zamknij

Wiadomości

Nowi mieszkańcy na bulwarach. Rodzina nutrii znów się powiększyła

2021-04-26, Autor: bf

Idąc wzdłuż bulwarów nad Nacyną możemy natknąć się na małe szare i białe kulki z pomarańczowymi siekaczami. To nowi mieszkańcy, którzy postanowili zwiedzać świat nad wodą. Rodzina nutrii znowu się powiększyła.

Reklama

Na nutrie możemy natknąć się już nie tylko nad rzeką Nacyną. Były widziane w pobliżu tężni Paruszowiec i Zalewu Rybnickiego. Do wesołej gromadki dołączyły młode osobniki. Uwieczniła je na zdjęciach Justyna Rogatko. Małe nutrie postanowiły już zwiedzać świat i jak widać, już przyzwyczaiły się do obecności człowieka.

Dlaczego nutrie w ogóle znalazły się w Rybniku? Ta zagadka nigdy nie zostanie rozwiązana. Mogły uciec z prywatnej hodowli lub po prostu ktoś je wypuścił na wolność. Niewątpliwie jednak stanowią atrakcję dla mieszkańców miasta i osób przyjezdnych. Zostały nawet uwiecznione w postaci graffiti.

Warto jednak pamiętać, by karmić te gryzonie z głową. Nie zostawiajmy im resztek ze stołu. Dla nutrii najlepsze będą produkty twarde jak np. marchewka. Abstrahując od tego – te zwierzaki w kwestii karmienia same świetnie dają sobie radę.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~marys76 2021-04-26 11:24:00

  Kastrować i sterylizować te paskudztwa !!!

  29 52
 • ~albw1 2021-04-26 11:52:31

  Do `marys76
  Największym szkodnikiem ziemi i natury jest człowiek. Więc sam się wykastruj i wysterylizuj, bo większe z Ciebie paskudztwo !!!

  54 23
 • ~Abisall 2021-04-26 14:21:00

  "Dlaczego nutrie w ogóle znalazły się w Rybniku? Ta zagadka nigdy nie zostanie rozwiązana."
  Nawiały z ogródków działkowych przy ul. Wodzisławskiej - ze pięć lat temu już można było je obserwować z mostku obok byłej już stadniny.
  A że nawiały można wnioskować po tym że w tamtym okresie jeden z działkowców usilnie próbował je wyłapać i bardzo się irytował jak ktoś je dokarmiał poza miejscami gdzie on próbował je zwabiać

  14 4
 • ~Arteks 2021-04-26 22:23:39

  @abisall - ciekawa hipoteza ale... moda na trzymanie nutrii na działkach minęła gdzieś pod koniec lat 80. A one pojawiły się kilka lat temu i to od razu w dość licznych koloniach i w niejednym miejscu. Poza Rybnikiem są też dość liczne np. w Jaworznie. Taka żywa, nieszkodliwa "maskotka" miasta. :)

  2 7
 • ~pasażer 2021-04-26 22:48:45

  jak są "nieszkodliwe" okaże się przy wyższym stanie wody w rzece, już obecnie brzegi w niektórych miejscach z powodu nor są dziurawe jak żółty ser
  nie ma się czym podniecać, nutria jest gatunkiem obcym ekosystemowi Europy, a z powodu braku naturalnych wrogów i przez to braku naturalnej regulacji ilości populacji, na wolności traktowana jest jako gatunek inwazyjny, szkodliwy rodzimej przyrodzie

  10 4
 • ~Artur Kluger 2021-04-27 05:16:37

  Czyli problem pozostał, ciekawe ile ich będzie za 5 lat .

  2 1
 • ~Abisall 2021-04-27 09:29:24

  "ciekawa hipoteza ale... moda na trzymanie nutrii na działkach minęła gdzieś pod koniec lat 80"

  Moda może i minęła, ale pozostali starszej daty ludzi którzy w dalszym ciągu to robią.
  Myślę że ze sporą precyzją byłbym w stanie wręcz wskazać działkę z której nutrie zwiały
  Ba, na Dąbrówki do tej pory jest pan który na balkonie w bloku króliki trzyma

  3 1
 • ~Arteks 2021-04-27 09:52:22

  @abisall - były dzikusy które hodowały nutrie na... kiełbasy. Nawet z kilkoma takimi prowadziłem dyskusję jakiś czas temu bo mi się to w głowie nie mieściło, że w cywilizowanym państwie w Europie ktoś je... gryzonie. No ale to chyba w czasach kiedy były problemy z zaopatrzeniem. @pasażer - jak może być szkodliwy dla przyrody gatunek który nie zjada innego, rodzimego gatunku? Co do brzegów to co, że są dziurawe? To już bardziej kłopotliwe są bobry na które skarżyli się mieszkańcy ul. Nadbrzeżnej - legalnie sprowadzone do naszego regionu przez nadleśnictwo.

  1 13
 • ~pasażer 2021-04-27 11:06:50

  Arteks jedzącego nutrię - czystego zwierzęcia żywiącego się roślinami nazywasz dzikusem, ale nie widzisz niczego niestosownego (i sam zapewne też tak robisz) w jedzeniu świni która nie gardzi padliną a i g..o zje, kumulując w sobie wszelkie toksyny i pasożyty, kolejny raz w ten sposób próbujesz leczyć swoje małomiasteczkowe kompleksy
  nie mieści ci się w głowie, że w cywilizowanej Europie można jeść gryzonie ? i co z tego, podobnie jak wielu nie mieści się w głowie, że można jeść zwłaszcza w "cywilizowanej" zachodniej Europie mięczaki, stawonogi w różnych postaciach, kwestia gustu i smaku
  co do szkodliwości obcych gatunków polecam zapoznanie się z opiniami fachowców, a nie stawianie swoich tez na podstawie własnego widzimisię
  oczywiście dziurawe brzegi to nie twój problem, problem będzie miejski i okolicznych mieszkańców po większych opadach jak brzegi namokną i wały będą przeciekać

  10 2
 • ~Arteks 2021-04-27 11:17:40

  @pasażer - no i właśnie wywołałem jednego z miłośników kiełbas z gryzoni który się z tego tłumaczy tworząc elaborat... ;)

  0 11
 • ~pasażer 2021-04-27 12:01:10

  właśnie odezwał się portalowy debil

  10 0
 • ~pasażer 2021-04-27 12:13:54

  Arteks szkoda że kolejny raz pokazujesz że nie masz niczego mądrego do napisania, a interesują cię tylko "wojenki"
  "miłośnik kiełbas z gryzoni" kolejny raz udowadniasz że bazując na własnych urojeniach nie cofniesz się przed żadnym kłamstwem, byleby tylko mieć pretekst do zaczepki, który to już raz z kolei ?
  to w nawiązaniu do twojej ostatniej "deklaracji" że zawsze piszesz "prawdę"
  jak chcesz odpowiadać, napisz w końcu coś konstruktywnego, ale zdaję sobie sprawę, że to nie takie proste jak rzucanie błotem, w czym się specjalizujesz

  10 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1630