zamknij

Wiadomości

Nowa ordynator pediatrii chce odbudować zaufanie pacjentów. Jaki ma plan?

2017-10-12, Autor: Wacław Wrana

W ostatnich tygodniach rybnicki szpital nie ma dobrej passy. Dotyczy to między innymi oddziału pediatrycznego. Przed nową ordynator tego oddziału spore wyzwanie, aby zmienić odbudować wizerunek tego miejsca. Dr Katarzyna Musioł nie traci czasu i już rozpoczęła działania, by poszerzyć bazę diagnostyczną i wyremontować sale.

Reklama

Nie tak dawno pisaliśmy Wam, że po głośnym wyroku sądowym w sprawie śmierci 5-letniej Natalii ordynator oddziału pediatrycznego rybnickiego szpitala z końcem września odszedł na emeryturę.

Jego miejsce zajęła dr Katarzyna Musioł. Doktor Musioł posiada dwie specjalizacje: z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej. Pracowała dotąd w Oddziale Onkologii, Hematologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Równocześnie jest adiunktem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowa ordynator oddziału pediatrycznego nie zraża się złym wizerunkiem szpitala i zakasa rękawy do pracy. Na oddziale już są wdrażane nowe algorytmy, czyli procedury diagnostyki i leczenia zgodne z najnowszymi trendami w pediatrii.

- Chciałabym poszerzyć bazę diagnostyczną naszego oddziału, która obecnie jest bardzo skromna. W pierwszych dniach pracy udało mi się uzyskać zapewnienie o przekazaniu nam przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy najpotrzebniejszej aparatury. Otrzymamy: kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne i dobrej klasy aparat USG. W najbliższym czasie będę chciała zebrać fundusze na zakup pH-metru do diagnozy refluksu żołądkowo-przełykowego, a także gastrolizer, który jest niezbędny w diagnostyce nietolerancji laktozy oraz zespołu jelita wrażliwego. Oprócz dodatkowej aparatury chcemy poszerzyć spektrum specjalistów konsultujących naszych pacjentów – wylicza dr Musioł.

Nowa ordynator zamierza również organizować w oddziałowej świetlicy szkolenia i spotkania dla pediatrów. – Cieszę się, że rozpoczynam współpracę z zespołem wysoko wykwalifikowanych oraz doświadczonych lekarzy i oddanych pielęgniarek. Chciałabym wskrzesić cykliczne spotkania naukowe z lekarzami pediatrami z poradni rejonowych. Zebrania będą miały na celu poszerzenie naszej wiedzy oraz integrację rybnickiej społeczności pediatrycznej, która mam nadzieję, zaowocuje dobrą wzajemną współpracą – tłumaczy.

Wiele pracy czeka nową ordynator w zakresie odnowienia sal i łazienek dla małych pacjentów. Obecnie, pokoje dla dzieci i rodziców są ponure i na pewno nie sprzyjają szybkiemu powrotowi do zdrowia. Katarzyna Musioł jest jednak optymistką, bo w pomieszczeniach rybnickiego szpitala tkwi duży potencjał. - Na dwie sale przypada jedna łazienka, a pokoje są tylko dwuosobowe. Jeśli je odremontujemy warunki pobytu w naszym szpitalu będą dość komfortowe. Otoczenie ma niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Wiemy, że uśmiech, pozytywne nastawienie mogą pomóc przezwyciężyć dzieciom ich strach, zmobilizować do walki z chorobą - tłumaczy.

Pieniądze na remont sal obiecał już urząd marszałkowski. Ogromne wsparcie okazały też lokalne składy i firmy budowlane. - Dzięki błyskawicznej reakcji firmy „LUBAR” rozpoczął się remont pierwszej łazienki dla rodziców. Salony „Kucza” i „Primo” zaoferowały pomoc w postaci materiałów: kafelek, umywalek. Liczę, że w ciągu najbliższych miesięcy uda się wyremontować wszystkie sale i łazienki – mówi.

Z pomocą oddziałowi pediatrii śpieszą też ludzie dobrej woli. Pochodząca z Rybnika artystka – Joanna Grabowiecka zadeklarowała przekazanie na oddział prac namalowanych przez dzieci z północnej Afryki. - Kiedy przebywałam ze swoim dzieckiem na tym oddziale pomyślałam, że fajnie byłoby, gdyby na tych smutnych i szarych ścianach zawisły kolorowe prace, najlepiej namalowane przez inne dzieci – tłumaczy Joanna Grabowiecka.

Swój projekt Joanna Grabowiecka nazwała roboczo „Dzieci Sahary”. Artystka chciałaby, aby w ramach rewanżu dzieci z rybnickich szkół i przedszkoli przeprowadziły zbiórkę materiałów plastycznych dla dzieci z Afryki.

Na tym jednak nie koniec. Uczniowie tworzący kabaret w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku zapowiedzieli, że będą regularnie odwiedzać oddział, aby mali pacjenci choć na chwilę zapomnieli o chorobie i troskach.

Pomoc dla oddziału pediatrycznego zapowiedział też Teatr Ziemi Rybnickiej oraz artyści z Kabaretu Młodych Panów.

Świetlica szpitalna została doposażona w materiały piśmiennicze, gry planszowe, puzzle, które zebrali rodzice i dzieci przedszkola nr 41 „Puchatkowo”. Swoją pomoc zadeklarowało też wiele innych szkół i instytucji.

Firmy chcące wesprzeć oddział pediatrii rybnickiego szpitala będą mogły to czynić za pośrednictwem fundacji, która jest w trakcie konstytuowania się.

- Wierzę, że razem stworzymy nowoczesną, przyjazną pediatrię w Rybniku - mówi dr Musioł.

Oceń publikację: + 1 + 296 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~panoczek 2017-10-12 10:15:19

  Na początku to zawsze kazdy ma entuzjazm i pozytywna energie. I jakos nigdy nic z tego nie wychodzi.

 • ~Michał Swinka 2017-10-12 10:48:28

  Zdecydowanie właściwa osoba na właściwym stanowisku. Ciesze się, że oddział jest we właściwych rękach!!

  130 7
 • ~Mariusz Grodecki 2017-10-12 10:49:03

  Życzę powodzenia. Proszę się nie przejmować nieżyczliwymi i butnymi ludźmi, mimo że zarzekają się że będą omijać ten szpital z daleka to życie szybko weryfikuje ich słowa a sami stają się hipokrytami.

  137 5
 • ~Katarzyna Sarna 2017-10-12 10:53:56

  Super pomysły.

  96 3
 • ~Elwira Tomaszewska 2017-10-12 11:10:01

  Proszę jak się chce to i góry można przenosić !!! Wielki szacun dla nowej Pani Ordynator...

  114 7
 • ~Kuba Kuczus Kuczera 2017-10-12 15:51:24

  To jest najbardziej właściwa osoba na tym miejscu.. na pewno odbuduje zaufanie ;) Ta pani mnie leczyła w Katowicach na oddziale onkologii dziecięcej i myślę, że nie nie mogli lepiej wybrać :)

  98 2
 • ~Karolina Kaja Pieczka 2017-10-12 16:37:12

  Niedawno przebywalam z córeczką na wspomnianym oddziale i zaczęłam się dziwić dlaczego o szpitalu krążą takie złe opinie . Cały personel z Panią ordynator na czele był bardzo życzliwy i pomocny, a warunki też całkiem przyzwoite. Jestem pewna, że za niedługo szpital a w szczególności pediatria odzyska dobra reputację, tym bardziej z taką osobą na czele.

  88 3
 • ~Joanna Kopyciok 2017-10-12 21:23:57

  Gratulujemy i trzymamy kciuki, pozdrawiamy

  46 1
 • ~Marieta Preś 2017-10-12 23:38:38

  To wspaniała Pani Doktor wielkie doswiadczenie w pracy z dziećmi i rodzicami,zawsze pomocna , widzę w niej duży potencjał dla rozwoju pediatri w naszym mieście.

  49 2
 • ~Marieta Preś 2017-10-12 23:42:38

  To wspaniała Pani Doktor wielkie udoswiadczenie w pracy z dziećmi i rodzicami,zawsze pomocna , widzę w niej duży potencjał dla rozwoju pediatri w naszym mieście.

  32 1
 • ~himall 2017-10-13 11:04:18

  " W pierwszych dniach pracy udało mi się uzyskać zapewnienie o przekazaniu nam przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy najpotrzebniejszej aparatury. Otrzymamy: kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne i dobrej klasy aparat USG. " - co w takim razie na to zwolennicy dobrej zmiany i przedstawiciele " partii rzadzacej " ?
  Zycze powodzenia pani ordynator , takie zmiany potrzebne w calym szpitalu i kazdym oddziale. Milego Weekendu :)

  33 5
 • ~Kasia Gawrońska 2017-10-13 11:32:33

  Właściwa osoba na właściwym miejscu. Dzięki niej szpital, a napewno oddział pediatryczny stanie na nogi. Życzę sukcesów w nowej pracy Pani Kasiu :)

  26 2
 • ~minowa 2017-10-13 16:58:27

  Pracuje w kilku miejscach, ma prywatną przychodnię, czy znazjdzie czas ?

  18 6
 • ~josz 2017-10-13 22:13:17

  Jak jej tylko fryzjerka (dyrektorka) nie podetnie skrzydeł. Ona nie lubi jak jej ktoś pomaga zarządzać szpitalem. Gwiazda jest tylko jedna, a reszta to motłoch od czarnej roboty. Już na samym początku jak tylko się nowa Ordynator pojawiła z nowymi pomysłami to pojawiały się sygnały, że za bardzo się stara, że chodzi i opowiada, co to nie zrobi … żenada. W jej mniemaniu masz być mierna, ale wierna po to żeby ona mogła błyszczeć jak gwiazda na niebie. Trzymam kciuki za panią Ordynator!

 • ~Anna Szwajkosz 2017-10-14 20:26:22

  Poznałam panią doktor z 10 pat temu na zajęciach z pediatrii na studiach med. Była to niewątpliwie jedna z nielicznych asystentek uczących studentów która wykazywała się znakomitym przygotowaniem, a zarazem była tak otwarta i empatyczna do innych jak mało kto... Wspominam z rozszerzeniem jak zwracała się do swoich śląskich pacjentów i ich rodzin śląska gwara i to mnie urzekła...nie bała się łez kiedy jej pacjent umierał...nauczyła mnie innego spojrzenia na ludzi i myślę że to dzięki n i ej zostałam onkologiem. Dziękuje Pani Doktor i życzę dużo wytrwałości
  Szpital ma niezwykle szczęście mogąc mieć Panią w swoim zespole!!!

  41 2
 • ~gpileczka 2017-10-14 21:31:06

  Wszystkiego najlepszego. Boję się tylko klauzuli sumienia w tym szpitalu, wszak na zdjęciu widać krzyż.

  10 11
 • ~qwer 2017-10-15 15:54:15

  Jestem,cze tylko wymienić dyrekcję i będzie ok.Zycze powodzenia ale z tym pracodawcą nie będzie łatwo.

  10 99
 • ~wars 2017-10-15 16:53:20

  Ej Grey skończ -wstydu oszczędź swoim dzieciom i żonie.

  22 3
 • ~toomann 2017-10-16 18:59:50

  ~ minowa: a gdzie ta prywatna przychodnia?? Chciałbym z dziećmi tam jechać.

  5 1
 • ~Karolina Smołka 2017-10-19 18:50:15

  Nareszcie może coś się zmieni w tym szpitalu na lepsze
  Remont się przyda i to bardzo na tym oddziale
  Sale dla dzieci nawet nie wyglądają jakby były przeznaczone dla nich
  Brudno i ponuro
  Łazienki są w fatalnym stanie
  Co do personelu to jest różnie
  Jedne panie bardzo zyczliwe natomiast drugim nawet płacz dziecka przeszkadza i każą je uciszylać doświadczylam tego jak przebywałam z synkiem na oddziale
  Życzę powodzenia Nowej Pani Ordynator i oby faktycznie te zmiany były na lepsze

  5 4
 • ~Adam Krawczyk 2017-11-02 15:16:33

  Pani Ordyntor życzę stworzenia atmosfery jak w ChCPiO (Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologi). Może z braku środków to nie bursztynowa komnata ale pacjent i rodzic czuje się człowiekiem. Rybnik i okolice zasługują na to.

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3464