Ceremonia upamiętniająca Tragedię Górnośląską w Rybniku odbędzie się 18 maja (sobota) przed kościołem Matki Bożej Bolesnej. Wtedy też oficjalnie na tę okoliczność zostanie odsłonięta rzeźba — pierwszy symbol w naszym mieście, przypominający o tragicznym wydarzeniu z 1945 roku.
Tragedia Górnośląska jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska XX w. Znacząco dotknęła ona również mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego którzy, po zakończeniu II wojny światowej, doświadczyli licznych represji ze strony radzieckich i polskich władz komunistycznych.
Wydarzenia te, zapoczątkowane wejściem wojsk Armii Czerwonej dotyczyły szerokiego spektrum ówczesnej rzeczywistości. Przedstawiciele ludności cywilnej doświadczali aktów przemocy, aresztowań i internowania. Większość aresztowanych trafiała do obozów pracy przymusowej lub została deportowana do ZSRR bez poznania faktycznych przyczyn zatrzymania. Ogół tych wydarzeń miał znaczący wpływ na życie społeczne i gospodarcze ziemi rybnickiej. Pamięć o ówczesnych losach Górnego Śląska przetrwała jednak w świadomości społecznej. Wraz z rozwojem wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach idzie także chęć ich upamiętnienia.
W Rybniku stanie symboliczna rzeźba, przygotowaną przez artystów, która będzie przypominała tragiczne wydarzenia z 1945 roku. Rybnicka instalacja ma upamiętnić wszystkich Ślązaków doświadczonych przez te brutalne wydarzenia, a w szczególności rybniczanki i rybniczan, których śmierć i wywózka do sowieckich łagrów szczególnie doświadczyła.
Rzeźba zostanie oficjalnie odsłonięta podczas uroczystości, która odbędzie się w sobotę (18 maja) o godzinie 10.00 przed kościołem Matki Bożej Bolesnej, u zbiegu ulic Rudzkiej i Franciszka Rybnickiego (skwer obok SP 9). Fundatorem rzeźby jest Miasto Rybnik, a pomysł upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń był postulatem wielu środowisk.
- Do momentu uroczystości trwać prace prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej, związane z zagospodarowaniem terenu wokół instalacji. Dzień przed wydarzeniem zostanie zainstalowana tablica informująca o Tragedii Górnośląskiej. Na krótką uroczystość zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta — mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa UM Rybnika.
Oto lokalizacja z zaznaczonym miejscem, w którym pojawi się rzeźba.
Tagi: Tragedia Górnośląska, rzeźba upamiętniająca Tragedię Górnośląską, rzeźba na pamiątkę, kościół Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, skwer przy SP 9 w Rybniku, UM Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Plac Wolności z poczekalnią. Czy spełnia oczekiwania mieszkańców? Nie owijają w bawełnę (wideo, zdjęcia)
23483Mężczyzna został przygnieciony przez pojazd na skupie złomu
21240Dachowanie na trasie Rybnik-Racibórz. Droga odblokowana
16880Człowiek Roku Rybnik.com.pl: poznajcie nominowanych! Rusza głosowanie internautów
16611"Malinką" z Rybnika do Wisły. Polregio połączył opolskie z Beskidem Śląskim
15054Endoproteza kolana - co warto wiedzieć?
+400 / -29"Malinką" z Rybnika do Wisły. Polregio połączył opolskie z Beskidem Śląskim
+150 / -7Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+109 / -6Ta sprawa znajdzie finał w sądzie? Związkowcy mówią o mobbingu w kopalni: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
+102 / -15Mobbing na KWK Jankowice? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
+83 / -16„Dlaczego pan Nawrocki mieszkał za moje pieniądze w hotelu?” Spięcie na konferencji PiS-u
37Nowoczesne centrum przesiadkowe w Jejkowicach - otwarte
26Ksiądz na portalu randkowym. Skandal czy norma? Ks. Grzesiak: "nic złego nie zrobił"
14Kolejny kandydat na Prezydenta RP w regionie. Tym razem Grzegorz Braun
14Plac Wolności z poczekalnią. Czy spełnia oczekiwania mieszkańców? Nie owijają w bawełnę (wideo, zdjęcia)
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~gen 2024-05-15
13:28:37
Pomniki są potrzebne , ale c
~Otto 2024-05-15
13:31:19
Szpecaca przestezen instalacja. A P0 tak zarzucalo prawicy bydowe pombikow, tymczasem na kazdym kroku w tym miescie mamy nowe kamienie i tablice.
~gen 2024-05-15
13:33:10
Pomniki są potrzebne , ale cóż one pomogą jeśli komuna znowu doszła do władzy i najdziwniejsze jest to , że ok. 30 % obywateli te komunę popiera. Nie wyciągamy wniosków z historii .
~rybnik52 2024-05-15
16:51:48
Aresztowania i wywózki Górnoślązaków do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim były na podstawie uzgodnień w Jałcie.
Szkoda, że niewielu nauczycieli o tym uczy.
~ 2024-05-15
18:33:28
Gorszy sort i ukryta opcja niemiecka była kiedyś wywożona do obozów.
~Dintojra 2024-05-15
20:21:52
multikonto gen/otton - godzina 13 typ już porobiony na cacy, a innym (kurier) zarzuca alkoholizm.
Przestrzeń jest oszpecona wtedy, gdy ty się w niej pojawiasz, to raz.
Dwa: Polacy dali czerwoną kartkę komunistom z pisu, których obecnie niestety wciąż popiera właśnie coś około 30%,
~exx 2024-05-16
10:37:10
Znowu upamiętniamy tragedię. Dlaczego nie coś wesołego, jakieś zwycięstwo. I dziwią się że Polacy narzekają wiecznie. Kiedy nam cały czas przypominają że coś się nie udało.
~kurier 2024-05-16
17:58:08
Towarzyszu exx nikt bardziej nie rozpamiętuje tragedii od dziadunia z Żoliborza który robi miesiecznice smoleńskie ze swoja banda PIS . Wcale mnie nie dziwią happeningi oponentow którzy z tego zwyczaju kpia