zamknij

Wiadomości

Nowa szefowa UŚ w Rybniku chce ożywić tę uczelnię

2012-07-19, Autor: 
Rektor Uniwersytetu Śląskiego nowym dyrektorem Ośrodka Dydaktycznego w Rybniku ustanowił dr Martę Cuber.

Reklama

Dr Cuber zastąpiła na tym stanowisku dra Zbigniewa Kadłubka, który pełnił tę funkcję przez 11 lat.

Nowa szefowa ośrodka chce zdynamizować życie tej uczelni. - Uniwersytet musi mocniej wpisywać się w życie miasta. Dlatego szerzej otworzymy nasze drzwi dla mieszkańców. Jak to zrobić? Z pewnością będziemy zapraszać rybniczan na wydarzenia odbywające się u nas nie tylko przy okazji juwenaliów – mówi dyrektorka Ośrodka Dydaktycznego.


Drugim wyzwaniem dla dr Marty Cuber są negatywne tendencje demograficzne i ubywająca liczba studentów. Dlatego uczelnia chce uatrakcyjnić swoją ofertę. Należy spodziewać się, że w Rybniku zostaną otwarte nowe kierunki studiów. - Stworzenie nowego kierunku to długotrwały proces. Jestem jednak zdeterminowana, aby w naszym ośrodku było więcej kierunków przyrodniczych, związanych z tutejszą gospodarką, m.in. z potrzebami Elektrowni Rybnik. Innym pomysłem jest stworzenie kierunku łączącego nauki społeczne z filologią i ekonomią – zapowiada dr Cuber.


A już od roku akademickiego 2012/2013 uczelnia wprowadza nowe specjalności: na socjologii – socjologia miasta i regionu, wiedza o współczesnym społeczeństwie, na filologii polskiej - asystent menadżera i pracownik promocji kultury w regionie.


W planach dr Marty Cuber jest również nawiązanie współpracy i stworzenie wspólnego kierunku z Uniwersytetem Śląskim w Opawie. Dyrektorka Ośrodka Dydaktycznego UŚ chciałby też wskrzesić ideę międzyuczelnianego kierunku na rybnickim kampusie.


Dr Marta Cuber jest adiunktem w Instytucie Nauki o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 2005 roku jest wykładowcą Ośrodka Dydaktycznego UŚ w Rybniku.


Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Gregorio 2012-07-19
    14:23:53

    3 0

    Propozycja odnośnie nowych kierunków : tipsologia stosowana , plazologia i focusologia oraz leserologia ogólnokierunkowa.
    Nie wiem po co otwierać szerzej drzwi dla mieszkańców. Pierwsze co trzeba zrobić to kategorycznie mocno podnieść poziom studiów by ten ośrodek nie był tzw pośmiewiskiem. Proszę o wybaczenie ale tego co jest teraz w ni jaki sposób nie można porównać ze studiami jakie robiło się na UŚ 25 lat temu. Wtedy się studiowało. To co jest teraz trudno to w jakikolwiek jednoznaczny sposób nazwać.
    Studenci bez książek, w czytelniach pustki , brak wypożyczeń w bibliotekach - gdyż pdfy , chomikuj.pl, kserówki i piwo. Prace wszelakie - " wytnij " - " wklej " a czasami kupione w internecie. Poziom wszelakiego szkolnictwa - typu gimnazja . licea , uczelnie wyższe potwornie poleciał w dół.

  • ~ 2012-07-19
    16:57:14

    1 0

    zapomniałeś o zasiłkologii stosowanej

  • ~ 2012-07-19
    17:00:09

    1 0

    Po co tworzyć kierunki na które nie ma zapotrzebowania.Czy absolwent "zwykłej" socjologi nie zrozumie mechanizmów rządzących miastem? Po co kolejny niedouczony filozof? Produkuje się stada zgorzkniałych "wykształciuchów",którzy nic nie potrafią a
    oczekiwania mają ogromne.Ja na miejscu tej Pani zredukowałabym ilość kierunków do podstawowych ale za to zadbałabym o wysoki poziom wykładowców.Jestem przekonana ,że skutek byłby o wiele lepszy.

  • ~ 2012-07-19
    19:34:27

    1 0

    ~Gregorio, faktycznie coś w tym jest. Kiedyś samemu trzeba było wszystko przeczytać, dowiedzieć się, chodzić na wykłady czy ćwiczenia. Nie było ksero czy internetu. Pani doktor jako nowy Dyrektor Ośrodka chce dobrze przecież. Jako absolwent UŚl patrzę na to trochę inaczej. Faktycznie, nie jest najlepiej ogólnie, UŚl to nie uczelnia techniczna. Ale świat idzie do przodu, dziedziny przyszłości, nowatorskie rozwiązania, specjalistyczne klastry które pozwolą na siebie zarobić - być może to jest ratunek? Bo przypadków znajomości czy nepotyzmu znam aż nadto. Może otworzyć wybrane kierunki studiów doktoranckich, czy MBA? Bo trochę jest ludzi którzy po prostu nie mogą daleko gdzieś jeździć. Otwarcie Uczelni na społeczność lokalną - organizacja specjalistycznych kursów w wybranej dziedzinie dla określonych grup docelowych? Tylko że trzeba mieć odpowiednie pozwolenia lub licencje. Ja życzę dynamicznego rozwoju w realizacji zamierzonych celów i serdecznie pozdrawiam.

  • ~wojtek_jj8 2012-07-19
    22:50:29

    1 0

    Z całym szacunkiem do Pani dr Cuber. Za moich czasów, żeby uzyskać możliwość audiencji u Dziekana Wydziału lub Rektora Uczelni, np Politechniki Śląskiej, trzeba było złożyć podanie w sekretariacie uczelni. Na jakimś innym portalu przeczytałam, że dr Cuber zorganizowała imprezę promocyjną uczelni w klubie "Bahama". Koniec świata. A tak na marginesie, to najbardziej brakuje nam przyrodników, filologów (produkowanych w Raciborzu), socjologów, filozofów ekonomii, politologów itp. Brawo, wykładowcy (nauczyciele) mają robotę, ale absolwenci ww. kierunków już nie.

  • ~Tjk Obiektywny 2018-10-30
    22:32:21

    0 0

    Po Jaśnie Panującym Profesorze nadzwyczajnym Zbigniewie Kadłubku coś jest do poprawienia i ulepszenia? To niewiarygodne.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4946