zamknij

Wiadomości

Niezwykłe ujęcia z samolotu. Zobaczcie budowę drogi Racibórz-Pszczyna z lotu ptaka (wideo)

2017-09-18, Autor: 

Jakiś czas temu pokazaliśmy Wam, jak przebiega budowa drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Dzisiaj wzniesiemy się kilkaset metrów w górę i spojrzymy na nią z lotu ptaka. Jan Duerschlag leciał samolotem wzdłuż powstającej właśnie drogi.

Reklama

Nie tak dawno temu pisaliśmy relację z wizyty na wielkim placu budowy drogi Racibórz-Pszczyna. Przypomnijmy, byliśmy w pobliżu przyszłego Węzła Gotartowickiego, zobaczyliśmy betoniarnię, która zaopatruje robotników w ten surowiec, a także staliśmy w miejscu, gdzie będzie przebiegać Węzeł Śródmiejski. Zdjęcia i wideo znajdziecie w artykule >>Droga Racibórz-Pszczyna: na jakim etapie są prace?<<

Jesteście ciekawi, jak wygląda budowa tej drogi z lotu ptaka? Jan Duerschlag leciał samolotem wzdłuż trasy, miało to miejsce 9 września. Zobaczcie, jak obecnie wygląda ta największa inwestycja w historii naszego miasta:

Przypomnijmy, rybnicki odcinek drogi Racibórz-Pszczyna rozpoczyna się w Żorach, droga przebiega przez Gotartowice, Boguszowice i na chwilę obecną kończy się na ul. Wodzisławskiej.

W sumie odcinek ten będzie liczył 11 kilometrów (łącznie z budowanym odcinkiem drogi śródmiejskiej). Znajdzie się na nim m.in:

- 5 węzłów drogowych i 2 przejazdów drogowych;

- 11 wiaduktów i 2 mostów;

- ekrany akustyczne i ogrodzenia;

- przejścia dla zwierząt.

Ponadto droga będzie dwujezdniowa, na której maksymalna prędkość dopuszczalna wyniesie 100 km/h.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Lateks 2017-09-18
    16:20:14

    89 5

    Patrząc na ten film taka refleksja nasuwa się dlaczego mając wytyczoną drogę kilkadziesiąt lat temu plan zagospodarowania przestrzennego miasta zupełnie tego nie uwzględnia?
    Osobiście uważam że urzędnicy którzy za to odpowiadają powinni ze własnej kieszeni zapłacić odszkodowania tym ludziom.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-09-18
    17:18:02

    37 11

    W granicach miasta Rybnik zostanie zbudowana droga o wysokich parametrach technicznych lecz w Żorach wąska jezdnia bez bitumicznych poboczy, jeszcze gorzej na odcinku Żory - Pszczyna.

  • ~Stanisław Nowak 2017-09-18
    21:52:09

    35 7

    W historii naszego miasta największą inwestycją była budowa elektrowni Rybnik, a następnie rozbudowa kopalni Jankowice . Co do wielkości nakładów to ta droga to mały 'pikuś" w porównaniu z powyższymi przedsięwzięciami. Trochę wiedzy i nie pisze się głupot.

  • ~dizers 2017-09-18
    23:38:50

    11 5

    fajnie az sie podnieciłem

  • ~tomek44310 2017-09-19
    08:11:43

    23 2

    Tak tak... Niezwykle ujęcia samolotu w locie. Umiejscowienie kamerki to jakaś porażka, szczególnie w filmiku 2.

  • ~keller 2017-09-19
    08:12:00

    44 2

    To wideo pokazuje jak duże są opoźnienia w budowie tej drogi.
    Przypomnę tylko, że firma ma 18 miesięcy na wybudowanie i oddanie do użytkowania drogi Racbiórz Pszczyna.
    Okres ruszył 26 kwietnia 2017, tak więc minęło 5 miesięcy okresu najlepszego dla budownictwa drogowego czyli LATA. W tym czasie przepraszam za określenie ale nie działo się praktycznie nic. Bo wycnika lasów była robiona wcześniej przez miasto, tak więc nie możemy zaliczyć jej na poczet wykonania umowy. Wiec przez 5 miesięcy rozpoczęto fundamentowanie pod mosty, prace makroniwelacyjne nie są wykonywane (a przynajmniej nie są wykonywane na 80-90% trasy). Na miejscu inspektorów w Rybniku brałbym się do weryfikacji harnmonogramu rzeczowo-finansowego. Nie wiem jak jest sporządzony. Ale na moje oko (a pracuję "trochę" w branży) to bardzo trudno będzie to skończyć w terminie. Trzeba mieć świadomość, że idzie zima - na grunty słabonośne nie wjadą w tym czasie, stabilizacji chem. gruntu w tym czasie też nie zrobią, nasypy też odpadają bo korony drogi nie można formować w mrozach. W/w warstwy są kluczowe dla realizacji. Oczywiście temat jest do zrobienia i skończenia w terminie jeśli nastąpi jakaś duża zmiana w organizacji pracy, ale przy tym tempie może być ciężko. Urzędnicy muszą tego pilnować, bo znając życie to będzie przesuwanie terminu a niestety trzeba sobie prosto w oczy powiedzieć, że za ewentualne opóźnienia nie odpowiada tylko wykonawca ale też nadzorujący inwestycję. PS: na takiej budowie to powinno być z 20-30 spychów i markoniwelacja powinna być dawno zakończona, Rybniczanie powinni teraz obserwować proces mieszania gruntu z spoiwem i pracujące recyklery.....

  • ~polk 2017-09-19
    12:41:15

    28 1

    Keller ale to było od początku do przewidzenia, tym bardziej patrząc na wcześniejsze inwestycje drogowe. Co z tego, że termin to 18 miesięcy, że firma będzie miała spóźnienie? Zwali się wszystko na niesprzyjające warunki atmosferyczne (śnieg i mróz w zimie, upał i deszcz latem, bo przecież to są rzadkie zjawiska w naszej szerokości geograficznej), magistrat wszystko łyknie jak czapla ryby, i na otwarciu drogi w roku 2020 lub 2021 wszyscy będą bić brawo i klepać się po plecach jaką to ogromną inwestycję ukończyli.

  • ~keller 2017-09-19
    17:07:45

    20 2

    Nie chcę niczego zakładać. W Polsce generalnie kuleje jakiekolwiek zarządzanie i to od szczebla rządowego na najmniejszych samorządach kończąc. Miasto nie inwestuje w narzędzia i kadry do weryfikacji jakości prac. Pewna duża skandynawska firma na S. realizowała za pośrednictwem lokalnych przedsiębiorców kilka większych inwestycji dla Naszego miasta. Na w/w inwestycjach miały miejsce bardzo duże nadużycia finansowe na niekorzyść miasta. I nikt tego nie sprawdza i nic z tym nie robi. Teraz okazuje się, że niektóre z błędów wykonawczych wychodzą na jaw w postaci wad w trakcie trwania gwarancji, która UWAGA trwa zazwyczaj ok. 2 lat ! (co to za gwarancja np. przy budowie drogi za kilkanaście milionów). Zapisami w SIWZ krzywdzi się mniejsze polskie firmy (często lokalne), które nie mogą wystartować z powodu niespełnienia często dziwnych wymogów (i nie chodzi tu o zrealizowane inwestycje). Okazuje się, później że te mniejsze firmy polskie robią jako podwykonawcy na tych budowach, GRUBĄ kasę kasują zachodnie firmy które oszczędzają np. na zamianach materiałowych (częste nadużycie), a te firmy które to wykonują zarabiają grosze i walczą o byt... Mam nadzieję, że branża budowlana obudzi się w końcu i jakoś skonsoliduje. Znacie jakąś większą drogę wybudowaną przez firmę która rzeczywiście zatrudnia ludzi którzy ją wykonują? Raczej rzadkość, zazwyczaj wykonują to duże zagraniczne firmy które mają tu jedynie 2-3 inżynierów, kilku pracowników i dosłownie pare sprzętów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5270