zamknij

Biznes

Nowa Kompania Węglowa nie powstanie do końca miesiąca

24 września podczas spotkania ze związkowcami wiceminister skarbu państwa odpowiedzialny za górnictwo Wojciech Kowalczyk poinformował, że porozumienie podpisane 17 stycznia przez górnicze związki i stronę rządową w obecności premier Ewy Kopacz, nie zostanie zrealizowane w terminie.

Reklama

Nowa Kompania Węglowa powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu termin 30 września tego roku. Potrzeba przesunięcia terminu wynika też ze zmieniających się okoliczności makroekonomicznych. - tłumaczy resort skarbu. Sprawami górnictwa będzie musiał zająć się już więc nowy rząd, wybrany w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Zdaniem związkowców ta decyzja rządzących może doprowadzić do upadku wielu firm i wybuchu niezadowolenia społecznego. - Rząd RP zmarnował dziewięć miesięcy, okłamując górników i marnotrawiąc czas oraz środki na tworzenie iluzorycznych wizji, które dziś obnażone z fałszu stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślili przedstawiciele kompanijnych związków w komunikacie wydanym po zakończeniu rozmów z wiceministrem Kowalczykiem.

Przypomnieli, że zapowiedzi powstania Nowej Kompanii Węglowej padały wielokrotnie, a górnicze związki dołożyły wszelkich starań, żeby styczniowe porozumienie zostało zrealizowane.

W poniedziałek 28 września odbędzie się spotkanie Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, który podejmie decyzje dotyczące dalszych działań strony społecznej.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~kylooo85 2015-09-25 10:45:34

  to było do przewidzenia, że rząd będzie do wyborów leciał w ciula, a po wyborach to już niech się nowi martwią. Jakoś dziwne że opinia komisji europejskiej wyszła po dziewięciu miesiącach, długo to opiniowali, ale można było mydlić oczy cały czas.

  45 0
 • ~Pedzel 2015-09-25 11:00:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~blackboy_aj 2015-09-25 11:40:23

  Jak nie mają kasy na kopalnie to nawet PIS tu nie pomoże, szkoda, że PO przez te 8 lat nie zrobiła porządku z kopalniami. Poza tym to kopalnie powinny na siebie zarabiać, jeśli nie zarabia to dla czego reszta społeczeństwa ma do nich dokładać.

  0 4
 • ~halupczok1 2015-09-25 11:58:11

  Ja osobiście nie mam nic do górników ciężka i niebezpieczna praca.Ale do tego jak łato ulegają związkowcom którzy nimi manipulują i jest jak jest. Oddać kopalnie związkowcom - P.Duda i reszta niech sami zarządzają i sprzedają węgiel ciekawe jakie wówczas będą stawiać warunki i jak będą protestować. Jak będzie się musiał sam utrzymać z tego co zarobi i dać wypłatę pracownikowi to zapewne zmieni zdanie.

  47 0
 • ~ 2015-09-25 11:59:07

  To teraz bedzie tak: PiS wygra wybory, powie ze komisja ich zablokowała i bie da rady sie tego uratować. Redukcja zatrudnienia, brak alternatyw bo pokłócą sie z cała Europa a winę zrzuca na PO, mimo ze do upadku doprowadzili sami ludzie co wiecznie krzyczeli mało mało przy uciesze związków. Inwestycji nie było to teraz nas Australia i Rosja wykończą kosztami. Oby jeszcze małych i średnich firm nie pociągnęli na dno.

  20 0
 • ~minowa 2015-09-25 12:00:00

  Nie powstanie nawet do końca I kwartału 2016r. Na razie wymyślili tylko nową nazwę "Polska Grupa Węglowa". Bankructwo jeszcze w tym roku.

  22 0
 • ~Arteks 2015-09-25 12:01:16

  @blackboy_aj - gdyby nie cała patologia jak wiąże się z wydatkami, narzutami itd - górnictwo byłoby w pełni rentowne. Weźcie pod uwagę że firmy które handlują węglem np. Węglokoks - świetnie egzystują, tak samo ci którzy węgiel przewożą (PKP Cargo, DB Schenker itd) - również. Więc problem nie jest z tym że społeczeństwo dokłada do górnictwa tylko gdzieś z niegy wypływa kasa, tam gdzie nie powinna. Poza nielicznymi kopalniami stale nierentownymi lub tymi którym kończą się złoża - reszta mogłaby przynosić zyski. Takie pytanie - po co kopalniom Kompania Węglowa zatrudniająca kilkaset osób w sytuacji kiedy sprzedaż węgla wykonują kopalnie a nie administracja KW?

  34 0
 • ~blackboy_aj 2015-09-25 12:27:58

  ~Arteks oczywiście problem rentowności jest bardziej złożony, ale w głównej mierze wiąże się to z przerostem zatrudnienia, niekoniecznie pod ziemią, ale w biurach, a także z wysokimi kosztami pracy. Nie można też powinąć ważnej kwestii jaką jest cena węgla, bo jeśli spada ona w przeciągu paru lat o połowę to niestety, ale bez zmian (np. zwolnień) się nie obejdzie, ale na to nikt nie patrzy. Związki zawodowe też mają swoje za uszami, jak był zysk to wielce krzyczeli, że należy się pracownikom część tego zysku do podziału, a jak jest kiepsko to już taką solidarnością z kopalnią się nie chcą dzielić. Swoją drogą od lat blokowały jakiekolwiek zmiany i do dziś kopalnia przypomina bardziej strukturę z PRL-u niż firmę z XXI-w.
  Sam też napisałeś, że są nierentowne kopalnie , a na niektórych kończy się wydobycie i rzeczą naturalną powinna być świadomość tego wśród pracowników, że praca za chwilę się skończy, ale oni tego nie przyjmują do wiadomości...

  14 0
 • ~rybapila 2015-09-25 13:36:11

  @Arteks - pośrednicy czy też transport będą na węglu zarabiać, bo to jest prosta operacja - kupuję od producenta, dodaję marżę/koszty transportu i sprzedaję dalej. Ale takiego PKP Cargo czy Węglokoksu nie obchodzi w ogóle to czy węgiel który kupują od producenta (KWSA/JSW) jest wydobywany z zyskiem czy ze stratą. To kompletnie nie ich interes.
  Tak więc jedyne co można wnieść po tym że Węglokoks czy PKP Cargo mają się świetnie obracając węglem to to, że na węgiel jest popyt i da sie na obrocie węglem zarobić.

  A same kopalnie mają problem bo tutaj koszty są stałe a wręcz rosną, a cena maleje. To już nawet nie ekonomia a zwykła rachunkowość, - ech, PROST MATEMATYKA mówi że to się nie dopina.

  Wszyscy mówią że kupę kasy wypływa z kopalń w bezsensowny sposób - ok, i na mówieniu się kończy... nikt z tym nic nie robi bo to nie jest w interesie tych co by mogli coś z tym zrobić.
  Ale teraz nie będzie innego wyjścia i polecą po 14tkach, barbórkowa (górnicy nawet niech tego nie kalkulują) czy inne dodatki, wszystko poleci i żeby choć goła wypłata bez premii została - szczerze tego życzę.
  Będzie bolało, ale czasami potrzeba totalnego upadku żeby można było organizm przygotowac na powstanie z kolan.
  Tyle że jak już powstanie, to nigdy nie wróci do stanu sprzed upadku.

  8 0
 • ~Gryjta 2015-09-25 14:53:04

  jakby na to nie patrzeć, to prawdziwi górnicy znów zostali wyciulani przez prawdziwych związkowych nierobów...ku "chwale" i zadowoleniu rządzacych ze "stolycy"

  21 0
 • ~eloo 2015-09-25 15:17:14

  ktory z zakladow w Rybniku i okolicy dostaje miliony dotacji od panstwa? dodatki,Barborki,14, wegiel powinni dostac tylko ci co zapierdzieaja na dole(fizycznie a nie tylko szychty dolowe pisane) gdzie jest niebezpiecznie a nie babska w biurach bo to wlasnie te biurokraty i inne lebry na wierchu sa odpowiedzialni za stan finansowy kopalni

  18 0
 • ~ariss19 2015-09-25 15:46:18

  eloo a który zakład w Rybniku oddaje miastu milionowe podatki a ile kopalnie oddają rządowi to już nie wspomnę

  4 0
 • ~eloo 2015-09-25 19:47:14

  kazdy podmiot gospodarczy placi podatki, kopalnia to ciekawy pracodawca, dzieli kasa na dodatkowe przywileje a jest na zajeb....m minusie.Zasiegnij wiedzy ile ton wegla wydobytego przypada na jednego pracownika kopalni w KW lub JSW a potem porownaj z danym i Bogdanki i wtedy pisz bzdury

  3 0
 • ~ariss19 2015-09-26 10:05:46

  eloo widzisz pojęcie masz bardzo niskie poziomie powiedź mi gdzie policja,nauczyciele,ZUS,Urząd skarbowy itp przynoszą zyski a nagrody co roku dostają a wy uczepiliście się tylko górników aha i nie mów mi o Bogdance bo nic o tej kopalni nie wiesz tylko to co piszą brukowce i telewizja mówi a przywileje też mają
  Ps: Jak kopalnie 5 lat temu dawały miliardowe zyski to państwu dobrze się kasę doiło a teraz wielki krach i ratować się nie chce bo Niemcowi je dają za marne grosze i będą potem nagle zyski

  5 0
 • ~ 2015-09-26 10:47:53

  Ariss nauczyciele starają sie zeby jak najwiecej ludzi osiągnęło cos wiecej niż tylko technikum górnicze. Policja łapie tych wielkich ,,patriotów" co to lubią wypić i jeździć autem lub tych co kradną i niszczą cudze mienie. Górnictwo stanowiło furtkę dla ludzi co lubili iść droga na skróty.

  4 0
 • ~ 2015-09-26 10:49:49

  Jak pan Zagorowski myślał przyszłościowo to go odsunęli pod naciskiem filozofii tłumu. Bez inwestycji to nie przetrwa. Co ci górnicy bedą robić?

  14 0
 • ~zbig67 2015-09-26 13:04:34

  podobno Kopacz była tak zestresowana rozmowami z górnikami że przyznała sobie 400 tysięcy premii!

  0 0
 • ~ariss19 2015-09-26 13:04:40

  niedzwiedz1231 przyjdź na kopalnie to zobaczysz ile ludzi jest po studiach wy myślicie że w górnictwie jest dalej jak za komuny zrób 6 klas i przyjdź do górnictwa . A Górnik to co nic nie robi w zimę czym grzejesz ? a jak już macie problem ze są 14 itp to niech mi dają godziwie zarobić jak na JSW i mogą się te przywileje brać

  2 0
 • ~ 2015-09-26 13:56:44

  Znam tych ludzi po studiach na kopalni. Jak mówimy o absolwentach Studiow dziennych na AGH i polibudzie to wielki szacunek a co do reszty studentów to nie chce tego nawet komentować(prywatne,filie). Większość górników idzie do technikum czesc nawet do wieczorowego byleby tylko wzięli. Gospodarka oparta na wiedzy, wszystko co było nad to przejedzone a teraz lament. Skończyć ze związkami, zredukować zatrudnienie, zwiekszyć produktywność a tych co nie mają zdolności do nauki i czuja awersję do roboty na eksport. Wiele firm płaci podatki z ta różnica, że nie dostają subwencji w czasach kryzysów. Cześć załogi niech sie szkoli pod maszyny w Tenneco itd. A jak nie to Zachód. Mamy za dużo ludzi na Śląsku zwłaszcza bez kwalifikacji.

  5 0
 • ~ariss19 2015-09-26 14:46:55

  a dlaczego obwiniasz górników oni są bogu ducha winni oni chcą zarabiać jak każdy normalny obywatel górnictwo zostało zrujnowane przez obecne rządy popatrz ile prezesi zarabiają w państwowych firmach 9 lat temu było to nie do pomyślenia żeby zarabiać 100 tyś zł
  m/c i ile obecny rząd przewalił pieniędzy na swoje kilometrówki ile afer np: afera podsłuchowa -umorzona i jak to wyszło na jaw zaraz rząd zmienił prawo ze rozmowy nagrywane nie mogą być dowodami winni stali się kelnerzy i tu jest cały ten problem i tu powinni szukać oszczędności i większość polityków powinno już siedzieć za zdradę kraju a TV cicho siedzi bo tez są w tym zamoczeni za niedługo wybory i mam nadzieje że złodzieje odejdą od koryta i nowi powsadzają ich bo teraz TV trąbi tylko o uchodźcach że mamy ich przyjąć i na to pieniądze są a dla obywateli pracy nie ma

  2 0
 • ~ 2015-09-26 17:15:37

  Prezesi zarabiają konkretnie bo trzeba ich ,,kupić" z rynku. Osoby zarządzające to nie są przeciętni kopacze. Dużo rzeczy w górnictwie było bez zmian od czasów PIS. A górnicy zachłannie wspierali związki zawodowe. Koniunktura nie jest podatna na PiS czy PO wiec siła rzeczy bedzie restrukturyzacja. Jeśli o PiS chodzi to nic nie zrobią i nikogo nie rozlicza bo tu tez pracują ich ludzie. Liczę jednak że potrząsną fanami narkotyków i jazdy na podwójnym gazie, których w miescie nie brakuje. Także dużo dobrego w tych ciężkich czasach i awaryjnie szukajcie alternatyw.

  1 0
 • ~tomek1885 2015-09-26 19:29:48

  deputat powinni zabrac a dodatki placic od zyskow taka moja wizja na gornictwo. w innych zawodach tez deputatow niema

  5 0
 • ~ariss19 2015-09-27 10:43:43

  ~tomek1885 poszukaj jakie zawody mają deputaty to się zdziwisz mówicie tylko to co TV gada a o reszcie nie macie pojęcia

  0 0
 • ~daro 2015-09-28 10:41:23

  Widze czarne chmury nadciągają nad górnictwem. coś czuję że za niedługo max zarobek to będzie 1300 netto

  3 0
 • ~zbigniew58@onet.com.pl 2015-10-02 11:06:57

  Za czasów rządów PO spółki , kopalnie firmom konsultingowym wypłaciły ponad 20 miliardów PLN .Tak dla porównania rocznie wszystkie kopalnie na związki zawodowe wydają około 160 milionów złotych.. Podaję te liczby bo rzeczywiście jest przerost związkowców na kopalniach Ale o związkowcach opowiadane też są prawdy objawione!
  .. Ale fakty te są okrutne dla ludzi Platformy i jej koalicjantów miliardy które rząd niby przeznacza na dotację dla górnictwa.. Przejadają kolesie z firm Konsultingowych i zarządy spółek. Tak nie może być..!!

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3907