zamknij

Wiadomości

Obłożnie chorzy bez opieki? NFZ zerwał współpracę z Puls-Medem

2019-06-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Niedowierzanie wśród pacjentów i ich rodzin. Narodowy Fundusz Zdrowia w Katowicach nie przedłużył umowy z rybnickim Puls-Medem na opiekę pielęgniarską. Nie wiadomo skąd taka decyzja, zwłaszcza, że pielęgniarki Puls-Medu odwiedzały chorych od dobrych kilkunastu lat. Co będzie z pacjentami? Jak tłumaczy się śląski NFZ?

„NFZ załatwił pacjentów”

Puls-Med w Rybniku od kilkunastu lat zajmują się chorymi osobami, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać, a transport jest dla nich niezwykle trudny. Wysyła do mieszkańców naszego miasta pielęgniarki, które przez 4 dni w tygodniu roztaczają opiekę nad potrzebującymi. To się jednak w najbliższym czasie zmieni.

Reklama

Okazuje się, że NFZ w Katowicach nie będzie już współpracował z Puls-Medem. Na rodziny osób chorych padł blady strach. - Dostaliśmy powiadomienie, że od 1 lipca Puls-Med kończy z opieką pielęgniarską długoterminową. Nie otrzymał dalszego kontraktu na świadczenie tych usług. Efekt będzie taki, że teoretycznie zostajemy bez opieki, a pielęgniarski poszły na bruk – alarmuje nas jedna z Czytelniczek (imię i nazwisko znane redakcji).

Wg naszej rozmówczyni trudna sytuacja objęła około 100 rodzin. - To kpina, co zrobił NFZ. My jako rodzina przyzwyczailiśmy się do odwiedzających nas pielęgniarek, a one przyzwyczaiły się do nas. Mój tata cały czas leży, jest po dwóch udarach. Ma amputowaną nogę, nie mówi. Jest okres wakacyjny, każdy z nas pewnie jakoś zaplanował sobie ten czas, a tu NFZ tak załatwił pacjentów – nie kryje żalu.

Czytelniczkę zastanawia to, dlaczego odrzucono ofertę Puls-Medu, która działa w Rybniku już od kilkunastu lat. - Nic mnie już nie zdziwi w tym kraju – dodaje gorzko.

Bez podania przyczyny

Rozgoryczenia nie kryją też w Puls-Medzie. - Narodowy Fundusz Zdrowia po ogłoszeniu rozstrzygnięcia konkursu nie uzasadnił wyboru oferentów. Po złożeniu przez nas odwołania NFZ wyjaśnił tylko kryteria, jakimi kierował się przy wyborze – wyjaśnia Katarzyna Sobik-Mika, kierownik Zakładu NZOZ Puls-Med.

Jak dodaje, zakład musiał zakończyć współpracę z 28 pielęgniarkami.

- Jest nam przykro z tego powodu, ponieważ rozstajemy się z przyjaciółkami, a jednocześnie profesjonalistkami oddanymi swojej pracy i pacjentom. Niektóre z nich były z nami od ponad piętnastu lat. Dlatego naszym etatowym pielęgniarkom opieki długoterminowej zaproponowaliśmy pracę w innych działach naszej placówki. Z takiej możliwości skorzystały 4 osoby – dowiadujemy się.

Co z pacjentami? Katarzyna Sobik-Mika mówi nam, że Puls-Med wysyłał pielęgniarki do 122 osób, które przychodziły do przewlekle chorych nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu.

- Czy Puls-Med odwoływał się od decyzji NFZ? - pytamy naszą rozmówczynię. - Tak, składaliśmy odwołanie, które niestety NFZ oddalił. Wciąż trudno pogodzić się nam z tą decyzją, tym bardziej że w ciągu 20 lat stworzyliśmy dobrze funkcjonujący zespół specjalistów z dużym doświadczeniem i wielkim sercem dla pacjentów. To przykre, że ten argument nie ma dla NFZ większego znaczenia – słyszymy od kierownik Zakładu NZOZ Puls-Med.

Oto „odpowiedź” NFZ

Zwróciliśmy się do śląskiego NFZ-u z prośbą o ustosunkowanie się do naszych pytań. Jedno z nich dotyczyło przyczyny podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Poniżej przedstawiamy Wam odpowiedź:

„Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Puls-Med” Sylwia Figura-Kluszczyńska złożył ofertę w postępowaniu nr 12-19-000469/SPO/14/1/14.2142.026.04/01 na świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej w Rybniku. W rankingu końcowym oferta Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Puls-Med” zajęła ostatnie, 4 miejsce. Świadczeniodawcy, którzy uplasowali się na miejscach 1-3 uzyskali większą liczbę punktów za kryteria niecenowe oraz za wynegocjowaną cenę i to oni zostali wybrani do realizacji świadczeń w ww. zakresie na obszarze miasta Rybnik.

W załączeniu przesyłamy ogłoszenie z dnia 31.05.2019 r. o rozstrzygnięciu postępowania z wykazem wybranych świadczeniodawców. Umowy zostały zawarte z okresem obowiązywania od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2024 roku.”

To wszystko...

Oto oferenci, którzy od 1 lipca będą świadczyli usługi w pielęgniarskiej opiece długoterminowej:

Nie ma powodów do niepokoju?

Dzwoniliśmy do trzech powyższych placówek, które będą świadczyły usługi od 1 lipca. Jak słyszymy, pacjenci są już im przekazywani. Zostaliśmy też zapewnieni, że żaden pacjent obłożnie chory nie może pozostać bez opieki. Mało tego, żadna z tych osób nie będzie czekała w kolejce na uzyskanie opieki.

Więcej na ten temat mówi też Artur Pander z Centrum Medyczno-Opiekuńczego Mig-Med. Zauważa, że sytuacja do której doszło, nie ma charakteru precedensowego. - Pojawia się cyklicznie po każdym konkursie ofert przeprowadzonym przez NFZ. Biorąc udział w postępowaniu konkursowym byliśmy świadomi warunków i wymogów stawianych przez NFZ, a szeroko opisanych w stosownych ustawach, rozporządzeniach Ministra Zdrowia i zarządzeniach Prezesa NFZ – dodaje.

Artur Pander zapewnia, że jako nowy świadczeniodawca jest przygotowany do objęcia opieką wszystkich wskazanych przez NFZ.

- Jednocześnie chciałbym zapewnić zaniepokojonych pacjentów, ich rodziny i opiekunów, że nikt prawa do opieki nie straci, wręcz przeciwnie, pacjentów podmiotu, który kontrakt utracił traktujemy priorytetowo i zobowiązani jesteśmy do kontynuacji opieki nad nimi w ramach podpisanej umowy z NFZ. Jeśli chodzi o ilość pacjentów uprawnionych do kontynuacji opieki, pamiętajmy, że na terenie Rybnika oprócz MIG-MEDu działają nadal pozostałe dwie firmy świadczące usługi w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, co ułatwia proporcjonalne rozłożenie liczby tych pacjentów i zdecydowanie redukuje jakiekolwiek zaistniałe trudności organizacyjne – mówi.

Poniżej podajemy Wam numery telefonów do świadczeniodawców:
- Centrum Medyczno-Opiekuńcze Mig-Med (ul. Na Górze 8, Rybnik): 32 426 50 91;
- Centrum Opieki Salus (Jastrzębska 12, Rybnik): 32 739 42 60;
- Teresa Rzerzycha (Os. Sikorskiego 52D, Żory): 32 434 27 49.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Jan Marian 2019-06-27 10:22:06

  I o co chodzi, po co ten artykuł?

  38 21
 • ~entropia 2019-06-27 10:34:18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 1
 • ~Kamil78 2019-06-27 10:55:50

  Bardzo dobra decyzja NFZ !!!

  24 35
 • ~Benett 2019-06-27 11:13:44

  Kamil78
  Bo?

  20 10
 • ~Abisall 2019-06-27 12:09:48

  O i teraz redakcja ma doskonały temat i mam nadzieję na to że pokusi się stworzenie interesującego artykułu dotyczącego dość istotnych spraw w mieście.
  Pytania jakie się nasuwają:
  - czy podmioty które uzyskały kontrakt NFZ i przejmą tych 122 pacjentów planują zwiększenie kadry pielęgniarskiej czy raczej będą realizować usługę dotychczasową obsadą pielegniarską?
  - czy utrzymany zostanie dotychczasowy standard co do ilości wizyt pielęgniarskich , ich długości, pory dnia?
  - jakie były te "niecenowe kryteria"wyboru ofert?

  30 7
 • ~margot84 2019-06-27 12:50:36

  ~Abisall odpowiadam na nurtujące Cię pytania:
  a) czy podmioty które uzyskały kontrakt NFZ i przejmą tych 122 pacjentów planują zwiększenie kadry pielęgniarskiej czy raczej będą realizować usługę dotychczasową obsadą pielegniarską?
  - zostanie zatrudnionych tyle pielęgniarek ile dane firmy wykazały do oferty

  b) czy utrzymany zostanie dotychczasowy standard co do ilości wizyt pielęgniarskich , ich długości, pory dnia?
  standard co do ilości wizyt jest ustalony przez NFZ i nie może być zmieniony przez firmę. Wizyty pielęgniarki opieki długoterminowej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8;00 do 20;00, nie mniej niż 4 razy w tygodniu.
  Dostępność pielęgniarki w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy odbywa się tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach.

  c) jakie były te "niecenowe kryteria"wyboru ofert?
  Wybór oferty do zawarcia umowy został dokonany stosownie do art. 148 ustawy oraz w oparciu o załącznik nr 6 do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej ( Dz.U. z 2016 r poz. 1372 z późn. zmianami ) definiujące następujące kryteria oceny ofert:
  - jakość udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej
  - kompleksowość udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej
  - dostępność świadczeń opieki zdrowotnej
  - ciągłość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej
  - inne warunki oceniane
  - cena świadczeń opieki zdrowotnej

  Pozdrawiam

  22 5
 • ~nostalgia 2019-06-27 13:09:32

  czy to oni mieli budować Hospicjum Stacjonarne w Niedobczycach?

  7 3
 • ~Piotr Czaja 2019-06-27 13:35:21

  pielęgniarki nie znajdą się na bruku -już się pakują i znajdą zatrudnienie znoclegiem wyżywieniem i godną płacą POWODZENIA!na pewno wiedzą w jakim kierunku się udać

  9 12
 • ~Piotr Czaja 2019-06-27 13:43:03

  PiSiory wiedzą co robią przed wyborami-jak znajdą się w przytułku to podstawią im urnę do głosowania i /prawdziwy opiekun PiSuaru udzieli im intrukcji jak głosować na jedynie słuszną partię/

  16 23
 • ~diem 2019-06-29 23:07:37

  Większość pielęgniarek pracuje tam tylko na zleceniu, to też ma znaczenie przy kontraktowaniu. A dlaczego tak mało pielęgniarek pracowało na etacie? Nie ma skutku bez przyczyny.

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy na Żorskiej powinna działać sygnalizacja?
Oddanych głosów: 592