zamknij

Wiadomości

Od stycznia ze Świerklan do Żor pojedziesz za darmo

2013-07-09, Autor: dk
Gmina Świerklany zdecydowała, że z początkiem nowego roku nie będzie już członkiem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Gmina sama będzie musiała zadbać o transport zbiorowy. Jedną z możliwości są darmowe przejazdy do Żor.

Reklama

Radni ze Świerklan 20 czerwca podjęli uchwałę o wystąpieniu gminy z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. – Jesteśmy zwolennikami tego, by każdy na swoim terenie organizował komunikację publiczną. Od 1 stycznia 2014 roku sami będziemy musieli zadbać o to, by nasi mieszkańcy mogli dojechać do okolicznych miast – tłumaczy Antoni Mrowiec, wójt gminy Świerklany.

Od przyszłego roku mieszkańców Świerklan będą wozić w głównej mierze prywatni przewoźnicy. – Już teraz kursy do Wodzisławia i Jastrzębia obsługują prywatne firmy, zaś do Rybnika można też dojechać autobusami ZTZ Rybnik. Transport publiczny w naszej gminie mamy już dograny na 99,9%. Mieszkańcy nie mają się czego obawiać – mówi wójt Świerklan.

Obaw nie należy mieć również jeśli chodzi o cenę biletów. – Bilety na pewno będą tańsze niż obecnie. Poza tym do Żor będziemy prowadzić bezpłatną komunikację – zapewnia Antoni Mrowiec.

>> Żory pierwsze w Polsce wprowadzą bezpłatną komunikację autobusową

 

Gmina planuje również stworzenie centrum przesiadkowego przy ulicy Kościelnej. – Będzie to duże udogodnienie m.in. dla mieszkańców dojeżdżający ze Świerklan Dolnych, którzy przy tym centrum będą mogli się przesiąść do innego autobusu. W przypadku przesiadki nie trzeba będzie kupować drugiego biletu – zapowiada wójt Świerklan.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Niepokorny_88 2013-07-09 09:25:48

  Ciekawe tylko, Czy Pan Wójt w swojej dobroci, aby nie zapomniał o mieszkańcach Świerklan Dolnych, do których dojazd w weekendy jest niemożliwy, a wyjazd w kierunku Rybnika przed 7 rano w dzień roboczy wiąże się z spacerem na przystanek na tzw Świerklanach Górnych. W związku z tym należy stwierdzić iż kampania wyborcza się w pełni rozpoczęła...

  5 0
 • ~Niepokorny_88 2013-07-09 10:15:16

  Gratulacje dla redakcji. Szybka reakcja i aktualizacja po komentarzu !!!

  2 0
 • ~betty 2013-07-09 11:16:25

  Mówiąc o gminie Świerklany mam nadzieję, że Pan Wójt pamięta także o Jankowicach, które też do tej gminy należą! Pragnę przypomnieć, że raptem dwa miesiące wstecz okroił Jankowicom kursy do Rybnika. Mieszkańcy Jankowic, chcąc dojechać w obrębie gminy do Świerklan, muszą jechać z przesiadką, podobnie z resztą jak do Wodzisławia. Niestety ciągle Wójt zapomina, że Jankowice, to także gmina Świerklany! Czekamy zatem na te darmowe kursy do ŻOR:)

  4 0
 • ~Niepokorny_88 2013-07-09 11:47:22

  Nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Dlaczego nasz wójt tak faworyzuje Żory? Skoro Gmina Świerklany leży w powiecie Rybnickim. Dodatkowo, skoro wiec budowane będzie centrum przesiadkowe na ul. Kościelnej, to może miłościwie nam panujący Wójt namówi Kazimierza Bergera do wysłania tam autobusów ZTZu? Z informacji jakie posiadam, to autobusy tego przewoźnika tam nie dojeżdżają. Poza tym. Jak Gmina Świerklany, chce rozwiązać problem tych przesiadek? W autobusach ZTZu jest E-karta która działa w systemie wejściowym. Opłata pobierana jest za każde wejście do pojazdu. Tak więc przesiadka nie będzie darmowa?

  4 0
 • ~ 2013-07-09 13:35:14

  To teraz zaczną się korzyści dla Żor z bezpłatnej komunikacji, bo mieszkańcy Świerklan będą pewnie woleli jeździć na zakupy do tego miasta (za darmo), zamiast płacić za bilet do Rybnika. Żorska gospodarka na pewno na tym zyska.

  3 0
 • ~ 2013-07-09 16:15:25

  * Od stycznia ze Świerklan do Żor pojedziesz za podatki innych, również tych którzy nie jeżdżą komunikacją miejską.

  0 1
 • ~Margin 2013-07-09 17:12:26

  Od tego są podatki.

  1 0
 • ~ 2013-07-09 20:26:02

  ~Margin to może wszystko opodatkujmy? benzyna też za darmo. I ci którzy nie mają prawa jazdy nawet niech mi się zrzucają na paliwo. Bardzo sprawiedliwie będzie co?:)

  0 0
 • ~Margin 2013-07-09 22:01:15

  ~Daniel, Twój samochód kreuje niewielką korzyść dla społeczeństwa, więc "zrzuta" na paliwo nie miałaby sensu.

  0 0
 • ~Arteks 2013-07-10 11:20:06

  Ludzie wcale nie muszą mieć darmowej komunikacji żeby z niej korzystać. Wystarczyłoby aby była sprawna i zapewniała duże częstotliwości kursowania oraz jakąś stabilność. Niestety zarówno władze Świerklan jak i Żor w przeciwieństwie do innych gmin naszego subregionu nie potrafią ogarnąć komunikacji i poprawić jej funkcjonalności, stawiając więc wyłącznie na szum medialny i pozoranctwo. W innych dyskusjach podawałem dane z naukowego źródła (są opracowania UŚ które można nabyć) dotyczące poziomu komunikacji na Śląsku. Żory mają najsłabsze wyniki prawie pod każdym względem. Np. częstotliwość kursowania w przeliczeniu na ilość mieszkańców jest gorsza niż w Mszanie! Niestety w powiecie rybnickim Świerklany to gmina która również odstaje od innych polegając na niewygodnych, prywatnych busikach zamiast na komunikacji publicznej z prawdziwego zdarzenia tak jak Gaszowice, Jejkowice, Książenice czy Czerwionka.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 733