zamknij

Wiadomości

Nowy pomysł na dojazd do A1

2011-03-15, Autor:  Patrycja Wróblewska-Wojda
Rybnicki radny Benedykt Kołodziejczyk ma pomysł na to, jak usprawnić dojazd do autostrady A1. Chce, aby ul. Jastrzębska została bezpośrednio połączona z węzłem autostrady w Świerklanach.

Reklama

Benedykt Kołodziejczyk zwraca uwagę, że węzeł w Świerklanach, podobnie jak ten w Bełku, jest skrajnym węzłem łączącym A1 z centrum miasta. Kierowcy jadący do autostrady z południowych części miasta, będą korzystać właśnie z tego węzła, a nie w Rowniu.

Dlatego proponuje, by stworzyć bezpośrednie połączenie ul. Jastrzębskiej z autostradą A1 w węźle Świerklany. Tym bardziej, że projekt takiego łącznika znalazł się w planie zagospodarowania przestrzennego Świerklan. - Władze Świerklan chcąc odciążyć skrzyżowanie rozdzielające ruch w kierunku Rybnika, Żor, Wodzisławia Śląskiego oraz Jastrzębia-Zdroju, zaprojektowały łącznik ciągu ulic Jastrzębskiej w Rybniku i Plebiscytowej w Świerklanach z ul. Żorską w Świerklanach, a z Żorskiej poprzez rondo z węzłem „Świerklany” autostrady A1 – przypomina radny Kołodziejczyk.


 
W opinii radnego takie rozwiązanie jest ważne zarówno dla gminy Świerklany, jak i dla miasta Rybnika, do którego znacznie ułatwia dojazd.  - Łatwy dojazd do miasta jest niezwykle istotny dla naszych mieszkańców, jak również dla przedsiębiorców, którzy mogą u nas zainwestować – argumentuje radny. - Mamy nadzieję, że prezydent podejmie stosowne rozmowy z władzami Świerklan oraz starostą powiatu w celu realizacji inwestycji – dodaje.


 
Władze Rybnika na tę propozycję nie mówią „nie”, ale aktywnych działań na rzecz budowy nowej drogi na razie nie należy się spodziewać. Zdaniem pełnomocnika prezydenta Rybnika – Janusza Kopera, piłeczka jest po stronie Świerklan. - W sytuacji, gdy gmina Świerklany podejmie decyzję o rozpoczęciu procedury projektowej w swoich granicach administracyjnych, nie widzimy przeszkód do podjęcia wspólnych działań i partycypowaniu w kosztach projektu również na obszarze miasta Rybnika. Stoimy na stanowisku, iż jedynie wspólne działanie na rzecz budowy tego odcinka drogi łączącego ulicę Żorską w Świerklanach i Jastrzębską w Rybniku ma sens oraz szansę na realizację – mówi pełnomocnik.


- Boję się sytuacji, że autostrada będzie służyła tylko po to, żeby sprawnie i szybko ominąć Rybnik, ponieważ, żeby się do niego dostać, trzeba będzie swoje odstać w kolejkach. Rozwój Rybnika jest integralnie związany z jego "dostępnością" z zewnątrz. Mając to na uwadze władze Rybnika powinny przejąć inicjatywę w tej sprawie. Pan Janusz Koper jako radny miasta Żory wie o tym doskonale. Wszyscy widzimy jak łatwo, bez komplikacji można dostać się i wydostać z żorskich centrów handlowych oraz ze strefy przemysłowej zlokalizowanej w Żorach, nie zakłócając ruchu na "Wiślance" – odpowiada Benedykt Kołodziejczyk

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~prawda 2011-03-15
  08:56:42

  0 0

  Jak dobrze pamiętam ,rozwiazanie to jako pierwszy przedstawił Rudolf Kołodziejczyk, jako kandydat na Prezydenta miasta Rybnik

 • ~prawda 2011-03-15
  09:00:25

  0 0

  III. Drogi i komunikacja.
  1. Drogi.
  1.1. Oddanie do użytku autostrady A1 , na odcinku Bełk-Świerklany- Granica Państwa, zmniejszy nieco natężenie ruchu na szosie Gliwice-Rybnik- Chałupki.
  Problemem będzie nasilenie ruchu od węzła autostrady w Rowniu do Centrum Rybnika.
  Aby to nasilenie zmniejszyć słuszna jest koncepcja budowy nowej drogi Rybnik - Pszczyna.
  Dorażnie, aby to nasilenie ruchu zmniejszyć należy "udrożnić" ulicę Świerklańską do kopalni Jankowice.
  Kopalnia Jankowice i Boguszowice Osiedle partycypują w ruchu do Centrum Rybnika w ilości rzędu tysiaca przejazdów samochodów osobowych w ciągu doby. Aktualnie ruch ten odbywa się poprzez Boguszowice Stare - Ligotę.

 • ~prawda 2011-03-15
  09:03:36

  0 0

  Powyższe jest z programu wyborczego R. Kołodziejczyka, nie to samo co pan Bemedykt, ale kierunek działania został przedstawiony dla myślących.

 • ~jamaju 2011-03-15
  09:29:42

  0 0

  Pomysł wydaje mi się być ciekawy. Z pewnością byłby jeszcze lepszy dojazd do A1 z południowych dzielnic Rybnika. @doprawdy - nie odróżniasz chyba ulicy Świerklańskiej od Jastrzębskiej. W przedstawionej tu koncepcji chodzi o bezpośredni łącznik ulicy Jastrzębskiej z węzłem A1, a nie o połączenie Boguszowic z centrum ulicą Świerklańską.

 • ~ziupo 2011-03-15
  10:19:58

  0 0

  Więc czekamy na Świerklany...

 • ~charlie 2011-03-15
  10:41:27

  0 0

  Czyli jak dokładnie by ta droga miała przebiegać?

 • ~grzesnick 2011-03-15
  11:00:20

  1 0

  a czy włądze naszego miasta podejmą rozmowy ze Świerklanami? Czy to może się nie godzi?

 • ~kurier 2011-03-15
  11:10:27

  0 1

  Pomysły nic nie kosztują ale muszą być przemyślane. Ten chyba nie jest bo po co Rybnikowi połączenie z autostradą czyli w kierunku południowym? Czy ktoś jadący np. z Łodzi do Rybnika skręci na Rybnik na zjeżdzie w Świerklanach? Czy ktoś do Katowic pojedzie przez Świerklany. No nie żartujcie... A nawet jeśli to są to jednostki i obecny układ dróg w zupełności wystarcza.

 • ~lukasz_bombik 2011-03-15
  13:47:37

  1 0

  Popieram pomysł, dzielnice południowe Rybnika na pewno skorzystały by na takim rozwiązaniu.

 • ~Wisior 2011-03-15
  17:03:01

  0 0

  ~kurier, uważam że każdy jadący z Łodzi do Rybnika skręci na zjeździe w Świerklanach jeżeli będzie planował jechać np do Boguszowic. Uważasz, że szybciej byś się dostał do Boguszowic zjeżdżając w Bełku? Ja np. jadąc do Gliwic na pewno bym skorzystał z tej proponowanej trasy.

 • ~gloryglory 2011-03-15
  17:39:16

  0 0

  Z tego co mi wiadomo to jest już tam droga która prowadzi do ronda ale obecnie jest ostatnie 200m w budowie.

 • ~dizers 2011-03-15
  21:56:51

  0 0

  ...kto zna odpowiedź na pytanie: "kiedy AF zacznie łatać zimowe dziury w jezdniach po zimie ???"

 • ~Arteks 2011-03-15
  23:20:02

  0 0

  Skoro Kołodziejczyk ma takie różne pomysły drogowe i czuje się ekspertem może powinien złożyć CV do GDDiA? Poparcie polityczne kumpli z PO by miał? A na poważnie to po co nam połączenie z autostradą w Świerklanach? Gdzie Rzym, a gdzie Krym...

 • ~jamaju 2011-03-16
  08:28:24

  1 0

  @Arteks, Rybnik nie kończy się na czubku twojego nosa. To że Ty nie będziesz miał potrzeby korzystania z węzła w Świerklanach, to nie znaczy że inni mieszkańcy Rybnika lub ludzie do niego przyjeżdżający też nie będą z niego korzystać. Z południowych dzielnic Rybnika od Niedobczyc (a nawet Niewiadomia) po część Boguszowic bliżej o parę kilometrów jest do węzła w Świerklanach niż w Rowniu, o Bełku już nie mówiąc. Dodatkowo nie ma potrzeby pchania się do i tak już zatłoczonego centrum. Aktualnie wiele osób z tych dzielnic właśnie przez Świerklany i Żory dojeżdża do "wiślanki" i dalej w stronę Katowic czy Pszczyny bo jest po prostu szybciej.

 • ~Teddy 2011-03-16
  11:12:59

  1 0

  W sumie to węzeł w Świerklanach jest najbardziej oddalonym od Rybnika, więc może lepiej kasę wyłożyć na PORZĄDNY remont Mikołowskiej??? A przy okazji... ciekawe dlaczego Redakcja Rybnik.com.pl nie nagłaśnia AKCJI ZBIERANIA PODPISÓW POD WNIOSKIEM O DARMOWĄ A1 W NASZYM REGIONIE szczegóły na: http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p=news,11,show,5816 i uważam, że to jest teraz najważniejsze, bo na cholerę mi 3 węzły jak z Bełku do Gliwic i z powrotem zapłacę 6 zł ??? Skoro Redakcja zajmuje się tylko plotami z regionu i niusami, kto okradł Reservda w Focusie, to ja APELUJĘ O PODPISY POD DARMOWĄ A1 - można składać w UM, Bibliotece Publicznej, Redakcji Dziennika Zachodniego i innych punktach oznaczonych plakatami. Może w tej jednej kwestii Rybniczanie będą mówili jednym głosem?? Warto spróbować, bo wybory ida i politycy będą chcieli pozyskać głosy !! Podpisy zbierają w Częstochowie, Bytomiu to niech Rybnik znowu nie zostanie poza nawiasem !

 • ~WENUS 2011-03-16
  15:21:30

  1 0

  Uważaw, że im więcej dróg dojazdowych do i wyjazdowych z Rybnika tym lepiej. Oczywiście, że wszystkie powinne być wyremontowane.Przecież autostradą A1 będzie można pojechać do Czech, Austrii i Włoch dlatego właśnie uważam, że zjazd w Swierklanach to świetny pomysł.

 • ~markiz 2011-03-16
  22:36:34

  0 0

  Pomysł dobry. Uważam jednakże, że w pierwszej kolejności należy wybudować nową dwupasmową wylotówkę do Bełku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687