zamknij

Wiadomości

O tych ścieżkach rowerowych nie da się powiedzieć nic dobrego

2013-07-26, Autor: dk
Kolejny głos w dyskusji o rybnickich ścieżkach rowerowych: niektóre miejsca nie dość, że zniechęcają do poruszania się na rowerze, to po prostu są niebezpieczne - pisze nasz czytelnik, wieloletni użytkownik ścieżek rowerowych w Rybniku.

Reklama

Rybniczanin twierdzi, że nie wszystkie rybnickie ścieżki rowerowe są w idealnym stanie. – Żółty i niebieski szlak na ulicy Rybackiej oraz w okolicach Carrefoura są prawie całkowicie zarośnięte. Zarośla sięgają od 1,5 do 2 metrów. Bardzo często są to pokrzywy. Czy tak trudno to wykosić – pyta retorycznie rybniczanin.Miłośnik rowerowych wycieczek zauważył też problem na brzegu Rudy. – Prowadzą tam bardzo urokliwe ścieżki, jednak szlak został całkowicie zdewastowany przez maszyny, które zajmowały się umocnieniem brzegu rzeki. Teraz trasy są całkowicie nieprzejezdne, zasypane piaskiem – pisze w liście do redakcji nasz czytelnik.

Niebezpiecznie według rybniczanina zrobiło się również na trasie z Zalewu Rybnickiego w kierunku Rud. – Wzdłuż Zalewu Rybnickiego firma, która kopie rów w pobliżu Rudy układa kable na środku ścieżki, choć wcześniej znajdowały się one na trawie. Teraz jednak rowerzyści muszą je omijać i jadą po ulicy, która jest bardzo ruchliwa, a to  niebezpieczne. Dodam jeszcze, że ścieżka ta jest coraz bardziej poniszczona – mówi rybniczanin.

>> Zniszczone ścieżki rowerowe: brak remontów czy wina wandali?

Czy Wy spotkaliście się z tego typu utrudnieniami na ścieżkach rowerowych w naszym mieście. Czekamy na Wasze opinie!

Przypomnijmy, od kilku tygodni w naszym serwisie prezentujemy propozycje czytelników na wycieczki rowerowe w naszym regionie. Rybniczanie proponowali m.in. przejażdżkę „Czarną Pętlą”, trasą z Kamienia nad Zalew Rybnicki, z Nowin do Lysek czy wokół Zalewu Rybnickiego.
Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~czarny_julek 2013-07-26 07:56:04

  Tak - spotkaliśmy się z takimi problemami! U nas - w Rybniku - generalnie WSZYSTKO jest do dupy! Nie to, co w Czerwionce-Leszczynach...

  6 0
 • ~nynek 2013-07-26 08:21:42

  powstaja nowe ulice na ktorych nie widac miejsca dla rowerowiczow. Informatorem o niby sciezkach rowerowych jakosci ich nie poprawi. Nie ma lekko

  12 0
 • ~Tomek_81 2013-07-26 08:32:37

  To są pierdoły i w każdym mieście można się do czegoś przyczepić. Nie w tym rzecz. Trzeba skupiać się na sprawach pokazujących " sprawne" zarządzanie miastem i kasą np wczorajszy artykuł o wydaniu po cichu prawie 2 mln zł na kawałek drogi do prywatnych działek.

  1 4
 • ~Wuipe 2013-07-26 09:11:30

  "Rybniczan twierdzi(...)" - WTF?! Za co Wy pieniądze bierzecie?! Dziecko w podstawówce potrafić odmieniać, a Wy się potraficie zbłaźnić w prawie każdej wiadomości.

  2 0
 • ~FMOO 2013-07-26 09:29:19

  W całym mieście drogi dla rowerów są spieprzone. Kto wymyślił budowanie ich z kostki i to zaraz obok chodnika, bez rozdzielenia ich? Dodatkowa sprawa to ciągłe obiżanie i podwyższanie ścieżki przy każdym dojeździe do domu. A jak drogę dla rowerów przecina jakaś droga podporządkowana, to nagle DDR się kończy i zaczyna po drugiej stronie bo nie da się namalować paru białych kratek na asfalcie, żeby dało się bezpiecznie przejechać na drugą stronę. Tak trudno wydzielić pół metra z każdej strony jezdni dla rowerzystów? Po DDR na Gliwickiej koło stadionu nie da się jeździć bo pełno ludzi tam łazi, matki z dziećmi, ludzie psy wyprowadzają na drodze. Dzicz. Dalej na Gliwickiej (Wielopole) też nie da się normalnie jechać przez to co napisałem wyżej (co 10 m wjazd do bramy itd.). Na Kościuszki - w centrum miasta - też jakaś śmieszka rowerowa z kostki, na której jest pełno piasku, syfu i ślepych ludzi. No i ta DDR w sumie nigdzie nie prowadzi - dojeżdża się do PKP i koniec, dalej i tak trzeba kombinować jak normalnie jechać. Dalej - nowa obwodnica w Orzepowicach - jadąc od centrum, skręcamy na rondzie z żarówką w lewo i nagle okazuje się, że łamiemy przepisy, bo po lewej ktoś na chodniku postawił znak DDR ale nie ma żadnego zjazdu, znaków po prawej. W tym mieście po prostu nie da się jechać rowerem po DDRkach - bo takowych nie ma. Są tylko wykostkowane na czerwono chodniki w losowych miejscach. Założę się, że na Wielopolskiej też coś takiego odstawią - nowa szeroka droga i DDR z kostki.

  14 0
 • ~FMOO 2013-07-26 09:31:22

  Co do Wielopolskiej, to pewnie znowu będzie tak jak na obwodnicy w Orzepowicach - nowa droga, choniki po 10m i ograniczenie do 40 - 50 km/h. Bo przecież w obwodnicach o to chodzi, żeby się nimi dłużej jechało niż zwykłymi drogami.

  10 0
 • ~Tomek_81 2013-07-26 09:53:43

  Do tych co dają (-) za mój poprzedni wpis. Za te 2 bańki które poszły na kawałek drogi do prywatnych działek można by wyremontować WSZYSTKIE ścieżki rowerowe w mieście i pewnie jaszcze by starczyło na jakieś nowe

  12 0
 • ~Krzycho21 2013-07-26 09:58:35

  Ja dodam tyle: Po pierwsze pozdrawiam wszystkich co pamiętają stare trasy rowerowe, które zostały zmienione, bo miastu nie chciało się ich utrzymywać. Trasy były bardziej urokliwe, przebiegały przez wyjątkowe i ciekawe tereny ale ponieważ co roku bardziej zarastały lub zaczęły się osuwać skarpy czy pojawiać korzenie, łatwiej było zmienić trasę niż utrzymać ciekawszą starą. Z Paruszowca na Przegędzę trasa nawet po tygodniowych upałach jest podmokła na sporym odcinku i nikt nic z tym nie robi. jeden odcinek kilometrowy potrafi odebrać chęć jazdy na rowerze. Szkoda, że w Rybniku nie można utrzymywać ścieżek w należyty sposób. Wydaje mi się, że doprowadzenie ich do dobrego stanu nie jest aż tak trudne i kosztowne. Chętnie bym się tym zajął jeśli nie ma ludzi, którzy mogliby temu sprostać. Kiedyś już pisałem, że przydały by się w okolicach ścieżki skracające dojazd z dzielnic i okolicznych miejscowości do centrum. Wtedy więcej ludzi przerzuciłoby się na rower aby dojechać do pracy. Jazda głównymi drogami jest dla samobójców(szczególnie podziwiam tych jadących ul. Mikołowską, gdy wyprzedza ich TIR). Powinna powstać tam ścieżka w trybie natychmiastowym.

  15 0
 • ~Arteks 2013-07-26 11:28:37

  Rybnickie trasy jakie wytyczono dla rowerów ponad 10 lat temu są przeważnie bardzo atrakcyjne i niebanalne. Ta przy zalewie to jedna z atrakcyjniejszych tras na Śląsku. Jest wiele innych zaskakujących miejsc które poznałem dopiero w momencie jak zacząłem jeździć rowerem właśnie do jakichś celów ścieżkami. Natomiast przykre jest to, że od kilku lat redakcja i forumowicze zwracają uwagę na konkretne problemy związane ze ścieżkami i jakimiś przeszkodami i UM niewiele z tym robi. Zaczynam wątpić czy w naszym urzędzie jest jakakolwiek osoba odpowiedzialna za ścieżki rowerowe. Czasami sytuacja nie poprawia się nawet w przypadku kiedy jakaś droga jest remontowana. Nie zawsze ścieżka musi być wzdłuż głównej ulicy ale czasami jest to przydatne. Niech rowerzyści z Rybnika utworzą masę krytyczną, stworzą jakąś petycję i zrobią jakiś spontan przed urzędem miejskim. Może to zadziała. Gwarantuję, że też się przyłączę. Władze miasta trzeba w niektórych sprawach edukować. Śmieszne są też tłumaczenia pani rzecznik, że nie można nic robić z drogami prywatnymi. Wiele z dróg prywatnych należy do Nadleśnictwa które jest otwarte na dobre pomysły. Np. leśne trasy w Suminie czy Zwonowicach zostały wysypane świetnym materiałem i zmodernizowane za zgodą Nadleśnictwa!!! Trzeba tylko chcieć, a tak jak już stwierdziłem w Rybniku myśli się tylko o drogach i kierowcach - zarówno rowery jak i transport zbiorowy nie są traktowane równoważnie. Wstyd żeby o koszenie trzeba się było upominać...

  17 1
 • ~Cwilin 2013-07-26 11:54:03

  "Ściezki rowerowe" wczoraj jechałem z Paruszowca na zb.Pniowiec pokrzywy w tym roku porosły oj porosły , koparki zniszczyły część trasy (brzegi rz.Rudy wykladane kamieniami) ale czemu zniszczone z innej strony niż pracuje sprzęt.Trasa od sklepu Sum rozkopana a po naprawie nie da się jechac.Rower i użytkownik po wycieczce pod myjnie wszystko biełe od nawierzchni pseudo ścieżek.Ale cieszmy sie ze mamy w Rybniku tyle km " tras rowerowych"

  9 0
 • ~loutima 2013-07-26 15:12:27

  Choć osobiście szlak mnie trafia jak jadąc np. raciborską (która jest dość wąska) trzeba omijać rowerzystów pomimo pięknej, nowej ścieżki rowerowej to chciałabym przedstawić artykuł o szkodliwości dla zdrowia jazdy po wy kostkowanej ścieżce rowerowej http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100324/KRAJ/882151963 i nie jest coś "z przed chwili" że tak powiem i może ktoś odpowiedzialny zainteresował by się tym w końcu?

  0 1
 • ~hub381 2013-07-26 16:11:56

  Jeśli o ścieżki rowerowe chodzi,to były wykonywane przez ekipę ER-od sanepidu aż do Rud w parku.
  Po 13 latach jak zostały oddane nie zrobilo się nic(o ścieżkach w mieście nie rozmawiam).Odcinek od Sanepidu w str.Orzepowic nad Rudą zostały poniszczone(zdewastowane)przez różnorakie maszyny ?
  Pozostałe ścieżki zarosły i nikt się nie przejmuje tym tematym a szkoda. Może z-ca prezydenta Rybnika sobie przypomnii jakim mozołem i zapalem ekipy ER za ówczesnego Prezesa inż.Sopickiego wykonywały w/w ścieżki rowerowe.I co,że za kilka lat znikną z powierzchni a pozostaną tylko wąskie dróżki !

  5 0
 • ~hindenburgstrasse 2013-07-26 16:38:44

  Ja jestem fanem ścieżki rowerowej wzdłuż Gliwickiej. Przy stadionie ścieżka jest na żółtej kostce, a chodnik na szarej, natomiast przy rondzie gliwickim jest dokładnie na odwrót :D

  4 0
 • ~ 2013-07-26 18:20:33

  Ścieżki rowerowe powinny być poprowadzone z każdej dzielnicy do centrym miasta.Zgodę się z przedmówcami.Wtedy wiele osób przerzuciłoby się na rowery a tak to tylko samobójcy podróżują między tirami narażając życie.Scieżki w obecnym stanie w większości są budowane dla rekreacji a nie dla praktyczności.W odległości np. 1km od rynku należałoby wybudować obwodnicę albo nawet dwie np.0.5 km od siebie dla rowerów tak jak są budowane dla samochodów i wtedy można dojechać w każdą część miasta w b. krótkim czasie.Ja sam chętnie częściej jeździłbym rowerem do Rybnka ale jazda ul.Mikołowską mnie przeraża a przez las jest za daleko,wertepami i itp.

  4 0
 • ~Kindes 2013-07-26 18:49:41

  Cwilin faktycznie problem: rower się ubrudził i trzeba umyć. Jak chcesz mieć czyściutki rower to pojeździj po parkingu na biedronce. Oczywiście, że jest kilka problemów na ścieżkach ale nie przesadzajmy. Trzeba się cieszyć tym co jest...

  0 5
 • ~FMOO 2013-07-26 19:10:38

  Widzę, że wiele osób ma problem z jazdą po drogach, między "tirami". Ja jakoś zauważyłem, że kierowcy samochodów ciężarowych dużo bardziej uważają na rowerzystów niż kierowcy osobówek. Po prostu to są doświadczeni ludzie, którzy wiedzą, co może się stać jeśli przejadą zbyt blisko rowerzysty. Natomiast kierowcy osobówek tak jakby nie zauważali w ogóle innych uczestników ruchu drogowego - wyprzedzają na centymetry, zamiast wymaganego 1 m. Kiedy ja, jadąc samochodem, czekam aż będzie możliwość bezpiecznego wyprzedzenia rowerzysty z zachowaniem odpowiedniego odstępu, to zaraz zaczynają trąbić "mistrzowie kierownicy", którzy myślą, że są sami na drodze. I piszę to jako człowiek, który rocznie przejeżdża 4 - 6 tys. km rowerem, w 99% po drogach (zazwyczaj krajowych/wojewódzkich). Dużo bezpieczniej czuję się jadąc ulicą, po której raczej jeżdża ludzie mający przynajmniej minimalne pojęcie o przepisach, niż na śmieszce rowerowej z kostki, na której nie można nawet bezpiecznie wyhamować jak pod koła wejdzie jakiś nieupilnowany bachor.

  7 0
 • ~ 2013-07-26 19:13:03

  Dziś odwiedziłem to "urokliwe" miejsce, dumnie zwane przez magistrat "trasą rowerową", by zrobić parę zdjęć.
  Zdjęcia oczywiście wysłałem do redakcji i mam nadzieję, ze zamieszczą je w tym artykule.
  Robiąc zdjęcia zagadnęła mnie pewna para z dziećmi, którzy jechali od strony ul. Rybackiej i którzy wpakowali się w tą "niespodziankę".
  Oczywiście prócz narzekań padło stwierdzenie, że czemu nikt nie informuje o takich niedogodnościach lub czemu trasa ta nie jest zamknięta na czas prac na wałach?
  O ile od ul. Gliwickiej widać jak trasa ta wygląda to już z drugiej strony nie ma żadnej informacji i ktoś kto jedzie pierwszy raz (zdarzają się tacy) z tej właśnie strony jest niemile zaskoczony.

  1 0
 • ~maharadza 2013-07-26 19:15:01

  Zdjęcie nowej drogi i nowej ścieżki rowerowej i artykuł że rowerzyści nie są zadowoleni ze ścieżek; może by tak fotki ścieżki rowerowej która znajduje się wzdłuż zalewu ,albo może na Paruszowcu,obok mojego domu jest droga ruch jak cholera,chodnika nawet nie ma ale tabliczki że to ścieżka rowerowa są, ważne że urzędnikom pasuje w dokumentach ile to Rybnik ma ścieżek rowerowych hoho i można się chwalić i województwie.

  2 0
 • ~Cwilin 2013-07-26 20:40:30

  Kindes cieszmy sie tym co mamy jakis ty załosny , ci co jezdżą to wiedzą i widza jaka jest rzeczywistaść każdy na tym forum ma zastrzeżenia a ty sie ciesz z tego co masz bidoku.

  0 0
 • ~rozzobike 2013-07-26 20:58:36

  Moim zdaniem wszystko zależy od tego czego oczekujemy po trasach na MTB - jeżeli spokojnej jazdy ze słuchawkami na uszach - to owszem- należało by wyasfaltować cały Rybnik ..ale , oczekując od ścieżki faktycznie jakiejś namiastki jazdy na rowerze górskim dobrze jest poczuć nierówności , pył , trochę krzaków etc... Osobiście przejechałem większość sensownych tras w R-ku i nie ma na co narzekać [ oczywiści szału też nie ma] -bo... narzekanie to nasz sport narodowy co widać po większości postów [ nie tylko w tym wątku]. Należy siadać na 4 litery , założyć kask na głowę i w drogę - przyniesie to więcej po korzyści niż wieczne wyszukiwanie problemów, narzekanie , jęczenie. Chętnych zapraszam na jazdę wczesno poranną lub wieczorno-nocną szlakami w R-ku [ wymagane mocne światło z aku na 2-4 h] . Rozzobike.

  0 1
 • ~ 2013-07-26 21:06:29

  rozzobike zapomniałeś że ścieżki są dla wszystkich a nie tylko dla ludzi "zaprawionych w bojach" na porządnych rowerach.
  Nie do pomyślenia jest by prawie w centrum miasta tak wyglądała ścieżka rowerowa, którą jeżdżą starsi i dzieci nie zawsze posiadający górskie rowery. Owszem zgodzę się, że nie wszystkie powinny być równe i piękne ale nie na najczęściej uczęszczanych szlakach.
  Co do propozycji to chętnie się piszę:)

  4 0
 • ~rozzobike 2013-07-26 23:52:20

  Możesz mieć racje.... jak coś to pisz rozzobike@gmail.com

  0 0
 • ~DarGrze 2013-07-27 00:04:03

  Piszcie co chcecie, ale ścieżek, które zasługiwałyby na dumne określenie "tras rowerowych" w Rybniku po prostu NIE MA! To co jest, to są jakieś popierdółki. Ale w sumie co się dziwić, skoro naczelny rybniczanin z przyczyn obiektywnych nie pamięta, co to jazda na rowerze? Ja z rybnickich ścieżek nie korzystam, bo: [a] ich nawierzchnia nie pozwala na uczciwy trening (ze srednią >20km/h na dystansie choćby te 30-40km); [b] jeśli ktoś wytycza ścieżkę wzdłuż drogi i każda podporządkowana droga to dla niego to koniec ścieżki, a kontynuacja gdy się boczn

  4 0
 • ~DarGrze 2013-07-27 00:16:52

  (C.d.) gdy się podporządkowana kończy, to jest to moi drodzy nieporozumienie. Rowerzysta jadący po ścieżce rowerowej oczekuje jej ciągłości - w przeciwnym razie ze ścieżki korzystał po prostu nie będzie! Powinni to sobie uświadomić miejscy inwestorzy, bo przecież wykonują trasy rowerowe za pieniądze publiczne a swoje własne. Dlatego jak widzę taką "trasę" wzdłuż Rudzkiej/zalewu, gdzie przejazd nie jest przyjemny ani dla rowerzysty ani dla jego sprzętu, to się nóż w kapsie sam otwiera. Podobnież na nowiutkiej obwiedniej od Podmiejskiej do szpitala, gdzie piękna gładka nawierzchnia zachęca do jazdy, ale po jednokrotnym przejechaniu człowiek ma dosyć kombinowania, co zrobić, żeby jechać zgodnie z przepisami. To tyle, mam nadzieję że nie zanudziłem ;)

  2 0
 • ~rozzobike 2013-07-27 00:55:22

  Tu się nie zgodzę . mam kilka fajnych tras z dystansem 35-45 km na średnia 22-24 km/h. Bez tłumu, fajnie zróżnicowana [płaskie/kręte/ wzniesienia] . Można się zmęczyć i co ważne nie jedziesz "tam i powrót " tylko robi się ciekawe koło. Mogę podrzucić kilka z endo ;)

  1 0
 • ~DarGrze 2013-07-27 08:59:52

  Jeśli tylko możesz, podrzuć. Bardzo chętnie się zapoznam i być może zmienię zdanie :)

  0 0
 • ~rozzobike 2013-07-27 11:49:56

  ok- a jakis namiar?? [ps mój jest powyżej]

  0 0
 • ~rozzobike 2013-07-27 20:06:47

  Niedziela 6:30 rano , na 40-50 km - pisze się ktoś??

  0 0
 • ~koles 2013-08-20 19:44:00

  Jak ktoś chce pojeździć to nic mu nie przeszkodzi. W tym tygodniu byłam na 30 km i 20 km wycieczce z 5 letnim dzieckiem, które jechało na swoim rowerku.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 467