zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Norwegowie odwiedzili Rybnik

2010-03-18, Autor: pw
Zespół Szkół Technicznych realizuje projekt „Poszerzenie wiedzy o rynkach pracy w Polsce i Norwegii”. W związku z tym, przez kilka dni w Rybnika gościła delegacja młodzieży z Norwegii.

Reklama

Projekt „Poszerzenie wiedzy o rynkach pracy Polsce i Norwegii” realizowany jest od stycznia 2010 roku przez ZST przy współudziale szkoły Ås videregående skole z miasta Ås w Norwegii. Jego celem jest poznanie specyfiki rynku pracy w obu krajach. Końcowym efektem działań będzie powstanie trójjęzycznej publikacji. Projekt „Poszerzenie wiedzy o rynkach pracy Polsce i Norwegii” realizowany jest od stycznia 2010 roku przez ZST przy współudziale szkoły Ås videregående skole z miasta Ås w Norwegii. Jego celem jest poznanie specyfiki rynku pracy w obu krajach. Końcowym efektem działań będzie powstanie trójjęzycznej publikacji.

W ramach projektu przewidziano organizację 4 seminariów, w których uczestniczyć będą nauczyciele, uczniowie, pracownicy instytucji pośrednictwa pracy, przedsiębiorcy i przedstawiciele władz miasta.

Podczas swojego pobytu w Polsce, młodzi Norwegowie spotkali się prezydentem Rybnika, Adamem Fudalim, który opowiedział gościom o transformacji jaką przeszedł Rybnik w ciągu ostatnich 20 lat. Podpytał również o norweski system edukacji oraz o funkcjonowanie samorządów.

Norwegom bardzo podobał się zarówno Rybnik, jak i pozostałe zwiedzone miejsca, czyli Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce, Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Browar w Żywcu.

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, z którego udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 250.616 zł.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Ksenopita 2010-03-18 22:19:04

  Podobał im się Rybnik czy centrum Rybnika? Jakby weszli w kilka psich gówien na rybnickich blokowiskach to by inaczej mówili. Z Rybnika wywieźliby śmierdzące dymem i brudne od ulicznego syfu ubrania. Opowiadaliby o smaku kurzu i niemiłym uczuciu tarcia pyłu między zębami oraz o miło furgających na wietrze reklamówkach zaplątanych w gałęzie drzew. Ja mam pomysł. Co roku zmieniać siedzibę Urzędu Miasta przenosząc z dzielnicy do dzielnicy. Zacząłbym od Boguszowic i Nowin potem reszta. Fudali dba tylko o tereny wokół UM więc to jest myśl :)

  0 0
 • ~CVP 2010-03-19 16:17:42

  Całkowicie się zgadzam z przedmówcą! Dodam jednkaże , iż termin "centrum" to chyba raczej eufemizm;-) Centrum , które można pieszo obejść w 5 min. to raczej średnie/malutkie centrum...w małych miastach.
  Poza rynkiem (dość fajnym jak na śląskie miasteczko) w Rybniku panuje raczej chaos architektoniczny , pustkowia , puste tereny , krzaki , brak zwartej zabudowy kamienicznej (typowej dla miast) , oddalone od siebie ( nie wiem po co) osiedla , a obecne kamieniczki są niskie , małe, itd.
  Ps. Ale i tak są w okolicy gorsze miejsca...w związku z czym w sumie pozdrawiam Rybnik.

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2010-03-21 21:08:48

  Cieszmy się z tego co obecnie możemy pokazać w Rybniku. Pamiętam lata 70-te, gdzie o godzinie 19.00 rynek świecił pustkami, wstęp do lokalu okupiony był przepychanką z portierem czy szatniarzem ( w dzisiejszych czasach to ochroniarz) a kawę podawano w wielkiej szklanicy ("Miś"). Zgadzam się z forumowiczami, że dzielnice Rybnika są zaniedbywane (np. szlafhaus w Niewiadomiu) i dlatego coś trzeba zrobić, żeby to zmienić. Panie i Panowie, rozpocznijmy dialog z Włodarzami miasta, proponuję na początek uczestnictwo w posiedzeniach Rady Miasta i czynne uczestnictwo. Na zakończenie, nie jestem zwolennikiem żadnej opcji politycznej. Pozdrawiam

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3909