tygodnie, na raz na miesiącu. Proszę sobie wyobrazić, właśnie teraz w okresie świątecznym, ile powstaje różnych odpadów. Aby uniknąć problemu ze składowaniem takiej ilości odpadów i po prostu smrodu, większość tych odpadów na pewno ląduje w domowych piecach. Mogę podać inne miasta, że odpady są wywożone regularnie co tydzień, dodawane są worki na segregację, i 2x do roku czyszczone i dezynfekowane są pojemniki na odpady. Ok. - pewnie opłata jest wyższa. Niestety – jak ktoś wcześniej napisał - Rybnik szczyci się smrodem. Zamierzam zrobić akcję protestacyjną i po prostu zwozić śmieci do osób odpowiedzialnych za takie decyzje.

  • ~ 2019-01-02
    08:50:59

    157 3

    Ten wskaźnik selektywności to jak jest liczony? Jako udział wagowy? Objętościowy?

    Jak się będzie mieszkańcom opłacało segregować to sami sprawia że ten udział będzie i 75%. Kolejna prosta rzecz której miasto nie potrafi zrozumieć...

    A skoro wywóz odpadow zielonych jest w zimie bo mieszkańcy się domagali to ja się domagam wywozu zmieszanych co 2 tyg przez cały rok.

  • ~Karolina# 2019-01-02
    08:58:03

    33 9

    oczywiście, że w styczniu i lutym, bo wywożą to, co firmy "zapomniały" zabrać w listopadzie i grudniu, bo np. cyt. z odpowiedzi jednej z firm: " fakt składowania odpadów segregowanych w pojemniku powinien być zgłoszony firmie odbierającej odpady przed terminem wywozu.
    Ponadto pojemnik powinien być opisany na froncie /nie na klapie pojemnika/ wyraźnym napisem, tak aby był widoczny z odległości.
    Załogi odbierające odpady na danym terenie zmieniają się, przez co pracownicy nie zawsze odbierają odpady "na pamięć", tzn. pracownicy nie potrafią określić przy której posesji segregowane odpady znajdują się w workach czy w pojemnikach bez wcześniejszej informacji od mieszkańca.
    Przy następnym wywozie odpadów zielonych wszystkie odpady zostaną odebrane."
    Niestety, firmy wywozowe bezprawnie narzucają sposób gromadzenia odpadów, które powinny być w POJEMNIKACH, nie w workach (szkoda na nie pieniędzy, bo słabej jakości).
    W marcu przecież to już czas na porządki w ogrodach. Dodam, że z uwagi na słoneczny i ciepły listopad nie np. wszystkie liście opadły, i zrozumiałe jest, że trzeba z nimi coś zrobić. Wg niektórych, najlepiej spalić .

  • ~Karolina# 2019-01-02
    09:01:22

    41 23

    ~owen
    domagasz się wywozu odpadów zmieszanych co 2 tygodnie, a z moich obserwacji (Golejów, Wielopole, Ochojec) wynika, że ludzie NIE MAJA odpadów zmieszanych, zielonych, tylko popiół. Czyli, może UM i firmy wywozowe powiedzą, gdzie SĄ pozostałe odpady?

  • ~ 2019-01-02
    09:01:39

    45 3

    Pani Rzecznik twierdzi: "dodatkowo okazuje się, że coraz więcej mieszkańców nie prowadzi segregacji śmieci. "

    Logika - poziom mistrzowski. Ludzie dokupia drugi lub większy kubel na zmieszane albo do segregacji będą wrzucać rzeczy których tam nie powinno być. Nie wiem tylko jak od tego ma wzrosnąć ten współczynnik selektywności.

  • ~ 2019-01-02
    09:06:48

    54 11

    @Karolina#:
    To tak samo jak to że taka sama rodzina (2+2) mająca kocioł gazowy wystawia co miesiąc 5+7 worków segregacji z czego większość to tworzywa sztuczne a ta mająca kocioł węglowy wystawia jeden z tworzywami sztucznymi.

    Myślale że rodzaj kotła nie ma tutaj najmniejszego znaczenia ;-)

    Tak jak mówiłem - ludzie nie segregują bo im się nie opłaca. Można ludzi kara albo zachecac. Jak widzę Miasto Rybnik woli karać tych co segregują...

  • ~Konrad Klink 2019-01-02
    09:19:55

    37 3

    Wskaźnik selektywności dotyczy miasta a nie podmiotów produkujących śmieci. Aby go uzyskać na wymaganym poziomie można wybudować sortownię odpadów z prawdziwego zdarzenia, jak na przykład ta: https://www.youtube.com/watch?v=cMW2TZuCPc4 Wtedy problem wskaźnika selektywności byłby pod bezpośrednią kontrolą UM, a tak trzeba "błagać" o lepszą segregację i wprowadzać kolejne frakcje odpadów, które trafią do osobnego kubła.

  • ~norton 2019-01-02
    09:20:02

    68 7

    Owen - rodzina 2+2 opalająca dom gazem w moim przypadku wystawia maksymalnie 2 worki odpadów segregowanych. Po prostu nie kupuje rzeczy w plastikach. I nie mam kotła węglowego by je utylizować. Pani rzecznik proponuję powrót do szkoły podstawowej - skoro opłata zostaje taka sama a wywóz odpadów zmieszanych zamiast 2 razy w miesiącu odbywa się tylko raz to rzeczywiście nic nie zdrożało...

  • ~ 2019-01-02
    09:22:25

    64 6

    Zamiast zielonych w okresie zimowym powinni wywozić zmieszane co 2 tygodnie. Byłby wilk syty i owca cała.

  • ~rzyt 2019-01-02
    09:22:51

    76 11

    Za cały ten bajzel odpowiada UM z prezydentem. Ograniczenie wywozu zmieszanych odpadów to złamanie się przed firmami śmieciowymi, by nie podwyższać stawek. To takie peowskie vide Wawa. Ale prezydent będąc nauczycielem nauczył nas liczyć i czytać i zapomniał o ludziach. Mieszkam na osiedlu, gdzie do tej pory wszystko funkcjonowało normalnie. Ogrzewany gazem i nie mamy popiołu ale przepełnione pojemniki zmieszanych. Prezydent okrada każdego mieszkańca ogrzewającego w zimie ekologicznie gazem z połowy stawki za zmieszane. Panie Prezydencie logiki też można nauczyć się będąc historykiem. Kadencja trwa teraz 5 lat ale jest jeszcze pamięć wyborców i inne demokratyczne mechanizmy, by poprawić w tym czasie sytuację w Rybniku. Nie jest jeszcze za późno.
    P.S. Radzę nie słuchać klakierów także tych co są lub byli na szczytach RM. Chłopcy realizujący swoje ambicje po kiepskich kierunkach to nie ta droga, którą Pan powinien iść. To droga do nikąd.

  • ~Konrad Klink 2019-01-02
    09:24:44

    15 3

    O albo jeszcze jeden przykład sortowni hi-tech: https://www.youtube.com/watch?v=R-4uJVGTxQY

  • ~jaro_t 2019-01-02
    09:29:32

    65 2

    Urzędnicy i Rada Miasta powinni za to beknąć. Teraz wysypisko mam w domu - do worków z odpadami segregowanymi dochodzą dodatkowe kubły ze śmieciami. Jak tak dalej będzie, te śmieci będę utylizował za moim płotem. I jeszcze podobno wszystko zgodnie z prawem za tą samą cenę. To może idąc za ciosem i tokiem rozumowania urzędników - nie wywoźmy śmieci przez całą zimę - przecież nie śmierdzi.

  • ~spirit-of-the-town 2019-01-02
    09:32:08

    60 5

    A jeśli nie produkuję odpadów zielonych, to dostanę jakąś bonifikatę do rachunku? :)

  • ~ 2019-01-02
    09:46:15

    27 27

    @norton,
    Super że tak robisz.
    Ale z innej strony bardzo wiele produktów jest pakowanych w tworzywa sztuczne jak np. ser, szynka, napoje czy mleko. Tak ma np. Biedronka czy Lidl. I tam nie można ich kupić pakowanych inaczej.

    A z moich obserwacji wynika że istnieje wyraźną zależność pomiędzy rodzajem paliwa używanego do ogrzewania domu a ilością odpadów segregowanych.
    Np. jeszcze nie widziałem tez żeby posiadacz kotła węglowego wystawiał "papier" jako segregację.

  • ~imrahil 2019-01-02
    10:07:12

    32 60

    odpady zmieszane powinny być wywożone dwa razy w miesiącu, a za kubły z popiołem powinna być dodatkowa opłata, np. 50 zł miesięcznie za jeden kubeł wywożony raz w miesiącu. prosty sposób na zniechęcenie ludzi do kotłów na paliwa stałe.

  • ~ 2019-01-02
    10:12:54

    63 2

    Ropa poszła na dół, a tu dalej się nie opłaca, ja proponuję zmieszane ten 2 raz w miesiącu który miał być, podrzucać pod drzwi UM, może smród im otworzy oczy. Za chwilę na podwórku będę musiał mieć ze 4 kubły, na popiół, na zmieszane, na plastik, i kuchenne. Ludzie czy ja na blokach mieszkam, może jeszcze UM każe mi postawić wiatę na odpady.

  • ~ 2019-01-02
    10:19:03

    47 7

    Imrahill, pociągnij wszystkim gaz, albo nitkę z PEC, fajnie się gada tym którzy mają , bądź obiektywny -nie wszyscy mają nowe domy i dobre posady.

  • ~ 2019-01-02
    10:19:22

    46 5

    Goliat. Wyjątkowo dosadny komentarz. To co wyrabia UM Rybnika to lekceważenie mieszkańców. Gdzie tutaj ochrona środowiska? Najlepiej zwalić winę na władzę centralną. Nie odbierane śmieci będziemy podrzucać do UM Rybnika za wydział odpowiedzialny za taki stan rzeczy.

  • ~Tomasz Śmiatek 2019-01-02
    10:51:40

    35 1

    A np w Poznaniu stawka wynosi 12 zl na osobę w sumie bardzo ciekawe najdroższa woda, zalegające śmieci , korki i wiele innych . A to w myśl hasła "By żyło się lepiej". Nie mam nic przeciwko segregacji.

  • ~pprywatne 2019-01-02
    11:25:13

    25 3

    Od jakiegoś czasu piszecie, że "będziemy podrzucać śmieci pod UM". Pytam czy już ktoś tak zrobił, albo kiedy to zrobi? I jaka będzie kara wymierzona przez SM?

  • ~Wisior 2019-01-02
    11:36:33

    44 3

    Nie wiem w czym widzicie problem. Miasto dało wyraźny sygnał - zbieramy śmieci dwa razy rzadziej, ale zbieramy popiół. Nadmiar śmieci po prostu należy spalić.
    A teraz tak trochę poważniej, to nie wiem jak według Pani rzecznik ceny nam nie wzrosły. Za dwa razy gorszą usługę płacę tyle samo co wcześniej. Jeśli Pani rzecznik to czyta to napiszę może wyraźniej - wcześniej za wywóz dwa razy w miesiącu płaciłem 33zł, a teraz za jednokrotny wywóz płacę tą samą kwotę. Czyli wcześniej za pojedynczy wowóz płaciłem 16,50zł, a teraz 33zł. Prościej wytłumaczyć się nie da.
    Jak chcecie koniecznie zbierać popiół to może niech mieszkańcy złożą nowe deklaracje. Ci co produkują popiół (czyli mają piec na paliwo stałe) niech mają wywóz raz w miesiącu, a pozostali (którzy mają ogrzewanie z PEC lub gazem) niech mają po staremu.

  • ~igoola 2019-01-02
    12:00:25

    38 4

    od czasu wprowadzenia kilka lat temu obowiązku opłaty za wywóz w zależności od ilości domowników przestała mieć znaczenie ilość pojemników przed domem, i tak płacę swoje, segreguję w miarę rzetelnie (jako jedyny na mojej ulicy w Zebrzydowicach wystawiam worki niebieskie), popiół niestety muszę wystawiać bo gaz został dociągnięty tylko do szkoły a już 50 metrów dalej się nie da... i niestety jak mi braknie miejsca w pojemnikach to wywiozę do pojemników na osiedlach - również i popiół - pod domem miejsce na pojemniki mi się już kończy.. może UM wystawi w każdej dzielnicy dodatkowe stanowiska z pojemnikami na zmieszane/popiół jak na osiedlach?

  • ~Kowal07 2019-01-02
    12:32:58

    28 1

    Zastanawiałem się z żoną czy aby w filmie Barei nie występuje, zielone odpady w styczniu, lutym a kosze na popiół raz w miesiącu.
    Cóż nasza władza wie lepiej, zna się na wszystkim i zawsze ma badania i opinie mieszkańców (chyba dwóch lub trzech)
    Kosze na popiół u wszystkich sąsiadów były przepełnione, dodatkowo gromadzili odpad popiołu w workach bo nie było gdzie?
    Wywozik dalej nie przypomina o wywozie odpadów.
    Ale to nic, ważne że w excelu wszystko się zgadza.
    Życzę Wszystkim w 2019 roku, zdrowia i mniej problemów.

  • ~rzyt 2019-01-02
    13:05:14

    28 2

    Nauczyciel, socjolog, politolog....fachowcy od siedmiu boleści. " Sami sobie zgotowaliśmy ten los" wybierając partyjniaków pochowanych pod różnymi szyldami quasi-demokracji. Będzie zapotrzebowanie na taczki, by powywozić odpady do lasu. Czy tak ma być?

  • ~Arteks 2019-01-02
    13:13:02

    14 42

    @imrahil @goliat - też jestem zwolennikiem takich dopłat w końcu popiół jest ciężki i kłopotliwy w wywożeniu. Miasto miałoby dodatkowe wpływy, a mieszkańcy motywację, że warto inwestować w niedymiące systemy ogrzewania. Takim przykładem niewykorzystanych szans jest Zamysłów. Gaz jest w wielu miejscach tej dzielnicy, grunty są tam bardzo drogie... a jak się jedzie Niedobczycką czy Wodzisławską to też co drugi dom kopci. Wstyd bo to już nawet na wsiach na Pomorzu które do niedawna słynęły z biedy - gaz jest podstawą jeśli chodzi o ogrzewanie.

  • ~Kowal07 2019-01-02
    14:01:11

    32 3

    Arteks
    Po pierwsze- miasto nie może zarabiać na odpadach,
    Po drugie- popiół nie jest ciężki chyba, ze jest mokry
    Wiele osób już ma piece 5 generacji niestety sprzedawany pseudo Eko Groszek ma wiele do życzenia, chodzi o jakośc opału na który klient nie ma wpływu.
    Po czwarte-gazu NIET w mojej dzielnicy a szkoda bo bym nie miał syfu w piwnicy i kłopotów z wywozem popiołu.
    Po piatę trza wyluzować bo dopiero jest 2 stycznia a tu same problemy.

  • ~ 2019-01-02
    15:02:38

    37 5

    ~Arteks
    " już nawet na wsiach na Pomorzu które do niedawna słynęły z biedy - gaz jest podstawą jeśli chodzi o ogrzewanie"
    jak zwykle bajki z mchu i paproci

  • ~Bartek Malina 2019-01-02
    15:14:40

    13 9

    za nasze pieniądze śmieciarze będą zarabiali a jeżeli chodzi o droższe ceny prądu to podejrzewam ze [kilka razy w tym] roku nie będzie prądu światła a w następnym więcej to wszystko wina pis u

  • ~szymon64 2019-01-02
    17:10:27

    14 3

    " Niestety, obowiązujące prawo nie pozwala różnicować opłaty za odbiór odpadów na tych mieszkańców, którzy mają w odpadach popiół i na tych, którzy go nie mają" Ale można różnicować ilość wywozów osób które segregują odpady i takich które nie segregują. Mam tu na myśli mieszkańców domów prywatnych. Swego czasu pracownicy zbierający worki pisali na liście kto ile worków wystawia. Osoby które mają do wywiezienia popiół mają wywóz dwa razy w miesiącu licząc też odpady. Ja nie mam popiołu bo mam gazówkę , zmniejszono mi ilość wywozów do jednego miesięcznie :( Segreguję śmieci od lat a mój sąsiad...... ? a może wrzuca nadwyżkę śmieci do pieca ??? :( A płacimy tak samo :(

  • ~crustom 2019-01-02
    18:47:48

    25 2

    Skoro mieszkańcy domagali się wywozu odpadów zielonych w zimie i miasto przystało na to - to domagajmy się wywozu śmieci zmieszanych co tydzień. Miasto przecież słucha głosu swoich mieszkańców.

  • ~majster86 2019-01-02
    19:01:02

    24 5

    Ale w czym problem. przecież jest napisane w uchwale śmieciowej że dla osób które nie segregują śmieci można podnieść opłaty. Jak to było już napisane w jednym artykule na rybnik.com.pl najwięcej niesegregowanych śmieci jest na osiedlach wiec proszę podnieść opłaty mieszkańcom osiedli i problemu nie będzie 1 za wszytki wszyscy za jednego. Sprawa jest prosta jak sąsiadka miała do kubła na hasie wsypane inne odpady to firma tego nie zabrała i zrobili zdjęcia na dowód , oczywiście słusznie. To proszę żeby od teraz tak robić na osiedlach jak w kuble na szkło będzie nawet jedna plastikowa butelka od razu robić zdjęcia i karą 500 zł za 1 jeden śmietnik dla spółdzielni lub wspólnoty a potem niech to rozliczam miedzy sobą i miasta nie powinno to obchodzić że tylko 10 % nie segreguje śmieci i przez to jest kara. Przecież jak twierdzi największy "Janusz" tego forum niejaki Arteks osiedla to najlepsze co może być, a to że robią najwięcej syfu to już nikogo nie obchodzi.

  • ~MaciejK 2019-01-02
    20:03:55

    13 12

    Wywoz odpadow raz w miesiacu to po prostu w 21wieku chore. Nie dokupie kublow, bo nie mam ich gdzie dac, zreszta latem mi niepotrzebne. Trzeba bedzie na bloki podrzucac:) Juz widzialem sasiadow wyrzucajacych swoje smieci do koszow w parku. I nie widzialem co prawda, ale na pewno smieci beda tez w lesie lub w piecu, nie łudźmy sie. Chamstwo - mial byc wywoz dwa razy w miesiacu, a jest raz. Przez czyjs popiol i zuzel - po raz kolejny smrodziarze wygrywaja

  • ~ 2019-01-02
    20:18:11

    25 2

    ~MaciejK "smrodziarze wygrywaja" czyżby ? jakoś w innych gminach można normalnie wywozić śmieci, a popiół dodatkowo, często zapewniając mieszkańcom dodatkowy kubeł, że o zapewnieniu worków dla segregacji nie wspomnę, oczywiście wszystko w ramach opłaty zbliżonej do tej, jaką płacimy w Rybniku, widać da się, tylko jak zwykle u nas musi być inaczej

  • ~MaciejK 2019-01-02
    20:21:48

    10 12

    Tak, smrodziarze wygrywaja. Płacą tyle co ja, a jeszcze mnie trują. Ja im nic zlego nie robie

  • ~imrahil 2019-01-02
    20:52:42

    6 7

    ~ursus - coś faktycznie jest nie tak, że ludzie płacą tyle samo i jednym wywożą kubły dwa razy częściej niż innym. za utylizację popiołu elektrownie muszą słono płacić. firmy przy zakupie węgla muszą płacić akcyzę, ludzie w prądzie i gazie płacą akcyzę. dlaczego węgiel do indywidualnego użytku nie jest obłożony akcyzą? dlaczego domowa kotłownia nie musi płacić za utylizację popiołu tak jak kotłownia przemysłowa? coś jest nie tak

  • ~ 2019-01-02
    21:47:45

    8 6

    ~imrahil "ludzie w prądzie i gazie płacą akcyzę. dlaczego węgiel do indywidualnego użytku nie jest obłożony akcyzą"
    a może odwrotnie, prąd i gaz używany do ogrzewania domów, zwolnić z akcyzy podobnie jak ma to miejsce z węglem, jak myślisz, byłaby to zachęta do rezygnacji z węgla?
    "jednym wywożą kubły dwa razy częściej niż innym" no niezupełnie, bo wszystkim zmieszane wywożą dwa razy rzadziej, z popiół jest dodatkowo, problem polega na tym, że u innych da się to rozwiązać , a u na nie, chyba że boli Cię sam fakt wywozu popiołu, ale na to już nie poradzę

  • ~imrahil 2019-01-02
    22:13:30

    8 4

    ~ursus - u innych niekoniecznie jest lepiej. w Czerwionce tak samo, tylko worki rozdają w cenie i nie trzeba się fatygować. sam fakt wywozu popiołu - OK, szkoda że ludzie płacili za dwa wywozy zmieszanych i nagle następuje zmiana reguł gry. ja sam mam dwa kubły i są na styk, ale niektórzy mogli napełniać jeden a dwa tygodnie, a teraz musieli zakupić drugi, pomimo że umowa była inna, a popiołu nie produkują. mnie osobiście bardziej przeszkadza smog, a tutaj mi się trochę ulewa ;)

  • ~akronaut 2019-01-02
    22:47:58

    8 2

    Zastanawiam się trochę przewrotnie. Ile popiołu pozostaje po spaleniu 100kg węgla? Czy wywóz 1 pojemnika nawet 240 l raz w miesiącu jest wystarczajacy czy tez trzeba sie jakos wspomagać?

  • ~ 2019-01-02
    22:50:53

    15 2

    Oj Rybnik Rybnik ... Smrodu z kominów nie wystarcza, trzeba dołożyć smród zalegajacych smieci. Brawo Rybnik!

  • ~ 2019-01-02
    23:53:27

    10 3

    ~imrahil z tego co piszesz, Czerwionka jest chyba tylko w połowie dobrym przykładem, akurat mam porównanie do Knurowa i Pilchowic (bo z mieszkańcami tych gmin współpracuję), tam akurat jest jak napisałem, worki na segregowane w cenie pusty za pełny, wprowadzenie wywozu popiołu nie wpłynęło na częstotliwość wywozu reszty, dodatkowo gmina wypożycza chętnym pojemniki na popiół, wszystko w cenie zbliżonej do naszej, akurat Pilchowice nie należą do bogatych gmin, dlatego wydaje mi się, że do tego nie dokładają (skoro stać ich na rozbudowany w porównaniu do Rybnika, program eliminacji "kopciuchów"), chyba wszystko obija się o wybór firm wywozowych

  • ~ 2019-01-03
    07:06:35

    10 1

    A może ktos sie powinien zainteresowac Rybnikiem pod wzgledem epidemiologicznym - nie znam miejscowosci, w ktorej np zepsute mieso musialoby lezec w kuble przez miesiac zanim zostanie wywiezione. Syf

  • ~rosthost1 2019-01-03
    07:35:49

    9 2

    a to wszystko w miedie ktore na czyste powietrze przeznacza mniej niż 2% budżetu. Jeżeli ludzie maja ocieplić domy zmienic systemy grzewcze wydając 2% budżetu domowego (90000) tj ok. 1700zł na rok to zrobią to po 40 latach. Rybnik w tym rankingu o czyste powietrze powinien być na samym końcu.

  • ~Antyk 2019-01-03
    09:24:21

    0 0

    akronaut...1 kubik może ważyć nawet ponad tonę..

  • ~RNM 2019-01-03
    11:10:02

    16 1

    Najwyższy czas aby pan Koper będący osobą odpowiedzialną za taki stan rzeczy poniósł konsekwencje za podejmowanie nieudolnych decyzji

  • ~rzyt 2019-01-03
    12:41:39

    10 1

    ~RNM. A kto by to niby miał zrobić? Prezydent? Sam sobie go wybrał. Kilijańczyk z RM? Żarty. Ubolewam nad tym, że nie ma w Zarządzie Miasta prawdziwych fachowców, którzy konsekwentnie działali by na rzecz mieszkańców. Teraz to działanie przypomina mi "urzędowanie". Czyli miasto ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, a mieszkaniec ma 7 dni na uzupełnienie dokumentów w tej samej sprawie. Nie wspomnę o kolejnych pismach informujących petenta o kolejnych przesunięciach terminów o następne 30 dni. Może czas na jakiś pozew zbiorowy przeciwko ZM w sprawie śmieci, wody, smogu?

  • ~RNM 2019-01-03
    12:56:46

    8 1

    ~~ najwyższy czas aby konsekwencje ponosili ludzie podejmujący nietrafne decyzje i wprowadzający w błąd nie tylko RM co do ich zasadnością ale wszystkich mieszkańców, a do takich ludzi należy pan Koper. Pozew przeciwko ZM ? Miasto nie ma swoich pieniędzy tylko "nasze". Nieudolni pracownicy działający na naszą szkodę również pobierają w formie pensji "nasze" pieniądze. Czas z tym skończyć.

  • ~akronaut 2019-01-03
    14:58:22

    3 0

    do Antyk: nie o to pytałem :). Chciałbym się dowiedzieć ile popiołu faktycznie powstaje ze spalenia np. 100 kg węgla i jaka to jest objętość. Oczywiście wartość przybliżona i uśredniona. Czy optymalizacja wywozu odpadów zmieszanych (rozumiana jako ograniczenie do 50%) zapewnia wywóz popiołu powstałego podczas spalania węgla przez 1 miesiąc.

  • ~taddd 2019-01-04
    20:49:56

    4 5

    Likwidacja jednego wywozu zmieszanych na rzecz popiołów to nic innego, jak promowanie kopciuchów!!!! Powinno być tak, jak dotychczas, zmieszane dwa razy w miesiącu a smrodziuchy niech zamawiają dodatkowo wywóz popiołu. Proste w wykonaniu: w trakcie składania deklaracji o wywozie śmieci właściciele posesji ogrzewających domy ekologicznie (gaz, olej, prąd, pompy ciepła itp) po przedstawieniu stosownej dokumentacji mają wywóz zmieszanych dwa razy w miesiącu, a dla pozostałych dodatkowy, dodatkowo płatny wywóz popiołu z kopciuchów!!!!!! A wywóz zielonych w styczniu, lutym? to tylko choinki, bo jakoś żaden z sąsiadów nie gania zimą z kosiarką po ogrodzie , a liście wywieziono jesienią!!!!!

  • ~secretkey 2019-01-06
    18:40:42

    2 1

    Czekamy na plagę szczurów i częstsze wizyty zwierzyny leśnej na terenach miejskich.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5048