zamknij

Wiadomości

Nikt nie chce mieszkać przy Sztolniowej? TBS dostał tylko 16 wniosków

Bartłomiej Furmanowicz 2022-07-06, Autor: 

TBS w Rybniku ogłosił pod koniec maja nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań w zespole budynków wielorodzinnych przy ul. Sztolniowej. Zgłosiło się o wiele mniej osób niż na Hallera za pierwszym razem. Na 80 mieszkań w Boguszowicach złożono jedynie 16 wniosków. Jak komentuje to Olgierd Zaraś, prezes TBS Rybnik?

Reklama

Przypomnijmy, w marcu tego roku pisaliśmy o zakończonym naborze do powstających mieszkań przy ul. Hallera. W pierwszym naborze przyjęto 87 wniosków na 80 lokali, co nie jest jakimś oszałamiającym wynikiem. Ta liczba nie powala, jeżeli weźmiemy pod uwagę dane z katowickiego TBS-u. Tam o jedno mieszkanie ubiegało się kilkadziesiąt osób! »Szok! Ponad 50 chętnych na jedno mieszkanie. W Katowicach padł rekord«

Później powyższa liczba „stopniała” do 78 – tyle wniosków uzyskało pozytywną akceptację TBS-u. Trzeba było organizować na szybko nabór uzupełniający.

Sytuacja się powtarza, tym razem z 80. mieszkaniami, które mają powstać przy Sztolniowej. Pod koniec maja TBS ogłosił nabór. Trwał do końca czerwca. Od Olgierda Zarasia, prezesa rybnickiego TBS-u dowiadujemy się, że przez ten czas przyszło tylko 16 wniosków. Nie informuje, jaki jest ich wkład partycypacji do mieszkań – mimo naszego pytania w tej sprawie.

Jak może to skomentować Olgierd Zaraś? Czy jego zdaniem postawione warunki w naborze mogły odstraszać potencjalnych najemców? A może tu chodzi o odległość od centrum Rybnika? Prezes TBS-u przesłał nam odpowiedź, z prośbą o publikację w takiej formie jak poniżej:

TBS w Rybniku, to nowa oferta, jesteśmy dopiero w trakcie budowy naszych pierwszych mieszkań przy ulicy Hallera. Rybniczanie i mieszkańcy regionu nie zdążyli nas jeszcze poznać, nie możemy pokazać gotowych mieszkań, w których ludzie już mieszkają. To powoduje, pewnego rodzaju ostrożność, co szczerze mówiąc mnie nie zaskakuje. Lepiej jest kupić mieszkanie w miejscu, które jest już gotowe, można je zobaczyć, albo zapoznać się z poprzednimi realizacjami. Wszyscy tak działamy, szukamy lekarza, adwokata czy mechanika z polecenia, dlatego nie dziwi mnie sytuacja, w której nasze zaistnienie na rynku wymaga cierpliwości.

Dlatego dajemy więcej czasu na zapoznanie się z ofertą rybnickiego TBS-u i ogłaszamy kolejny nabór na mieszkania przy ulicy Sztolniowej. Do tej pory zostało złożonych 16 wniosków, zobaczymy, jak potoczy się drugi nabór, lecz biorę też pod uwagę, że jest okres wakacyjny i wielu mieszkańców wyjechało wypoczywać. Krótko mówiąc, wciąż zgłaszają się do nas osoby, które mówią, że po prostu nie wiedziały o naszym istnieniu i naborze na mieszkania przy Hallera. Zaistnienie w masowej świadomości społeczności jest procesem wymagającym sporo czasu.

Często spotykam się też z opinią, że mieszkańcy Rybnika i regionu myślą o tym, że TBS to tylko Hallera, nie znają naszej oferty w Boguszowicach Starych. Tymczasem Sztolniowa to inna oferta, nie gorsza, ale inna. Tu mamy mieszkania blisko szkoły, przedszkola, tuż obok przystanek autobusowy, podstawowe sklepy, stosunkowo dużo zieleni. Z tej lokalizacji do przedszkola czy szkoły rodziny będą miały 4-8 minut na piechotę. W sytuacji, kiedy wiele rodzin rano boryka się z problemem stania w korkach i spóźnień do pracy, ze względu na transport dzieci do szkoły czy przedszkola, ta oferta jest bardzo atrakcyjna. Zyskujemy więcej czasu z rodziną, oszczędzamy na paliwie i przeżywamy mniej stresujących sytuacji.

Jeżeli chodzi o mieszkania na Hallera to mamy komplet i chętnych na liście rezerwowej. Mieliśmy też taką sytuację, ze dwie rodziny złożyły wnioski na Hallera i Sztolniową jednocześnie, a ponieważ podpisaliśmy z nimi umowy na Hallera, zrezygnowały ze Sztolniowej.

Warto dodać, że wg ogłoszenia o naborze i danych w zakładce "najem krok po kroku":

- wysokość miesięcznego najmu będzie wynosić 5% wartości odtworzeniowej lokalu;

- pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu przysługuje najemcom, którzy podpiszą umowę o partycypacji o kosztach budowy lokalu mieszkalnego, która to kwota wynosi do 30% kosztów budowy danego lokalu;

- minimalna wysokość partycypacji wynosi 15%;

- średni miesięczny dochód nie może być niższy od 800 złotych w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego;

- dochód nie może być też za wysoki. Maksymalna kwota w gospodarastwie jednoosobowym - 6 206,90 zł, dwuosobowym - 9 000,01 zł, trzyosobowym - 10 862,08 zł, czteroosobowym - 12 724,15 zł, pięcioosobowym - 14 896,57 zł.

Jesteśmy ciekawi, jaki wkład własny zadeklarowali i zadeklarują najemcy. Przypomnijmy, że w przypadku mieszkań na Hallera wielu nie wpisało żadnej kwoty »Mieszkania przy Hallera. Najemców mniej niż mieszkań. Niektórzy zadeklarowali 0 zł wkładu«

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Lokalny 2022-07-06
  20:05:56

  55 9

  Spoko, dopłacimy wszyscy w wyższych podatkach do tego TBS. Poza tym jak nie ma wkładu własnego, a widocznie nie ma skoro prezes nie chce go podać tak jak na Hallera, to znaczy że go nie było. Czyli de facto mamy do czynienia z kolejnymi mieszkaniami socjalnymi. Ile jeszcze Rybniczanie wytrzymają dopłat do wszystkiego na około? PiS rozdaje w Warszawie, POw Rybniku. Ciekawe kto na to zarobi?

 • ~Arteks 2022-07-06
  21:10:17

  11 37

  Ponieważ idea TBS jest zupełnie inna od budownictwa komunalnego - warto by z informacją wyjść poza Rybnik i poza Gazetę Rybnicką. Przydałaby się też większa informacja na czym polega TBS, a być może zmiana w regulaminie i rezygnacja z wkładu własnego czy innych obostrzeń. Przy okazji Hallera czytałem, że nie można być właścicielem innego lokalu aby stać się członkiem TBS. @lokalny - zawsze narzekasz jak Ferdek dla którego nie ma ani pracy, ani nowego mieszkania - a jak jest i jedno i drugie to też źle bo miasto coś "rozdaje"...

 • ~rzyt 2022-07-06
  23:27:57

  36 2

  Nie dziwota; wszyscy wolą wyremontowany familok za 15 mln PLN. Bez wkładu własnego.

  Urzędniczy program za społeczne pieniądze...

 • ~HAN 2022-07-07
  10:50:44

  16 1

  Nic dziwnego skoro ludzie nawet nie wiedza o takich inwestycjach. Informacje na ten temat sa tylko na stronach urzedu miasta, ile ludzi tam zaglada? Dlaczego miasto nie reklamuje tych inwestycji w innych miejscowosciach, dlaczego nie robi kampanii np zamieszkaj w Rybniku? Nikomu w urzedzie nie zalezy na sciagniecie do miasta nowych mieszkancow, robia wszystko zeby sie wyprowadzic. Do tego standard tych blokow tez niski brak wind i garazy podziemnych. Lokalizacja za to bardzo dobra wszystkie potrzebne uslugi na miejscu a odleglosc od centrum nie ma zadnego znaczenia, po prostu standard niski tak jak napisalem a ludzie na takie rzeczy patrza.
  Ps. dobrze, ze napisali o tym temacie najpierw w wyborczej, na drugi dzien nagle wy o tym piszecie. Tu prawie kazdy artykul kopiowany jest z innych portali.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1541