zamknij

Wiadomości

Niezwykłe rzeźby przed bazyliką. Widzieliście anioły?

2018-07-02, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Przed rybnicką bazyliką pojawiły się ciekawe rzeźby, które warto zobaczyć. Monumentalne anioły będą gościć w Rybniku przez najbliższy miesiąc.

Reklama

Nasze miasto gości 7 figur aniołów symbolizujących 7 cnót głównych. Autorem rzeźb jest Michał Batkiewicz, rzeźbiarz, autor wielu monumentalnych realizacji.

Michał Batkiewicz urodził się w 1957 r. w Nowym Targu. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego kościoła polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA.

Zaprojektował i zrealizował drewniany kościół z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki, które znajdują się w Hamburgu (Niemcy), Buenos Aires (Argentyna), Tolido (USA), Turynie i Nichelino (Włochy), Komarno (Słowacja) oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce-Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie zostały umieszczone postacie zwierząt. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez Prymasa Polski Józefa Glempa.

Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Teraz jego dzieła możemy oglądać na Placu Jana Pawła II w Rybniku.

Anioły będą tam stały przez najbliższy miesiąc.

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~KartoFFel 2018-07-02 11:01:03

  Anioły o fallicznych kształtach...

  27 21
 • ~siarzewski 2018-07-02 11:49:00

  Czy to te same rzeźby które były w Żorach ??

  Nie żebym się czepiał ale religijne instalacje powinny stać na terenie kościelnym a nie miejskim.

  ... aha - zapomniałem. Przecież cała Polska jest oddana w szpony KK...

  50 63
 • ~Łukasz Cesarski 2018-07-03 11:45:41

  RACZEJ POWINNY STAC RZEZBY JAK CHCIOWSC ROZPUSTA NIEGOSPODARNOSC i CHWALIPIECTWO WŁADZ SAMORZADOWYCH CZYLI URZEDASY I WŁODARZ RYBNIKA PAN PER PKUCZERA I JEGO PARTYJA PO !!! ps (OBOJETNOSC NA MŁODYCH DO PRACY BRAK NOWYCH STREF PRZEMYSŁOWYCH LEPIEJ JEST W ZORACH i MIESZKANIA TYLKO DLA BOGATYCH RYBNICZAN NIE DLA BIEDNIEJSZYCH I SPONSOROWANIE GNIOTA SERIALOWEGO DIAGNOZA BEZ MOJEJ ZGODY JAKO MIESZKANCA RYBNIKA TO JEST WŁADZA PANA PER KUCZERY CZERWONA KARTKA ŁUKASZ 34 LATA RYNICZANIN NOWINY I POLAK.

  7 11
 • ~Łukasz Cesarski 2018-07-03 11:52:16

  RACZEJ BYM WOLAŁ NIE DAWAC TAM RZEZB TAM JEST POMNIK SW JANA PAWŁA 2 PRZED BAZYLIKA I NIE POTRZEBNE WYDAWANIE NA TO KASY CZYLI MARNOTRAWSTWO CZYLI URZEDASY PEŁNA GEBA NIC DODAC NIC UJAC KTO I PO CO WYDAWAC PUBLICZNE PIENIADZE ANIOŁY PO CO MY JUZ MAMY ANIOŁA CHCIWOSCI JEST TO PAN WŁODARZ RYBNIKA ps podwójna twarz czyli jak goda pogodna twarz ale jak wyjdzie z tyłu to bierze kasiorke do kapsy tak to partyniactwo PO

  3 8
 • ~Anna Krypczyk 2018-07-03 12:33:26

  Kolejne gloryfikowanie kosmicznych wizji.
  Bo to ani piękne ani pożyteczne.
  Autor dzieła niby góral, skończyl Kenara w Zakopcu, a styl jak z japonskich kreskówek.. Gdybym od dziecka widziala te anioly, przestalabym w nie wierzyć. Coś na styl owiec czy czemuś temu podobnemu w Nowym Targu na rynku.
  Ale co się dziwić. Od Gotartowic straszy ,,Chop bez łepy" , to i mieście musi być nienormalnie. Chodniki specjalnie zrobili brukowane, żeby patrzeć pod nogi, a nie rozglądać się, bo podziwiać nie ma co.
  Jedynie kwiaty uprzyjemniają pobyt w okolicach rynku. Ich jeszcze nikt nie oszpecił. Na szczęście.
  Kto chce wierzyć, wierzy bez idiotycznych instalacji. Bo wiara polega na duchowości.
  Pozdrawiam wlodarzy miasta i życzę zdrowego rozsądku w wydawaniu publicznych pieniędzy.
  A wszystkom zniesmaczonym kolejnymi decyzjami życzę odwagi w stawianiu veta.

  13 3
 • ~Jan Orzechowski 2018-07-03 14:42:24

  Najlepszym miejscem byłoby postawienie ich koło Urzędu Miasta na parkingu , wszyscy by podziwiali i nie musieli biec aż pod bazylikę by zobaczyć to cudo

  7 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2845