zamknij

Wiadomości

Niewiadom: likwidują szyb na Ignacym

2021-03-12, Autor: 

Szyb „Głowacki” w Zabytkowej Kopalni Ignacy nie będzie atrakcją turystyczną jaką mógłby być w przyszłości. Właśnie rozpoczęło się zasypywanie podziemi. Likwidacja ma potrwać do 31 sierpnia tego roku.

Reklama

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu pojawił się ciężki sprzęt. Prace rozpoczęła tam Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która zasypuje szyb „Głowacki”, „Kościuszko” już dawno przestał istnieć. Uspokajamy, cała infrastruktura (budynek nadszybia, wieża szybowa) zostaje na swoim miejscu.

Dlaczego SRK postawiła kropkę na „Głowackim”? Wojciech Jaros rzecznik prasowy SRK SA wyjaśnia, że spółka wzięła pod uwagę istniejące warunki hydrogeologiczne i górnicze w rejonie szybu i dalsze bezpieczne funkcjonowanie KWK ROW Ruch „Rydułtowy”.

- Jako optymalny wybrano wariant likwidacji szybu „Głowacki” polegający na wykonaniu w nim przepuszczalnej kolumny zasypowej i wykorzystanie rury szybowej wypełnionej przepuszczalnym materiałem zasypowym, jako drogi spływu wody z poziomów wyższych na poziom 600 m – mówi.

Wojciech Jaros dodaje, że ten zabieg pozwoli na utrzymanie funkcji szybu „Głowacki” jako drogi grawitacyjnego spływu wód przez przepuszczalny zasyp.

- Nie zmieni istniejącego od kilkudziesięciu lat systemu doprowadzania wody do rejonu szybu „Głowacki”, bazującego na grawitacyjnym spływie wody wyrobiskami. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez GIG szyb może długotrwale spełniać swoją funkcję jako droga grawitacyjnego spływu wód przez przepuszczalny zasyp – dowiadujemy się.

SRK planuje wsypać nieco ponad 13 tys. m3 materiałów zasypowych.

- Szyb zostanie zasypany do głębokości około 2 m od zrębu szybu gdzie wykonana będzie betonowa płyta zamykająca z otworem do kontroli zasypu i rurą odgazowującą. Po zakończeniu likwidacji, w okresach co kwartał w pierwszym roku, a następnie jeden raz w roku, będzie prowadzona kontrola zasypu przez służby SRK SA. W wypadku stwierdzenia osiadania wykonanego zasypu jego poziom zostanie uzupełniony – dodaje Wojciech Jaros.

Prace mają się zakończyć do 31 sierpnia 2021 roku.

Czy miastu nie szkoda tego szybu? Czy nie myślało, by wykorzystać go do celów turystycznych w przyszłości, gdy poprawi się sytuacja finansowa Rybnika? Czy były prowadzone na ten temat dyskusje?

- Jasne, że najlepiej, żeby cały teren Zabytkowej Kopalni Ignacy był jednym kompleksem i w całości należał do miasta. Jednak aktualnie troszczymy się o pozostałe budynki spośród zabudowań kopalni na wszystko nas nie stać, szczególnie w obecnej sytuacji budżetowej. Na razie trudno mi coś deklarować, zobaczymy jak ta sytuacja się potoczy – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

---

Szyb Głowacki" zlokalizowany jest na terenie byłej kopalni KWK Ignacy", która w 1968 r. została włączona do KWK Rydułtowy". Obecnie szyb Głowacki" stanowi własność SRK SA z siedzibą w Bytomiu Oddział „Jas – Mos - Rydułtowy I” Ruch „Rydułtowy I”. Zasypanie tego szybu było przewidziane w planach likwidacji. Projekt techniczny został opracowany przez GIG.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
  • ~Lateks 2021-03-12
    10:37:02

    90 16

    Nie znam się to się wypowiem. Jak dla mnie to marnotrawienie publicznych pieniędzy. Gdyby miasto miało plany żeby powstało coś takiego jak w Zabrzu czy Tarnowskich Górach to bym rozumiał działania UM, i te wydatki by coś zostało po tej grubie. Ale jeśli to ma być tylko skansen na powierzchni to ja nie widzę najmniejszego sensu wydawania tak dużych pieniędzy w sumie na nie wiadomo co...

  • ~Lateks 2021-03-12
    10:37:30

    99 5

    Trochę to wszystko przypomina komin po browarze na Placu wolności...

  • ~ 2021-03-12
    11:11:36

    31 29

    @Lateks ciężko cię zrozumieć bo to co najpiękniejsze w śląskim przemyśle to właśnie to co jest na powierchni. To jest oryginalne i niepowtarzalne. Ignacy należy do najstarszych kopalń w regionie i dlatego tak cenne są te budowle. Dzięki temu, że powstało tam stowarzyszenie i długo była czynna kopalnia - jest remontować bo wiele takich obiektów na Śląsku i Zagłębiu zostało zwyczajnie oszabrowanych. Strach pytać na co ty byś wydawał miejskie fundusze jeśli nie na takie perełki architektoniczne.

  • ~Lateks 2021-03-12
    11:36:48

    52 14

    ~orient ja nie neguję tego że ktoś zadbał o pozostałości, ale żeby to była perełka to musi to żyć. Udostępnienie wyrobisk do ruchu turystycznego mogłoby być świetnym pomysłem, natomiast zasypanie szybu wyklucza taką możliwość w przyszłości. A to oznacza że będziemy mieli budynki do utrzymania generujące spore koszty bez możliwości pokrycia tych kosztów z jakichkolwiek wpływów. Funkcjonalność tych budowli jest mocno ograniczona....

  • ~Jan R. 2021-03-12
    11:55:45

    24 28

    Orient, jak sama nazwa wskazuje Lateks najchętniej wydałby pieniądze na prezerwatywy.

  • ~Franek7 2021-03-12
    11:59:18

    56 22

    To jest nic. W Ostrołęce właśnie burzą elektrownie którą w 2014 roku obiecał postawić Sasin. Koszt? 2 mld zł. Bogatym państwem jesteśmy jak widać.

  • ~Arteks 2021-03-12
    15:09:21

    18 12

    @lateks - dla ciebie wszystko co związane z miastem, architekturą, dizajnem to marnotrawstwo pieniędzy dla innych to oznaka dbałości i świadomości historycznej czy estetycznej. Utrzymanie wszystkiego kosztuje, korytarzy podziemnych czy dźwigów tym bardziej. Jeśli w Zabrzu na Guido można zjechać na dół kopalni i poczuć klimat korytarzy, a w Tarnowskich Górach można przepłynąć nimi łódkami to ani w jednym, ani w drugim przypadku nie zachowało się za dużo ładnych górniczych obiektów na powierzchni. Widziałeś stare pocztówki jak wyglądało Guido kiedyś, a ile zostało z tego bogactwa dawnej kopalni? Jeden szyb o dość przeciętnym wyglądzie... Na Ignacym są oryginalne szyby, jest bardzo dziwna wieża ciśnień, sprężarkownia. To chyba jedyny tak dobrze zachowany kompleks górniczy na Śląsku. Na plus Rybnikowi i jego władzom można zaliczyć to, że dbają o peryferyjnie położone obiekty i chce im się rewitalizować stare obiekty. Koszty i trudności są dużo wyższe niż budowa czegoś nowego. Dla przykładu Katowice zostawiły szyb po kopalni koło spodka ale już po Kleofasie nie został ani ślad bo... to zbyt daleko od centrum.

  • ~Arteks 2021-03-12
    15:14:27

    8 22

    @Franek7 - to dziwne bo powinno się to zostawić jako zamiennik niezrealizowanych "wież na Srebrnej", a także jako pamiątka dokumentująca brak konsekwencji i rozsądku w realizowaniu niektórych inwestycji. Elektrownia na węgiel daleko od kopalń - to miało sens tylko w czasach Gierka kiedy przewozy koleją przez państwowe PKP było bezkosztowe. No ale czy w czasach premier Szydło ktokolwiek znał się na finansach i ekonomii?

  • ~artefaks 2021-03-12
    15:36:45

    13 5

    Arteks. Szyb na Głowackim jest zdemontowany już z 10 lat temu, Teraz jedynie zasypuje się dziurę która pozostała po szybie. Na Ignacym były również kociołki takie same ( choć młodsze) jak na Chwałowicach . Które zostały wycięte na złom

  • ~Arteks 2021-03-12
    15:50:43

    3 22

    @artefaks - szyb ma swoją część podziemną i nadziemną. Te nadziemne to coś co potrafi się podobać każdemu i świadczy o poziomie gustu i smaku inwestorów z zamierzchłych czasach. Ta nadziemna część Ignacego - najbardziej wartościowa - jest w rewitalizacji co bardzo chyba wszystkich cieszy bo można było to zburzyć lub zostawić zgliszcza jak w żorskim Roju. Kopcące kociołki to wstydliwa część wyposażenia większości mieszkalnych chałup, nie nadająca się do wizyt znajomych.

  • ~adamczykhenryk1 2021-03-12
    16:12:36

    0 8

    ggg

  • ~artefaks 2021-03-12
    16:23:03

    15 2

    Arteks. Szyb jak sam twierdzisz składa się z części nadziemnej i podziemnej. Tak samo drzewo składa się z korony i części korzeniowej. Jednakże by nazywać to drzewem musi to stanowić całość. Tak samo szyb , by go nazywać szybem musi być kompletem. W hali maszynowni stoi maszyna wyciągowa pozbawiona liny na bębnie. Teraz zasypuje się otwór szybu stojący w innym pomieszczeniu który od dawna jest pozbawiony windy i osprzętowienia. Zasypuje się otwór który stanowi teraz zagrożenie i nie ma w zasadzie już innego wyjścia. O uratowanie szybu należało się zatroszczyć z 10 lat temu

  • ~Arteks 2021-03-12
    16:41:12

    4 14

    @artefaks - porównanie obiektu z organizmem żywym niezbyt trafne. Natomiast każdy obiekt postindustrialny może zmienić swoje funkcje tak jak na zamkach nie ma już rycerzy, książąt, księżniczek, służby i koni - są muzea albo czasami puste piękne mury. I na tym polega sens aby aby zachować dla potomnych budowle i obiekty, zachować pamięć tego co się tam mieściło, a jednocześnie można im nadać inne funkcje. Widziałem już piękne akwedukty w Europie które od wieków nie pełnią swojej funkcji. Jakimś cudem przetrwały i są oryginalnymi pamiątkami z przeszłości. Piszesz, że 10 lat temu można było zadbać o udostępnienie wnętrz. Jakim cudem, skoro to była część działającej kopalni z wszystkimi niebezpieczeństwami dla przebywających w środku ludzi (Kopalnia Rydułtowy znana jest z wstrząsów). Kto zgodziłby się na takie rozwiązanie i zapewnił bezpieczeństwo i utrzymanie chodników? Jak sobie wybrażasz przejęcie czynnego zakładu przez miasto, z górnikami?!
    Jestem przekonany, że w Stowarzyszeniu które opiekuje się kopalnią są profesjonaliści. Jeśliby się dało zachowanie korytarzy - na pewno by do tego doszło. Mimo tego uważam, że najcenniejsze w przypadku Ignacego jest to, że przetrwał cały kompleks - jedna z najlepiej zachowanych kopalń na Śląsku i to z jednej strony szczęście dla miasta bo to ma potencjał turystyczny i trochę nieszczęście bo koszty rewitalizacji i problemy z przejęciem i utrzymaniem to wyzwanie.

  • ~ 2021-03-12
    17:22:35

    14 7

    @ artefaks - pierwszy raz się z tobą zgodzę , szyb bez części podziemnej to nie szyb , to tylko budynek nadszybia . Stare dobre czasy gdy się tym szybem zjeżdzało . Były kiedyś przymiarki dla udostępnienia terenu podszybia dla turystów, ale rozeszło się po kościach , bo miał być jeszcze fedrunek pod Niewiadomiem , a potem kopalnię za dużo kosztowało utrzymanie niepotrzebnego ruchu.

  • ~Arteks 2021-03-12
    17:47:35

    4 17

    @zak - a kopalnie bez wydobycia węgla, bez wagoników i górników to kopalnie czy muzea? A zamek bez karocy, księżniczki, księcia, alchemików, rycerzy, giermków czy służby to zamek czy muzeum? Nie ma sensu jakieś udawanie. To może być w przyszłości kapitalny ośrodek kulturalno-muzealny z górniczą przeszłością o której będą świadczyć pięknie odrestaurowane budowle. A jak trudny i kosztowny jest proces rewitalizacji takich obiektów niech świadczy o tym czas jak długo transformacja tych obiektów, rozpoczęta jeszcze w czasach Fudalego. Wszystko pod nadzorem fachowców, konserwatorów zabytków i znawców górnictwa oraz nowoczesnych technologii.

  • ~artefaks 2021-03-12
    18:11:06

    8 9

    @Arteks. Na Ignacu stracono również budynek sztygarki gdzie odbywały się kultowe imprezy , był kort. Nie znalazła się kasa by naprawić dach po wichurze. Lepiej było budynek rozebrać. Cudem ocalał budynek spręzarkowni który został ogołocony przez złomiarzy z najcenniejszych urządzeń. Rozkradana była również sama maszyna wyciągowa z której złomiarze wyszabrowali cenne elementy z metali kolorowych. To że do końca nie rozkradziono tego zawdzęczamy pasjonatowi P. Antoniemu Sz.
    @Zak. Nie jestem elementem Twoich manipulacji i wybacz ale mało mnie interesuje ,czy się ze mną zgadzasz czy też nie

  • ~Arteks 2021-03-12
    18:21:20

    3 13

    @artefaks - teren był cały czas pilnowany więc do poważnego szabrunku nie mogło dojść co chyba powinno nas cieszyć czyż nie? Sztygarka to był dość pospolity obiekt z czasów PRL. To dość groteskowe aby stawiać jako brak coś takiego w kontekście Głowackiego czy Kościuszki albo sprężarkowni? Korty??? Zagospodarowanie całej wolnej powierzchni dopiero przed nami. Widziałem kiedyś makietę i wyglądało to bardzo pomysłowo.

  • ~ 2021-03-12
    19:14:50

    12 5

    @artefaks - żałujesz "sztygarki " ? to pewnie ci żal i tych starych garaży ?
    tam bajzel zawsze był i jest dalej .

  • ~hromqwe 2021-03-12
    21:23:36

    7 6

    Jestem Mieszkańcem Niewiadomia ,i jak wczoraj przechodziłem ,to wydobywano materiał z szybu ,również fotki pokazują ,że coś się wydobywa .Być może się mylę ,ale maszyny widoczne na fotkach służą do wydobycia ,a nie do zasypywania

  • ~artefaks 2021-03-13
    08:33:39

    4 10

    @Zak. O o czym ty gadasz ? Sztygarka była położona w miejscu obecnego parkingu vis a vis szybu Głowackiego. I nigdy nie było tam żadnych garaży. W środku było niepowtarzalnie i mógł to być dzisiaj kultowy lokal gastronomiczny . serce całego kompleksu.
    Pewno nigdy nie byłeś w Niewadomiu

  • ~artefaks 2021-03-13
    08:38:12

    6 6

    @~hromqwe. Otwór szybu był w pomieszczeniu obudowany. I pewno teraz rozbiera się to zabezpieczenie

  • ~artefaks 2021-03-13
    08:49:57

    8 8

    @Arteks. Czytaj ze zrozumieniem . Rozkradana była sprężarkownia , Pomieszczenia szybu Głowacki i Kościuszko.
    W budynku sztygarki były akurat pomieszczenia ochrony kompleksu.
    Budynek sztygarki został rozebrany po wichurze która zerwała z dachu poszycie i można było to naprawić
    Budynek sztygarki był budynkiem historycznym z . Dziadostwem PRLowskim jest akurat Twój blok mieszkalny. Co jak widać w tym przypadku Ci nie przeszkadza

  • ~Franek7 2021-03-13
    14:24:23

    6 7

    Zak Polska pod rządami kaczystów to dziwny kraj. Oszust i złodziej jest nazywany wybitnym managerem a przedsiębiorcy nazywani są oszustami i złodziejami.

  • ~ 2021-03-13
    16:32:29

    4 3

    @artefaks - budynek (generalnie to był taki parterowy murowany barak) "Sztygarki " był zaraz za przechodnią rejonową w stronę Sokolni , tam odbywały się twoje kultowe imprezy i tam członowie SITG pili piwo . Przed wejściem stał mały urobkowy wagonik . Nie wciskaj tu kitu .

  • ~artefaks 2021-03-13
    16:46:35

    3 4

    @Zak . Nie chodzi o ten budynek. Z tyłu za budynkiem Mościckiego 3 w którym jest poczta ,apteka , kwiaciarnia i do niedawna biura stowarzyszenia zabytkowej kopalni był budynek w którym odbywały się imprezy typu karczmy piwne itp.( koło wieży ciśnień.) W pomieszczeniach była galeria obrazów ,rzeźb , modeli i innych eksponatów. Przedtem w budynku była cechownia , łaźnie itp
    Mylisz to ze STIG co sam tak nazywasz

  • ~Arteks 2021-03-13
    17:45:09

    2 8

    @artefaks - dziadostwo kojarzy się z zacofaniem, niedbałością, bylejakością, piecem na węgiel w piwnicy. Niestety ale budynki jednorodzinne często tracą dachy i wyglądają jakby były zapomniane przez właścicieli - trochę jak Sztygarka. A elewacje bloków na Śląsku co raz ładniejsze, budynki solidne, niestraszne im ani szkody górnicze ani płynący czas. Jak popatrzy się z góry np. z wieży ciśnień kopalni to niestety ale wiele budynków przy odnowionych blokach na Morcinka wygląda jak... slamsy do rozbiórki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5281