zamknij

Wiadomości

Od jutra ruszają darmowe szczepienia przeciw pneumokokom. Co należy wiedzieć?

2018-03-19, Autor: bf, Sanepid Rybnik

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku informuje o bezpłatnych szczepieniach przeciwko pneumokokom. Akcja rozpoczyna się jutro i potrwa do 29 czerwca. Kto może zostać zaszczepiony? Co należy wiedzieć o tej akcji?

Reklama

Jak przypomina rybnicki Sanepid, to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae.

Kto może zostać zaszczepiony?

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016)

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

Co należy wiedzieć?

- Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne!
- Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!
- Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.
- Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
- Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktuj się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożyłeś deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia www.mz.gov.pl.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~twojstary 2018-03-19 10:04:27

  Wysyp komentarzy patologicznych matek, że szczepionki powodują autyzm i inne choroby za 3... 2... 1....

  89 54
 • ~Kijuka 2018-03-19 10:22:11

  no to drogie matki z pieluszkowym zapaleniem mózgu nie będziecie mialy problemu z moim wyzwaniem do którego za cholerę nie mogę znaleźć żadnego antyszepionkowca.... otóż dajemy pogryźć się przez wściekłe zwierze, ja biorę szczepionkę od skompromitowanej big pharmy, wy leczycie się metodami alternatywnymi ( dopuszczalne są kryształy, homeopatia, wlewy z wit c i koloidalnego srebra w dowolne miejsce - nawet w dupsko jak chcecie itp itd ) Co wy na to ?
  A co do nie szczepienia potem jest lament i płacz jak dziecko zachowuje albo umrze w najgorszym przypadku, całe koszty leczenia powinny obciążać rodziców który świadomie narazili swoje dziecko na cierpienie ,a Służbę zdrowia na koszty których można było uniknąć szczepionka za 160 zł.

  83 50
 • ~ 2018-03-19 10:58:18

  Wszyscy wiedzą, że Żydzi się nie szczepią , Polscy lekarze 7 %. Lubie oglądać filmy Wojciecha Cejrowskiego ( Izrael Palestyna ). Proszę sobie zobaczyć jak szybko poruszają się ludzie, którzy w życiu nie przyjęli ani jednej szczepionki . Charakterystyczną cechą organizmu jest ruch .

  69 34
 • ~Enoch Root 2018-03-19 10:59:18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 2
 • ~karus 2018-03-19 11:01:41

  ~Kijuka w tym co napisałeś jest jedna istotna różnica... Ty szczepisz się po fakcie ,a nie przed. To może tak na wszelki wypadek walnij sobie kilka dawek 10-walentnej szczepionki przeciw wściekliźnie zanim jakiś pies Cię ugryzie,a najlepiej jak walniesz sobie wraz z nią jeszcze kilka innych oczywiście dostosowanych ilościowo do twojej wagi. Albo jeszcze inaczej.... weź tą szczepionkę,o której mowa w artykule w dawce dostosowanej do Ciebie(czyli minimum kilkanaście razy większa dawka od tej którą dostaje dziecko)
  -zobaczymy po jakim czasie zaczniesz się sypać...

  42 40
 • ~spirit-of-the-town 2018-03-19 11:05:52

  http://dziecisawazne.pl/pneumokoki-szczepic-czy-nie/

  9 12
 • ~master4k 2018-03-19 11:32:43

  @ Kijuka

  Obecnie pisanie o związku szczepionek z autyzmem jest już trochę passe. Nowa internetowa "moda" (równie wiarygodne jak wcześniejsza) podaje, że badania USG płodu powodują jeszcze gorsze skutki. Mianowicie USG ma odpowiadać (już tradycyjnie) za autyzm, a do tego całe spektrum nowych schorzeń jak rak, białaczka, zaburzenia osobowości, wady genetyczne i żółtaczka. Ciekaw jestem dlaczego piewcy tego nonsensu nie wymyślili sobie haluksów i lumbago. No bo jak szaleć, to szaleć.

  @ spirit-of-the-town

  Mam do Ciebie pytanie. Czy opierasz swoją wiedzę na wszystkim co znajdziesz w necie, niezależnie od źródła tych informacji?

  Może najpierw poczytaj sobie czym się ci ludzie zajmują. Bo sami o sobie napisali m.in. to:

  "Jesteśmy pierwszym polskim serwisem internetowym poświęconym w całości idei naturalnej opieki i pielęgnacji dziecka."

  "Wiele z publikowanych treści ma charakter kontrowersyjny. Nasze idee nie są po myśli koncernów, urzędów, a także – niestety – większości lekarzy. Mimo wszystko, radykalnie stajemy po stronie dobra dziecka, czasem kosztem dobra instytucji."

  "Dział, w którym dość radykalnie prezentujemy wizję naturalnego dbania o zdrowie i kondycję dzieci i rodziców. Poszukujemy alternatyw dla chemicznych leków, inwazyjnych terapii i technologii."

  Całkiem niedawno rodzice w ramach naturalnej terapii dosłownie zagłodzili własną córkę, bo namówił ich do tego pewien znachor. Żeby było "śmieszniej", już po całej tragedii znalazła się spora grupa ludzi, która popierała swojego guru w sądzie. A tak na prawdę jedyne co temu Panu dobrze wychodziło, to leczenie naiwniaków z nadmiaru kasy za pseudo leczenie.

  @ karus

  Jak wypiszesz stary jogurt, to też się możesz pochorować. Mamy przestać pić jogurty? A jak wypijesz 7 litrów wody na raz, to umrzesz. Mamy przestać pić wodę? Szczepionki - jak całą resztę leków - należy używać rozważnie i pilnować procedur. Rezygnacja z ich stosowania spowoduje pandemie. Czym się wtedy będziesz leczył? Kryształami czy wahadełkiem?

  50 29
 • ~spirit-of-the-town 2018-03-19 12:10:14

  ~master4k, chodzi o to, iż każda szczepionka na cokolwiek działa tak samo a każdy organizm jest inny unikalny. To co u jednego przyniesie poprawę, drugiego może nawet zabić. Niestety przed jej podaniem nigdy nie mamy pewności co do jej skuteczności.

  35 11
 • ~ 2018-03-19 12:14:44

  90 % mieszkańców w Rybniku jeździ samochodem 10-letnim . 20 % ludzi radzi sobie z wydalaniem z organizmu rtęci lub aluminium tak zwane brudne substancje . Pajdę dalej gdzie są Dyskoteki 30 lat temu w okręgu Rybnickim oprócz poniedziałku codziennie było 20 dyskotek . Nie potrafimy się bawić ? Aluminium w szczepionkach spowalnia ruch, myślenie .

  38 17
 • ~master4k 2018-03-19 12:39:25

  @ spirit-of-the-town

  Źle mnie zrozumiałeś. Ja nie recenzuję tego co piszesz, bo wartościowa i oparta na faktach dyskusja jest zawsze mile widziana. Chodzi mi o to, że powołujesz się na wątpliwe źródło.

  Ludzie sobie chodzą po necie, czytają różne pierdoły nie sprawdzając kto taka informację im serwuje, a potem uważają się za oświeconych piewców prawd absolutnych. Co gorsza potem te bzdury radośnie powielają i stosują zaprzestając szczepień. Skutek jest m.in. taki, że z powodu braku szczepień od kilku lat pojawiają się nowe ogniska zachorowań na praktycznie zapomnianą odrę, którą w poprzednich dekadach wyeliminowano praktycznie do zera. Informację o tym podało WHO, a nie jakiś szaman Mirek, który na swoim blogu chwali się, że powiększa piersi dotykiem rąk.

  Tak samo jest z teorią płaskiej ziemi, która na początku była kawałem do wkręcania półgłówków, a zrobił się z tego międzynarodowy kartel pseudo naukowców. Jak sobie wejdziesz na na niektóre strony poświęcone tej teorii, to możesz się zdziwić, bo graficznie wyglądają lepiej niż strona Polskiej Akademii Nauk.

  46 20
 • ~spirit-of-the-town 2018-03-19 12:50:29

  Wiem. W sumie zanim zacząłem zaglądać na różne internetowe fora, nie wiedziałem że jest tylu głupców.

  7 15
 • ~jand 2018-03-19 13:16:56

  Mam pytanie do entuzjastów tych cudownych szczepionek, które są całkowicie bezpieczne i przebadane:

  To będzie szczepionka ze szkłem czy bez?

  https://szczepienia.wybudzeni.com/2017/05/23/szklo-w-szczepionce-acthib/

  27 59
 • ~flanger 2018-03-19 13:41:32

  ~master4k i ~twojstary
  Zapoznaj się z pracami naukowymi: ODKRYCIA DOKTORA PATTERSONA ODNOŚNIE AKTYWACJI IMMUNOLOGICZNEJ MATKI I IL-6 oraz MECHANIZMY TOKSYCZNOŚCI ALUMINIOWEGO ADIUWANTA I AUTOIMMUNIZACJA W POPULACJACH PEDIATRYCZNYCH - dr Shaw i dr Lucija Tomljenovic, a tu masz upubliczniony raport CDC - http://icandecide.org/white-papers/VaccineSafety-Version-1.0-October-2-2017.pdf
  Podobnych badań są krocie, nikt o nich nie dyskutuje, media nie informują tylko temat się wyśmiewa, piętnuje a ważne prace, raporty zamiata pod dywan.

  29 64
 • ~flanger 2018-03-19 13:47:07

  nie czytacie tylko od razu łapa w dół, macie rozum? sumienie? czy ktoś wam za to płaci?

  13 41
 • ~master4k 2018-03-19 14:39:02

  @ flanger

  Doktor Patterson? Czy ten sam, który podczas operacji przez przypadek odciął pacjentowi penisa? No, no. Jeśli tak, to faktycznie wielki z niego autorytet medyczny. Lecę zaklepać wizytę teściowej.

  Dr Shaw i dr Tomljenovic powiadasz? A wiesz o tym, że ta dwójka za te swoje pseudo badania została wywalona z uniwersytetu na zbity pysk? Okazało się, że świadomie fałszowali dane i posługiwali się niemiarodajnymi metodami badawczymi. Tak więc trzymałbym się od nich możliwie daleko.

  Ten raport który podałeś jest tak śmieszny, że boki można zrywać. A wiesz, że został napisany na zlecenie icandecide.org? Pewnie wiesz co to za jedni. Jeśli chcesz, to też Ci mogę napisać jakiś oryginalny raport. Co mam udowodnić? Że można żyć latami żywiąc się wyłącznie promieniami słońca, czy może że jeżdżenie PKS'em leczy polipy? Nie ma problemu. Wszystko jest kwestią kreatywności.

  A co do pieniędzy. Nie wiem jak reszta, ale ja kasę dostaję od masonów. W bitcoinie ma się rozumieć.

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że narażacie siebie, własne dzieci i innych ludzi na choroby albo potencjalną śmierć tylko dlatego, że uważacie się za oświeconych znawców, chociaż nie macie bladego pojęcia o medycynie. Sami jesteście w większości zaszczepieni, szczepicie swoje psy, ale własne dzieci to już nie, bo przecież autyzm...

  27 14
 • ~pprywatne 2018-03-19 14:44:25

  Skoro są takie bezpieczne te szczepionki, to dlaczego wymaga się oświadczenia rodziców, że są świadomi ryzyk i powikłań jakie mogą wystąpić po ich podaniu?

  25 16
 • ~jand 2018-03-19 15:01:55

  Master4k Kto naraża innych ludzi na śmierć??? Niech się zaszczepią i są bezpieczni, czyż nie???

  10 12
 • ~master4k 2018-03-19 15:30:20

  @ jang

  Ta Twoja strona prowadzona jest przez takie autorytety medyczne jak Aneta, Magda i Patryk (mechanik samochodowy z zawodu), którzy w zakładce o nas piszą m.in.:

  "My po prostu nie możemy zrozumieć, jak jakakolwiek racjonalna, inteligentna osoba dorosła nie ma przynajmniej pewnych wątpliwości, kilku pytań na temat szczepionek i świata nauki głównego nurtu oraz polityki szczepień. Dowody są wszędzie wokół nas. Dlatego właśnie jesteśmy tak żarliwi, tak rozgniewani, tak przerażeni. To z pewnością jest coś, co pewna część nas czuję.
  Wierzmy w 100%, że szczepienie przejdzie do historii, jako najgorsza ludzka tragedia w historii ludzkości. Tak, aż TAK źle.
  Myślimy, że krzywdzimy i zabijamy dziesiątki milionów (i wiele więcej w całym ubiegłym stuleciu) ludzi, niszcząc co najmniej 2 lub 3 pokolenia.
  I przez co?
  Niechęć do zadawania pytań i dokopywania się głębiej niż to, czym jesteśmy karmieni przez ten ekstremalnie skorumpowany system (z niekończącą się listą konfliktów interesów i tzw. ‚obrotowych drzwi’) wspierający ten potężny i bogaty przemysł, który został zwolniony z odpowiedzialności za swoje produkty? To samo w sobie już jest szalone … oczywiście, jeśli w ogóle wierzysz w piękno systemu wolnorynkowego. Samo to powinno dać każdej rozsądnej osobie powód do zastanowienia się. (zainspirowane wypowiedzią Marco Ceresa)."

  By potem stwierdzić:

  „Szczepionkę na odporność” robię sama! Podstawowym składnikiem szczepionki jest zielona pietruszka + inne stabilizatory typu: banan, mango, jabłko, kaki, gruszka lub inne owoce sezonowe i woda do rozcieńczenia preparatu. Celem zachowania kremowej konsystencji dodaję awokado, natomiast dodatkowym wzmacniaczem szczepionki, który daje dobrą homogeniczność preparatu jest adjuwant – siemię lniane, które stosuję ponad zalecane normy – Skutki uboczne mojej szczepionki? -To jedynie zalety – SAMO ZDROWIE!!!

  NIE dla immunizacji strzykawką!
  TAK dla immunizacji piersią i zdrową żywnością!".

  Albo:

  "Córka ma silny system odpornościowy, o który dbam na tyle, ile to możliwe. Dzięki temu nie choruje zbyt często i są to przeważnie lekkie katary, które jej przechodzą w ciągu paru dni… Nigdy nie chorowała poważnie, nie miała temp. wyższej niż 38 stopni, nie musiała brać ani leków z apteki, ani żadnych antybiotyków. I co najważniejsze – Nigdy nie była kłuta igłą!"

  To jest najlepsze:

  "Jeśli chodzi o tematykę szczepień to na podstawie tego z czym do tej pory się zapoznałem uważam, że szczepionki to broń chemiczno-biologiczna wykorzystywana przez krajowe i zagraniczne reakcyjne siły społeczne, których celem jest pozbawienie większości społeczeństwa własnego i innych społeczeństw mocy i energii swobodnej, czyli tej części energii ludzkiej, która zostaje ludziom po zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych i wykonaniu pracy niezbędnej do pobrania tej energii z otoczenia w takiej w takiej czy innej formie, albo zabezpieczenia się przed jej utratą."

  I Ty uważasz tych ludzi za autorytety? Serio?

  15 15
 • ~jand 2018-03-19 15:46:00

  No jeśli pan Master4k woli jeść lekarstwa zamiast zdrowej żywności, to wolny wybór. Powodzenia. Ja większość infekcji zwalczyłem u siebie witaminą C. Lewoskrętną. Ale oczywiście można kupić antybiotyk. Jeszcze raz powodzenia.

  15 13
 • ~ 2018-03-19 16:00:32

  Witamina C na nic się zda i szczepienia, jeśli nadal będziemy się inhalowac tym syfem, ktory mamy w powietrzu

  10 6
 • ~flanger 2018-03-19 16:01:13

  ~master4k dr Paul Patterson neurolog, jak możesz się domyślić nie miał nic wspólnego z twoim wpisem, Kolejnym odmówiono kompetencji do prowadzenia badań. Dane od CDC otrzymała koalicja na rzecz leków wolnych od rtęci (CoMeD) powołując się na ustawę Freedom of Information Act (FOIA)

  6 5
 • ~Kijuka 2018-03-19 16:14:40

  Jakoś przez 40 lat jak żyje całe pokolenia znajomych +/- 10 lat nikt na nic poważnego na co były szczepienia nie zachorował bo sie wszyscy szczepili.Ale przyjdzie taki czas, że natura sama zrobi selekcję z puli genów co by dzieci nie podawały dalej genów swoich zjeb...ych rodziców.

  22 7
 • ~David1989 2018-03-19 20:13:51

  Co by nie zaproponowali to będzie źle. Szczepienia bezpłatne dobrowolne, jak ktoś chce to niech szczepi, a jak jest przeciw to niech nie szczepi.

  11 3
 • ~kuczerka 2018-03-19 20:46:27

  ja się zaszczepiam co roku na wściekliznę i nosówkę:) póki co z nosa nic nie leci.

  7 5
 • ~ 2018-03-19 21:11:36

  jak widzę wypowiedzi "znafców" o witaminie C, oczywiście tylko lewoskrętnej, to dalej nie czytam takich wypocin, (jak ktoś zgłębi temat, będzie widział dlaczego)

  9 4
 • ~ka22 2018-03-20 10:30:48

  Nie rozumiem ludzi. Szczepienia są dobrowolne i darmowe. Można przeczytać ulotkę w internecie o ewentualnych skutkach ubocznych. A i tak znajdzie się fanatyk lewoskrętnej witaminy C, o której wiadomo jedynie, że jest jak jednorożec, wszyscy o nim słyszeli, nikt go nigdy na oczy nie widział.

  3 0
 • ~ 2018-03-20 23:44:27

  ~ka22 to niezupełnie tak, każda witamina C jest "lewoskrętna" chodzi tu o wzór chemiczny strukturalny, jeżeli nie jest "lewoskrętna" nie jest naprawdę witaminą C, posiada taki sam wzór sumaryczny, ale inną strukturę, przez to inne właściwości

  3 2
 • ~ka22 2018-03-21 10:23:31

  ~ursus Całe nieporozumienie z lewoskrętnością witaminy C wzięło się z L przed kwas askorbinowy. Kwas L-askorbinowy jest jedyną, pozyskiwaną od lat tą samą metodą witaminą C i L przed nazwą odróżnia ją jedynie od kwasu D-askorbinowego, mało przyswajalnego przez organizmy żywe ( tak na marginesie, kwas L- askorbinowy skręca światło spolaryzowane w prawo, a D- askorbinowy w lewo )
  Ktoś zrobił z tego chłit marketingowy i wciska, przeważnie starszym, schorowanym ludziom jako panaceum na wszystko normalna wit C, którą oczywiście warto suplementować, najlepiej przy pomocy zielonej pietruszki, czarnych porzeczek i czerwonej papryki, a jak się nie da, w aptekach za grosze można kupić wit C lekarstwo ( 50 sztuk za niecałe 10 zł ) zamiast drogich suplementów w ładnych pudełkach.

  4 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:56:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:57:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:57:58

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:58:21

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:58:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:59:12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:59:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Służba Zdrowia 2018-03-23 13:59:56

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 1947