zamknij

Wiadomości

Od piątku zmiany w ruchu drogowym w okolicach bazyliki

2014-01-07, Autor: dk
Za kilka dni ruszą prace związane z rewitalizacją deptaka pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Bazyliką Mniejszą pw. Św. Antoniego a rynkiem. Na czas robót zostaną wprowadzone zmiany w ruchu drogowym.

Reklama

Nowa organizacja ruchu będzie wprowadzona na ulicach: Mikołowskiej, Ogródki, Na Górze, Damrota, Św. Antoniego, Orzeszkowej, Wysokiej, Białych oraz Powstańców Śląskich. Zmiany będą obowiązywały od 10 stycznia.

Z ruchu zostanie wyłączony plac Jana Pawła II przy bazylice. Nowe zasady ruchu będą też wprowadzone na skrzyżowaniu ulic Na Górze – Mikołowska – Orzeszkowej oraz na skrzyżowaniu ulic Mikołowska – Byłych Więźniów Politycznych – Piasta. 

Na ulicy Mikołowskiej od ulicy Orzeszkowej do ulicy Byłych Więźniów będzie zmieniony kierunek jazdy. Ulice Na Górze, Wysoka i Białych na całym odcinku będą jednokierunkowe. Jeden kierunek będzie też obowiązywał na ulicach: Ogródki – od ulicy Piasta do ulicy Na Górze, Damrota – od ulicy Na Górze do ulicy Piasta, Św. Antoniego – od ulicy Piasta do ulicy Na Górze, Orzeszkowej – od ulicy Na Górze do ulicy Piasta i Ligonia – od ulicy Św. Antoniego do ulicy Orzeszkowej.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację deptaka od Bazyliki Św. Antoniego do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej. Do sierpnia tego roku ulice Sobieskiego i Powstańców mają zmienić się nie do poznania.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~idasmw 2014-01-07 10:09:54

  Rozumie ktoś co jest na tych schemacikach bo mapką tego nazwać nie można ? Wrzućcie te strzałki na normalny plan miasta i udostępnijcie w lepszym formacie, bo to wygląda jakby ktoś na serwetkach w MD rysował...

  45 0
 • ~ 2014-01-07 10:20:17

  Sorry, ale te schemaciki wyglądają tak jakby, bez obrazy, rysowało to dziecko tak z 2 klasy szkoły podstawowej. Niestety ale dla miasta to po prostu WSTYD.

  29 0
 • ~Mont1 2014-01-07 10:22:29

  To ich przerosło :-) bylejakość staje się naszą cechą narodową :/

  19 0
 • ~superelektro 2014-01-07 10:45:54

  Chyba jeszcze jestem zbyt trzeźwy, a tego co namalowali " biez pał litra nie razbieriosz ". Znam tę okolicę jak własną kieszeń, ale nie jarzę co autor miał na mysli.

  18 0
 • ~Arteks 2014-01-07 10:48:39

  Te schematy są całkiem dokładne tylko problem w tym jest, że nie są za czytelne i nie nadają się jako informacja o objazdach. Problem tym większy, że te nazwy ulic też są nieco mniej znane. Rybniczanie się pogubią a co dopiero SRBowcy i nasi inni goście... Wystarczyłoby po prostu sporządzić wyraźne, duże rysunki tak jak przy okazji niektórych remontów dróg. Mi to wygląda na to, że UM wykorzystał schematy z projektu rewitalizacyjnego przygotowanego przez proejktanta. Dorysowali parę strzałek i myśleli, że to wystarczy. Po raz kolejny urzędnicy dali ciała ;)

  5 0
 • ~ 2014-01-07 10:49:46

  Rozumie ktoś co jest na tych schemacikach bo mapką tego nazwać nie można ? Wrzućcie te strzałki na normalny plan miasta i udostępnijcie w lepszym formacie, bo to wygląda jakby ktoś na serwetkach w MD rysował...

  12 0
 • ~Visenna 2014-01-07 10:58:41

  A ja nie rozumiem terminu zmiany organizacji ruchu. Przetarg na Rewitalizację ma być złożony 13 styczni (co można sprawdzić na stronie Urzędu Miasta Rybnika) zaś na rozstrzygnięcie mają co najmniej 30 dni, więc najwcześniej prace powinny zacząć się 12 lutego. No chyba, że coś wcześniej miasto będzie tam robić.

  9 0
 • ~Ja_2 2014-01-07 12:16:26

  Witam, wszystko ok ! Lecz czy ktoś w końcu pomyśli logicznie o organizacji ruchu i życia mieszkańców ulic: Wysokiej, Białych, Staszica, Kraszewskiego po takich zmianach ? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przywrócenie dwukierunkowości ulicy Staszica z nakazem skrętu w prawo na ulicę Łony !!! I tego domagam się jako mieszkaniec tej dzielnicy !!!

  MAX z Rybnika


  20 0
 • ~eliszka 2014-01-07 13:05:34

  Podpisuję się obiema rękami pod poprzednią wypowiedzią!!! Mieszkańcy ( i pracownicy) Wysokiej, Białych, Kraszewskiego i Staszica mają przekichane. Jedyny wyjazd z tej okolicy ( o ile dobrze odczytuję gryzmoły na "mapce" ) mają jedyny wyjazd przez Saint Vallier na Kościuszki, z bardzo mizerną szansą włączenia się do ruchu, zwłaszcza w lewo. Dotyczy to także np. autokarów dowożących widzów i artystów do teatru. Już widzę, jak zawracają na placu przed teatrem albo pokonują ostry zakręt Wysoka- Białych, potem usiłują przejechać Saint Vallier, gdzie auta parkują jak popadnie po obu stronach ulicy, osobowe slalomem muszą się mijać. Gratuluję pomysłodawcom!!!

  18 0
 • ~Ja_2 2014-01-07 17:34:13

  Witam ponownie, wnoszę o lajkowanie mojej poprzedniej wypowiedzi odnośnie zapewnienia dodatkowego wyjazdu z w/w rejonu ulic: Wysokiej, Białych, Staszica, Kraszewskiego poprzez dodatkowy wyjazd ulicą Staszica ( vide mój poprzedni wpis ), żywotnie tym faktem zainteresowanych mieszkańców i pracowników w/w okolicy w celu lobbowania takiego rozwiązania na Portalu Internetowym oraz podczas ewentualnej wizyty na sesji Rady Miasta Rybnika. Musimy mieć świadomość, że to rozwiązanie nie jest czasowe tylko trwałe ( vide projekt "Rewitalizacji Deptaku - czy jakoś tam ... :).

  PZDR Max z Rybnika

  4 0
 • ~minowa 2014-01-07 19:13:13

  A ja jestem ciekaw, jak długo jeszcze mieszkańcy peryferyjnych dzielnic będą z podatków od nieruchomości 1000-2000zł/rok łożyć na centrum miasta - fontanny, deptaki, granity, itp. A za parkingi w centrum nie powinni wcale płacić mieszkańcy Rybnika, tylko obcy. Przyjeżdżajac do centrum - jeszcze dodatkowo muszę płacić. W Niewiadomiu, Zamysłowie, Popielowie, Radziejowie, Chwałowicach itp. od lat nic nowego "miejskiego" nie powstaje. Pustynia kompletna ! Ani parku, ani ośrodka kultury - dosłownie nic, nasze pieniądze tylko na centrum ????

  6 0
 • ~Arteks 2014-01-07 23:35:57

  @minowa - zastanów się następnym razem zanim palniesz kolejne głupstwo... Przecież w ostatnich latach prawie wszystkie duże inwestycje dotyczyły kanalizacji i dróg w dzielnicach poza centrum miasta. Doszło do takiej absurdalnej sytuacji, że wszędzie tam gdzie budowano nową kanalizację czyli we wspomnianym przez ciebie Radziejowie czy Popielowie - drogi są równiutkie jak stół i wszystkie przy okazji wyremontowane. W centrum niektóre ulice są bardzo mocno sfatygowane by nie powiedzieć, że są w bardzo złym stanie jak np. Piłsudskiego... Zdajesz sobie w ogóle sprawę, że w ostatnich 10 latach, żadna droga w centrum nie przeszła tak kompleksowego remontu jak np. Niepodległości czy Wodzisławska we wspomnianym przez ciebie Popielowie? Jedyne duże inwestycje czyli: Plac Wolności, Zamkowa i Rynkowa zostały wyremontowane przez prywatnego inwestora w ramach Focusa, a nie z budżetu miasta! Kanalizacja pochłonęła tak duże pieniądze, że gdyby przeznaczyć je na inne cele to w każdej dzielnicy możnaby postawić nowy dom kultury, kilka lodowisk i jeszcze starczyłoby na nową filharmonię i kompletnie nowy stadion... Mi kanalizacja nie była potrzebna bo moje osiedle od dawna ją miało a mimo to w geście solidarności z innymi dzielnicami nie przyszłyby mi do głowy tego wam wypominać. Naprawdę nie zależy ci żeby centrum miasta które pracuje w większej mierze na wizerunek miasta nie piękniało? W Katowicach czy Bielsku większość pieniędzy idzie na inwestycje w centrum i jakoś nikt nie protestuje.

  0 3
 • ~Teddy 2014-01-08 00:37:34

  Gratulujemy "fachowcom" od dróg w UM kolejnych DEBILNYCH rozwiązań komunikacyjnych. Czas zainwestować w helikopter! Czy któryś idio... sorry - "mądry inaczej" zastanowił się, że chcąc przejechać z ul. Na Górze na Kościuszki trzeba będzie zjechać do ronda Mikołowskiego, skęcić w prawo na Sybiraków i na rondzie Powstańców Śl. wjechać na ul Powstańców i dopiero dojechać do bazyliki i na Kościuszki??? Gratuluję. Już widzę zapchane rondo Powstańców Śl. ("z kulkami") od strony Sybiraków, bo od Chrobrego już stoją pół kilometrowe korki w szczycie. Nie wspomne juz o przejechaniu z WYzwolenia na Kościuszki - do tej pory można było w Św. Antoniego, Na górze i wokół bazyliki - teraz zajmie to pół godziny przez zakorkowaną Wyzwolenia albo rondo Gliwickie, Na Górze, Mikołowską i dalej opisane jak wyżej. Teraz z centrum można było uciec jeszcze ul. Wiejską, Brudnioka, Na Górze, wokół bazyliki i na Powstańców, a od piątku to już nie wiem którędy pitać od zakorkowanej na 20 minut Kościuszki od strony Dworca PKP? komu przeszkadzało zostawić jeden pas wokół bazyliki? Już widzę ta szumną fontannę. Ciekawe czy nie będzie jednego wielkiego bajora ze strumieniami w dół Powstańców jak powieje trochę wiatr. Tak samo będzie jak przejście "suchą nogą" przez fontannę na Placu Wolności podczas wiatru - ekstremalne przeżycie. Jakiś kompletny troglodyta to projektował ta rewitalizacje i reorganizację :-( A słyszeliście w Radiu90, że Fudali chce kandydować w kolejnych wyborach samorządowych? Ale jazda!!

  6 0
 • ~adam5 2014-01-08 09:05:07

  Jeśli chcą odwrócić ruch na odcinku Bazylika-Więźniów Polit. to logicznie byłoby Więźniów Polit. zrobić dwukierunkową.

  3 0
 • ~superelektro 2014-01-08 09:11:35

  Psy szczekają a karawana idzie dalej. Czy myslicie że nasze użeranie się między sobą w jakimkolwiek temacie coś zmieni ? Decyzje już zapadły więc teraz będą wykonywane a zdanie innych ? Ilu dyskutantów tyle " jedynie słusznych rozwiązań ".

  3 0
 • ~minowa 2014-01-08 09:47:35

  Arteks, co ty tak ZAWSZE chwalisz urzędników miejskich ? Jesteś na etacie tuby propagandowej magistratu ? Klakier z ciebie i nic poza tym. Co do ul. Wodzisławskiej, to nie jest droga miejska, tylko KRAJOWA. Pozostałe drogi w wymienionych przeze mnie dzielnicach nie są wcale takie idealne, a na remont ul. Niepodległości przez las czekano chyba ze 20 lat. Zresztą, czy drogi i kanalizacja to już wystarczy ? Może przeanalizujesz opłaty za korzystanie z kanalizacji ! Nie jest za darmo ! Dlaczego aby iść do parku, teatru, kina MUSZĘ jechać do centrum w korku, płacić za paliwo i w dodatku płacić tam za parking ? Ty masz wszędzie tam 5-10 minut na piechotę i za darmo. No i te podatki. Powinny być od osoby, bo każda osoba ma możliwość jednakowego korzystania z "wygód" miasta. To osoba siedzi na ławce a nie m2 działki. Ty w centrum będziesz się przechadzał w ładnym otoczeniu a na peryferiach - dziadostwo i hulający wiatr - za czyje pieniądze ?

  2 0
 • ~hardmark 2014-01-08 13:33:00

  Przecież władza nie liczy się z głosem ludu. Myślę ,że znowu władza dzięki Naszym pieniążkom znowu podliże się watykańczykom. Największe place powstaną przy kościołach. Co tam utrudnienia w dojeździe do domów i sklepów. Nic to (jak mawiał Wołodyjowski). Co tam 12 mln ,na razie, wydane na upiększanie miasta gdy wkoło smród i gnojówka.Nic to.Ważne aby proboszcz przed wyborami zdążył podziękować za upiększenie terenu wokół kościoła.Tak to jest najważniejsze.
  A co do tych "rysunków" - totalne lenistwo urzędników.

  0 0
 • ~Falcor 2014-01-09 21:38:42

  Pod adresem: http://www.fmix.pl/album/110926/bazylika-reorganizacja-ruchu/1 umieściłem przygotowane przez siebie ortofotomapy z naniesionymi kierunkami ruchu według nowej wizji UM. Niestety Redakcja nie była zainteresowana podpięciem tych zdjęć do postu choć otrzymała je na redakcyjnego maila, więc robię to sam dla tych, którzy maja problem z odczytaniem szkiców Urzędowych. Widocznie ważniejsze jest odholowywanie aut i kraksy w Jankowicach. i mam nadzieję, ze Redakcja ma na tyle cywilnej odwagi, że nie usunie tego postu. Powodzenia mi cierpliwości po reorganizacji ruchu.

  1 0
 • ~Ja_2 2014-01-09 23:14:25

  Witam, zrobiłem małe rozeznanie terenu i co mi wyszło ? Od 10.01.2014 mamy totalnie zakorkowane centrum miasta przez brak zdolności logicznego myślenia odpowiedzialnych za ten bałagan w moim odczuciu urzędników Wydziału Komunikacji UM. Ulica Saint Valier łącząc się z ulicą Kościuszki nie posiada prawo i lewo skrętów. W kwadracie ulic: Wysoka, Białych wraz z przyległymi - Staszica, Kraszewskiego parkuje dziennie około 100 samochodów. Niech rano wyrusza tylko 60 % z nich to znaczy, że w godzinach 6 - 7.30 ( najczęstsze godziny wyjazdów ) z ulicy Saint Valier będzie musiało wydostać się około ... 60 samochodów. W prawo może się jeszcze uda, ale w lewo ( statystycznie 30 samochodów ) już dwa samochody blokują cały wyjazd, gdyż wyjechać w lewo to już sztuka. Nie wspomnę o kierowcach, którzy skręcając w lewo wcale nie zjeżdżają do osi jezdni, tylko wykonują ten manewr blokując prawo skręt.
  Ludzie na pomoc, jak nie wywalczymy udrożnienia ulicy Staszica, czyli uczynienia jej drogą dwukierunkową z prawo skrętem w ulicę Łony to każdy z tu mieszkających będzie musiał rano wstawać 15 minut prędzej..... Należy też pomyśleć o całej masie samochodów osób przyjeżdżających tu do pracy lub w celu załatwiania różnych spraw...

  Max z Rybnika

  1 0
 • ~Mont1 2014-01-16 16:25:47

  Rozsądnym rozwiązaniem jest zniesienie zakazu skrętu z ul.Łony w Staszica lub/i Kraszewskiego, dla jadących od strony Gliwickiej.
  Zarząd dróg nie jest jednak zainstereowny ułatwieniem życia mieszkańców.

  0 0
 • ~Mont1 2014-01-16 16:30:47

  zakaz parkowania na ulSaint Vallier też udrożniłby dojazd bo jest tam zwyczajnie za wąsko i nie zawsze samochody mogą się wyminąć.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 617