zamknij

Biznes

NWR Karbonia zapewnia, że nie wycofa się z inwestycji w Dębieńsku

2013-03-13, Autor: 
W minionym roku NWR Karbonia miała wydać 50 mln euro na inwestycje w kopalni „Dębieńsko”, jednak skończyło się na 5 mln euro. Choć zainwestowana kwota jest znacznie mniejsza niż zakładano, to inwestorzy potwierdzają, że traktują projekt bardzo poważnie.

Reklama

Miniony rok zakończył się szczegółową analizą projektu „Dębieńsko”, która dotyczyła zapisów obowiązujących postanowień i ustaleń, uzyskanych w czerwcu 2008 roku. – Eksperci analizowali sposoby udostępnienia oraz  wydobycia złoża. Na podstawie uzyskanych wyników postanowiliśmy nie dokonywać zmian w koncesji, którą uzyskaliśmy. Chcemy z kolei skupić się na kierunkach prowadzenia eksploatacji w sposób minimalizujący jej wpływ na powierzchnię i środowisko – tłumaczy Anna Golasz, PR and CSR Manager NWR Karbonia. Jak zapewniają inwestorzy, w pierwszej połowie 2012 roku wszystkie zaplanowane prace ukończono.

Jednakże środki wydane na realizację projektu „Dębieńsko” były o 10 razy mniejsze niż początkowo planowano. Zamiast 50 mln euro zainwestowano jedynie 5 mln euro. Ta różnica w wydanych środkach, jak zapewnia NWR Karbonia nie jest przyczyną niepowodzenia projektu. Anna Golasz tłumaczy, że zmienił się znacznie wzrosły koszty sprzętu i usług w górnictwie, a oddzwierciedlały to oferty przetargowe. – W realizacji dużych projektów kierujemy się zdyscyplinowanym podejściem, by nie traciły one swojej wartości. Jak tylko zostaliśmy poinformowani o wzroście potencjalnego ryzyka, dotyczącego tej inwestycji, zdecydowaliśmy o czasowym zawieszeniu prac i przeprowadzeniu przeglądu kluczowych parametrów projektu, nim znaczne środki finansowe zostałyby zaangażowane w jego realizację – mówi PR and CSR Manager NWR Karbonia.
 
W tym roku spółka zainwestuje 10 mln euro i przeznaczy tę kwotę na zakup nieruchomości oraz na prace inżynieryjne konieczne do dalszej realizacji projektu.

NWR Karbonia wciąż jeszcze nie wie, kiedy zakończą się prace. Anna Golasz podkreśla, że o ile nie ma pewności co do terminu, o tyle wiadomo, że spółka na pewno nie wycofa się z projektu. – Złoże „Dębieńsko” obejmuje najlepszej jakości węgiel koksujący w Europie, więc pozostaje naszym głównym projektem rozwojowym – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~zorza54 2013-03-13
  10:40:01

  1 0

  A Polakom się nie opłacało.....

 • ~qwerty 2013-03-13
  11:07:42

  0 2

  Czesto bardziej oplaca sie zaorac dana firme i stworzyc cos kompletnie od nowa, z nowa struktura organizacyjna, nowymi procesami, w czesci nowymi ludzmi na ODPOWIEDNICH stanowiskach. Restrukturyzacja i optymalizacja wielkiego zolwiego kolosa to niekonczaca sie droga przez meke. Ci, co pracuja badz pracowali w panstwowych firmach przejetych przez duze miedzynarodowe koncerny wiedza o czym mowie.

 • ~Gregor85 2013-03-13
  17:20:43

  2 0

  W 2000 roku jak zamykali się nie opłaciło nie rentowność,3 ściany nowe kombajny,1999 płuczkę wyremontowali,maszyny kopalnia do wydobycia i jakby zjechali do 1000 metrów, nie opłaci się zalać z maszynami,z rudery się opłaci,po 13 latach jak ruina została

 • ~rad11 2013-03-13
  19:44:32

  2 0

  Polakowi się nie opłaca a innym tak tylko czekać kiedy sprzedają wszystko a tymczasem mówi się że za kilka lat węgiel będzie najtańszym źródłem Energi kiedy my już swojego węgla nie będziemy mieli za to "Polski zagraniczny" będziemy mogli sobie kupić wtedy powiedzą "Mądry Polak po szkodzie"

 • ~Lateks 2013-03-13
  22:33:50

  3 0

  A kto wam naopowiadał że ta kopalnia była nieopłacalna? Po prostu bank światowy (czy tam europejski) dawał grubą kasę za zamknięcie jakiejkolwiek kopalni. Dlatego połączono np. Annę z Rydułtowami, Szczygłowice z Knurowem, czy zamknięto Rymer, Maj, Dębieńsko.
  Za każdą kopalnię mniej Polska dostawała grubą kasę, dlatego zamykano je czy też łączono w pośpiechu. Nie patrząc na złoża, i ich dostępność.

 • ~adamo260 2013-03-13
  23:13:59

  1 0

  DO ~Lateks Święta racja chłopie ktoś dostał w łapę i położył na tym łapę i te kopalnie a do dziś by spokojnie fedrowały ale cóż mamy UNIĘ!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306