zamknij

Wiadomości

Nowa obwodnica Rybnika? To najlepsza droga rowerowa na świecie! (zdjęcia)

2020-03-03, Autor: 

Równa nawierzchnia, piękne widoki, cisza i spokój, no i przede wszystkim – brak ruchu. Rybnicki odcinek drogi Racibórz-Pszczyna czeka na otwarcie. Do tego czasu służy rowerzystom i pieszym. Trzeba powiedzieć sobie wprost – aktualnie to najlepsza droga rowerowa na świecie!

Reklama

Zegar tyka, długo wyczekiwany przez kierowców odcinek drogi Racibórz-Pszczyna ma zostać otwarty w okolicach świąt Wielkanocnych. Wtedy też przekonamy się jak bardzo nowa trasa odciąży ruch w centrum Rybnika. Dowiemy się też, jak bardzo zakorkuje się zjazd z obwodnicy w Żorach, gdzie znajduje się autostrada A1.

To jeszcze przyszłość, choć już niedaleka. Skupmy się na chwili. Obecnie nowa obwodnica Rybnika jest zabarykadowana ze wszystkich stron. W teorii nikt nie powinien na niej się jeszcze poruszać. W praktyce wygląda to inaczej.

Droga Racibórz-Pszczyna stała się bowiem najlepszą drogą rowerową na świecie. Nie przesadzamy. Żaden kraj na tym globie nie posiada tak równej, 10-kilometrowej trasy rowerowej z dwoma pasami ruchu, zjazdami, poboczem i tablicami informacyjnymi. Tym aktualnie jest nowa obwodnica Rybnika.

Mówiąc wprost - rowerzyści ją pokochali. Nie tylko zresztą oni. Na trasie możemy spotkać pieszych spacerujących poboczem. Rzadko można się też natknąć na... samochody. Tak, są też tacy mieszkańcy Rybnika, czy Żor, którzy nie czekają i przemierzają drogą w najlepsze, znacznie skracając sobie czas podróży.

Czemu to wiemy? W minioną niedzielę (1 marca) skorzystaliśmy z pięknej i ciepłej pogody. Wskoczyliśmy na rower i pojechaliśmy obwodnicą do Żor.

- Do tego miasta na rowerze dojdzie się na spokojnie w godzinę – usłyszeliśmy od jednego z rowerzystów.

 

- Szkoda, że taka fajna trasa wkrótce zostanie otwarta dla samochodów. Aż chce się po takich drogach jeździć. Nie ma stresu, nie trzeba denerwować się na kierowców aut, którzy często wymuszają pierwszeństwo. Zwłaszcza na rondach to się dzieje. Myślą, że są królami szos, a zapominają, że rowerzyści to też uczestnicy ruchu – zauważył inny kierowca jednośladu.

Wraz z otwarciem rybnickiego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna, pojawią się samochody i tylko te pojazdy. Rowerzyści póki mogą – korzystają z niej. My też to zrobiliśmy, zobaczcie zdjęcia z przejazdu na rowerze!

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 98

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~ 2020-03-03
  08:54:55

  Mówią, ze nasz panujący jeździł cały dzień, tak mu się podobało !

 • ~sarin 2020-03-03
  09:02:55

  118 6

  ale w tej "redakcji" macie pomysły na niusy... hyhyh

 • ~Maksymilian Popeć 2020-03-03
  09:10:46

  Zamknięta Kowalczyka, nieprzejezdna droga wzdłuż torów na Hajdę, przecięty w pół las Maliga i Krolewiak a tym samym cały stanie się niezdatny do spaceru, roweru i rekreacji, zniszczone spacerowo-rowerowe na Ziemskiej i Tkoczów. Jak niszczy się ostatnie spokojne tereny w tej okolicy na rower i spacery to nie ma się co dziwić, że ludzie zaczynają postrzegać nudną szeroką asfaltową drogę jako coś wspaniałego... po prostu nie ma już gdzie uciec od smrodu i hałasu. O drodze wzdłuż Nacyny cisza, przejezdna trasa wzdłuż torów oszczana ciepłym moczem. I u nas podobno jest ktoś taki jak oficer rowerowy...??? Na dodatek wszędzie naokoło tną drzewa jak zboże. Rybnik to kiedyś podobno było bagno. Bagno to ja widzę teraz, wszędzie.

 • ~Piotr Czaja 2020-03-03
  09:11:50

  93 16

  Lichy ten rower Arteksa.Dlatego zakrył twarz kapucą.

 • ~Kurt_Wallander 2020-03-03
  09:12:04

  74 18

  Odpowiadając na wątpliwości - "dowiemy się też, jak bardzo zakorkuje się zjazd z obwodnicy w Żorach, gdzie znajduje się autostrada A1." - to już Wam mogę odpowiedzieć. Wracałem wczoraj wcześniej i byłem tam cca o 15. Sznur aut to lewoskrętu sięgał łuku na zjeździe z A1. Rano jest względnie znośnie.

  Zaś co do tego twierdzenia - "nie trzeba denerwować się na kierowców aut, którzy często wymuszają pierwszeństwo. Zwłaszcza na rondach to się dzieje. Myślą, że są królami szos, a zapominają, że rowerzyści to też uczestnicy ruchu" to pozwolę się częściowo nie zgodzić. Serio, gdyby nie to, że sam jestem aktywnym rowerzystą, to nie odgadywałbym głupich zachowań i kretyńskich manewrów szanownych "użytkowników rowerzystów". Mam paru takich delikwentów nagranych ale niestety - rower nie ma tablic... Nagminne jest przejeżdżanie przez pasy, zjeżdżanie z chodnika bez oglądania się, jeżdżenie obok siebie (weźcie się jeden z drugim douczcie, kiedy to możecie robić...), wymuszanie pierwszeństwa. Jeżdżenie po chodniku i przeganianie pieszych tegoż (dwa razy zostałem potrącony na chodniku - i po zwróceniu uwagi, to mnie się dostało, że nie ustąpiłem rowerzyście pierwszeństwa na chodniku - od tamtej pory, będę takich rowerzystów lał bo telefon na policję kończy się z regułyu ucieczką takiego "pedalarza"). Pomijam ludzi, którzy rower traktują jak środek transportu, to osobna "liga".

 • ~Gruby21 2020-03-03
  09:46:56

  65 18

  Bezpowrotnie zniszczone najcenniejsze dla miasta w różnych dzielnicach tereny rekreacyjne. 100% zgody z @maksymilian. Szkoda gadać. Piszecie tutaj, że fajnie się jeździ, ale w maju po otwarciu dostaniecie mandat za jazdę rowerem i tyle. Będzie można podziwiać las zza szyb samochodu. Jak można było wzdłuż tej drogi nie przewidzieć chociaż jakiegoś wąskiego asfaltu dla biegaczy, rowerzystów? Choćby jako drogi technicznej... Naprawdę wielka szkoda.

 • ~Łukasz Wilczek 2020-03-03
  09:52:11

  87 16

  Czyli dokumentujecie łamanie przepisów i jeszcze się tym chwalicie? :D

 • ~RybnickiRekin 2020-03-03
  10:13:23

  79 62

  Szkoda że nikt nie dodał, że gotowa droga nie może być uczęszczana z tego powodu, że odbioru dokonuje nadzór budowlany polegający Wojewodzie czyli Rządowi czyli PIS. I na złość prezydentowi który jest z PO, nie dokonują odbioru który trwa 1 dzień? Jak trzeba było przed wyborami głosów PISowi to Autostradę A1 otwierali z POMPĄ w momencie gdy na drodze trwały jeszcze prace budowlane (montaż znaków). Tutaj gotowa droga się marnuje bo PIS nienawidzi prezydentów miast i ma ból głowy bo Obwodnicę wybudowało MIASTO RYBNIK z pieniędzy MIESZKAŃCÓW... tym nie można się pochwalić w TVP.... Państwo PIS nie buduje ABSOLUTNIE NIC, nie prowadzi żadnych inwestycji drogowych na Śląsku.... Miasta muszą wydawać własne pieniądze na drogi bo ten rząd tylko ZABIERA. Obiecują 100 obwodnic a za 5 lat rządów zbudowali 112 km dróg szybkiego ruchu i autostrad..... DNO. Poprzednicy jakcy byli tacy byli ale zbudowali blisko 2500 km takich dróg, o stadionach, obwodnicach i portach nie wspominając.

 • ~ 2020-03-03
  10:36:27

  44 49

  do rybnickirekin - czy wiesz, że koronaświrus najpierw atakuje głowę.
  Jeżeli jesteś w stanie, to wpisz do wyszukiwarki "Prawo Budowlane".

 • ~RybnickiRekin 2020-03-03
  10:45:29

  62 39

  ~Trop leminga
  Trochę wtopiłeś, bo akurat na tym bardzo dobrze się znam :)
  Możesz szerzej opisać twój pomysł na analizę prawa budowlanego w tym kontekście? Ale już bez kpiny i ironii jeśli możesz .

  PS : Prawo budowlane określa, że taki obiekt powinien być odebrany przez odpowiednie służby tj. głównie Inspektorat Budowlany podlegający Wojewodzie Śląskiemu (z nadania politycznego PIS), pracownicy głównie naczelnicy również są z nadania politycznego. Wykonują polecenia swojego szefa. I owszem mogą zgodnie z prawem odebrać tą inwestycję w późniejszym terminie ale mogą też odebrać ją od ręki. Wszystko zależy od woli Inspektoratu czyli woli politycznej. I jak GDDKiA (państwowa spółka - podlegająca rządowi) zgłasza taki odbiór np. Autostrady A1, to mimo trwających robót budowlanych nadzór dopuszcza ją do ruchu (ŁAMIĄC PRAWO BUDOWLANE na które się powołujesz), bo taki grymas ma Premier. A w tym wypadku gotowa droga stoi odłogiem bo Rząd ma ból, z tego powodu że ich człowiek nie rządzi w tym mieście (DZIĘKI BOGU)!

 • ~ 2020-03-03
  11:00:37

  27 6

  Widoki to by były gdyby nie wszędobylskie ekrany i płoty z desek chyba że jaja robicie

 • ~ 2020-03-03
  11:15:29

  44 62

  do rybnickirekin - obsesję na PIS można już leczyć! Kto wybudował tą drogę - PO czy PIS? Przypominam, że droga ta była już projektowana za czasów Mieszka Pierwszego, potem przez ś.p. Fudalego. Potem nastało 8 lat nie rządów PO, w którym nic się nie działo. Zaprzeczysz? Bo "piniendzy ni ma i nie bendzie". Ważniejsze były drogi z Niemiec na wschód. Dopiero jak w 2015 roku nastał PIS, w 2016 r. rząd PIS poparł wnioski regionalne i dopiero wtedy UE przyznała prawie 69% dofinansowania. W 2017 r. przeprowadzono sprawnie przetarg i podpisano umowę z polską firmą, nie z żadnymi Włochami. Do końca r. 2019 z niewielkim opóźnieniem, budowę sprawnie zakończono. Pytam jeszcze raz. Za czyich rządów wybudowano tą drogę???

 • ~Arteks 2020-03-03
  12:26:57

  31 44

  Dla rowerzystów takie rzeczy to jeszcze nie u nas... W Rybniku 99% wydatków na inwestycje w transport "musi" iść na drogi dla aut. I tak jest od 30 lat, efektem czego mamy taki najazd aut na nasze miasto. @trop leminga - jesteś mocno zaślepiony bo różne rzeczy można powiedzieć o czasach PO ale decyzje i finansowanie największych inwestycji w regionie czyli: A1, linie kolejowe Nędza-Rybnik-Chybie, Rybnik-Chałupki oraz południowa obwodnica Rybnika - zawdzięczamy właśnie Platformersom. Okres 2015-19 kiedy w kraju rządzi PiS to totalny brak inwestycji państwowych w naszym mieście. Ba... nawet nie ma ich zapowiedzi... W czasach kiedy rządziło PO wybudowano w Rybniku Sąd Okręgowy, rozbudowano gmach policji, wybudowano WORD... Wcale nie było tego tak mało - mimo, że wtedy tego nie docenialiśmy. Czasy 2015-19 to okres stracony. Zobaczymy czy w obecnej kadencji PiS się postara o jakieś inwestycje dla Rybnika i czy wyjdzie "z twarzą". Łatwiej krytykować innych czy poprzedników jeśli się robi więcej. PiS robi nieporównywalnie mniej dla naszego miasta od swoich poprzedników.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-03-03
  12:42:49

  42 31

  @Trop leminga - tak Bartek Misiewicz wybudował nam drogę w Rybniku... Jedyne co Pis potrafił zrobić szybko i sprawnie to rozkopać groby, zniszczyć Białowieżę i sprowadzić nas na poziom Białorusi. PiS wygrał jesienią wybory do Sejmu i Senatu 2015r . Do kwietnia udało mu się już naprawdę dużo rzeczy napsuć ale wówczas jeszcze nie zawłaszczył sobie wszystkich instytucji. Po drugie do roku 2018r. kiedy to Kałuża sprzedał się pisowi Zarząd Województwa Śląskiego był w rękach demokratów, a to on przyznawał fundusze na tą drogę! Nie pleć więc bzdur, a napisz nam lepiej kiedy będziemy mieli wreszcie wrak Tupolewa u siebie i kiedy zostanie udowodniony ten zamach.

 • ~ 2020-03-03
  13:12:08

  25 30

  do Maksymiliana - kolejny zaKOD leming wszystko odwraca do góry nogami. Nienawiść rozum odbiera. Zaprzeczy, że w latach 2017 - 2019 za rządów PIS wybudowano tą drogę!!! Jest za to Smoleńsk, wrak Tupolewa, Białowieża - to typowe. A dlaczego brakuje jeszcze Rydzyka?

 • ~polk 2020-03-03
  13:14:11

  8 6

  Muszę spytać, czemu za jazdę po obwodnicy rowerem dostanę mandat?
  Przecież to nie będzie autostrada ani droga ekspresowa a tylko tam nie można jechać rowerem.
  No chyba, że znaki ustawią, bo żaden przepis tego nie zabrania, albo ja czegoś nie wiem.

 • ~Kurt_Wallander 2020-03-03
  14:20:09

  12 4

  @ polk - bo z tego, co wiem i jak mi się wydaje, to stoi tam odpowiedni znak zakazujący poruszania się rowerom, ciągnikom, etc.

 • ~rosthost1 2020-03-03
  14:52:20

  13 11

  Nowa obwodnica Rybnika? To najlepsza droga rowerowa na świecie!
  = ~RybnickiRekin. I na złość prezydentowi który jest z PO, nie dokonują odbioru który trwa 1 dzień?
  tytuł i komentarz na poziomie najdalej gdzie byłem to Marklowice! W Hiszpanii kilometry autostrad czekały na otwarcie - można nawet było się opalać.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-03-03
  15:48:39

  16 12

  @Trop leminga - tak samo jak za rządów PiS wybudowano tą drogę, tak samo za rządów PiS Olga Tokarczuk dostała nobla a mój pies narobił na trawnik przed monopolowym. Wiem, że za bardzo tego nie ogarniasz, gdyż rozmowa z tobą jest jak jest jak gra w szachy z gołębiem.
  "Nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury,
  nasra na szachownicę i będzie dumny, że wygrał. " Zacytuj mi kłamco moje zdanie, gdzie napisałem, "że za rządów Pis nie wybudowano tej drogi". A jak poza kłamaniem nie masz nic do pisania, idź pobiegaj, jest dobra powietrze i pogoda.

 • ~Jerzy Kolarczyk 2020-03-03
  15:57:10

  7 3

  No a co od strony Wodzisławskiej--- z powrotem na rondo na Zamysłowie i obwodnicą na Raciborską ???????????????

 • ~polk 2020-03-03
  16:19:55

  3 1

  @~Kurt_Wallander to wiesz czy Ci się wydaje?:)
  Znaku o którym piszesz na pewno nie ma na wjeździe od Chwałowickiej, tak jak i od Tkoczów, może jeszcze postawią.

 • ~kedwa 2020-03-03
  16:33:04

  21 5

  Robię w tej branży i dla mnie to jest droga kpina.... Zgłoszenie zakończenia inwestycji koniec 2019.... Dwa miesiące dalej ... Prace dalej trwają. Oficjalnie czekamy na odbiory, nieoficjalnie robimy rzeczy, które powinny być dawno zrobione. Dlaczego ? Prawdopodobnie dlatego, żeby nie stracić dofinansowania. Wiem, że odbiory tego typu inwestycji załatwia się maksymalnie w miesiąc łącznie z WINBem.

 • ~ 2020-03-03
  17:32:52

  15 4

  Czy to legalne? Rozumiem, że można już poruszać się po tej drodze?

  "W Rybniku 99% wydatków na inwestycje w transport "musi" iść na drogi dla aut"

  Czyli co najmniej połowa idzie na inwestycje na drogi dla rowerów, chyba że czerwone pasy będą nieremontowane podczas renowacji nawierzchni? Rozumiem też, że rowerami są dostarczane towary do sklepów?

 • ~Kwinto 2020-03-03
  17:43:34

  6 4

  ~Maksymilian Popeć dobrze prawisz, aczkolwiek do Zamysłowa Dolna można już fajnie zajechać nowym szlakiem. Fajnie by było gdyby szybko połączyli ten koniec szlaku z Wodzisławską, przez las z wyjazdem np. na Zamiejskiej w okolicach nowego ronda. Obecnie jest to droga donikąd chyba że wreszcie ruszy temat tunelu pod torami.
  Ps. Da się już przejechać wzdłuż torów za szybem V w Chwałowicach? z wyjazdem przy Medikolu? kiedyś to był fajny skrót

 • ~Arteks 2020-03-03
  18:12:53

  9 22

  @tf2 - w wielu miastach na zachodzie kurierzy rowerowi i dostawy rowerami mniejszych rzeczy to norma. Po prostu jest szybciej niż autem i taniej. Czasami piszecie o tej czerwonej farbie i jej koszcie. A ta biała do malowania oznakowania poziomego nie kosztuje? Jestem przekonany, że gdyby w Rybniku więcej inwestowano w transport publiczny i rowery - mielibyśmy znacznie lepszą sytuację na drogach. A tak sam zobacz, mimo zbudowania A1 która powinna bardzo odciążyć od ruchu tranzytowego - i tak mamy straszne korki.

 • ~rybnikus 2020-03-03
  18:24:23

  14 11

  ~Arteks. skomentuj kwik swoich kolesi o budowę CPK bo PIS nie nie inwestuje, nawet nie chce kopalni. Hipokryzja niepojęta.

 • ~rybnikus 2020-03-03
  22:48:21

  13 3

  Arteks, znowu kłamiesz z tymi dotacjami. https://www.gov.pl/web/mapa-inwestycji#map

 • ~Arteks 2020-03-03
  23:19:51

  7 19

  @rybnikus - ciebie nie interesuje interes miasta czy regionu tylko... propagowanie idei politycznych i oczywiście rzucanie pomówień w swoich przeciwników... Co mi po tej mapie i co mi po jakieś inwestycji np. w Sosnowcu. Ja chcę wiedzieć od ciebie lub kogokolwiek innego - co konkretnie załatwili posłowie PiS, jakie państwowe inwestycje dla Rybnika i regionu w okresie kiedy byli i są u władzy 2015-20. Bo to, że były różne rzeczy realizowane to wiemy - ale do tego przyczynili się ich poprzednicy którzy rozdzielali pieniądze przed zmianą władzy w 2015. Czy znowu zamiast odpowiedzi z twojej strony będą bluzgi? A może po prostu przyznasz rację, że nic i będziesz się domagał zmiany tej niekorzystnej dla Rybnika tendencji od obecnych parlamentarzystów PiS - od których zależy budżet państwa i np. to czy jakaś obwodnica ma być budowana czy nie, czy jakaś linia kolejowa ma być remontowana czy też nie. Przykładowo poseł Woś z Raciborza zaangażował się skutecznie w załatwienie odwlekanego od lat remontu dworca w Raciborzu. A co w co angażują się np. bracia Piecha?

 • ~rybnikus 2020-03-03
  23:22:34

  10 4

  Arteks, prawda to bluzgi? Jakie? A tabela dotyczy Rybnika i powiatu kłamco. * Zaprezentowane dane obejmują okres od 16 listopada 2015. Zobacz opis prezentowanych danych oraz informację o prawach autorskich.

 • ~mejzolzuc 2020-03-04
  00:32:15

  3 7

  100km/h będzie to dopuszczalna predkość na tej drodze a znaki mikroskopijne ;) ledwo co je widać teleskop Hubble trzeba dokupić:) masakra zamiast zrobić porządną dużą tablice , którą jest czytelna, widoczna z daleka! porażka , tak samo na drogach ekpresowych kategorii S to samo

 • ~klops 2020-03-04
  09:56:19

  13 4

  Do Arteksa....Platformersom to co najwyżej możemy zawdzięczać to, że zorganizowali kasę UE an np. A1 która była potrzebna przy euro, a na dzień dzisiejszy...po aż 8 latach użytkowania ta droga wymaga już całkowitego remontu przynajmniej na odcinku w okolicach Knura. Tak tego dopilnowali platformersi.
  Co do tego jak działa nasza lokalna władza..moim zdaniem troszkę tego nie doceniamy. To bardzo dobry ruch, czuję, że zaraz zamkną Raciborską, Wodzisławską, Żorską, Gliwicką, Mikołowską...i zobaczycie, jak skończą się korki w naszym mieście bo nie będzie można wjechać to jeszcze będziecie dziękować. Więc dajcie im działać i pomyślcie zanim znów zaczniecie psy na nich wieszać.
  Ps. szanowna redakcja mam nadzieję, że przekazała materiał policji czy też SM, podobnie jak ten kiedy to wy przejeżdżaliście tą drogą łamiąc zakazy.

 • ~Arteks 2020-03-04
  13:39:21

  8 11

  @rybnikus - i co nam po tabeli skoro nie umiesz jej czytać/interpretować - albo przez uprzedzenia, albo przez jakieś zaczadzenie umysłu propagandą obecnie rządzących albo... przez niski iloraz inteligencji. Co mają środki na 500+ i inne cele społeczne z inwestycjami? Przecież one trafiają do wszystkich miast, miasteczek i wsi. Mi chodziło o PAŃSTWOWE inwestycje. Remontem linii kolejowej Nędza-Rybnik-Chybie, niech się PiS nie chwali bo to wylobbowali posłowie PO, a inwestycja została wpisana do planu dzięki zaangażowaniu ministra Zdziebły. Co z tego, że realizowana była w ostatnich kilku latach jak rządziła PiS? To samo rozbudowa komendy policji która rozpoczęła się w 2013 roku. Czy PiS rozpoczął lub zainicjował jakieś inwestycje dla Rybnika w latach 2015-19. Nie, bo nasi parlamentarzyści PiS byli albo niezaangażowani albo nieporadni. Woś jest posłem od paru miesięcy i już potrafił załatwić dla Raciborza remont dworca kolejowego przez państwowe PKP i stara się o wpisanie obwodnicy Raciborza do inwestycji centralnych. A wymień co zrobiły nasze śpiochy z PiS? Jeśli nic to dlaczego ciągle krytykujecie poprzedników dzięki którym mieliśmy realne inwestycje?

 • ~rybnikus 2020-03-04
  20:23:45

  8 4

  Ateks, twoja głupota czy zła wola jest obrzydliwa. Czytałeś tylko początek tabeli, po prawej możesz sobie ją przewinąć dalej ty kłamco. A może nie potrafisz?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 422