zamknij

Wiadomości

Nowe życie Ignacego. Takiego zainteresowania kopalnią już dawno nie było

2015-08-30, Autor: bf
Zwiedzanie maszynowni, wspinaczka na wieżę ciśnień, dmuchańce i wydarzenia kulturalne – tak minął wczorajszy dzień na Ignacym. W zabytkową kopalnię tchnięto nowe życie, co spodobało się wielu przyjezdnym osobom. Niektórzy rybniczanie byli w tym miejscu pierwszy raz!

Reklama

Wczoraj w Niewiadomiu miała miejsce oficjalna inauguracja działalności Zabytkowej Kopalni Ignacy. Z tej okazji dla mieszkańców Rybnika i okolic przygotowano szereg atrakcji. Jedną z nich było zwiedzanie wieży ciśnień, z której rozpościerał się widok na cały region. Aby wejść na szczyt wieży trzeba było ustawić się w kolejce – takie było zainteresowanie zwiedzających.

Kolejny punkt wycieczki to wizyta w odnowionym budynku, gdzie stoi ogromna parowa maszyna wyciągowa szybu Głowacki. - Dzieciom bardzo spodobała się ta maszyna. Sam pracuję na kopalni i przybliżam synowi historię górnictwa. Sama kopalnia została bardzo ładnie odnowiona, jest super! - powiedział nam Szymon Szymura z Rybnika, który na Ignacym był wczoraj po raz pierwszy.

W podobnym tonie wypowiedział się rybniczanin Dawid Białek. - Też pierwszy raz tutaj przyjechałem. Lubię zabytki, a dzieci są również zainteresowane, zadają pytania na temat maszyn – wyjaśnił mężczyzna. 

Radości nie krył Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, który pełnił wczoraj rolę przewodnika wycieczek. - Ignacy ożył, o to właśnie nam chodziło, by byłe cuda techniki pokazać ludziom. Jestem zadowolony i spokojny, myślę, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku, bo ta kopalnia jest perełką dla Rybnika. Takich obiektów w Polsce jest bardzo mało – powiedział.

Oprócz tego organizatorzy przygotowali dla dzieci szereg atrakcji – dmuchańce, euro-bungee, a także śląskie bajki opowiadane przez Annę Stronczek. Starsi mogli za to posłuchać koncertu projektu Zimowa oraz obejrzeć spektakl teatru Hom Golem-Godula.

>>Nowe życie Ignacego. Takiego zainteresowania kopalnią nie było już dawno<<

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2015-08-30 15:17:24

  Tylko się cieszyć, że Prezydent Rybnika realizuje to, do czego zobowiązał się publicznie przed II turą wyborów. Rybnickie kolo RAŚ oczekuje na realizację pozostałych punktów umowy, w tym najważniejszego: wprowadzenia edukacji regionalnej.

  16 0
 • ~Fiodore 2015-08-31 10:02:51

  A co dalej z drugą maszyną parową szybu Kościuszko? Co z kotłownią?

  8 0
 • ~Arteks 2015-08-31 12:31:24

  Byłem, widziałem, jest całkiem fajnie. Kolejka do wieży ciśnień na godzinę stania... Dobra rada od osoby która interesuje się transportem - nie róbcie parkingu koło obiektów bo współczesne auta psują całkowicie atmosferę tego miejsca i nie pasują w ogóle do pamiątkowych zdjęć jakie ludzie chcą tam robić, szczególnie profesjonalni pasjonaci industraliów. Płatny parking dla wygodnych mógłby być usytuoany z tyłu obiektu przy samym płocie lub w okolicy hałdy. Jeśli władze miasta ten obiekt traktują poważnie jako coś co ma ściągać ludzi z całego regionu, powinni uruchomić przystanek autobusowy albo przed kopalnią albo na jej terenie budując tam jakąś brukowaną zatokę. Miejsca jest dość. Warto pamiętać że jeden autobus może przywieźć 20-30 osób czyli przeciętnie tyle co 10-30 samochodów! Niestety polityka moto-kultu zawsze zakładała upriorytowienie aut i marnotrastwo każdego wolnego terenu na parkingi samochodowe... Tacy ludzie jak Masłowski, Kuczera czy Student powinni jednak mieć większą świadomość związaną z tematyką zrównoważonego transportu i na nich liczę bo do tej pory władze nie rozumiały, że tworząc parkingi przy różnego rodzaju atrakcjach i miejskich inwestycjach - pogłębiamy tylko problem zakorkowania miasta i zachęcamy do przyjazdu do nas wyłącznie autami.

  6 0
 • ~___ 2015-08-31 23:14:24

  super pomysł - płatny parking a jako alternatywa godzinny objazd dzielnic miejskim autobusem z centrum, miałby być zachętą do odwiedzenia tego miejsca, a co do kopalni, możemy zwiedzić maszynę wyciągową, do do kompletu przydałaby się możliwość wejścia np na zrąb, czy nadszybie, mam nadzieję, że wkrótce będzie taka możliwość, a przy maszynie przydałby się ruchomy model, lub wizualizacja pracy na ekranie, bo niestety zauważyłem , że dla wielu zwiedzających to co oglądali było "czarną magią" (nie jest to narzekanie z mojej strony, całość przedsięwzięcia określam bardzo pozytywnie)

  0 0
 • ~Arteks 2015-09-01 00:33:33

  @____ - dlatego tak jak piszę, każdy powinien mieć wybór i jechać do takich atrakcji autobusem lub autem ale aby zachęcać do tego pierwszego - parking przy każdej atrakcji obowiązkowo płatny. To samo przy Rudzie. Jeszcze niedawno dopisałbym że przy parku tematycznym ale nie muszę bo już działa tam płatny parking. :) Albo działamy na rzecz zrównoważonego transportu albo będziemy ciągle narzekać na korki, a nasze miasto będzie zniechęcało do jeżdżenia po nim. Uspokojenie i zmniejszenie ruchu w mieście to poza likwidacją smogu - największe zadanie dla władz miasta. Każde działanie w tym kierunku będzie czymś pozytywnym i zarazem nowoczesnym - bo taką politykę stosują wszystkie miasta na zachodzie Europy i to działa! Zmniejszenie ruchu zawsze powoduje że miasta są bezpieczniejsze i przyjaźniejsze do mieszkania czy turystyki.

  1 0
 • ~kretek 2015-09-01 07:41:32

  Arteks- to prawda, ZTZ mógłby być w innym pionie bo komunikację autobusową mamy opóźnioną w rozwoju o 20 lat

  2 0
 • ~___ 2015-09-01 11:24:06

  ~Arteks, a nie uważasz,że powinno być odwrotnie, nie zniechęcać ludzi do jazdy samochodami poprzez płatne parkingi, a zachęcać, poprzez atrakcyjny rozkład jazdy i taryfy do jazdy autobusem ? obecnie jakbym chciał dojechać do wspomnianej kopalni z żoną i dwójką dzieci, dodatkowo z jedna przesiadką, wolałbym zamówić taksówkę, bo przy naszych taryfach, koszt przejazdu wyszedłby podobnie

  0 0
 • ~Arteks 2015-09-01 12:04:32

  @____ - ale ja się zgadzam z tobą, że ZTZ jest kompletnie oderwany od rzeczywistości i po Rybniku nie da się poruszać korzystając z naszej komunikacji wyjąwszy kilka kierunków np. Boguszowice-Śródmieście czy Nowiny-Śródmieście-Boguszowice. Dla tych którzy są cierpliwi i mają dużo czasu np. emeryci - dojadą jeszcze w parę innych miejsc. Również do naszego dworca KM da się dojechać z każdej części miasta w miarę często - tylko że tam nikt nie chce jeździć... Przesiadki nie działają bo częstotliwości są zbyt niskie, czasami jadą 2-3 autobusy na raz by potem była jakaś dziura. Nie ma jakiejś logiki w układzie linii. Do pracy w kopalniach w ogóle autobusem się nie dojechać bo władze naszego miasta nie zauważyły, że od lat w kopalniach funkcjonuje nie 3-, a 4-zmianowy system pracy... A jeśli chodzi o poruszanie się z rodziną no to autobusy są droższe od auta ale to nie jest wina ZTZ ale władz naszego miasta które nie chcą promować korzystania z komunikacji miejskiej! Mimo to ciągłe inwestowanie w miejsca parkingowe które mają być bezpłatne to przyznasz - kompletna paranoja. Jeśli pasażerowie płacą za bilety - kierowcy powinni płacić za miejsca postojowe. Na koniec jedna smutna refleksja która nie świadczy dobrze o władzach naszego miasta - prawie wszyscy internauci, wykazują absurdy rybnickiej komunikacji, mieszkańcy nie traktują jej serio jeśli chodzi o dojazd gdziekolwiek a władze miasta - tak poprzednie jak i obecne w ogóle się tym nie przejmują i udają że problemu nie ma.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 342